Προς το περιεχόμενο

Νέα διαφήμιση της Samsung κριτικάρει τις LTE ταχύτητες download του iPhone X


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, randomcat είπε

1. Μπορείς να εξηγήσεις γιατί βλέπεις δύο μέτρα και δύο σταθμά;

Το κείμενο που παρέθεσες ήταν κομμάτι μιας "παραπέρα συζήτησης" που ζήτησε ο συμφορουμίτης, πέρα από την πολύ συγκεκριμένη συζήτηση για αγορά τεχνολογίας και smartphone. Αν και δεν νομίζω ότι υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά, είναι μια γνωστή τακτική το να τραβάς κάποιον σε παραπέρα θέμα και έπειτα να το χρησιμοποιείς για να τοποθετηθείς εναντίων του στο προηγούμενο όπου δεν μπόρεσες ικανοποιητικά. Αν θες να το κάνεις σωστά, εξήγησε που τα βλέπεις τα 2 μέτρα και 2 σταθμά όσον αφορά την αρχική συζήτηση.

2. Ό,τι έγραψα. Μιας και βαριέμαι να εξηγώ σε κάποιον που φαίνεται ότι δεν μπήκε στον κόπο να διαβάσει τη συζήτηση. Η σύνοψη είναι ότι είπα "όποιος αγοράζει ακριβά τα μεταχειρισμένα και παλαιότερα προϊόντα".

1. Τη διαφορετική αντιμετώπιση την είδα γιατί λες πως έχεις κάνει αγορές χωρίς να το πολυσκεφτείς, αλλά επειδή το κάνεις συνηδειτά it's ok, από την άλλη όμως κάποιος άλλος που κάνει το ίδιο αποκτά την ταμπέλα που του κόλλησες. Εκεί το στηρίζω.

2. Κοίταξε να δεις, από τη μια σίγουρα δε μπορούμε να εξετάζουμε κάθε περίπτωση ξεχωριστά για να βγάλουμε συμπεράσματα, από την άλλη όμως και με το τσουβάλιασμα καταλήγουμε σε λάθος συμπεράσματα.

Δεν ενίσταμαι στην άποψη σου ότι η ευφυία μπορεί να σχετίζεται με κάποιες καταναλωτικές επιλογές, δεν το έχω ψάξει και δεν ισχυριστώ το αντίθετο. Μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι.

Διαφωνώ μαζί σου πρώτον για τη γενίκευση και δεύτερον για την βεβαιότητά σου ότι ισχύει (αν έχεις διαβάσει/δει κάτι σχετικό, βεβαίως να το συζητήσουμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, randomcat είπε

Το κείμενο που παρέθεσες ήταν κομμάτι μιας "παραπέρα συζήτησης" που ζήτησε ο συμφορουμίτης, πέρα από την πολύ συγκεκριμένη συζήτηση για αγορά τεχνολογίας και smartphone. Αν και δεν νομίζω ότι υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά, είναι μια γνωστή τακτική το να τραβάς κάποιον σε παραπέρα θέμα και έπειτα να το χρησιμοποιείς για να τοποθετηθείς εναντίων του στο προηγούμενο όπου δεν μπόρεσες ικανοποιητικά.

Εσύ ήσουν αυτός που γενίκευσε χωρίζοντας σε κατηγορίες νοημοσύνης τους αγοραστές Apple και τους αγοραστές Android. Μετά προσπάθησες να αντιστρέψεις λίγο την κατάσταση λέγοντας μου ότι δήθεν δεν το έλεγες για όλους και ότι... θα μπορούσα να το υποθέσω αλλά όχι να το ισχυριστώ. Ήταν ολοφάνερο τι εννοούσες οπότε μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας τώρα. 

Ήδη σου απαντήσαμε 3 άτομα πάνω σε αυτό και βγάλαμε το ίδιο συμπέρασμα. Με τα λεγόμενα σου βέβαια μπορούμε να "υποθέσουμε" ότι μίλαγες για όλους αλλά όχι να το ισχυριστούμε... 

Έπειτα εγώ δεν σε τράβηξα από πουθενά να μου απαντήσεις στην "παραπέρα συζήτηση". Αυτό που ήθελα να πω πάνω στο αρχικό σου μύνημα το είπα και (μάλιστα νομίζω αρκετά ικανοποιητικά) εδώ:

3 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Δεν ευσταθεί και πολύ αυτό που γράφεις γιατί πρώτον στο αρχικό μύνημα μιλούσες για όλους τους καταναλωτές της Apple και έπειτα ακολούθησες και με ακόμα πιο γενικό τόνο λέγοντας ότι η ζήτηση ενός προιόντος (μιας και τα iPhones είναι δημοφιλή προιόντα) καθορίζεται από την νοημοσύνη ενισχύοντας στην ουσία την πρώτη άποψη.

Αλλά τελικά το ξεκαθάρισες στο τέλος λέγοντας ότι τελικά δεν τσουβαλιάζεις όλους τους καταναλωτές προιόντων της Apple. ΟΚ, ευχαριστούμε που δεν μας θεωρείς όλους εδώ μέσα χαμηλής νοημοσύνης δηλαδή. Να 'σαι καλα. 

Το πιο ωραίο όμως ξέρεις πιο είναι? Ότι όταν εσύ κάνεις μια λάθος αγορά λες ότι το αποδίδεις απλώς σε ρίσκο, γνωρίζεις αλλά δεν σε νοιάζει και πολύ κλπ. Ενώ οι καταναλωτές της Apple (αν όχι όλοι, οι περισσότεροι σύμφωνα με τα συμφραζόμενα) έχουν κάποιο πρόβλημα με την νοημοσύνη τους. Πολύ ναρκισσιστική άποψη αυτή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Πρώτον. Διαφωνώ στο ότι η ψυχολογία σου και η διαχείρηση της είναι κομμάτι της ευφυΐας σου. Παρόλα αυτά εάν έχεις διαβάσει κάτι πάνω σε αυτό, παρέθεσε μου μια πηγή να το δω κι εγώ μιας και θα ήταν ενδιαφέρον. Εγώ βασίζομαι κυρίως στο ότι έχουν υπάρξει αρκετές διάνοιες που δεν μπορούσαν να διαχειριστούν καλά την ψυχολογία τους (ούτε τα οικονομικά τους). Ένας που μου έρχεται στο μυαλό ήταν ο Tesla (έκανα edit στο αρχικό μύνημα αν θες νο δεις). Είμαι όμως ανοιχτός στο να αλλάξω γνώμη αν έχεις κάτι χειροπιαστό. Αλλιώς ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε. 

Δεύτερον. Η νοημοσύνη είναι μόνο ένα από τα διάφορα στοιχεία που αποτελούν την συνείδηση (διάβασε ολόκληρο το άρθρο της Wikipedia). Όπως είπα πριν, σίγουρα ένας λιγότερο ευφυής άνθρωπος, θα κάνει λιγότερο έξυπνες αγορές. Πχ θα μπορούσε να αγοράσει οποιοδήποτε κινητό ακριβά, όχι μόνο ένα iPhone.

Τρίτον. Οι αγορές με βάση την ψυχολογία αφορούν όλα τα είδη αγορών. Δεν έχω ψάξει για στατιστικές αλλά το έχω διαβάσει στο Principles of Macroeconomics του Gregory Mankiw.

Έπειτα, λες ότι γνώριζες ότι δεν είχες κάνει μελέτη για τις αγορές που μετάνιωσες και ήσουν προετοιμασμένος για το ρίσκο. Δεκτό. Πως είσαι τόσο σίγουρος λοιπόν ότι δεν ισχύει το ίδιο για μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων που αγόρασαν ακριβά ένα μεταχειρισμένο προιόν?

Το να υπερασπίζεσαι την αγορά σου ακόμα και αν είναι λάθος, πάλι δεν έχει σχέση με τη νοημοσύνη σου ή να το πούμε χοντρά, πόσο έξυπνος είσαι. Αυτό έχει σχέση με την προσωπικότητα σου και στο ότι δεν θέλεις να παραδεχτείς (στους υπόλοιπους) το λάθος σου. Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που δεν έχουν καν αντιληφθεί την λάθος αγορά και όπως λες κι εσύ, σε εκείνη την περίπτωση δείχνει κάτι για την νοημοσύνη τους. Δεν μπορείς όμως να ισχυριστείς ότι οι περισσότεροι είναι έτσι. Εγώ τουλάχιστον δεν το πιστεύω, αλλά αν υπάρχει σχετική έρευνα, να την δούμε...

Τέλος, εφόσον η αγορά αποτελεί ΚΑΙ πεδίο της ψυχολογίας, θα πρέπει να αποδεχτούμε ότι το θέμα είναι πολύ σύνθετο και δεν γίνεται να το υπεραπλουστεύουμε βγάζοντας εύκολα συμπεράσματα για την νοημοσύνη πελατών πέρνοντας υπόψην μόνο μία εταιρία και μία κατηγορία αγοράς. Ούτε καν στατιστικά αυτό δεν στέκει. Όπως είπα πριν η αγορά είναι τεράστια και ο τεχνολογικός τομέας δεν είναι ικανός από μόνος του να κατατάξει τους ανθρώπους σε διανοητικά επίπεδα και ικανότητες. Θα μπορούσες να πεις ότι μια μεγάλη μερίδα είναι τεχνολογικά αναλφάβητοι? Ναι, ίσως. Και μάλιστα θα έλεγα ότι εκεί δίνει focus η εταιρία προσπαθόντας να κάνει τα προιόντα της όσο πιο απλά γίνεται... Δεν μπορείς όμως να πεις ότι επειδή κάποιος πχ δεν ασχολείται με τον τεχνολογικό τομέα, δείχνει κάτι για την νοημοσύνη του.

Πρώτον. Αφού διαχωρίζεις την ψυχολογία από την ευφυΐα και έτσι εγώ τοποθετήθηκα πάνω στην άποψή σου αυτή, δείξε μου εσύ πρώτος το επιστημονικό υλικό κατά το οποίο δεν έχουν άμεση σχέση. O Tesla μπορεί να ήταν ευφυέστατος σε κάποια θέματα και ηλίθιος σε άλλα και άρα η συνολική του ευφυΐα να μην ήταν αυτή που νομίζουμε. Σε εμάς είναι γνωστός για το επιστημονικό του έργο. Δεύτερον. Σύμφωνοι, ίσως (γιατί βαριέμαι να διαβάσω ολόκληρο το άρθρο - και ο ορισμός δεν αφήνει πολλές αμφιβολίες), αλλά προηγουμένως είπες ότι η νοημοσύνη με τη συνείδηση δεν σχετίζονται ιδιαίτερα, και έπειτα, μιλάμε συγκεκριμένα για αγορά μεταχειρισμένων και παλαιότερων μοντέλων κινητών και όχι π.χ. να πάει κάποιος να αγοράσει ένα καινούργιο μη μεταχειρισμένο κινητό (είτε νέο ή παλαιό μοντέλο). Τρίτον. Οι παράμετροι για τις στατιστικές που ανέφερα θεωρώ ότι είναι σημαντικές. Η ψυχολογία σαφώς καθορίζει το αν νιώθουμε ότι θέλουμε να αγοράσουμε κάτι και πόσο - όπως λέει κάπου και ο τύπος που ανέφερες - και υπό αυτήν την έννοια υπάρχει ίσως σε κάθε αγορά, αλλά το να λες ότι κάνουμε συνήθως αγορές "με βάση κυρίως την ψυχολογία και όχι την ευφυΐα" σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιούμε την κρίση μας και δεν αναλύουμε την κάθε αγορά που κάνουμε (δεν αξιολογούμε αν είναι καλή/κακή, φτηνή/ακριβή, ποιοτική κ.λπ.). Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο εκτός αν αγοράζεις κάτι καθαρά για το brand (π.χ. Apple) και αγνοείς διαρκώς τεχνικές λεπτομέρειες κ.λπ.

Έπειτα, να σου θυμίσω ότι με πήγες σε "παραπέρα συζήτηση" από εκεί που μιλούσαμε για μεταχειρισμένη τεχνολογία και smartphones. Οι αγορές για τις οποίες μιλάω εγώ μπορεί να είναι έπιπλα και τρόφιμα, οπότε αν θες να εστιάσουμε σε αυτά που λέγαμε πιο πριν ας αφήσουμε την "παραπέρα συζήτηση" και να επιστρέψουμε στην προηγούμενη αρκετά συγκεκριμένη συζήτηση. Για την ιστορία, ποτέ δεν ακριβοπλήρωσα μεταχειρισμένο κινητό.

Θεωρώ ότι η προσωπικότητα και ο χαρακτήρας σχετίζονται με την νοημοσύνη. Και τέλος, τα στερεότυπα - μεταξύ άλλων - κρύβουν μια μεγάλη δόση αλήθειας και αν και δεν αντικατοπτρίζουν απόλυτα την πραγματικότητα, μας επιτρέπουν να πιθανολογούμε και συχνά να βγάζουμε σωστά συμπεράσματα. Συγκεκριμένα για την αγορά μεταχειρισμένων παλαιότερων μοντέλων iPhone σε υψηλές τιμές (συχνά κοντά στην αρχική τιμή) δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια σύνθετη πραγματικότητα. Μπορώ να πιθανολογήσω με αρκετή σιγουριά ότι η υπόθεση βρωμάει βλακεία στον εγκέφαλο.

12 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Το πιο ωραίο όμως ξέρεις πιο είναι? Ότι όταν εσύ κάνεις μια λάθος αγορά λες ότι το αποδίδεις απλώς σε ρίσκο, γνωρίζεις αλλά δεν σε νοιάζει και πολύ κλπ. Ενώ οι καταναλωτές της Apple (αν όχι όλοι, οι περισσότεροι σύμφωνα με τα συμφραζόμενα) έχουν κάποιο πρόβλημα με την νοημοσύνη τους. Πολύ ναρκισσιστική άποψη αυτή. 

Μόνο που εγώ δεν είπα ότι αγοράζω ακριβά μεταχειρισμένα και παλαιά κινητά και προϊόντα τεχνολογίας.

Αν σκοπός σου για την "παραπέρα συζήτηση" ήταν να την χρησιμοποιήσεις για να με βγάλεις με κάποιον τρόπο λάθος στην προηγούμενη, τότε κακώς το έπραξες. Ας επιχειρηματολογούσες στο πολύ συγκεκριμένο θέμα που συζητούσαμε.

1 ώρα πριν, Jimmy08 είπε

1. Τη διαφορετική αντιμετώπιση την είδα γιατί λες πως έχεις κάνει αγορές χωρίς να το πολυσκεφτείς, αλλά επειδή το κάνεις συνηδειτά it's ok, από την άλλη όμως κάποιος άλλος που κάνει το ίδιο αποκτά την ταμπέλα που του κόλλησες. Εκεί το στηρίζω.

2. Κοίταξε να δεις, από τη μια σίγουρα δε μπορούμε να εξετάζουμε κάθε περίπτωση ξεχωριστά για να βγάλουμε συμπεράσματα, από την άλλη όμως και με το τσουβάλιασμα καταλήγουμε σε λάθος συμπεράσματα.

Δεν ενίσταμαι στην άποψη σου ότι η ευφυία μπορεί να σχετίζεται με κάποιες καταναλωτικές επιλογές, δεν το έχω ψάξει και δεν ισχυριστώ το αντίθετο. Μπορεί να ισχύει, μπορεί και όχι.

Διαφωνώ μαζί σου πρώτον για τη γενίκευση και δεύτερον για την βεβαιότητά σου ότι ισχύει (αν έχεις διαβάσει/δει κάτι σχετικό, βεβαίως να το συζητήσουμε).

1. Εγώ μπορεί να μιλάω για δικές μου αγορές επίπλων και όχι προϊόντων τεχνολογίας. Μπορεί να μιλάω για καινούργια προϊόντα και όχι για μεταχειρισμένα, και όντως καινούργια είχα στο μυαλό μου. Σε αυτό που είπα αρχικά - για την ταμπέλα που λες - έλεγα για εκείνους που αγοράζουν ακριβά μεταχειρισμένα-παλαιότερα προϊόντα τεχνολογίας. Οπότε γιατί κάνεις συσχετίσεις;

2. Είναι πολύ απλό. Η αγορά μεταχειρισμένων έχει προσαρμοστεί σε κάποιο εύρος τιμών. Μπορείς να δεις σε τι τιμές πωλούνται τα παλαιότερα και μεταχειρισμένα iPhone και άρα η πλειοψηφία των αγοραστών μεταχειρισμένων τα αγοράζει σε αυτές τις τιμές, αλλιώς δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις αγγελιών. Δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό.  Και άρα εγώ μπορώ να μιλάω για καταναλωτές μεταχειρισμένων προϊόντων Apple και να τσουβαλιάζω χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το τσουβάλι εμπεριέχει το 100% των καταναλωτών ή/και τους συμφορουμίτες μας.

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, randomcat είπε

1. Εγώ μπορεί να μιλάω για δικές μου αγορές επίπλων και όχι προϊόντων τεχνολογίας. Μπορεί να μιλάω για καινούργια προϊόντα και όχι για μεταχειρισμένα, και όντως καινούργια είχα στο μυαλό μου. Σε αυτό που είπα αρχικά - για την ταμπέλα που λες - έλεγα για εκείνους που αγοράζουν ακριβά μεταχειρισμένα-παλαιότερα προϊόντα τεχνολογίας. Οπότε γιατί κάνεις συσχετίσεις;

2. Είναι πολύ απλό. Η αγορά μεταχειρισμένων έχει προσαρμοστεί σε κάποιο εύρος τιμών. Μπορείς να δεις σε τι τιμές πωλούνται τα παλαιότερα και μεταχειρισμένα iPhone και άρα η πλειοψηφία των αγοραστών μεταχειρισμένων τα αγοράζει σε αυτές τις τιμές, αλλιώς δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις αγγελιών. Δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό.  Και άρα εγώ μπορώ να μιλάω για καταναλωτές μεταχειρισμένων προϊόντων Apple και να τσουβαλιάζω χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το τσουβάλι εμπεριέχει το 100% των καταναλωτών ή/και τους συμφορουμίτες μας.

1. Σου είπα και πριν, διαφωνώ με τις γενικεύσεις. Δε μπορείς να ξέρεις γιατί ο καθένας αγόρασε ότι αγόρασε, ώστε να τον χαρακτηρίσεις ανόητο. 

Εγώ ας πούμε θεωρώ ανόητους όσους γεμίζουν το αμάξι τους με ηχεια. Δε θα βγω στο δρόμο να ψάχνω τέτοιους για να τους πικαρω. 

Είχαν γούστο να σκάσουν λεφτά για να τους ακούνε τρεις γειτονιές. Οκ τι να κάνουμε, από την τσέπη μου τα πήραν;

Αντίστοιχα, κάποιος αγόρασε μεταχειρισμένο για τους δικούς του λόγους. Από την τσέπη σου τα πήρε; Το ήθελε, το πήρε. Τι να κάνουμε;

2. Όλα τα προϊόντα της εταιρίας ξεκινάνε σε αρκετά υψηλές τιμές και παραμένουν σε αυτές τις τιμές μέχρι να αντικατασταθούν από το επόμενο μοντέλο. 

Το Χ ας πούμε έχει ακόμα 1.199€ στα επίσημα κανάλια. Σε τρίτους μπορείς να το βρεις στην καλύτερη 910-950€; Επομένως τι επιλογές έχει κάποιος υποψήφιος αγοραστής; Είτε σκάει 950 για ολοκαίνουργιο ή μεταχειρισμένο στα 800. Δεν μπορεί να το βρει μισή τιμή ας πούμε. Άρα όλη η ιστορία με τις τιμές μεταχειρισμένων, οδηγεί πίσω στην apple που κρατάει σταθερές τις τιμές. 

Πιστεύεις ότι αν οι τιμές έπεφταν όπως και στους υπόλοιπους κατασκευαστές, θα έβλεπες μεταχειρισμένα στις τιμές που παίζουν τώρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιο θέμα αφορά την apple, απότι φαινεται αποτελει μέσο ψυχοθεραπείας για τους haters της καρδιάς μας. Ερχονται, πετάνε τις εξυπνάδες τους για τους κατόχους iphone, αλληλοεπιβραβεύονται μεταξύ τους για το πόσο έξυπνοι είναι που δεν τους έπιασε κότσο η "umbrella corporation" apple και πήραν ένα "κινητό των 150 ευρώ που είναι καλύτερο από τα iphone" κλπ, κάνουν οικονομικές, ψυχολογικές αναλύσεις για την Apple και τους αγοραστες των προίοντων της, μας λένε τι θα έκαναν αυτοί αμα ήταν ceo και άλλα τετοια ευχάριστα να περνάει η ώρα. Έτσι φτάνει ένα θέμα για τις πωλήσεις των iphone στην Ινδία να έχει 33 σελίδες, όταν άλλα πιο σοβαρά θέματα όπως αυτό με τη καταδίκη της google από την ΕΕ, να έχουν πόσο; 7 σελίδες; 

 

DISCLAIMER: Δεν μιλάω για όλους. Φαίνεται να μιλάω για όλους; Θα μπορούσατε να το υποθέσετε, αλλά όχι να το ισχυριστείτε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2018 στις 3:12 ΜΜ, kinq1 είπε

Με κάτι τέτοια καραγκιοζιλίκια σπρώχνουν τους κινέζους στην πρώτη θέση των πωλήσεων smartphones

εχεις δικιο σ αυτους που αγοραζουν iphone οτι και να πους πεις για τη συσκευη τους παλι iphone θα παρουν,τζαμπα η διαφημιση.επρεπε να συγκριθει με τους κινεζους.

Στις 18/7/2018 στις 4:02 ΜΜ, alexioannou είπε

Εντάξει εμείς τα ξέρουμε και λεμε ότι είναι πίσω 3 χρόνια και δεχόμαστε επιθέσεις.

Αυτό βέβαια δεν αλλάζει ότι είναι 3 χρόνια πίσω.....

Ναχεις δώσει 1250€ και να διαβαζεις αυτό:

"ήταν κατά 37% πιο γρήγορο από ένα iPhone X και 43% πιο γρήγορο από ένα iPhone 8 κατά το download αρχείων σε ένα LTE δίκτυο".

αλλα για ένα brand ζούνε.......

αυτοι που θα παρουν iphone πιστευεις δεν γνωριζουν οτι ειναι υποδεεστερη συσκευη απο αλλες συσκευες?πιστευεις οτι πτοηθηκαν πολλοι κατοχοι iphone οταν ειδαν τη διαφημιση?λιγο πολυ αναμενομενο το ειχαν και θα το ριξουν παλι ειναι καλυτερο απο το s9 γιατι εχει υπστηριξη και σποιοτητα

Στις 18/7/2018 στις 4:02 ΜΜ, alexioannou είπε

Εντάξει εμείς τα ξέρουμε και λεμε ότι είναι πίσω 3 χρόνια και δεχόμαστε επιθέσεις.

Αυτό βέβαια δεν αλλάζει ότι είναι 3 χρόνια πίσω.....

Ναχεις δώσει 1250€ και να διαβαζεις αυτό:

"ήταν κατά 37% πιο γρήγορο από ένα iPhone X και 43% πιο γρήγορο από ένα iPhone 8 κατά το download αρχείων σε ένα LTE δίκτυο".

αλλα για ένα brand ζούνε.......

οριστε

"Ρίξε ένα δάκρυ για τον κάθε κάτοχο iPhone X που δεν θα πιάσει download speeds που δεν έχεις πιάσει ποτέ εσύ στην Ελλάδα...

Να έχουν και κάποιο νόημα οι συγκρίσεις, ε;"                          τι σου ειπα?αν ηταν το s9 πιο αργο επρεπε να βρεις λαγουμι!

Στις 18/7/2018 στις 4:31 ΜΜ, aris1986 είπε

 Εχουν χαβαλε αυτές οι διαφημίσεις. Πάντως δεν τους περιορίζει κάποιος νόμος περί δυσφήμισης ή κάτι τέτοιο ώστε να πέφτουν μηνύσεις.

Η χώρα της ελευθερίας εδώ μέχρι και σε διαφήμιση του Άβα βάζουν τετραγωνάκια σε αντίπαλο προϊόν που δεν κάνει τόση σαπουναδα στα πιάτα.
 

δεν προκειται για δυσφημηση!η συγκεκριμενη διαφημιση της samsung βασιζεται σε πραγματικη ερευνα.δεν υπαρχει κατι επιληψιμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Jimmy08 είπε

1. Σου είπα και πριν, διαφωνώ με τις γενικεύσεις. Δε μπορείς να ξέρεις γιατί ο καθένας αγόρασε ότι αγόρασε, ώστε να τον χαρακτηρίσεις ανόητο. 

Εγώ ας πούμε θεωρώ ανόητους όσους γεμίζουν το αμάξι τους με ηχεια. Δε θα βγω στο δρόμο να ψάχνω τέτοιους για να τους πικαρω. 

Είχαν γούστο να σκάσουν λεφτά για να τους ακούνε τρεις γειτονιές. Οκ τι να κάνουμε, από την τσέπη μου τα πήραν;

Αντίστοιχα, κάποιος αγόρασε μεταχειρισμένο για τους δικούς του λόγους. Από την τσέπη σου τα πήρε; Το ήθελε, το πήρε. Τι να κάνουμε;

2. Όλα τα προϊόντα της εταιρίας ξεκινάνε σε αρκετά υψηλές τιμές και παραμένουν σε αυτές τις τιμές μέχρι να αντικατασταθούν από το επόμενο μοντέλο. 

Το Χ ας πούμε έχει ακόμα 1.199€ στα επίσημα κανάλια. Σε τρίτους μπορείς να το βρεις στην καλύτερη 910-950€; Επομένως τι επιλογές έχει κάποιος υποψήφιος αγοραστής; Είτε σκάει 950 για ολοκαίνουργιο ή μεταχειρισμένο στα 800. Δεν μπορεί να το βρει μισή τιμή ας πούμε. Άρα όλη η ιστορία με τις τιμές μεταχειρισμένων, οδηγεί πίσω στην apple που κρατάει σταθερές τις τιμές. 

Πιστεύεις ότι αν οι τιμές έπεφταν όπως και στους υπόλοιπους κατασκευαστές, θα έβλεπες μεταχειρισμένα στις τιμές που παίζουν τώρα; 

1. Ξέρω (βλ. #2). Δεν έχει σημασία αν τα πήρε ή όχι από την τσέπη μου.

2. Η Apple προφανώς και παίζει έτσι μπάλα επειδή μπορεί με το καταναλωτικό κοινό της. Ο υποψήφιος αγοραστής καλά θα κάνει να μην τσιγκουνευτεί τα 150 αφού ο κώλος του θέλει οπωσδήποτε iPhone που είναι ακριβές συσκευές και οπότε να πάει να αγοράσει το ολοκαίνουργιο. Αν δώσει τα 800 για μεταχειρισμένο smartphone, για μένα είναι ανόητος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι που θα παρουν iphone πιστευεις δεν γνωριζουν οτι ειναι υποδεεστερη συσκευη απο αλλες συσκευες?πιστευεις οτι πτοηθηκαν πολλοι κατοχοι iphone οταν ειδαν τη διαφημιση?λιγο πολυ αναμενομενο το ειχαν και θα το ριξουν παλι στο οτι ειναι καλυτερο απο το s9 γιατι εχει υπστηριξη και ποιοτητα

Στις 18/7/2018 στις 4:39 ΜΜ, TopicStrarter είπε

Αυτά να τα θυμάσαι στο επόμενο νέο για τις μεγάλες ταχύτητες στην ελλάδα όταν διαφημίζετε τον ΟΤΕ... :P γιατί εκει ξαφνικά όλοι συμφωνούν για το αντίθετό..

Δεν λέω ότι ειναι ψέματα.. αλλά απορώ πως γίνεται την μια να ειναι έτσι και την άλλη γιουβέτσι ανάλογα πως συμφέρει την ρητορική μας.. 

αυτοι που θα παρουν iphone πιστευεις δεν γνωριζουν οτι ειναι υποδεεστερη συσκευη απο αλλες συσκευες?πιστευεις οτι πτοηθηκαν πολλοι κατοχοι iphone οταν ειδαν τη διαφημιση?λιγο πολυ αναμενομενο το ειχαν και θα το ριξουν παλι ειναι καλυτερο απο το s9 γιατι εχει υπστηριξη και σποιοτητα

Στις 18/7/2018 στις 5:16 ΜΜ, jumbo909 είπε

Δεν έχω κάτσει να μετρήσω, ξέρω πως δεν είναι κάτι στάνταρ, έχει πολλούς παράγοντες μέσα (όπως λες κι εσύ υπάρχουν σημεία), ικανοποιημένος γενικά είμαι κι έχω πιο παλιό iPhone. Επίσης, τα πολλά Mbps ναι, κάνουν διαφορά αν κατεβάσεις μεγάλα αρχεία (αν είσαι στο καλό σημείο πάντα) αλλά όχι τόσο τραγική διαφορά σε standard browsing.

Μιλάμε για ταχύτητες που δεν τις έχω καν σπίτι μου, μέ όριο στα data και συνθήκες που εξαρτώνται από την κάλυψη του κάθε φορέα. Δεν είναι και το απολυτο πλεονέκτημα/feature για μένα. Αν είχα iPhone X και αλλάζανε οι τιμολογιακές πολιτικές και η κάλυψη μέσα στον επόμενο χρόνο και είχε όλη αυτή η ταχύτητα κάποιο νόημα (να μην χρησιμοποιώ wi-fi πρακτικά) θα έλεγα ναι, κακό τσιπάκι έχει τελικά το Χ --- δε νομίζω όμως.

Κλασικά απελπισμένη διαφήμιση της Samsung, με feature το οποίο είναι πολύ meh, μπας και τσιμπήσει τίποτα το επόμενο δίμηνο, αφού πιθανότατα το επόμενο iPhone θα πιάσει τέτοιες επιδόσεις.

τραβα παρε κανενα κινεζικο με 150-200Ε να κανεις τη δουλεια σου γιατι τα περισσοτερα χαρακτηριστικα του iphone μαλλον δεν τα χρησιμοποιεις στο επακρο!

Στις 18/7/2018 στις 8:23 ΜΜ, fsbmaniac είπε

Παιρνεις τωρα Samsung ναυαρχίδα 900 Ευρώ και σε 2 χρονια το πουλάς για 280 ευρώ. Παιρνεις iPhone 1200 ευρώ και το πουλάς ανετα 700 σε 2 χρονια ... 

τι λογικη ειναι αυτη?και αν σου σπασει πριν το πουλησεις?οταν αγοραζεις αυτοκινητο παρε ferrari να εχει μεταπωληση.μ αυτο το κριτηριο αγοραζεις συσκευη?η συμφωνα με τις αναγκες σου και τα χαρακτηρηστικα της συσκευης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Istros είπε

τραβα παρε κανενα κινεζικο με 150-200Ε να κανεις τη δουλεια σου γιατι τα περισσοτερα χαρακτηριστικα του iphone μαλλον δεν τα χρησιμοποιεις στο επακρο!

LOL - γιατί να ασχοληθώ με κινέζικο των 150€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Istros είπε

αυτοι που θα παρουν iphone πιστευεις δεν γνωριζουν οτι ειναι υποδεεστερη συσκευη απο αλλες συσκευες?πιστευεις οτι πτοηθηκαν πολλοι κατοχοι iphone οταν ειδαν τη διαφημιση?λιγο πολυ αναμενομενο το ειχαν και θα το ριξουν παλι στο οτι ειναι καλυτερο απο το s9 γιατι εχει υπστηριξη και ποιοτητα

αυτοι που θα παρουν iphone πιστευεις δεν γνωριζουν οτι ειναι υποδεεστερη συσκευη απο αλλες συσκευες?πιστευεις οτι πτοηθηκαν πολλοι κατοχοι iphone οταν ειδαν τη διαφημιση?λιγο πολυ αναμενομενο το ειχαν και θα το ριξουν παλι ειναι καλυτερο απο το s9 γιατι εχει υπστηριξη και σποιοτητα

τραβα παρε κανενα κινεζικο με 150-200Ε να κανεις τη δουλεια σου γιατι τα περισσοτερα χαρακτηριστικα του iphone μαλλον δεν τα χρησιμοποιεις στο επακρο!

τι λογικη ειναι αυτη?και αν σου σπασει πριν το πουλησεις?οταν αγοραζεις αυτοκινητο παρε ferrari να εχει μεταπωληση.μ αυτο το κριτηριο αγοραζεις συσκευη?η συμφωνα με τις αναγκες σου και τα χαρακτηρηστικα της συσκευης?

Ωραία απάντηση, το ενδεχόμενο να τον βολεύει το iPhone στην χρήση και να χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες της Apple? Λέω εγώ.. όσο για την Samsung θα μπορούσε να παρουσιάσει σε διαφήμιση χρήσιμες δυνατότητες που θα μπορούσαν να ανταγωνιστούν το X. Fingeprint sensor, Headphone Jack κλπ. Αλλά όχι, είπε να βγάλει την ποιο γελοία διαφήμιση της χρονιάς 3 μήνες πριν την κυκλοφορία του καινούργιου iPhone.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Ωραία απάντηση, το ενδεχόμενο να τον βολεύει το iPhone στην χρήση και να χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες της Apple? Λέω εγώ.. όσο για την Samsung θα μπορούσε να παρουσιάσει σε διαφήμιση χρήσιμες δυνατότητες που θα μπορούσαν να ανταγωνιστούν το X. Fingeprint sensor, Headphone Jack κλπ. Αλλά όχι, είπε να βγάλει την ποιο γελοία διαφήμιση της χρονιάς 3 μήνες πριν την κυκλοφορία του καινούργιου iPhone.

Δεν διαφωνώ στο γεγονός ότι μπορεί να τον βολεύει το συγκεκριμένο.Εαν το βολεύει καλά κάνει και το αγοράζει και το χρησιμοποιει και καλά κάνει που το πληρώνει όσο το πληρώνει.εγω αναφέρομαι καθαρά σε λογικές κάποιων οι οποίοι ότι και να τους πεις πάντα βλέπουν τα πράγματα μέσα από τη δική τους λογική.του λες του άλλου ότι δεν κατεβάζει γρήγορα και σου απαντάει ότι εμένα δεν μου χρειάζεται αυτή η ταχύτητα στην Ελλάδα.μεγαλε δεν είσαι μόνο εσύ στην Ελλάδα υπάρχουν χρήστες σε όλο τον κόσμο.εαν η συσκευή ήταν άλλης εταιρείας θα αντιδρούσαν διαφορετικά.τωρα όσο αφορά τη διαφήμιση,γιατί να αναφερθεί μόνο στα χαρακτηριστικά του s9+?εγώ προσωπικά δεν γνώριζα ότι το iPhone X είναι υποδεέστερο του s9+ στον τομέα της ταχύτητας και δεν το αναφέρει κανένας σε κανένα review .εάν ήθελα να πάρω ένα από τα δύο και είχα σαν κριτήριο την ταχύτητα και ζούσα σε άλλη χώρα με μεγαλύτερες ταχύτητες γιατί να μην το γνωρίζω και να επιλέξω σύμφωνα με τις ανάγκες μου?

28 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Ωραία απάντηση, το ενδεχόμενο να τον βολεύει το iPhone στην χρήση και να χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες της Apple? Λέω εγώ.. όσο για την Samsung θα μπορούσε να παρουσιάσει σε διαφήμιση χρήσιμες δυνατότητες που θα μπορούσαν να ανταγωνιστούν το X. Fingeprint sensor, Headphone Jack κλπ. Αλλά όχι, είπε να βγάλει την ποιο γελοία διαφήμιση της χρονιάς 3 μήνες πριν την κυκλοφορία του καινούργιου iPhone.

Samsung είπαμε ότι έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Istros είπε

Δεν διαφωνώ στο γεγονός ότι μπορεί να τον βολεύει το συγκεκριμένο.Εαν το βολεύει καλά κάνει και το αγοράζει και το χρησιμοποιει και καλά κάνει που το πληρώνει όσο το πληρώνει.εγω αναφέρομαι καθαρά σε λογικές κάποιων οι οποίοι ότι και να τους πεις πάντα βλέπουν τα πράγματα μέσα από τη δική τους λογική.του λες του άλλου ότι δεν κατεβάζει γρήγορα και σου απαντάει ότι εμένα δεν μου χρειάζεται αυτή η ταχύτητα στην Ελλάδα.μεγαλε δεν είσαι μόνο εσύ στην Ελλάδα υπάρχουν χρήστες σε όλο τον κόσμο.εαν η συσκευή ήταν άλλης εταιρείας θα αντιδρούσαν διαφορετικά.τωρα όσο αφορά τη διαφήμιση,γιατί να αναφερθεί μόνο στα χαρακτηριστικά του s9+?εγώ προσωπικά δεν γνώριζα ότι το iPhone X είναι υποδεέστερο του s9+ στον τομέα της ταχύτητας και δεν το αναφέρει κανένας σε κανένα review .εάν ήθελα να πάρω ένα από τα δύο και είχα σαν κριτήριο την ταχύτητα και ζούσα σε άλλη χώρα με μεγαλύτερες ταχύτητες γιατί να μην το γνωρίζω και να επιλέξω σύμφωνα με τις ανάγκες μου?

Samsung είπαμε ότι έχεις?

Ναι Samsung έχω, αυτό όμως δεν πάει να πει ότι δεν θα κρίνω κάτι που βρίσκω γελοίο. Πελάτης της Samsung είμαι όχι μέτοχος, για να αντιδρώ όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα. Δεν έχεις άδικο για την ταχύτητα όμως, ούτε εγώ το γνώριζα, γιαυτό η Apple δεν επιτρέπει Downloads εφαρμογών μεγαλύτερες από 150mb. Γη δεν είναι μόνο η Ελλάδα όπως και εσύ είπες και συμφωνώ απόλυτα και το ανέφερα και παραπάνω. Υπάρχει κόσμος που πληρώνει συμβόλαια με 500mbit LTE ταχύτητες, δεν είναι δυνατόν η Apple να σε περιορίζει επειδή δεν θέλουν να βάλουν Hardware της προκοπής για το LTE. Οι ταχύτητες δεν είναι μόνο για Torrents όπως κάποιος είπε ειρωνικά εδώ μέσα, τέλος δεν αγοράζεις μια ναυαρχίδα και δίνεις ένα σκασμό λεφτά για να κατεβάζεις μόνο φωτογραφίες ή να ποστάρεις φωτογραφίες στο Instagram.

Επεξ/σία από Plapoutas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Istros είπε

τραβα παρε κανενα κινεζικο με 150-200Ε να κανεις τη δουλεια σου γιατι τα περισσοτερα χαρακτηριστικα του iphone μαλλον δεν τα χρησιμοποιεις στο επακρο!

Εσύ χρησιμοποιείς κάθε μέρα όλη την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου σου; Αν όχι, γιατί δεν πήρες κάτι πιο αδύναμο;

48 λεπτά πριν, Istros είπε

εγω αναφέρομαι καθαρά σε λογικές κάποιων οι οποίοι ότι και να τους πεις πάντα βλέπουν τα πράγματα μέσα από τη δική τους λογική.του λες του άλλου ότι δεν κατεβάζει γρήγορα και σου απαντάει ότι εμένα δεν μου χρειάζεται αυτή η ταχύτητα στην Ελλάδα.

εαν η συσκευή ήταν άλλης εταιρείας θα αντιδρούσαν διαφορετικά.

Άλλο το δεν κατεβάζει γρήγορα, άλλο το δεν κατεβάζει όσο το S9. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα έτσι; 

Δεν είναι και ότι το iPhone κατεβάζει με Edge και το S9 με LTE.

Πολύ απλά το S9 έχει δυνατότητα για gigabit LTE ενώ το iPhone όχι. Ναι είναι έλλειψη αφού μιλάμε για ναυαρχίδα, οπότε αν κατεβάζεις συνεχώς τεράστια αρχεία μέσω LTE, τότε δυστυχώς το iPhone δεν είναι για σένα. Οι υπόλοιποι που μπορούν να περιμένουν μισό λεπτό παραπάνω, θα κάνουν τη δουλειά τους και χωρίς αυτό.

Σίγουρα αν η σύγκριση γινόταν με ενα HTC για παράδειγμα, το θέμα αυτό δε θα είχε 8 σελίδες σχόλια, αλλά 8 σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Ναι Samsung έχω, αυτό όμως δεν πάει να πει ότι δεν θα κρίνω κάτι που βρίσκω γελοίο. Πελάτης της Samsung είμαι όχι μέτοχος, για να αντιδρώ όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα. Δεν έχεις άδικο για την ταχύτητα όμως, ούτε εγώ το γνώριζα, γιαυτό η Apple δεν επιτρέπει Downloads εφαρμογών μεγαλύτερες από 150mb. Γη δεν είναι μόνο η Ελλάδα όπως και εσύ είπες και συμφωνώ απόλυτα και το ανέφερα και παραπάνω. Υπάρχει κόσμος που πληρώνει συμβόλαια με 500mbit LTE ταχύτητες, δεν είναι δυνατόν η Apple να σε περιορίζει επειδή δεν θέλουν να βάλουν Hardware της προκοπής για το LTE. Οι ταχύτητες δεν είναι μόνο για Torrents όπως κάποιος είπε ειρωνικά εδώ μέσα, τέλος δεν αγοράζεις μια ναυαρχίδα και δίνεις ένα σκασμό λεφτά για να κατεβάζεις μόνο φωτογραφίες ή να ποστάρεις φωτογραφίες στο Instagram.

Ούτε εγώ έχω μετοχές κάποιας εταιρείας έχουν περάσει πολλές συσκευές από τα χέρια μου απ' όλες τις εταιρείες αναμεσα τους και 3 iPhone.απλα δεν μ αρέσουν οι κολλημένοι απ' όπου και αν προέρχονται. όπως το είπες  ο άλλος  πληρώνει  ακριβά  μια  υπηρεσία και δεν μπορεί να την αξιοποιήσει.δεν βλέπω το κακο με την διαφήμιση σε πληροφορει για κάτι που αν δεν διαβάσεις την έρευνα που έγινε δεν θα το μάθεις ποτέ.αυτα δεν τα αναφέρει κανένας.το ζητούμενο είναι ο καταναλωτής και πόσο μάλλον όταν πληρώνει ένα μεγάλο ποσο να το γνωρίζει ότι δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει και να το αγοράσει εις γνώση του δεκτο.τα κίνητρα βέβαια της Samsung είναι αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Jimmy08 είπε

Εσύ χρησιμοποιείς κάθε μέρα όλη την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου σου; Αν όχι, γιατί δεν πήρες κάτι πιο αδύναμο;

Άλλο το δεν κατεβάζει γρήγορα, άλλο το δεν κατεβάζει όσο το S9. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα έτσι; 

Δεν είναι και ότι το iPhone κατεβάζει με Edge και το S9 με LTE.

Πολύ απλά το S9 έχει δυνατότητα για gigabit LTE ενώ το iPhone όχι. Ναι είναι έλλειψη αφού μιλάμε για ναυαρχίδα, οπότε αν κατεβάζεις συνεχώς τεράστια αρχεία μέσω LTE, τότε δυστυχώς το iPhone δεν είναι για σένα. Οι υπόλοιποι που μπορούν να περιμένουν μισό λεπτό παραπάνω, θα κάνουν τη δουλειά τους και χωρίς αυτό.

Σίγουρα αν η σύγκριση γινόταν με ενα HTC για παράδειγμα, το θέμα αυτό δε θα είχε 8 σελίδες σχόλια, αλλά 8 σχόλια.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις το αυτοκίνητο με το κινητό γιατί στο αυτοκίνητο αγοράσεις ασφάλεια παθητική και ενεργητική,χώρους, κ.α.τι να συγκρίνουμε?τώρα αν πάρεις ένα αυτοκίνητο με τη λογική ότι έχει 100Hp και όταν βγεις στο δρόμο σε περνάνε τα ποδήλατα και δεις τελικά ότι δεν είναι τόσο γρήγορο τι θα πεις δεν πειράζει γιατί δεν έχουμε δρόμους στην Ελλάδα?

 

4 ώρες πριν, Jimmy08 είπε

Εσύ χρησιμοποιείς κάθε μέρα όλη την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου σου; Αν όχι, γιατί δεν πήρες κάτι πιο αδύναμο;

Άλλο το δεν κατεβάζει γρήγορα, άλλο το δεν κατεβάζει όσο το S9. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα έτσι; 

Δεν είναι και ότι το iPhone κατεβάζει με Edge και το S9 με LTE.

Πολύ απλά το S9 έχει δυνατότητα για gigabit LTE ενώ το iPhone όχι. Ναι είναι έλλειψη αφού μιλάμε για ναυαρχίδα, οπότε αν κατεβάζεις συνεχώς τεράστια αρχεία μέσω LTE, τότε δυστυχώς το iPhone δεν είναι για σένα. Οι υπόλοιποι που μπορούν να περιμένουν μισό λεπτό παραπάνω, θα κάνουν τη δουλειά τους και χωρίς αυτό.

Σίγουρα αν η σύγκριση γινόταν με ενα HTC για παράδειγμα, το θέμα αυτό δε θα είχε 8 σελίδες σχόλια, αλλά 8 σχόλια.

Δεν είπε κανένας ότι κατεβάζει με 3G η edge,αλλά 4G με 4G έχει διαφορά.μιλας τόση ώρα για ποιοτητα,ποιοτικά υλικά που είναι αυτά ο επεξεργαστής μόνο η οι γρυλιες?εσύ μπορεί να μην χρειάζεσαι αυτές της ταχύτητες ο άλλος στην Αμερική τις πληρωνει όμως και τις απαιτεί όταν δίνει 1200$.το να μου λες ότι δεν πειράζει γιατί θα τα κατεβάζω μισό λεπτό αργότερα με τη λογική σου μη πας σε 5G κάτσε στο 4G που σε καλύπτει σαν χρήστη.το θέμα είναι η διαφήμιση και καλά εκαναν και το έθιξαν οι της samsung να ξέρει και ο καταναλωτής τι αγοράζει γιατί δεν έχουν όλοι πρόσβαση στις έρευνες ούτε ψάχνονται ολοι στο ίντερνετ για τα κινητά τους όταν ο άλλος πληρώνει 1200$ νομίζει ότι παίρνει και το ανάλογο προϊόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...