Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, notisx είπε

Καλησπερα,

ξερει κανεις να με διαφωτισει στο τι σημαινει αυτο το τελευταιο?

"The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed"

image.png.672b829f235f4dc755f8a06bf702f3af.png

Ατό το τελευταίο, είναι tracking number status update συνηθισμένο από το PostNL... Λογικά το δέμα σου, έχει φτάσει στο κέντρο διαλογής στην Ολλανδία τώρα

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, notisx είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την τόσο γρήγορη απάντηση😁

Και πως το παρακολουθώ από εδώ και πέρα;

πρέπει να μιλήσω με ΕΛΤΑ για να πάρω κάποιο άλλο tracking number από το ήδη υπάρχον;

υπάρχει περίπτωση να γλίτωσα το τελωνείο μετά απο αυτό?

 

Από αλι έχεις αγοράσει; Αν ναι, με ποια μέθοδο αποστολής; ποιας μορφής είναι το tracking number; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθώς ειναι η πρώτη μου αγορά από εξωτερικό (Κίνα) και δεν έχω εμπειρία, θα ήθελα να μάθω ποτέ περίπου μπορώ να περιμένω το δέμα μου. Βρίσκεται ήδη 38 μέρες σε μεταφορά και από αυτές , τις 15 είναι στο τελωνείο. Φυσικά ΕΛΤΑ και τελωνείο δεν σηκώνουν κανένα τηλέφωνο... Στο parcelapp μου δίνει κάποιες πιθανές ημερομηνίες αλλά ως τώρα δεν έχουν πέσει μέσα. Πόσο μένει ένα μικρό δέμα (handsfree ακουστικά- 24€) στο τελωνείο κατά μέσο όρο; Ο αριθμός αναζήτησης είναι της μορφής RU670******NL. 

IMG_20211204_120737.jpg

IMG_20211204_120559.jpg

IMG_20211204_120545.jpg

IMG_20211204_120756.jpg

Επεξ/σία από 99kostis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Από αλι έχεις αγοράσει; Αν ναι, με ποια μέθοδο αποστολής; ποιας μορφής είναι το tracking number; 

ναι απο το αλι με AliExpress Standard Shipping

το tracking number ειναι μορφης LS*********NL

το ξερω οτι υπαρχει περιπτωση για τελωνειο απλα δεν ξερω ποσο μεγαλη με αυτη την μεθοδο 31 ευρω παραγγελια ειναι😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, notisx είπε

ναι απο το αλι με AliExpress Standard Shipping

το tracking number ειναι μορφης LS*********NL

το ξερω οτι υπαρχει περιπτωση για τελωνειο απλα δεν ξερω ποσο μεγαλη με αυτη την μεθοδο 31 ευρω παραγγελια ειναι😅

Δεν θα πληρώσεις τελωνείο σίγουρα. Είναι μια από τις δύο μεθόδους (η άλλη είναι η aliexpress saver shipping) που είναι ασφαλής. Δοκίμασε να βάλεις το tracking number στην εφαρμογή parcelapp. Εκεί θα σου εμφανίσει και τυχόν αλλαγές στο tracking number. 

2 ώρες πριν, 99kostis είπε

Καθώς ειναι η πρώτη μου αγορά από εξωτερικό (Κίνα) και δεν έχω εμπειρία, θα ήθελα να μάθω ποτέ περίπου μπορώ να περιμένω το δέμα μου. Βρίσκεται ήδη 38 μέρες σε μεταφορά και από αυτές , τις 15 είναι στο τελωνείο. Φυσικά ΕΛΤΑ και τελωνείο δεν σηκώνουν κανένα τηλέφωνο... Στο parcelapp μου δίνει κάποιες πιθανές ημερομηνίες αλλά ως τώρα δεν έχουν πέσει μέσα. Πόσο μένει ένα μικρό δέμα (handsfree ακουστικά- 24€) στο τελωνείο κατά μέσο όρο; Ο αριθμός αναζήτησης είναι της μορφής RU670******NL. 

IMG_20211204_120737.jpg

IMG_20211204_120559.jpg

IMG_20211204_120545.jpg

IMG_20211204_120756.jpg

Από πού αγόρασες; Με ποια μέθοδο αποστολής; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Δεν θα πληρώσεις τελωνείο σίγουρα. Είναι μια από τις δύο μεθόδους (η άλλη είναι η aliexpress saver shipping) που είναι ασφαλής. Δοκίμασε να βάλεις το tracking number στην εφαρμογή parcelapp. Εκεί θα σου εμφανίσει και τυχόν αλλαγές στο tracking number. 

Από πού αγόρασες; Με ποια μέθοδο αποστολής; 

Τα αγόρασα από την ιστοσελίδα της κατασκευάστριας εταιρείας (QCY) και στη μέθοδο αποστολής η μοναδική μου επιλογή ήταν standard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, 99kostis είπε

Τα αγόρασα από την ιστοσελίδα της κατασκευάστριας εταιρείας (QCY) και στη μέθοδο αποστολής η μοναδική μου επιλογή ήταν standard

Είχες προπληρώσει ΦΠΑ (vat) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 99kostis είπε

Όχι, δεν μου είχε καμμία τέτοια επιλογή

Κοίτα στη σελίδα που αγόρασες αν κάπου κάτω από την τιμή αναφέρει "vat included". Αν όχι τότε ο συγκεκριμένος πωλητής μάλλον δεν είναι στο σύστημα ioss και πρέπει να πληρώσεις τελωνείο.  Η αναμονή στο τελωνείο μπορεί να ξεπεράσει τον ένα μήνα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγορα απο aliexpress αξιας 9 € σε δυο παραγγελιες με 2 track number .Σε 5 μερες αλλαξαν τα track number κι εγινε Ενα (το ιδιο κι στις δυο παραγγελιες )

1) Γραφει vat includ αρα χωρις τελωνειο (ετσι πιστευω) ?

Aliexpress Standard Shipping. LA012******HU

θα παρακολουθω στο parselsapp

2) θα φαινεται ολη η πορεια μεχρι την παραλαβη ?

3)  περιπου χρονος διεκπαιρεωσης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, power_1 είπε

Aγορα απο aliexpress αξιας 9 € σε δυο παραγγελιες με 2 track number .Σε 5 μερες αλλαξαν τα track number κι εγινε Ενα (το ιδιο κι στις δυο παραγγελιες )

1) Γραφει vat includ αρα χωρις τελωνειο (ετσι πιστευω) ?

Aliexpress Standard Shipping. LA012******HU

θα παρακολουθω στο parselsapp

2) θα φαινεται ολη η πορεια μεχρι την παραλαβη ?

3)  περιπου χρονος διεκπαιρεωσης ?

1) Ναι

2) Ναι

3) Ένας μήνας περίπου

Επεξ/σία από Nnoutas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από iherb με κανονικό ταχυδρομείο παραλάβει κανείς τελευταία να μας αναφέρει χρόνο παράδοσης;

 

θυμαμαι πριν κάνα 2μηνο μέχρι να έρθει  η υπεύθυνη δήλωση πέρασε αρκετός χρόνος.

 

Στην παραγγελία που περιμένω είδα στο tracking 29/11 έφτασε Ελλάδα.

Επεξ/σία από karlito13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. σκεφτομαι να παρω ενα βιβλιο απο αγγλικο σαιτ( οχι αμαζον η ebay). εαν ο πωλητης συμπληρωσει σωστα το ioss, οταν το βιβλιο μου ερθει στο ελληνικο τελωνειο θεωρητικα τωρα θα ''καθισει'' λιγοτερο απο το διμηνο που εκ πειρας ''καθονται'' κανονικα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα έχω πολύ καιρό να παραγγείλω από εκτός ευ και δεν ξέρω τι παίζει με τις αλλαγές που έχουν γίνει ...
Θέλω να κάνω μια παραγγελία από U.S.A. αλλά στο eshop δεν έχει επιλογή για να συμπληρώσω κάτι πέραν των στοιχείων αποστολής
Το κόστος είναι σύνολο $49
$38 για το αντικείμενο και $11 η αποστολή (USPS - INTERNATIONAL First Class Mail shipping)

Χοντρικά τι περίπου θα μου κοστίσουν οι φόροι - δασμοί κτλπ... αν για παράδειγμα είναι να διπλασιαστεί το ποσό τότε δεν αξίζει ...

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επικοινωνησα με το support του iherb και θα μου επιστρεψουν το ποσο σε 4-5 ημερες. Εχουν περασει ηδη 3 μηνες και δεν εχω παραλαβει τιποτα.

Τσεκαραν το shipping status και ειπαν οτι δεν υπαρχει καποια ανανεωση, αλλα λογικα αφου μεσω της απλης μεταφορικης η ανανεωση σταματαει οταν φτανει Ελλαδα. Λογικα θα ειδαν οτι ειμαι και χρονια πελατης και δεν εχω σκοπο να πω ψεμματα.

Και μια ερωτηση. Τα τελωνειακα εξοαδα απο το amazon.uk ειναι εκει που λεει postage and packing; ¨Η πληρωνουμε επιπλεον οταν φτασει το δεμα στην Ελλαδα;

Επεξ/σία από Witcher1st
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...