Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/12/2021 στις 3:29 ΠΜ, karlito13 είπε

Από iherb με κανονικό ταχυδρομείο παραλάβει κανείς τελευταία να μας αναφέρει χρόνο παράδοσης;

 

θυμαμαι πριν κάνα 2μηνο μέχρι να έρθει  η υπεύθυνη δήλωση πέρασε αρκετός χρόνος.

 

Στην παραγγελία που περιμένω είδα στο tracking 29/11 έφτασε Ελλάδα.

Ποτε εκανες την παραγγελια; 21 σεπτεμβρη την εκανα και 12 οκτωβριου εφτασε Ελλαδα. Με απλη μεθοδο ή DPD;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παραγγελία απο Biovea Αμερική (ωμεγα -3 κάψουλες & βιταμίνες) είναι στο τελωνείο 15 ημέρες !  🙄 

Ποτέ στο παρελθόν δεν είχα πρόβλημα, τι να κάνω; να στείλω στο [email protected] τα παραστατικά αγοράς(paypal), η να περιμένω μπας και ξεκολλήσει ;

Δεν έχει κάποια ανακοίνωση στο track των ΕΛΤΑ ότι απαιτείται αποστολή παραστατικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2021 στις 3:29 ΠΜ, karlito13 είπε

Από iherb με κανονικό ταχυδρομείο παραλάβει κανείς τελευταία να μας αναφέρει χρόνο παράδοσης;

 

θυμαμαι πριν κάνα 2μηνο μέχρι να έρθει  η υπεύθυνη δήλωση πέρασε αρκετός χρόνος.

 

Στην παραγγελία που περιμένω είδα στο tracking 29/11 έφτασε Ελλάδα.

Εμενα έμεινε ενα μηνα στο τελωνείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2021 στις 3:56 ΜΜ, Witcher1st είπε

Ποτε εκανες την παραγγελια; 21 σεπτεμβρη την εκανα και 12 οκτωβριου εφτασε Ελλαδα. Με απλη μεθοδο ή DPD;

Απλή μέθοδος , έκανα την παραγγελία 11/11 και 29/11 έφτασε Ελλάδα…και δεν ξέρω ποσό καιρό θα πάρει εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, karlito13 είπε

Απλή μέθοδος , έκανα την παραγγελία 11/11 και 29/11 έφτασε Ελλάδα…και δεν ξέρω ποσό καιρό θα πάρει εκεί μέσα.

Εγω περιμενω πανω απο 2 μηνες απο τοτε που εφτασαν τελωνειο, μου εκαναν refund εχθες. Εκανα μολις πριν λιγο ξανα παραγγελια με DPD αυτη τη φορα.. 15 ευρω παραπανω, αλλα τουλαχιστον θα τα εχω σε 15-20 ημερες σπιτι μου.. 

Στειλε και εσυ ενα μηνυμα στο live chat για να μειωσουν τα μεταφορικα απο το DPD για την Ελλαδα. Οσοι περισσοτεροι στειλουμε, τοσο το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να κάνω αγορά από το Αμαζον Αγγλίας και ψάχνω εταιρεία/μεσάζοντα. Υπάρχουν αρκετά sites, οπότε εάν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει τελευταία την συγκεκριμένη υπηρεσία και είναι ευχαριστημένος ας μου προτείνει ένα δύο sites.

Eυχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι έχω ενα θεματάκι με εναν πωλητη στο aliexpress.

Λεει οτι εχει στειλει το δεμα αλλα στο αλι εμφανίζει "Sorry, there is no updated logistics information" και οπου και να βάλω το tracking number δεν εντοπίζεται.

Του στέλνω μήνυμα ξανα και ξανα αλλα λαμβανω μονο απαντήσεις απο bot.

Αναγκάζομαι να κανω dispute διότι το δέμα δεν φαίνεται πουθενά και αναγκάζεται να απαντησει και μου τη λεει επειδή δεν τον ειδοποίησα πριν κανω dispute (πως ρε φιλε τοσα μηνυματα σου εχω στείλει). Μου λεει κατι δικαιολογίες για τελωνεια κλπ και στέλνει ενα screenshot οτι και καλα εχει φύγει το δεμα και μου ζητάει να ακυρώσω το dispute.

Τι λετε να κανω; εμενα μου φαίνεται μούφα ο τύπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, gto234 είπε

Φιλοι έχω ενα θεματάκι με εναν πωλητη στο aliexpress.

Λεει οτι εχει στειλει το δεμα αλλα στο αλι εμφανίζει "Sorry, there is no updated logistics information" και οπου και να βάλω το tracking number δεν εντοπίζεται.

Του στέλνω μήνυμα ξανα και ξανα αλλα λαμβανω μονο απαντήσεις απο bot.

Αναγκάζομαι να κανω dispute διότι το δέμα δεν φαίνεται πουθενά και αναγκάζεται να απαντησει και μου τη λεει επειδή δεν τον ειδοποίησα πριν κανω dispute (πως ρε φιλε τοσα μηνυματα σου εχω στείλει). Μου λεει κατι δικαιολογίες για τελωνεια κλπ και στέλνει ενα screenshot οτι και καλα εχει φύγει το δεμα και μου ζητάει να ακυρώσω το dispute.

Τι λετε να κανω; εμενα μου φαίνεται μούφα ο τύπος.

Dispute και ενημέρωσε τό all express .. ότι και να σού λέει (  προτείνει) εσύ κάνε συυνεχως άρνηση οσπου να αναγκαστεί να σού κάνει refund... Από την στιγμή πού έχει παρέλθει ό χρόνος παράδοσης (3 /4μήνες)  είναι υποχρεωμένος να σου επιστρέφει τά χρήματα.... υπόψη πολλές φορές το tracking  από μεταφορική σέ μεταφορική αλλάζει και είναι πολύ δύσκολα να το εντοπίσεις....   Με τή το έστειλε,, και έχει παρέλθει ο χρόνος παράδοσης ??.. κοίταξε και στο https://parcelsapp.com/en

Μήπως μπορείς να το εντοπίσεισης...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, 4son είπε

Dispute και ενημέρωσε τό all express .. ότι και να σού λέει (  προτείνει) εσύ κάνε συυνεχως άρνηση οσπου να αναγκαστεί να σού κάνει refund... Από την στιγμή πού έχει παρέλθει ό χρόνος παράδοσης (3 /4μήνες)  είναι υποχρεωμένος να σου επιστρέφει τά χρήματα.... υπόψη πολλές φορές το tracking  από μεταφορική σέ μεταφορική αλλάζει και είναι πολύ δύσκολα να το εντοπίσεις....   Με τή το έστειλε,, και έχει παρέλθει ο χρόνος παράδοσης ??.. κοίταξε και στο https://parcelsapp.com/en

Μήπως μπορείς να το εντοπίσεισης...

Δεν εχει παρελθει ο χρονος παραδοσης ακομα...ωω ρε φιλε το εντοπισε σε αυτο που μου εστειλες...

εγω κοιτουσα track17 και κατι αλλα που μου εβγαζε το ali...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gto234 είπε

Δεν εχει παρελθει ο χρονος παραδοσης ακομα...ωω ρε φιλε το εντοπισε σε αυτο που μου εστειλες...

εγω κοιτουσα track17 και κατι αλλα που μου εβγαζε το ali...

Μην κάνετε dispute τόσο εύκολα. Αν δεν έχετε εμπειρία από αγορές στην Κίνα ρωτήστε πρώτα κάποιον που γνωρίζει να σας καθοδηγήσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Μην κάνετε dispute τόσο εύκολα. Αν δεν έχετε εμπειρία από αγορές στην Κίνα ρωτήστε πρώτα κάποιον που γνωρίζει να σας καθοδηγήσει. 

Για αυτό υπάρχει το νήμα για να βγάζουμε άκρη. 😫😫😫

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ολα καλα, εκανα cancel dispute. Το δεμα φαίνεται οτι ειναι στη Θεσσαλονικη.

Πιο πολυ το εκανα επειδη ειχαν περασει 15 μερες χωρις να μπορω να εντοπισω το δεμα και ο τυπος δεν απαντουσε στα μηνυματα μονο εβγαινε ενα χαζο-bot με αυτοματοποιημενες απαντησεις.

Οταν ομως εκανα το dispute φιλοτιμήθηκε να απαντησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gto234 είπε

Εντάξει ολα καλα, εκανα cancel dispute. Το δεμα φαίνεται οτι ειναι στη Θεσσαλονικη.

Πιο πολυ το εκανα επειδη ειχαν περασει 15 μερες χωρις να μπορω να εντοπισω το δεμα και ο τυπος δεν απαντουσε στα μηνυματα μονο εβγαινε ενα χαζο-bot με αυτοματοποιημενες απαντησεις.

Οταν ομως εκανα το dispute φιλοτιμήθηκε να απαντησει.

Εφόσον το προϊόν έχει γίνει shipped το ali και κανένας δεν θα σε αποζημιώσει αν δεν παρελθουν οι μέρες που υποτίθεται πρέπει να περάσουν. Νομίζω το ali έχει σαν όριο τις 60 μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Εφόσον το προϊόν έχει γίνει shipped το ali και κανένας δεν θα σε αποζημιώσει αν δεν παρελθουν οι μέρες που υποτίθεται πρέπει να περάσουν. Νομίζω το ali έχει σαν όριο τις 60 μέρες. 

Κι ομως μου ετυχε προσφατα να φαίνεται οτι έχει φύγει το πακετο ενω ο πωλητης μου ελεγε διαφορα οτι εχουν προβλημα τα logistics κλπ. και τελικα εκανα dispute και μου γυρισε τα χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2021 στις 8:14 ΜΜ, molot12 είπε

Παραγγελία απο Biovea Αμερική (ωμεγα -3 κάψουλες & βιταμίνες) είναι στο τελωνείο 15 ημέρες !  🙄 

Ποτέ στο παρελθόν δεν είχα πρόβλημα, τι να κάνω; να στείλω στο [email protected] τα παραστατικά αγοράς(paypal), η να περιμένω μπας και ξεκολλήσει ;

Δεν έχει κάποια ανακοίνωση στο track των ΕΛΤΑ ότι απαιτείται αποστολή παραστατικού.

Update 

Τελικά παρολο που ηλεκτρονικά στο tracking δεν βγάζει κανένα μήνυμα μου έστειλε επιστολή ταχυδρομικά το τελωνείο με έτοιμη ΥΠΕΥΘΥΝΗ δήλωση για το πακετο ότι είναι για προσωπικη χρήση τα σκευάσματα.  Την συμπλήρωσα και την έστειλα πισω μέσω email στο [email protected] και αναμένω να κινηθεί... Θα ενημερώσω για την συνέχεια 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...