Προς το περιεχόμενο

Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλέον με το γραπτό διαγωνισμο που πραγματοποιείται στο Δημόσιο, είναι λίρα 100,  η ΕΣΣΔΑ, ή μαλλον ακομα ενας γραπτος διαγωνισμος στις επιλογές των υποψηφίων

Βέβαια η κατάσταση γίνεται πιο δύσκολη, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Υπάρχει καμία πληροφορία γοα τον 29ο; Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει ξανά το σύστημα του διαγωνισμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι  μια αλλαγή που θα μπορούσε να γίνει είναι να απαιτούν το proficiency απλά και να μην γίνεται εξέταση και στα αγγλικά για να γλυτώνουν πχ την χαρτουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gii είπε

Πιστεύω ότι  μια αλλαγή που θα μπορούσε να γίνει είναι να απαιτούν το proficiency απλά και να μην γίνεται εξέταση και στα αγγλικά για να γλυτώνουν πχ την χαρτουρα

Πολύ κακή αλλαγή. Το να έχει κάποιος ένα τέτοιο δίπλωμα δε σημαίνει οτι ξέρει αγγλικά, σημαίνει πως μια φορά κι εναν καιρό ήξερε αγγλικά. Η εξέταση θα μπορούσε να αντικατασταθεί μονο απο βαθμό στο IELTS που ούτως ή αλλως κρατάει μόλις 2 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πολύ κακή αλλαγή. Το να έχει κάποιος ένα τέτοιο δίπλωμα δε σημαίνει οτι ξέρει αγγλικά, σημαίνει πως μια φορά κι εναν καιρό ήξερε αγγλικά. Η εξέταση θα μπορούσε να αντικατασταθεί μονο απο βαθμό στο IELTS που ούτως ή αλλως κρατάει μόλις 2 χρόνια

Το είπα με το σκεπτικό ότι μέχρι και πρόσφατα έτσι ήταν...να επιστρέψουν δλδ στο παλιό μοντέλο γιατί πχ μπορεί μερικές θέσεις να μην απαιτούν άπταιστα αγγλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gii είπε

Το είπα με το σκεπτικό ότι μέχρι και πρόσφατα έτσι ήταν...να επιστρέψουν δλδ στο παλιό μοντέλο γιατί πχ μπορεί μερικές θέσεις να μην απαιτούν άπταιστα αγγλικά

 

Η ΝΔ και ο Βορίδης την ξαναφέρανε την εξέταση στα αγγλικά και εφαρμόστηκε πρώτη φορά στον τελευταίο διαγωνισμο (28ο) (και πολύ καλά κάνανε όπως εξήγησε και ένας φίλος πιο πάνω).

Δεν γίνεται να την καταργήσουν στα καπάκια λίγους μήνες μετά την νομοθέτηση της. 

Το προφίσινσι δεν λέει τίποτα τις περισσότερες φορές. Ένα χαρτί που πήρανε οι περισσότεροι όταν ήταν 14-16 ετών είναι. 
Οι περισσότεροι από αυτούς με το ζόρι μπορούν να κάνουν μια τυπική συζήτηση στα αγγλικά πόσο μάλλον να γράψουν έκθεση στα αγγλικά για θέματα που ζητάει η ΕΣΔΑΑ είναι ουτοπία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει μήπως κάποιος/α πότε είναι πιθανόν να γίνει φέτος ο διαγωνισμός; Πήρα τηλέφωνο σε 2-3 φροντιστήρια των Αθηνών και άλλοι λέγανε για Οκτώβριο και άλλοι ότι υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο για Ιούλιο…

Επίσης, ένα περιβόητο φροντιστήριο Παπαδόπουλου, γιατί δεν βγαίνει σαν αποτέλεσμα αναζήτησης στο διαδύκτιο; Δεν μπορώ να βρω στοιχεία επικοινωνίας μαζί τους… 

Επεξ/σία από jturbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jturbo είπε

Ξέρει μήπως κάποιος/α πότε είναι πιθανόν να γίνει φέτος ο διαγωνισμός; Πήρα τηλέφωνο σε 2-3 φροντιστήρια των Αθηνών και άλλοι λέγανε για Οκτώβριο και άλλοι ότι υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο για Ιούλιο…

Επίσης, ένα περιβόητο φροντιστήριο Παπαδόπουλου, γιατί δεν βγαίνει σαν αποτέλεσμα αναζήτησης στο διαδύκτιο; Δεν μπορώ να βρω στοιχεία επικοινωνίας μαζί τους… 

Το καλοκαίρι μου φαίνεται πάρα πολύ νωρίς για να γίνει ο επόμενος διαγωνισμός αφού δεν έχουν αρχίσει καλά-καλά μαθήματα οι επιτυχόντες της φετινής χρονιάς. Για τον Οκτώβριο που σου είπαν θεωρώ ότι είναι πιο πιθανό σενάριο, ίσως και αργότερα. Βέβαια αυτό είναι καθαρά προσωπική μου εκτίμηση που δεν σημαίνει ότι θα επαληθευτεί.

Παπαδόπουλος είναι επίθετο καθηγητή που εργάζεται σε φροντιστήριο προετοιμασίας για την ΕΣΔΔΑ και όχι όνομα φροντιστηρίου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Sibyl είπε

Το καλοκαίρι μου φαίνεται πάρα πολύ νωρίς για να γίνει ο επόμενος διαγωνισμός αφού δεν έχουν αρχίσει καλά-καλά μαθήματα οι επιτυχόντες της φετινής χρονιάς. Για τον Οκτώβριο που σου είπαν θεωρώ ότι είναι πιο πιθανό σενάριο, ίσως και αργότερα. Βέβαια αυτό είναι καθαρά προσωπική μου εκτίμηση που δεν σημαίνει ότι θα επαληθευτεί.

Παπαδόπουλος είναι επίθετο καθηγητή που εργάζεται σε φροντιστήριο προετοιμασίας για την ΕΣΔΔΑ και όχι όνομα φροντιστηρίου.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, μου είπαν ότι ο νέος πρόεδρος θέλει να βάλει νωρίτερα τις εξετάσεις.... 

Η συσχέτιση των εξετάσεων με τα μαθήματα των επιτυχόντων της προηγούμενης σειράς υφίσταται όντως ή είναι μια απλή παρατήρηση;

Θα μπορούσα να μάθω σε ποιό φροντηστήριο είναι ο καθηγητής Παπαδόπουλος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jturbo είπε

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, μου είπαν ότι ο νέος πρόεδρος θέλει να βάλει νωρίτερα τις εξετάσεις.... 

Η συσχέτιση των εξετάσεων με τα μαθήματα των επιτυχόντων της προηγούμενης σειράς υφίσταται όντως ή είναι μια απλή παρατήρηση;

Θα μπορούσα να μάθω σε ποιό φροντηστήριο είναι ο καθηγητής Παπαδόπουλος; 

Ο ΚΒ ξεκίνησε (έδωσαν το 1ο μάθημα) στις 26-5-2012,

ο ΚΓ ξεκίνησε στις 9-11-2013,

ο ΚΔ ξεκίνησε στις 19-12-2015,

ο ΚΕ ξεκίνησε στις 26-11-2016,

ο ΚΣΤ ξεκίνησε στις 21-7-2018,

ο ΚΖ ξεκίνησε στις 10-4-2020 και 

ο ΚΗ ξεκίνησε στις 23-10-2021.

Υπολόγισε ότι ο χρόνος διόρθωσης των γραπτών, η ανακοίνωση διεξαγωγής της Β φάσης του διαγωνισμού, η ανακοίνωση των τελικών αποτελεσμάτων και τέλος η έναρξη των μαθημάτων είναι αρκετά χρονοβόρα.

Η διάρκεια σπουδών είναι 18 μήνες, υπάρχει και πρακτική άσκηση και τελική εργασία.

΄Οπως βλέπεις η απόσταση μεταξύ των διαγωνισμών, είναι τέτοια που όταν εισάγεται η νέα σειρά, η προηγούμενη έχει αποφοιτήσει.

Δεν έχει συμβεί μέχρι τώρα να συμπέσουν δύο σειρές.

Αν αυτό συμβεί τώρα για πρώτη φορά, δεν μπορώ να το ξέρω.

Ασφαλώς δεν μπορώ να κάνω διαφήμιση σε φροντιστήριο για να σου πω πού διδάσκει ο καθηγητής στον οποίο αναφέρεσαι αλλά νομίζω ότι μπορείς εύκολα να το βρεις αν το γκουγκλάρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Sibyl είπε

Ο ΚΒ ξεκίνησε (έδωσαν το 1ο μάθημα) στις 26-5-2012,

ο ΚΓ ξεκίνησε στις 9-11-2013,

ο ΚΔ ξεκίνησε στις 19-12-2015,

ο ΚΕ ξεκίνησε στις 26-11-2016,

ο ΚΣΤ ξεκίνησε στις 21-7-2018,

ο ΚΖ ξεκίνησε στις 10-4-2020 και 

ο ΚΗ ξεκίνησε στις 23-10-2021.

Υπολόγισε ότι ο χρόνος διόρθωσης των γραπτών, η ανακοίνωση διεξαγωγής της Β φάσης του διαγωνισμού, η ανακοίνωση των τελικών αποτελεσμάτων και τέλος η έναρξη των μαθημάτων είναι αρκετά χρονοβόρα.

Η διάρκεια σπουδών είναι 18 μήνες, υπάρχει και πρακτική άσκηση και τελική εργασία.

΄Οπως βλέπεις η απόσταση μεταξύ των διαγωνισμών, είναι τέτοια που όταν εισάγεται η νέα σειρά, η προηγούμενη έχει αποφοιτήσει.

Δεν έχει συμβεί μέχρι τώρα να συμπέσουν δύο σειρές.

Αν αυτό συμβεί τώρα για πρώτη φορά, δεν μπορώ να το ξέρω.

Ασφαλώς δεν μπορώ να κάνω διαφήμιση σε φροντιστήριο για να σου πω πού διδάσκει ο καθηγητής στον οποίο αναφέρεσαι αλλά νομίζω ότι μπορείς εύκολα να το βρεις αν το γκουγκλάρεις.

Ευχαριστώ πολύ για την εκτενή απάντηση! Όντως υπάρχει συσχέτιση.

Ο καθηγητής που αναζητώ, μήπως είναι εισηγητής Μίκρο - Μάκρο και Δημόσιας Οικονομικής; Αν ναι, νομίζω κάτι βρήκα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jturbo είπε

Ευχαριστώ πολύ για την εκτενή απάντηση! Όντως υπάρχει συσχέτιση.

Ο καθηγητής που αναζητώ, μήπως είναι εισηγητής Μίκρο - Μάκρο και Δημόσιας Οικονομικής; Αν ναι, νομίζω κάτι βρήκα...

 

Ναι οικονομικά διδάσκει.

Βέβαια αυτό που έγραψες περί "περιβόητων φροντιστηρίων" μου κάνει κάποια εντύπωση επειδή όλα όσα ασχολούνται μ΄αυτό το αντικείμενο, κάνουν πάνω-κάτω την ίδια δουλειά.

Η καθοδήγηση μπορεί να είναι βοηθητική αλλά η επιτυχία εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από την ποιότητα και την ποσότητα της μελέτης που θα κάνεις εσύ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Sibyl είπε

Ναι οικονομικά διδάσκει.

Βέβαια αυτό που έγραψες περί "περιβόητων φροντιστηρίων" μου κάνει κάποια εντύπωση επειδή όλα όσα ασχολούνται μ΄αυτό το αντικείμενο, κάνουν πάνω-κάτω την ίδια δουλειά.

Η καθοδήγηση μπορεί να είναι βοηθητική αλλά η επιτυχία εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από την ποιότητα και την ποσότητα της μελέτης που θα κάνεις εσύ.

Επειδή είναι η πρώτη φορά που με ενδιαφέρουν οι εξετάσεις αυτές, χαίρομαι που διαβάζω ότι είναι έτσι τα πράγματα σε ότι έχει να κάνει με τα φροντηστήρια... 

Βέβαια δεν τολμώ να ρωτήσω πόσους μήνες διάβασμα θέλει, (με ταυτόχρονη εργασία και χωρίς) διότι από ότι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής στο διαδύκτιο, οι γνώμεις διαφέρουν αρκετά. Μου φαίνεται ότι αποτελεί θέμα έντονης πόλωσης μεταξύ των συζητητών κάθε φορά...με ή χωρίς σκοπιμότητες.....

Επεξ/σία από jturbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jturbo είπε

Επειδή είναι η πρώτη φορά που με ενδιαφέρουν οι εξετάσεις αυτές, χαίρομαι που διαβάζω ότι είναι έτσι τα πράγματα σε ότι έχει να κάνει με τα φροντηστήρια... 

Βέβαια δεν τολμώ να ρωτήσω πόσους μήνες διάβασμα θέλει, (με ταυτόχρονη εργασία και χωρίς) διότι από ότι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής στο διαδύκτιο, οι γνώμεις διαφέρουν αρκετά. Μου φαίνεται ότι αποτελεί θέμα έντονης πόλωσης μεταξύ των συζητητών κάθε φορά...με ή χωρίς σκοπιμότητες.....

Αν το αντικείμενο των σπουδών σου ήταν τέτοιο που έχεις διδαχθεί τα ζητούμενα του διαγωνισμού τότε τα πράγματα θα  είναι πολύ ευκολότερα.

Αν όχι τότε είναι ευνόητο ότι το εγχείρημα θα είναι δυσκολότερο.

Επίσης έχει να κάνει και με τις ώρες που θ΄αφιερώσει καθημερινά ο υποψήφιος για μελέτη ανάλογα με τις υποχρεώσεις του όπως και το πόσο "αφοσιωμένος" θα είναι σ΄αυτήν.

Θέλω να πω ότι ο διαγωνισμός αυτός είναι πολύ απαιτητικός.

Αν κάποιος συνεχίσει την ζωή του όπως πριν και απλά ξεκλέβει 2 ώρες την ημέρα για διάβασμα κατά την διάρκεια των οποίων την 1 ώρα μιλάει στο τηλέφωνο ή χαζεύει, δεν έχει απολύτως καμία πιθανότητα επιτυχίας. 

Οπότε ο χρόνος προετοιμασίας είναι σχετικός για τον καθένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Sibyl είπε

Αν το αντικείμενο των σπουδών σου ήταν τέτοιο που έχεις διδαχθεί τα ζητούμενα του διαγωνισμού τότε τα πράγματα θα  είναι πολύ ευκολότερα.

Αν όχι τότε είναι ευνόητο ότι το εγχείρημα θα είναι δυσκολότερο.

Επίσης έχει να κάνει και με τις ώρες που θ΄αφιερώσει καθημερινά ο υποψήφιος για μελέτη ανάλογα με τις υποχρεώσεις του όπως και το πόσο "αφοσιωμένος" θα είναι σ΄αυτήν.

Θέλω να πω ότι ο διαγωνισμός αυτός είναι πολύ απαιτητικός.

Αν κάποιος συνεχίσει την ζωή του όπως πριν και απλά ξεκλέβει 2 ώρες την ημέρα για διάβασμα κατά την διάρκεια των οποίων την 1 ώρα μιλάει στο τηλέφωνο ή χαζεύει, δεν έχει απολύτως καμία πιθανότητα επιτυχίας. 

Οπότε ο χρόνος προετοιμασίας είναι σχετικός για τον καθένα.

Ότι είναι απαιτητικός είναι ολοφάνερο. Όντως με την τακτική που περιέγραψες, δεν νομίζω να έχει κάποιος την παραμικρή πιθανότητα. Πόσο όμως διάστημα χρειάζεται κατά προσέγγιση η προετοιμασία για άτομα που έχουν καλή γνώση μαθηματικών, και χρόνο αρκετό για να μελετήσουν καθημερινά, σαν να προετοιμάζονται να δώσουν εξεταστική στην σχολή;

Επεξ/σία από jturbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...