Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ea6gka είπε

απο Αμαζον θελω να παρω μια θηκη , μου βγαζει ομως μονο να πλήρωσω το ΦΠΑ εδω, γιατι δεν με βγαζει να πληρωσω και τα κοστη εκτελωνισμου????

 

 

case.JPG

 

γιατί θεωρητικά (και συνήθως και πρακτικά) δεν θα έχεις εκτελωνισμό εδώ.
Το Amazon είναι πολύ τυπικό με το IOSS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μαλιστα, επειδη εχω καιρο να παρω απο εξω και ειδικα αμερικη, θεωρεις οτι δεν θα εχω καμμια δυσαρεστη εκπληξη? δυσαρεστη δεν εννοω να δωσω κανα 2 ευρω , αλλα κανα 30 ευρω κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ea6gka είπε

μαλιστα, επειδη εχω καιρο να παρω απο εξω και ειδικα αμερικη, θεωρεις οτι δεν θα εχω καμμια δυσαρεστη εκπληξη? δυσαρεστη δεν εννοω να δωσω κανα 2 ευρω , αλλα κανα 30 ευρω κλπ

Θεωρητικά, δεν θα έχεις πρόβλημα.
Αν πέσεις στο μικρό ποσοστό που έχει πρόβλημα...
Μην ψάχνεις σταθερές, δεν υπάρχουν δυστυχώς στις αγορές από χώρες εκτός ΕΕ.

Κανείς δεν μπορεί να στο εγγυηθεί αυτό για καμία αγορά από το εξωτερικό και με κανένα τρόπο αποστολής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω τώρα στο iherb ότι έχουν διορθώσει τον συντελεστή του ΦΠΑ. Πριν υπολόγιζαν ΦΠΑ 13% και μαζί με όλα τα άλλα που τους είχα πει για το IOSS και τους διπλούς φόρους κλπ, τους είχα επισημάνει ότι στην Ελλάδα το ΦΠΑ είναι 24% κι ότι 13% έχουν μόνο τα τρόφιμα.

Έχω μια μικρή ελπίδα ότι αφού διόρθωσαν το ΦΠΑ, μπορεί να έχει διορθωθεί και το θέμα με τους διπλούς φόρους και να σταματήσουν να καθυστερούν τόσο πολύ τα δέματα στο τελωνείο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά μετά από σχεδόν 2 μήνες αναμονή και  αποστολη υπευθυνης τελωνειακής δηλωσης πως τα φάρμακα / βιταμίνες/καλλυντικά είναι για προσωπικη χρήση παρελαβα το δεματάκι από Αμερική (Biovea) . 

Eκτος της ταλαιπωρίας πληρωσα 4,90 Euro τέλη εκτελωνισμου στα ΕΛΤΑ 😡  Ευτυχώς είχα δωρεάν μεταφορικά οπότε no problem.  

Στις 29/12/2021 στις 8:54 ΜΜ, mar.pan. είπε

Βλέπω τώρα στο iherb ότι έχουν διορθώσει τον συντελεστή του ΦΠΑ. Πριν υπολόγιζαν ΦΠΑ 13% και μαζί με όλα τα άλλα που τους είχα πει για το IOSS και τους διπλούς φόρους κλπ, τους είχα επισημάνει ότι στην Ελλάδα το ΦΠΑ είναι 24% κι ότι 13% έχουν μόνο τα τρόφιμα.

Έχω μια μικρή ελπίδα ότι αφού διόρθωσαν το ΦΠΑ, μπορεί να έχει διορθωθεί και το θέμα με τους διπλούς φόρους και να σταματήσουν να καθυστερούν τόσο πολύ τα δέματα στο τελωνείο

Δεν νομίζω ότι είναι μόνο το θέμα του ΦΠΑ ο λόγος της καθυστέρησης αλλά κυρίως η αποστολή από τον παραληπτη στο τελωνείο της υπευθυνης δήλωσης επειδή προκειται για σκευάσματα διατροφής, φάρμακα, καλλυντικά ότι αυτά προοριζονται για προσωπικη χρήση. Οποτε οτιδήποτε έρχεται εκτός ΕΕ σε αυτή την κατηγορία θα σκαλώσει στο τελωνείο 😡 ακόμα και όταν δεν υπάρχει θέμα με το ΦΠΑ η έξτρα δασμους. 

Επεξ/σία από molot12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμενω κατι απο την μεγαλη κινεζικη εταιρια ρουχων, shein.

Περιεργο, αυτοι εδω και χρονια εχουν 'πιασμενα' τα παντα ολα, ουτε τελωνεια ουτε τιποτε...

Αλλα κοιταξα κατι screenshots απο το checkout στην παραγγελια, και vat δεν ειδα πουθενα.

Τι στην ευχη, τετοια εταιρια, και δεν εβαλε ακομη το ioss να το βγαζουν τα συστηματα της;

Αναμενω να δω αν θα χρειαστει πληρωμη στα ελτα, για το φπα.

Ξαναλεω, οτι η εταιρια ειναι κολοσσος (ρωτηστε οποια νεα σχετικα γυναικα θελετε, θα σας το πει), γι'αυτο μου κανει εντυπωση...

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελιες απο iherb ,παρέλαβα μετά από 2 μήνες.

2 παραγγελίες με διαφορα μεταξυ τους 15 ημερων.

Η πρώτη με 5 προϊόντα και η 2η με 3 προϊόντα.

Και στις 2 παραγγελίες τα 3 προϊόντα ήταν ιδια.

Σε αυτή με τα 5 προϊόντα μου ζητούσαν χαρτί από τον ΕΟΦ κ τα απελευθερωσαν οταν τους έστειλα τα λινκ από το skroutz ότι ήδη κυκλοφορουσαν στην αγορα.

Τα απελευθερωσαν με χαράτσι 30.90€.

Στη 2η μου ζήτησαν την υπεύθυνη δήλωση ότι είναι για προσωπική χρήση και με χρέωσαν 10€ έξοδα απο τα ΕΛΤΑ!Και στις 2 ,μου επέστρεψε το iherb τα έξοδα την ίδια ημέρα χωρις να ζητήσουν πολλες εξηγήσεις.

Μαλλον γνωρίζουν το θέμα αλλά επειδή είμαστε μικρή αγορα δεν τους ενδιαφέρει το κόστος .Συμπερασμα πάνω από 3 προϊόντα έχει ταλαιπωρία με local post αλλα με την επόμενη επιλογή shipping που έχει ,ξεφεύγει το κόστος κ χάνεται το οποίο κέρδος έχεις.

Μας έχει πηδηξει η κατάργηση της ατελειας των 22€ με αποτέλεσμα τα πράγματα να περιμένουν τη σειρά τους στο τελωνείο.

Τωρα επειδή πρόκειται για συμπληρώματα είναι λίγο ρίσκο η παραμονή στο χώρο του τελωνείου για λόγους υγιεινής αλλα κ τους θερινους μήνες με τις υψηλές θερμοκρασίες .Από την άλλη είναι μεγάλη η οικονομική διαφορά που προκύπτει συγκριτικα με τους εγχώριους λιανεμπορους. 

Επεξ/σία από kukukali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/12/2021 στις 3:09 ΜΜ, mindreader είπε

Περιμενω κατι απο την μεγαλη κινεζικη εταιρια ρουχων, shein.

Περιεργο, αυτοι εδω και χρονια εχουν 'πιασμενα' τα παντα ολα, ουτε τελωνεια ουτε τιποτε...

Αλλα κοιταξα κατι screenshots απο το checkout στην παραγγελια, και vat δεν ειδα πουθενα.

Τι στην ευχη, τετοια εταιρια, και δεν εβαλε ακομη το ioss να το βγαζουν τα συστηματα της;

Αναμενω να δω αν θα χρειαστει πληρωμη στα ελτα, για το φπα.

Ξαναλεω, οτι η εταιρια ειναι κολοσσος (ρωτηστε οποια νεα σχετικα γυναικα θελετε, θα σας το πει), γι'αυτο μου κανει εντυπωση...

Φίλε, μήπως μπορείς να μου πεις (ενδεικτικά) με τι τρόπο αποστολής στο έστειλε ο Κινέζος; Παλιότερα, χρησιμοποιούσαν την Yun Express (tracking number από YT...........), που είχε το χαρακτηριστικό ότι εκτελώνιζε τα δέματα η ίδια η Yun Express (για αυτό και δεν είχαν πρόβλημα ποτέ με τα τελωνεία)!!! Πωλητές και στο Aliexpress την χρησιμοποιούσαν (είχαν συνεργασία μαζί τους, και μπορούσαν κατ'όπιν συνεννόησης να στείλουν), απλά έχει το μειονέκτημα ότι δεν μπορεί να κάνει shipping τα λεγόμενα 'special goods'

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2021 στις 3:09 ΜΜ, mindreader είπε

Περιμενω κατι απο την μεγαλη κινεζικη εταιρια ρουχων, shein.

Περιεργο, αυτοι εδω και χρονια εχουν 'πιασμενα' τα παντα ολα, ουτε τελωνεια ουτε τιποτε...

Αλλα κοιταξα κατι screenshots απο το checkout στην παραγγελια, και vat δεν ειδα πουθενα.

Τι στην ευχη, τετοια εταιρια, και δεν εβαλε ακομη το ioss να το βγαζουν τα συστηματα της;

Αναμενω να δω αν θα χρειαστει πληρωμη στα ελτα, για το φπα.

Ξαναλεω, οτι η εταιρια ειναι κολοσσος (ρωτηστε οποια νεα σχετικα γυναικα θελετε, θα σας το πει), γι'αυτο μου κανει εντυπωση...

Έρχεται με Γενική Ταχυδρομική απο SHEIN και δε πληρώνεις κάτι εξτρα. Παρέλαβα τη Πέμπτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Christyap είπε

Έρχεται με Γενική Ταχυδρομική απο SHEIN και δε πληρώνεις κάτι εξτρα. Παρέλαβα τη Πέμπτη.

Επιβεβαιώνω και εγω για μια δική μου παραγγελία τον προηγούμενο μήνα. Ήρθε με γενική και δεν πλήρωσα τίποτα έξτρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Φίλε, μήπως μπορείς να μου πεις (ενδεικτικά) με τι τρόπο αποστολής στο έστειλε ο Κινέζος; Παλιότερα, χρησιμοποιούσαν την Yun Express (tracking number από YT...........), που είχε το χαρακτηριστικό ότι εκτελώνιζε τα δέματα η ίδια η Yun Express (για αυτό και δεν είχαν πρόβλημα ποτέ με τα τελωνεία)!!! Πωλητές και στο Aliexpress την χρησιμοποιούσαν (είχαν συνεργασία μαζί τους, και μπορούσαν κατ'όπιν συνεννόησης να στείλουν), απλά έχει το μειονέκτημα ότι δεν μπορεί να κάνει shipping τα λεγόμενα 'special goods'

Δεν φαινεται δυστυχως, ουτε μες το συστημα τους, ποια εταιρια εχουν επιλεξει. Οταν βεβαια θα παραλαβω, θα ξερω, ή ισως να φανει στην πορεια του tracking.

Απο παλιοτερες παραγγελιες οντως ειχαν την yun. Δεν το ηξερα ομως αυτο που ειπες. Δηλαδη, τα εχουν καταφερει τρομερα! Ουτε vat πληρωνεις, ουτε με ioss ασχολουνται/ασχολεισαι, και παραλαμβανεις και χωρις να πληρωσεις τιποτε εξτρα! Τους βγαζω το καπελο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mindreader είπε

Δεν φαινεται δυστυχως, ουτε μες το συστημα τους, ποια εταιρια εχουν επιλεξει. Οταν βεβαια θα παραλαβω, θα ξερω, ή ισως να φανει στην πορεια του tracking.

Απο παλιοτερες παραγγελιες οντως ειχαν την yun. Δεν το ηξερα ομως αυτο που ειπες. Δηλαδη, τα εχουν καταφερει τρομερα! Ουτε vat πληρωνεις, ουτε με ioss ασχολουνται/ασχολεισαι, και παραλαμβανεις και χωρις να πληρωσεις τιποτε εξτρα! Τους βγαζω το καπελο!

Ακριβώς το ίδιο έκαναν και με την Sunyou logistics και το Joom!!! Απλά, οι πιο έμπειροι εδώ (από παλιά, γιατί εγώ είμαι πιο καινούργιος -συγκεκριμένα από το καλοκαίρι του 2019 κάνω αγορές από το Aliexpress, και πρακτικά τον τελευταίο χρόνο πήρα πρέφα ακριβώς τι γίνεται με τις αποστολές και τα τελωνεία), έπρεπε να είχαν πάρει πρέφα ότι με Sunyou logistics και Yun express, τα δέματα ΔΕΝ είχαν ποτέ πρόβλημα με το τελωνείο (και για παραγγελίες πάνω από 22 ευρώ) -αυτά βέβαια προ 1ης Ιουλίου-. Τους συγκεκριμένους τρόπους αποστολής, αρκετοί Κινέζοι μπορούσαν να τους χρησιμοποιήσουν, κατόπιν συνεννόησης!!

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους 

Αυτό το δέμα έχει κολλήσει εκεί καιρό τώρα.. Να ετοιμάζομαι ότι δεν θα το παραλάβω? (UA530588014HU) 

 

 

Screenshot_2022-01-03-08-39-50-532_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Bayern είπε

Καλημέρα σε όλους 

Αυτό το δέμα έχει κολλήσει εκεί καιρό τώρα.. Να ετοιμάζομαι ότι δεν θα το παραλάβω? (UA530588014HU) 

 

 

Screenshot_2022-01-03-08-39-50-532_com.android.chrome.jpg

Λογικά έχει κολλήσει στην κίνηση των ημερών. Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Περιμένεις και αν περάσουν οι μέρες προστασίας ζητάς Refund 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Bayern είπε

Καλημέρα σε όλους 

Αυτό το δέμα έχει κολλήσει εκεί καιρό τώρα.. Να ετοιμάζομαι ότι δεν θα το παραλάβω? (UA530588014HU) 

 

 

Screenshot_2022-01-03-08-39-50-532_com.android.chrome.jpg

Έχει τύχει και σέ εμένα απλώς περιμένεις να ξεκολλήσει κάποια στιγμή.. για αυτό το all express σέ όλα τα standard/ savings shipping έχει αυξήσει το dead line σε75/ 90 μέρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...