Προς το περιεχόμενο

Νέα διαφήμιση της Samsung κριτικάρει τις LTE ταχύτητες download του iPhone X


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η διαφήμιση της Samsung είναι ανώριμη και γελοία. Από έναν μεγάλο κολοσσό τεχνολογίας περιμένεις ποιοτικές διαφημίσεις. Πέρα από αυτό, τα σχόλια είναι επίσης τραβηγμένα. Δεν είναι δυνατόν να συγκρίνετε την ναυαρχίδα της Apple με κινητά των 150€. Το ότι το iPhone X είναι υπερβολικά ακριβό είναι γνωστό, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή συσκευή. Όταν συγκρίνουμε συσκευές καλό είναι να συγκρίνουμε όμοιες συσκευές. π.χ. S9  με iPhone X και όχι Redmi A1 με iPhone X. Παίζουν σε διαφορετικές κατηγορίες και τιμολογιακά αλλά και λειτουργικά. Τώρα το ότι η Apple έχει παράλογη κοστολόγηση είναι γνωστό τα τελευταία χρόνια, άμα πάρει κανείς ως παράδειγμα το Mac Mini που εξακολουθεί να πουλάει στα ίδια λεφτά που το πουλούσε όταν κυκλοφόρησε. Τώρα στον τομέα της κινητής τηλεφωνίας, άμα οι πελάτες τις εταιρίας δεν ενοχλούνται με τις παρούσες τιμές των Smartphone εσάς τις σας πειράζει. Σκοπεύατε να το αγοράσετε και αλλάξατε γνώμη λόγο τιμής; Υπάρχουν άριστες ναυαρχίδες στα μισά λεφτά που τρέχουν Android και καλύπτουν άλλες ανάγκες. Ούτε εγώ θα αγόραζα το X γιατί δεν με καλύπτει λειτουργικά και τιμολογιακά, αλλά είναι τα δικά μου κριτήρια. Εγώ πχ προτίμησα ναυαρχίδα της Samsung, γιατί κάλυπτε καλύτερα τις ανάγκες μου, μιας και δεν είμαι δεμένος με το οικοσύστημα της Apple. Το αντίθετο μπορεί να πει κάποιος ο οποίος έχει υπολογιστές και Smartphone της εταιρίας αυτής και καλύπτουν τις ανάγκες του. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, jigsaw99 είπε

Ας συγκρινουμε λοιπον. Πιο θεωρεις πιο τιμιο κινητο απο τα παρακατω και πιο το πιο υπερτιμημενο?

Iphone x 64gb χωρις SD 918

https://www.bestprice.gr/item/2155149607/apple-iphone-x-64gb.html?qid=3fYH_PKsCKC_173b3&seq=2

Iphone x 256gb 1075

https://www.bestprice.gr/item/2155149608/apple-iphone-x-256gb.html?qid=3fYI630o6sD_a487e&seq=1

S9+ 642 Dual Sim 642

https://www.bestprice.gr/item/2155271981/samsung-galaxy-s9-64gb-dual.html?qid=3fYI0nCpR6n_efffa&seq=1

P20 Pro Dual Sim 128gb 658

https://www.bestprice.gr/item/2155304250/huawei-p20-pro-dual.html?qid=3fYI0UQzq6f_3f7d4&seq=2

Mate 10 Pro Dual Sim 128gb 478

https://www.bestprice.gr/item/2155206904/huawei-mate-10-pro-128gb-dual.html?qid=3fYI3czwRKX_a983f&seq=1

Να πω οτι μια καρτα 200gb εχει 60 ευρω ωστε να βαλουμε το 64αρι S9+ στα 264gb ποσο βγαινει συνολικα σε συγκριση με το 256gb iphone.

https://www.skroutz.gr/s/12740274/Sandisk-Ultra-microSDXC-200GB-U1-A1-with-Adapter.html

Είπα εγώ το αντίθετο; . Η Apple είχε ανέκαθεν τις τιμές στο θεό, άμα τους πελάτες της εταιρίας δεν τους ενοχλεί εσένα τι σε νοιάζει. Ούτε εγώ βρίσκω σωστή την τιμή και λοιπόν; Δεν με αναγκάζει κανείς να το αγοράσω, εγώ πήρα το Galaxy και τέλος. Τώρα για ποιο λόγο συγκρίνουμε συνεχώς τις τιμές της Apple με την υπόλοιπη αγορά δεν το καταλαβαίνω. Το θέμα αφορά την ελεεινή διαφήμιση και το LTE και όχι  την κοστολόγηση. Ας εστιάσουμε σε αυτό λοιπόν, σε χώρες τις δύσης με καλό δίκτυο προσφέρουν οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας LTE με ταχύτητες που φτάνουν τα 500Mbit. Το iPhone προς το παρόν δεν καλύπτει την παραπάνω κατηγορία ταχύτητας. Τον μέσο καταναλωτή όμως νομίζεις ότι τον νοιάζει με τι ταχύτητα θα ανοίγει τα Social Media; Οι περισσότεροι χρήστες δεν ξέρουν πως να στείλουν Mail με το Smartphone. Οπότε η διαφήμιση εκτός το ότι είναι γελοία είναι και άστοχη, γιατί με τέτοιες λεπτομέρειες ασχολούνται οι καταναλωτές που ασχολούνται με την τεχνολογία και όχι η κλασσική κοπελιά που θα το αγοράσει για να κάνει το κομμάτι της και να ανοίγει το Snapchat και όπως είναι γνωστό οι γνώστες της τεχνολογίας δεν θα αποφασίσουν να πάρουν το προϊόν λόγω της διαφήμισης.

Επεξ/σία από Plapoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paredwse είπε

Τέτοια σχόλια μάλλον χαρακτηρίζουν τους συντάκτες τους, τη νοημοσύνη τους και την ωριμότητά τους (ή έλλειψη των χαρακτηριστικών αυτών). 

Γιατί η passive-aggressive επίθεση στον συντάκτη τι λέει για τον δικό της συντάκτη; Ότι όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα μένουν οι προσβολές; 😎

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Η τεχνολογία παλιώνει μέσα στους πρώτους κιόλας μήνες κυκλοφορίας?

Σε φόρουμ τεχνολογίας δεν θα έπρεπε να ρωτάς τα αυτονόητα από τη στιγμή που δεν είσαι καινούργιο μέλος. Ναι, παλιώνει πάρα πολύ γρήγορα.

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Όσο για τη ζήτηση και τη νοημοσύνη, το αφήνω ασχολίαστο εφόσον σου αρέσει να το σκέφτεσαι έτσι και η συζήτηση δεν θα οδηγήσει πουθενά. 

Αν είχες κάποιο επιχείρημα θα το έγραφες. Αλλιώς ναι "δεν οδηγεί πουθενά και δεν γράφω αυτό που ούτως ή άλλως δεν είχα να γράψω". Έτσι πάει.

Επεξ/σία από randomcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, randomcat είπε

Γιατί η passive-aggressive επίθεση στον συντάκτη τι λέει για τον δικό της συντάκτη; Ότι όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα μένουν οι προσβολές; 😎

 

 

18 ώρες πριν, randomcat είπε

Αυτό απλά λέει κάτι πολύ κακό για την νοημοσύνη των καταναλωτών προϊόντων της Apple που αγοράζουν ακριβά μεταχειρισμένη τεχνολογία, και κάτι καλό για την νοημοσύνη των καταναλωτών της Samsung (ή Android γενικότερα) οι οποίοι σέβονται τα χρήματά τους. 😉

Καλά από προσβολές πάντως κι εσύ μια χαρά τα πας. Γιατί παραπονιέσαι?

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Καλά από προσβολές πάντως κι εσύ μια χαρά τα πας. Γιατί παραπονιέσαι?

Εγώ δεν προσέβαλα κάποιον συγκεκριμένα εδώ στο φόρουμ ούτε και έκανα passive-aggressive επίθεση σε άλλον, ούτε και τσουβαλιάζω όλους τους καταναλωτές προϊόντων της Apple, αλλά μια μεγάλη μερίδα που αγοράζει ακριβά μεταχειρισμένη τεχνολογία. Γιατί; Ίσως πιστεύουν ότι το hardware της Αpple είναι μαγικό, ότι δεν φθείρεται, ότι δεν πέφτει η απόδοση της μπαταρίας, ότι δεν ξεπερνιέται τεχνολογικά με την πάροδο του χρόνου, ότι φυτρώνει RAM από το πουθενά για να καλύψει τις νέες απαιτήσεις και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

(Αν ήθελα να προσβάλω αλά passive-aggressive θα έβαζα disclaimer που θα έλεγα να μην προσβληθούν κάποιοι - ακόμα και ονομαστικά - που έχουν γίνει πλέον cult φιγούρες σε threads με Apple.)

Το σχόλιό μου έχει μεγάλη δόση ρεαλισμού και ήταν προς απάντηση κάποιου που κοκορεύτηκε για την μεταπωλητική αξία των iPhone. Ποιοι τα αγοράζουν συνήθως; Καταναλωτές προϊόντων της Apple. Γιατί πληρώνουν πανάκριβα μεταχειρισμένη και παλαιότερη τεχνολογία; Έχει να κάνει με την νοημοσύνη τους. Απλά πράγματα. Για τεχνολογία μιλάμε. Εγώ δεν μίλησα για μακαρονάδες και πίτσες.

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, randomcat είπε

Εγώ δεν προσέβαλα κάποιον συγκεκριμένα εδώ στο φόρουμ ούτε και έκανα passive-aggressive επίθεση σε άλλον, ούτε και τσουβαλιάζω όλους τους καταναλωτές προϊόντων της Apple, αλλά μια μεγάλη μερίδα που αγοράζει ακριβά μεταχειρισμένη τεχνολογία. Γιατί; Ίσως πιστεύουν ότι το hardware της Αpple είναι μαγικό, ότι δεν φθείρεται, ότι δεν πέφτει η απόδοση της μπαταρίας, ότι δεν ξεπερνιέται τεχνολογικά με την πάροδο του χρόνου, ότι φυτρώνει RAM από το πουθενά για να καλύψει τις νέες απαιτήσεις και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

(Αν ήθελα να προσβάλω αλά passive-aggressive θα έβαζα disclaimer που θα έλεγα να μην προσβληθούν κάποιοι - ονομαστικά - που έχουν γίνει πλέον cult φιγούρες σε threads με Apple.)

Το σχόλιό μου έχει μεγάλη δόση ρεαλισμού και ήταν προς απάντηση κάποιου που κοκορεύτηκε για την μεταπωλητική αξία των iPhone. Ποιοι τα αγοράζουν συνήθως; Καταναλωτές προϊόντων της Apple. Γιατί πληρώνουν πανάκριβα μεταχειρισμένη και παλαιότερη τεχνολογία; Έχει να κάνει με την νοημοσύνη τους. Απλά πράγματα. Για τεχνολογία μιλάμε. Εγώ δεν μίλησα για μακαρονάδες και πίτσες.

Δεν ευσταθεί και πολύ αυτό που γράφεις γιατί πρώτον στο αρχικό μύνημα μιλούσες για όλους τους καταναλωτές της Apple και έπειτα ακολούθησες και με ακόμα πιο γενικό τόνο λέγοντας ότι η ζήτηση ενός προιόντος (μιας και τα iPhones είναι δημοφιλή προιόντα) καθορίζεται από την νοημοσύνη ενισχύοντας στην ουσία την πρώτη άποψη.

Αλλά τελικά το ξεκαθάρισες στο τέλος λέγοντας ότι τελικά δεν τσουβαλιάζεις όλους τους καταναλωτές προιόντων της Apple. ΟΚ, ευχαριστούμε που δεν μας θεωρείς όλους εδώ μέσα χαμηλής νοημοσύνης δηλαδή. Να 'σαι καλα. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δεν ευσταθεί και πολύ αυτό που γράφεις γιατί πρώτον στο αρχικό μύνημα μιλούσες για όλους τους καταναλωτές της Apple και έπειτα ακολούθησες και με ακόμα πιο γενικό τόνο λέγοντας ότι η ζήτηση ενός προιόντος (μιας και τα iPhones είναι δημοφιλή προιόντα) καθορίζεται από την νοημοσύνη ενισχύοντας στην ουσία την πρώτη άποψη.

Αλλά τελικά το ξεκαθάρισες στο τέλος λέγοντας ότι κατά τα άλλα δεν τσουβαλιάζεις όλους τους καταναλωτές προιόντων της Apple. ΟΚ, ευχαριστούμε που δεν μας θεωρείς όλους εδώ μέσα χαμηλής νοημοσύνης δηλαδή. Να 'σαι καλα. 

H Apple έχει καταφέρει κάτι που δεν το έχει καταφέρει καμία άλλη εταιρία υπολογιστών, να φτιάξει όνομα, "Brand Name" που πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι. Υπάρχει μεγάλη ποσότητα πελατών που τα αγοράζουν γιατί είναι "Apple" και όχι επειδή εξυπηρετούν τις ανάγκες τους, ή γιατί μπορούν να τα πληρώσουν. Υπάρχει κόσμος που αγοράζει ακόμα μεταχειρισμένα iPhone 5 γιατί απλά είναι iPhone. Εσύ για παράδειγμα μπορείς να μου δικαιολογήσεις με επιχειρήματα γιατί προτιμάς το iPhone από κάποιο άλλο Android Smartphone. Η πλειοψηφία όμως θα σου πει, γιατί είναι iPhone/Apple. Πολλές φορές είναι θέμα μυαλού, δεν εννοώ ότι κάποιος είναι χαζός ή ότι έχει πρόβλημα νοημοσύνης. Το αντίθετο, η διαφήμιση και το Marketing το οποίο κατέχει καλά η Apple αποδίδει. Πχ αν είδε κάποιος της τελευταία καμπάνια, έκανε όλα τα στελέχη της εταιρίας Animoji, κάτι που προσωπικά το βρίσκω γελοίο όταν μία σοβαρή εταιρία κάνει τέτοια πράγματα. Αλλά το καταναλωτικό κοινό θα πει πόσο "Cool" είναι και θα αρέσει στην νέα γενιά. Αυτά πουλάνε σήμερα, δεν πάει να έχει την καλύτερη αναγνώριση προσώπου της αγοράς ή πολύ καλό δεμένο οικοσύστημα. Αυτοί θα πλασάρουν αυτό που πουλάει, "cool features" βάζεις τα στελέχη σου στην τελική να κάνουν τους κλόουν, γιατί πουλάει. Αντίθετα η Samsung βγάζει διαφημίσεις τσίρκο που δεν πουλάνε αντίθετα γίνονται περίγελοι σαν εταιρία με τέτοια διαφημιστικά σποτάκια.

Επεξ/σία από Plapoutas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δεν ευσταθεί και πολύ αυτό που γράφεις γιατί πρώτον στο αρχικό μύνημα μιλούσες για όλους τους καταναλωτές της Apple και έπειτα ακολούθησες και με ακόμα πιο γενικό τόνο λέγοντας ότι η ζήτηση ενός προιόντος (μιας και τα iPhones είναι δημοφιλή προιόντα) καθορίζεται από την νοημοσύνη ενισχύοντας στην ουσία την πρώτη άποψη.

Αλλά τελικά το ξεκαθάρισες στο τέλος λέγοντας ότι κατά τα άλλα δεν τσουβαλιάζεις όλους τους καταναλωτές προιόντων της Apple. ΟΚ, ευχαριστούμε που δεν μας θεωρείς όλους εδώ μέσα χαμηλής νοημοσύνης δηλαδή. Να 'σαι καλα. 

"Αυτό απλά λέει κάτι πολύ κακό για την νοημοσύνη των καταναλωτών προϊόντων της Apple που αγοράζουν ακριβά μεταχειρισμένη τεχνολογία", δηλαδή με άλλα λόγια εκείνοι που αγοράζουν ακριβά μεταχειρισμένη τεχνολογία και που είναι καταναλωτές προϊόντων της Apple. Σου φαίνεται να μιλάω για όλους; Θα μπορούσες να το υποθέσεις, αλλά όχι να το ισχυριστείς.

Ζήτηση. Το πόσο θες κάτι και το πόσο είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για αυτό έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με την νοημοσύνη σου (όχι τη δική σου) και την καταναλωτική σου συνείδηση. Απλό. Αν είσαι καταναλωτής που πληρώνει πανάκριβα μεταχειρισμένη και παλαιότερη τεχνολογία, αυτό λέει κάτι για την νοημοσύνη σου. Απλό. Και πλέον είναι πιο ξεκάθαρο αυτό μιας και υπάρχουν πανάκριβες συσκευές-ναυαρχίδες από το κάθε στρατόπεδο και άρα δεν μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι είναι απλά θέμα τσέπης το αλόγιστο ξόδεμα στους μεν και η οικονομία στους άλλους.

Τα παραπάνω περί νοημοσύνης ισχύουν για όλους όσους δεν έχουν τεχνολογική και καταναλωτική συνείδηση και πληρώνουν πανάκριβα μεταχειρισμένη και παλαιότερη τεχνολογία χωρίς να υπάρχει μεγάλη ανάγκη (για smartphone δεν τίθεται θέμα ανάγκης - ανάγκη είναι να χρειάζεσαι οπωσδήποτε DDR2) και όχι αποκλειστικά για καταναλωτές προϊόντων Apple. Απλά είναι συχνό φαινόμενο με αρκετούς από αυτούς.

Δεν συνεχίζω μιας και ήμουν σαφής και δεν έχω κάτι άλλο να πω επί του θέματος.

11 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Υπάρχει μεγάλη ποσότητα πελατών που τα αγοράζουν γιατί είναι "Apple" και όχι επειδή εξυπηρετούν τις ανάγκες τους, ή γιατί μπορούν να τα πληρώσουν. Υπάρχει κόσμος που αγοράζει ακόμα μεταχειρισμένα iPhone 5 γιατί απλά είναι iPhone. Εσύ για παράδειγμα μπορείς να μου δικαιολογήσεις με επιχειρήματα γιατί προτιμάς το iPhone από κάποιο άλλο Android Smartphone. Η πλειοψηφία όμως θα σου πει, γιατί είναι iPhone/Apple. Πολλές φορές είναι θέμα μυαλού

Αυτό.

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, randomcat είπε

Ζήτηση. Το πόσο θες κάτι και το πόσο είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για αυτό έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με την νοημοσύνη σου (όχι τη δική σου) και την καταναλωτική σου συνείδηση. 

Όχι βέβαια. Κι επειδή μιλάς γενικά ας το συζητήσουμε λίγο πέρα από το iPhone και την Apple.

Η καταναλωτική συνείδηση και η νοημοσύνη δεν σχετίζονται ιδιαίτερα. Άλλο πράγμα το ένα, άλλο το άλλο.

Πολλές φορές (τις περισσότερες μάλιστα) τυχαίνει να κάνουμε αγορές με βάση κυρίως την ψυχολογία και όχι την ευφυΐα. Υπ'όψην, αυτό μάλιστα αναφέρεται και σε κάποια βιβλία οικονομικών...

Γι αυτό και χρησιμοποιούμε τη λέξη "συνείδηση". Πολύ διαφορετικά πράγματα αυτά.

Πόσες φορές αγοράσατε κάτι που δεν χρειάζεστε? Πόσες φορές πληρώσατε κάτι παραπάνω για κάτι που απλώς σας άρεσε περισσότερο από κάτι άλλο? Και πόσες φορές μάλιστα μετανιώσατε για μια αγορά? Ήταν επειδή δεν είσασταν ιδιαίτερα έξυπνοι?

Επίσης, όλοι έχουμε μία αδυναμία πάνω σε συγκεκριμένα πράγματα. Μπορεί πχ εγώ να έχω μια αδυναμία στα αυτοκίνητα και να φαίνομαι εντελώς παράλογος στα μάτια κάποιου άλλου όταν ξοδεύω ποσά που αυτός δεν θα ήθελε να δώσει. Δείχνει αυτό κάτι για την νοημοσύνη μου ή την δική του?

Ένας καταναλωτής δεν αγοράζει μόνο smartphones για να βγάλουμε συμπέρασμα για την νοημοσύνη του. Καθημερινά αγοράζουμε προιόντα ένα σωρό διαφορετικών κατηγοριών, φαγητό, ρούχα, αναλώσιμα κλπ. Σε κάποια από αυτά μπορεί να είμαστε περισσότερο επιρρεπείς και να μην δείξουμε την ίδια προσοχή που θα δείχναμε αλλού.  

 

Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα αλλά αυτά είναι βασικά. Η αγορά (και η ζήτηση) αποτελεί πεδίο της ψυχολογίας. 

Τέλος, το "αλόγιστο ξόδεμα" που αναφέρεσαι, έχει να κάνει με το πόσο σπάταλος είσαι το οποίο έχει άμεση σχέση με την ψυχολογία και όχι με την νοημοσύνη σου. Συγκεκριμένα ο Tesla ο οποίος ήταν αναμφισβήτητα διάνοια, ήταν πολύ γνωστός στο ότι ήταν πλήρως ανίκανος στο να διαχειριστεί σωστά τα οικονομικά του. Η ψυχολογική του κατάσταση δεν του επέτρεπε να σκεφτεί λογικά και να πράξει ανάλογα. Καμία σχέση με τη νοημοσύνη φυσικά όπως είπα ήδη.

 

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Όχι βέβαια. Κι επειδή μιλάς γενικά ας το συζητήσουμε λίγο πέρα από το iPhone και την Apple.

Η καταναλωτική συνείδηση και η νοημοσύνη δεν σχετίζονται ιδιαίτερα. Άλλο πράγμα το ένα, άλλο το άλλο.

Πολλές φορές (τις περισσότερες μάλιστα) τυχαίνει να κάνουμε αγορές με βάση κυρίως την ψυχολογία και όχι την ευφυΐα. Γι αυτό και χρησιμοποιούμε τη λέξη "συνείδηση". Πολύ διαφορετικά πράγματα αυτά. 

Θα την κάνω την παραπέρα συζήτηση με την προϋπόθεση ότι δεν θα παίζουμε με τις λέξεις.

Πρώτον. Η διαχείριση της ψυχολογίας μας είναι κομμάτι της ευφυΐας μας.

Δεύτερον. Η συνείδηση είναι "η νοητική δυνατότητα ενός οργανισμού η οποία του επιτρέπει, σε προέκταση των αισθήσεών του, να γνωρίζει και να κατανοεί τον εαυτό του, το περιβάλλον του, τα συμβαίνοντα γύρω του και μέσα του και να έχει το δυνατόν την αίσθηση της «θέσης» και της σημασίας του στον κόσμο καθώς και του αντίκτυπου των πράξεών του. [...]"

Τρίτον. Ποιος λέει ότι τις περισσότερες φορές κάνουμε αγορές βάσει ψυχολογίας (και όχι βάσει γνώσεων) - αφορά όλα τα είδη αγορών και τα τεχνολογικά προϊόντα; Και αν υπάρχει στιβαρή έρευνα, το δείγμα της είναι σχετικά ευφυείς άνθρωποι, τεχνολογικά καταρτισμένοι, τεχνολογικά αστοιχείωτοι - τι;

8 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Πόσες φορές αγοράσατε κάτι που δεν χρειάζεστε? Πόσες φορές πληρώσατε κάτι παραπάνω για κάτι που απλώς σας άρεσε περισσότερο από κάτι άλλο? Και πόσες φορές μάλιστα μετανιώσατε για μια αγορά? Ήταν επειδή δεν είσασταν ιδιαίτερα έξυπνοι?

Επίσης, όλοι έχουμε μία αδυναμία πάνω σε συγκεκριμένα πράγματα. Μπορεί πχ εγώ να έχω μια αδυναμία στα αυτοκίνητα και να φαίνομαι εντελώς παράλογος στα μάτια κάποιου άλλου όταν ξοδεύω ποσά που αυτός δεν θα ήθελε να δώσει. Δείχνει αυτό κάτι για την νοημοσύνη μου ή την δική του?

Προσωπικά έχω αγοράσει αρκετές φορές πράγματα χωρίς να μελετήσω την αγορά, χωρίς να διαθέσω χρόνο για να ενημερωθώ για τεχνικά χαρακτηριστικά κ.λπ., απλά επειδή μου άρεσε κάτι ή απλά επειδή ήθελα να ξοδέψω για να πάρω λίγη χαρά ως υλιστής. Αρκετές φορές έχω μετανιώσει για αγορές μου. Δεν ήταν έλλειψη ευφυϊας από τη στιγμή που αναγνώριζα ότι δεν είχα κάνει την μελέτη μου, ότι δεν είχα γνώσεις για την συγκεκριμένη αγορά (αν και διέθετα την ευφυΐα για να αποκτήσω εάν το ήθελα), ότι δεν θα μπορούσα να γνωρίζω τι να περιμένω πέρα από κάποιο σημείο, ότι ρίσκαρα, ότι δεν θα με ένοιαζε το τέλειο αποτέλεσμα κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.

Αυτό που θα έδειχνε κάτι αρνητικό για την νοημοσύνη μου θα ήταν το να υπερασπίζομαι αυτές τις αγορές, τις τιμές, τα προϊόντα κ.λπ. το να αποτελούν τον κανόνα παρά την εξαίρεση στις αγορές μου... ή το να θεωρώ άτομα με καλή καταναλωτική συνείδηση εκείνα που ακριβοπληρώνουν μεταχειρισμένες και παλαιότερες τεχνολογίες.

8 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα αλλά αυτά είναι βασικά. Η αγορά (και η ζήτηση) αποτελεί πεδίο της ψυχολογίας. 

Αποτελεί ΚΑΙ πεδίο της ψυχολογίας. Όχι πεδίο αποκλειστικά της ψυχολογίας.

8 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Τώρα ένα άτομο χαμηλής νοημοσύνης, ε ΟΚ, περιμένεις ότι δεν θα κάνει και έξυπνες αγορές. Αυτό όμως δεν έχει σχέση με την καταναλωτική συνείδηση γενικά.

Έχει μιας και αυτό το άτομο με τις αγορές του επηρεάζει την αγορά και τους δείκτες καταναλωτικής συνείδησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, randomcat είπε

Ζήτηση. Το πόσο θες κάτι και το πόσο είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για αυτό έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με την νοημοσύνη σου (όχι τη δική σου) και την καταναλωτική σου συνείδηση. Απλό. Αν είσαι καταναλωτής που πληρώνει πανάκριβα μεταχειρισμένη και παλαιότερη τεχνολογία, αυτό λέει κάτι για την νοημοσύνη σου. Απλό. Και πλέον είναι πιο ξεκάθαρο αυτό μιας και υπάρχουν πανάκριβες συσκευές-ναυαρχίδες από το κάθε στρατόπεδο και άρα δεν μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι είναι απλά θέμα τσέπης το αλόγιστο ξόδεμα στους μεν και η οικονομία στους άλλους.

Η "μεταχειρισμένη τεχνολογία" ποιά είναι; Το Face ID που έσπευσαν όλοι να αντιγράψουν ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jimmy08 είπε

Η "μεταχειρισμένη τεχνολογία" ποιά είναι; Το Face ID που έσπευσαν όλοι να αντιγράψουν ας πούμε;

Το "μεταχειρισμένη" πηγαίνει για το υλικό, την συσκευή την ίδια, παρά για τις τεχνολογίες που ενσωματώνει η συσκευή (όπου εκεί κολλάει το "παλαιότερη").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, randomcat είπε

Προσωπικά έχω αγοράσει αρκετές φορές πράγματα χωρίς να μελετήσω την αγορά, χωρίς να διαθέσω χρόνο για να ενημερωθώ για τεχνικά χαρακτηριστικά κ.λπ., απλά επειδή μου άρεσε κάτι ή απλά επειδή ήθελα να ξοδέψω για να πάρω λίγη χαρά ως υλιστής. Αρκετές φορές έχω μετανιώσει για αγορές μου. Δεν ήταν έλλειψη ευφυϊας από τη στιγμή που αναγνώριζα ότι δεν είχα κάνει την μελέτη μου, ότι δεν είχα γνώσεις για την συγκεκριμένη αγορά (αν και διέθετα την ευφυΐα για να αποκτήσω εάν το ήθελα), ότι δεν θα μπορούσα να γνωρίζω τι να περιμένω πέρα από κάποιο σημείο, ότι ρίσκαρα, ότι δεν θα με ένοιαζε το τέλειο αποτέλεσμα κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.

Α, μάλιστα.

Δύο μέτρα και δύο σταθμά δηλαδή. Πες το από την αρχή να μην αναλωνόμαστε να σου απαντάμε.

2 λεπτά πριν, randomcat είπε

Το "μεταχειρισμένη" πηγαίνει για το υλικό, την συσκευή την ίδια, παρά για τις τεχνολογίες που ενσωματώνει η συσκευή (όπου εκεί κολλάει το "παλαιότερη").

Δηλαδή όποιος αγοράζει μεταχειρισμένα προϊόντα Apple είναι ανόητος, ενώ για τους υπόλοιπους δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

Βοήθησε με να καταλάβω τι εννοείς, γιατί σαν χρήστης που έχω υποπέσει στο ανωτέρω παράπτωμα, δυσκολεύομαι να ακολυθήσω τη σκέψη σου.

Πόσο δε μάλλον και όταν ακούμπησα στην Apple 1.200€ για την παλαιότερη τεχνολογία του Χ. Μιλάμε για στόκος έτσι..;

Το Μάιο όμως έκανα μεγάλο comeback στην ελίτ του παγκοσμίου διαλογισμού, όταν πούλησα το iPhone και αγόρασα το Pixel 2. Πλέον βλέπω τον κόσμο με άλλο μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Α, μάλιστα.

Δύο μέτρα και δύο σταθμά δηλαδή. Πες το από την αρχή να μην αναλωνόμαστε να σου απαντάμε.

Μπορείς να εξηγήσεις γιατί βλέπεις δύο μέτρα και δύο σταθμά;

Το κείμενο που παρέθεσες ήταν κομμάτι μιας "παραπέρα συζήτησης" που ζήτησε ο συμφορουμίτης, πέρα από την πολύ συγκεκριμένη συζήτηση για αγορά τεχνολογίας και smartphone. Αν και δεν νομίζω ότι υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά, είναι μια γνωστή τακτική το να τραβάς κάποιον σε παραπέρα θέμα και έπειτα να το χρησιμοποιείς για να τοποθετηθείς εναντίων του στο προηγούμενο όπου δεν μπόρεσες ικανοποιητικά. Αν θες να το κάνεις σωστά, εξήγησε που τα βλέπεις τα 2 μέτρα και 2 σταθμά όσον αφορά την αρχική συζήτηση.

20 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Δηλαδή όποιος αγοράζει μεταχειρισμένα προϊόντα Apple είναι ανόητος, ενώ για τους υπόλοιπους δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

Ό,τι έγραψα. Μιας και βαριέμαι να εξηγώ σε κάποιον που φαίνεται ότι δεν μπήκε στον κόπο να διαβάσει τη συζήτηση. Η σύνοψη είναι ότι είπα "όποιος αγοράζει ακριβά τα μεταχειρισμένα και παλαιότερα προϊόντα".

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, randomcat είπε

Θα την κάνω την παραπέρα συζήτηση με την προϋπόθεση ότι δεν θα παίζουμε με τις λέξεις.

Πρώτον. Η διαχείριση της ψυχολογίας μας είναι κομμάτι της ευφυΐας μας.

Δεύτερον. Η συνείδηση είναι "η νοητική δυνατότητα ενός οργανισμού η οποία του επιτρέπει, σε προέκταση των αισθήσεών του, να γνωρίζει και να κατανοεί τον εαυτό του, το περιβάλλον του, τα συμβαίνοντα γύρω του και μέσα του και να έχει το δυνατόν την αίσθηση της «θέσης» και της σημασίας του στον κόσμο καθώς και του αντίκτυπου των πράξεών του. [...]"

Τρίτον. Ποιος λέει ότι τις περισσότερες φορές κάνουμε αγορές βάσει ψυχολογίας (και όχι βάσει γνώσεων) - αφορά όλα τα είδη αγορών και τα τεχνολογικά προϊόντα; Και αν υπάρχει στιβαρή έρευνα, το δείγμα της είναι σχετικά ευφυείς άνθρωποι, τεχνολογικά καταρτισμένοι, τεχνολογικά αστοιχείωτοι - τι;

Προσωπικά έχω αγοράσει αρκετές φορές πράγματα χωρίς να μελετήσω την αγορά, χωρίς να διαθέσω χρόνο για να ενημερωθώ για τεχνικά χαρακτηριστικά κ.λπ., απλά επειδή μου άρεσε κάτι ή απλά επειδή ήθελα να ξοδέψω για να πάρω λίγη χαρά ως υλιστής. Αρκετές φορές έχω μετανιώσει για αγορές μου. Δεν ήταν έλλειψη ευφυϊας από τη στιγμή που αναγνώριζα ότι δεν είχα κάνει την μελέτη μου, ότι δεν είχα γνώσεις για την συγκεκριμένη αγορά (αν και διέθετα την ευφυΐα για να αποκτήσω εάν το ήθελα), ότι δεν θα μπορούσα να γνωρίζω τι να περιμένω πέρα από κάποιο σημείο, ότι ρίσκαρα, ότι δεν θα με ένοιαζε το τέλειο αποτέλεσμα κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.

Αυτό που θα έδειχνε κάτι αρνητικό για την νοημοσύνη μου θα ήταν το να υπερασπίζομαι αυτές τις αγορές, τις τιμές, τα προϊόντα κ.λπ. το να αποτελούν τον κανόνα παρά την εξαίρεση στις αγορές μου... ή το να θεωρώ άτομα με καλή καταναλωτική συνείδηση εκείνα που ακριβοπληρώνουν μεταχειρισμένες και παλαιότερες τεχνολογίες.

Αποτελεί ΚΑΙ πεδίο της ψυχολογίας. Όχι πεδίο αποκλειστικά της ψυχολογίας.

Έχει μιας και αυτό το άτομο με τις αγορές του επηρεάζει την αγορά και τους δείκτες καταναλωτικής συνείδησης.

Πρώτον. Διαφωνώ στο ότι η ψυχολογία σου και η διαχείρηση της είναι κομμάτι της ευφυΐας σου. Παρόλα αυτά εάν έχεις διαβάσει κάτι πάνω σε αυτό, παρέθεσε μου μια πηγή να το δω κι εγώ μιας και θα ήταν ενδιαφέρον. Εγώ βασίζομαι κυρίως στο ότι έχουν υπάρξει αρκετές διάνοιες που δεν μπορούσαν να διαχειριστούν καλά την ψυχολογία τους (ούτε τα οικονομικά τους). Ένας που μου έρχεται στο μυαλό ήταν ο Tesla (έκανα edit στο αρχικό μύνημα αν θες νο δεις). Είμαι όμως ανοιχτός στο να αλλάξω γνώμη αν έχεις κάτι χειροπιαστό. Αλλιώς ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε. 

Δεύτερον. Η νοημοσύνη είναι μόνο ένα από τα διάφορα στοιχεία που αποτελούν την συνείδηση (διάβασε ολόκληρο το άρθρο της Wikipedia). Όπως είπα πριν, σίγουρα ένας λιγότερο ευφυής άνθρωπος, θα κάνει λιγότερο έξυπνες αγορές. Πχ θα μπορούσε να αγοράσει οποιοδήποτε κινητό ακριβά, όχι μόνο ένα iPhone.

Τρίτον. Οι αγορές με βάση την ψυχολογία αφορούν όλα τα είδη αγορών. Δεν έχω ψάξει για στατιστικές αλλά το έχω διαβάσει στο Principles of Macroeconomics του Gregory Mankiw.

Έπειτα, λες ότι γνώριζες ότι δεν είχες κάνει μελέτη για τις αγορές που μετάνιωσες και ήσουν προετοιμασμένος για το ρίσκο. Δεκτό. Πως είσαι τόσο σίγουρος λοιπόν ότι δεν ισχύει το ίδιο για μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων που αγόρασαν ακριβά ένα μεταχειρισμένο προιόν?

Το να υπερασπίζεσαι την αγορά σου ακόμα και αν είναι λάθος, πάλι δεν έχει σχέση με τη νοημοσύνη σου ή να το πούμε χοντρά, πόσο έξυπνος είσαι. Αυτό έχει σχέση με την προσωπικότητα σου και στο ότι δεν θέλεις να παραδεχτείς (στους υπόλοιπους) το λάθος σου. Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που δεν έχουν καν αντιληφθεί την λάθος αγορά και όπως λες κι εσύ, σε εκείνη την περίπτωση δείχνει κάτι για την νοημοσύνη τους. Δεν μπορείς όμως να ισχυριστείς ότι οι περισσότεροι είναι έτσι. Εγώ τουλάχιστον δεν το πιστεύω, αλλά αν υπάρχει σχετική έρευνα, να την δούμε...

Τέλος, εφόσον η αγορά αποτελεί ΚΑΙ πεδίο της ψυχολογίας, θα πρέπει να αποδεχτούμε ότι το θέμα είναι πολύ σύνθετο και δεν γίνεται να το υπεραπλουστεύουμε βγάζοντας εύκολα συμπεράσματα για την νοημοσύνη πελατών πέρνοντας υπόψην μόνο μία εταιρία και μία κατηγορία αγοράς. Ούτε καν στατιστικά αυτό δεν στέκει. Όπως είπα πριν η αγορά είναι τεράστια και ο τεχνολογικός τομέας δεν είναι ικανός από μόνος του να κατατάξει τους ανθρώπους σε διανοητικά επίπεδα και ικανότητες. Θα μπορούσες να πεις ότι μια μεγάλη μερίδα είναι τεχνολογικά αναλφάβητοι? Ναι, ίσως. Και μάλιστα θα έλεγα ότι εκεί δίνει focus η εταιρία προσπαθόντας να κάνει τα προιόντα της όσο πιο απλά γίνεται... Δεν μπορείς όμως να πεις ότι επειδή κάποιος πχ δεν ασχολείται με τον τεχνολογικό τομέα, δείχνει κάτι για την νοημοσύνη του.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...