Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αναφορά σε κείμενο

Dear iHerb Customer,

Great news! Shipping to Greece is now cheaper and better!

  • FREE SHIPPING: orders over 40 EUR with Speedex and DPD.
  • FLAT under: 4 EUR with Speedex and DPD.

Ωραια νεα! Επιτελους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Σκέφτομαι να κάνω μια παραγγελία αξίας 105 δολαρίων, η οποία ωστόσο, με μεταφορικά κοστίζει παραπάνω από 150 ευρώ.

Αρχικά δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ακόμη πως αν είναι κάτω από 150 ευρώ η παραγγελία δεν πληρώνεις καθόλου τελωνείο, αλλά και αν εννοείται 150 ευρώ με μεταφορικά ή 150 ευρώ καθαρή αξία παραγγελίας.

Δηλαδή αν η καθαρή αξία είναι κάτω από 150 ευρώ και συνολικά βγαίνει 200 ευρώ με μεταφορικά, μπορεί και να μην προκύπτει τελωνείο; 

Τέλος, στην περίπτωση μου είναι βιβλίο το προϊόν και η μεταφορική είναι η UPS.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, kfanisk είπε

Καλησπέρα!

Σκέφτομαι να κάνω μια παραγγελία αξίας 105 δολαρίων, η οποία ωστόσο, με μεταφορικά κοστίζει παραπάνω από 150 ευρώ.

Αρχικά δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ακόμη πως αν είναι κάτω από 150 ευρώ η παραγγελία δεν πληρώνεις καθόλου τελωνείο, αλλά και αν εννοείται 150 ευρώ με μεταφορικά ή 150 ευρώ καθαρή αξία παραγγελίας.

Δηλαδή αν η καθαρή αξία είναι κάτω από 150 ευρώ και συνολικά βγαίνει 200 ευρώ με μεταφορικά, μπορεί και να μην προκύπτει τελωνείο; 

Τέλος, στην περίπτωση μου είναι βιβλίο το προϊόν και η μεταφορική είναι η UPS.

Ευχαριστώ

Αξία προϊόντος + μεταφορικά πρέπει να είναι κάτω από 150 ευρώ. Στην περίπτωσή σου χρεώνεσαι κανονικά στο τελωνείο, (ΦΠΑ, έξοδα εκτελωνισμού και δασμούς).

Επεξ/σία από Nnoutas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nnoutas είπε

Αξία προϊόντος + μεταφορικά πρέπει να είναι κάτω από 150 ευρώ. Στην περίπτωσή σου χρεώνεσαι κανονικά στο τελωνείο, (ΦΠΑ, έξοδα εκτελωνισμού και δασμούς).

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κρίμα πάντως για το όριο αυτό, θα μπορούσε να είναι έστω 200 ευρώ, από την στιγμή που τα μεταφορικά βγαίνουν τόσο ακριβά από μόνα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, kfanisk είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κρίμα πάντως για το όριο αυτό, θα μπορούσε να είναι έστω 200 ευρώ, από την στιγμή που τα μεταφορικά βγαίνουν τόσο ακριβά από μόνα τους.

It is what it is 🙂

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Θα ήθελα να θέσω και εγώ ένα ερώτημα με την σειρά μου, έκανα μια αγορά από Αγγλία, το κατάστημα είναι στο σύστημα IOSS και χρεώθηκα το ΦΠΑ 24% στο checkout, όλα καλά μέχρι εδώ έχω αγοράσει αρκετές φορές με IOSS ποτέ κανένα θέμα με τα ΕΛΤΑ. Στην προκειμένη περίπτωση όμως το δέμα έρχεται με DHL και προσωπικά με DHL έχω τις χειρότερες εμπειρίες ειδικά ότι αφορά το τελωνείο, αλλά είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ DHL με το νέο καθεστώς, οπότε μήπως έχει κάποιος κάποια εμπειρία ; Θα περάσει το δέμα κανονικά (αξία μαζί με μεταφορικά και ΦΠΑ ήταν περίπου 130€, κάτω από το όριο των 150€) θα περάσει λοιπόν κανονικά χωρίς να με ενοχλήσουν και θα έρθει στην πόρτα μου ή θα ξεκινήσουμε τις ιστορίες με δράκους, τύπου, ξέρετε είναι 60€ ο εκτελωνισμός και ότι κόψει το τελωνείο κλπ. κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, δεν έχω αγοράσει πότε από χώρα εκτός Ε.Ε. Βρήκα ένα Monitor στην καλύτερη τιμή (ακόμα και με τα fees) από το αγγλικό Amazon. Θέλω να μάθω αν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω κάτι παραπάνω από τα Import Fees που μου έχουν βάλει και τι γίνετε στην περίπτωση που χρειαστώ εγγύηση? όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει παρακαλώ.

image.png.c4e2d6b98e8e6344f6d0697a0fcc9802.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2022 στις 4:35 ΜΜ, XghosT7 είπε

καλησπέρα, δεν έχω αγοράσει πότε από χώρα εκτός Ε.Ε. Βρήκα ένα Monitor στην καλύτερη τιμή (ακόμα και με τα fees) από το αγγλικό Amazon. Θέλω να μάθω αν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω κάτι παραπάνω από τα Import Fees που μου έχουν βάλει και τι γίνετε στην περίπτωση που χρειαστώ εγγύηση? όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει παρακαλώ.

image.png.c4e2d6b98e8e6344f6d0697a0fcc9802.png

Τίποτα παραπάνω δε θα πληρώσεις. Έχω αγοράσει δεκάδες φορές από Amazon.co.uk με προπληρωμή Φ.Π.Α. και μου τα έχει φέρει κατευθείαν η κούριερ σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω έναν κολλητό στο Λονδίνο που θέλει να μου στείλει τον παλιό του (made in uk) σκελετό ποδηλάτου να του τον στήσω σε ολοκληρωμένο ποδήλατο και όταν έρχεται Ελλάδα τα καλοκαίρια να τον χρησιμοποιεί . Θα δηλωθεί ως δώρο κατά την αποστολή όπως φαίνεται .

Εϊναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε για να μην πληρωθούν κερατιάτικα  ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hellghan είπε

καλησπέρα,

έχω ένα δέμα που περιμένω τόσο καιρό και βλέπω ότι είναι 15 μέρες τελωνείο στην Ρωσσία έχει και άλλος τέτοιο πρόβλημα; 

fdgdf.jpg

τι δουλειά έχει να είναι στο τελωνείο του Σερεμέτγεβιο και τι δουλειά έχει το εκει τελωνείο να το κόψει;

Μήπως είναι καμία ουκρανική σημαία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...