Προς το περιεχόμενο

Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, Sibyl είπε

Οι απόφοιτοι της ΕΣΔΔΑ διορίζονται με εισαγωγικό το Μ.Κ. 6. Στην περίπτωση αυτών που αποφοίτησαν με άριστα, αναγνωρίζεται ένα (1) επιπλέον έτος για τη μισθολογική τους εξέλιξη που αφαιρείται από τον απαιτούμενο χρόνο ανέλιξής τους στο επομενο Μ.Κ.

https://www.minfin.gr/web/31511/nomoi-pou-aphoroun-te-misthodosia-demosion-ypallelon

Σύμφωνα με αυτό τότε, 1387 μικτά (χ12). Σωστα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχουν άλλα επιδόματα που λαμβάνουν σε αντίστοιχες θέσεις; Ρωτάω, διότι απο όσο καταλαβαίνω, η σχολη στοχεύει σε πολύ υψηλού επιπέδου υποψηφίους, ωστόσο πέραν της μονιμότητας, δε διακρίνω κάποιο άλλο κίνητρο που θα ωθούσε κάποιον τέτοιο υποψήφιο να εγκαταλέιψει τον ιδιωτικό τομέα για να ενταχθεί στο Δημόσιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Υπάρχουν άλλα επιδόματα που λαμβάνουν σε αντίστοιχες θέσεις; Ρωτάω, διότι απο όσο καταλαβαίνω, η σχολη στοχεύει σε πολύ υψηλού επιπέδου υποψηφίους, ωστόσο πέραν της μονιμότητας, δε διακρίνω κάποιο άλλο κίνητρο που θα ωθούσε κάποιον τέτοιο υποψήφιο να εγκαταλέιψει τον ιδιωτικό τομέα για να ενταχθεί στο Δημόσιο. 

Ειδικά επιδόματα πέραν της άμεσης κατάταξής τους στο ΜΚ6 (κλιμάκιο που ένας υπάλληλος κατηγορίας ΠΕ που διορίστηκε μέσω ενός διαγωνισμού του ΑΣΕΠ, θα πρέπει να διανύσει 10 χρόνια υπηρεσίας για να το φτάσει), δεν υπάρχουν. Τοποθετούνται όμως σε θέσεις "ευθύνης" και μπορούν ν΄ανελιχθούν πολύ γρήγορα σε θέσεις προϊσταμένων σύμφωνα με την μοριοδότηση που λαμβάνουν στα κριτήρια επιλογής.

΄Ενας ιδιωτικός υπάλληλος ασφαλώς θα πρέπει να ζυγίσει πολύ καλά τα δεδομένα προκειμένου ν΄αποφασίσει αν θα μπει στην διαδικασία προετοιμασίας και εισαγωγής στην ΕΣΔΔΑ ή αν θα παραμείνει στην θέση του ιδιωτικού φορέα στον οποίο υπηρετεί. Δεν είναι ούτε όλοι οι ιδιωτικοί φορείς ίδιοι ούτε ασφαλώς είναι ίδιες οι αποδοχές στον καθένα απ΄αυτούς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα. Είμαι απόφοιτος ΤΕ και ήδη διορισμένη στο δημόσιο. Πιστεύετε ότι αξίζει να δώσω εξετάσεις στι ΕΣΔΔ ? να προσπαθήσω ακόμα και αν δεν επιτύχω? Σε τοποθετουν αργότερα σε θέσεις στην πόλη που θέλεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DoraKat είπε

Καλησπέρα. Είμαι απόφοιτος ΤΕ και ήδη διορισμένη στο δημόσιο. Πιστεύετε ότι αξίζει να δώσω εξετάσεις στι ΕΣΔΔ ? να προσπαθήσω ακόμα και αν δεν επιτύχω? Σε τοποθετουν αργότερα σε θέσεις στην πόλη που θέλεις? 

Δεν ξέρω αν αλλάζει η θέση σας σίγουρα όμως παίρνετε κάποια κλιμάκια,δεν θυμάμαι τον αριθμό τώρα νομίζω όμως ότι αντιστοιχούν σε 10 πλασματικά χρόνια 

Σίγουρα αξίζει εφόσον είστε ήδη στο δημόσιο απλά θέλει πολύ καλή προετοιμασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2022 στις 5:32 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Υπάρχουν άλλα επιδόματα που λαμβάνουν σε αντίστοιχες θέσεις; Ρωτάω, διότι απο όσο καταλαβαίνω, η σχολη στοχεύει σε πολύ υψηλού επιπέδου υποψηφίους, ωστόσο πέραν της μονιμότητας, δε διακρίνω κάποιο άλλο κίνητρο που θα ωθούσε κάποιον τέτοιο υποψήφιο να εγκαταλέιψει τον ιδιωτικό τομέα για να ενταχθεί στο Δημόσιο. 

Όπως έχουν πει και άλλοι είναι διαγωνισμός με χαοτική και ανομοιογενή ύλη. Που σημαίνει δύο πράγματα:

1) Η τύχη παίζει σημαντικό ρόλο αφού υπάρχει πιθανότητα, ακόμα και με καλό διάβασμα, να μην πετύχεις ούτε με την 2η ή 3η προσπάθεια, αν πέφτουν πράγματα που έχεις αδυναμία. Απλά σκέψου τι σημαίνει στατιστικά να βλέπεις αποφασισμένα άτομα να πετυχαίνουν με την ν-οστή φορά.

2) Ευνοεί όχι τόσο τα ικανά μυαλά, όσο αυτούς που έχουν ατσάλινα νεύρα. Δεν είναι προγραμματισμός, μαθηματικά, λογιστική κλπ. για να περάσει αυτός που απλά του "κόβει".

Δεν είναι σίγουρο ότι όποιος τελειώνει ΕΣΔΔΑ νομοτελειακά παίρνει θέση ευθύνης. Βλέπεις αρκετούς να δουλεύουν υπάλληλοι με το προνόμιο των 6 Μ.Κ.. Απλά έχει πριμοδότηση αν ενδιαφερθεί ποτέ για τέτοια θέση. Οποιοσδήποτε ΠΕ μπορεί να χτυπήσει θέση ευθύνης(όπως συνέβαινε εδώ και αιώνες) και εκεί είναι που μετράνε περισσότερα τα βύσματα.

Επίσης, υπάρχουν ειδικά μισθολόγια(π.χ. ΑΑΔΕ) που παίρνεις περισσότερα από απόφοιτο της εν λόγω σχολής διορισμένο σε οργανισμό όπου ισχύει το εννιαίο μισθολόγιο. Τώρα π.χ. ελεγκτής εφοριακός με μεταπτυχιακό άνετα "καθαρίζει" >=1500€/μήνα καθαρά(πλην υπερωριών και τυχόν μπόνους) μέσα στην πρώτη τεραετία. Τέλος, υπάρχει και η κινητικότητα ώστε να κυνηγήσεις καλύτερα πόστα αν καταφέρεις να τρυπώσεις οπουδήποτε(και εδώ μετράνε οι γνωριμίες).

Πέρα λοιπόν από την ΕΣΔΔΑ δες και τι υπάρχει πάνω στο γνωστικό σου αντικείμενο και εστίασε πρώτα εκεί(ή και στον γενικό που θα γίνει). Η ΕΣΔΔΑ είναι θέμα δικών σου αντοχών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, μία ερώτηση να κάνω. Οι σπουδαστές της ΕΣΔΔΑ λαμβάνουν κάποιο μισθό μέχρι να αποφοιτήσουν ? Εάν ναι σε τι ποσό ανέρχεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ας! είμαι δημόσιος υπάλληλος στο 8 Μ.Κ με μεταπτυχιακό και 2 γλώσσες. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το αν με συμφέρει οικονομικά να μπω στη σχολή. 

Επεξ/σία από Nelig
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/3/2023 στις 7:53 ΜΜ, Nelig είπε

Καλησπέρα ας! είμαι δημόσιος υπάλληλος στο 8 Μ.Κ με μεταπτυχιακό και 2 γλώσσες. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το αν με συμφέρει οικονομικά να μπω στη σχολή. 

εγω το σκεφτομαι να σου πω την αληθεια η φοιτηση ειναι 18 μηνες κ μετα λογικα σε τοποθετουν σε οποιο ΟΤΑ υπαρχει θεση κενη. οι αποφοιτοι της ΕΣΔΔ πληρωνονται με 1387€ μεικτα × 12 μηνες γιατι ξεκινουν απο ΜΚ6.  εγω αν ημουν στην θεση σου θα το επιχειρουσα!! 

Επεξ/σία από paraske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2023 στις 7:53 ΜΜ, Nelig είπε

Καλησπέρα ας! είμαι δημόσιος υπάλληλος στο 8 Μ.Κ με μεταπτυχιακό και 2 γλώσσες. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το αν με συμφέρει οικονομικά να μπω στη σχολή. 

Θα σου πω αυτό που έχω ακούσει χωρίς να είμαι 100/100 σίγουρη, γι΄αυτό καλό είναι να το επιβεβαιώσεις και από αλλού. ΄Οταν έχεις φτάσει και ξεπεράσει το ΜΚ6 με το οποίο διορίζονται οι απόφοιτοι της ΕΣΔΔΑ, μισθολογικά δεν κερδίζεις κάτι, συνεχίζεις να κατέχεις το ΜΚ8 και ν΄ανεβαίνεις κανονικά τα ΜΚ όπως θα κάνεις και τώρα. Η μόνη διαφορά που θα έχεις αν αποφοιτήσεις από την ΕΣΔΔΑ, είναι τα διόλου ευκαταφρόνητα μόρια που σου δίνει προκειμένου να διεκδικήσεις ανώτερες θέσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2023 στις 3:36 ΜΜ, Sibyl είπε

Θα σου πω αυτό που έχω ακούσει χωρίς να είμαι 100/100 σίγουρη, γι΄αυτό καλό είναι να το επιβεβαιώσεις και από αλλού. ΄Οταν έχεις φτάσει και ξεπεράσει το ΜΚ6 με το οποίο διορίζονται οι απόφοιτοι της ΕΣΔΔΑ, μισθολογικά δεν κερδίζεις κάτι, συνεχίζεις να κατέχεις το ΜΚ8 και ν΄ανεβαίνεις κανονικά τα ΜΚ όπως θα κάνεις και τώρα. Η μόνη διαφορά που θα έχεις αν αποφοιτήσεις από την ΕΣΔΔΑ, είναι τα διόλου ευκαταφρόνητα μόρια που σου δίνει προκειμένου να διεκδικήσεις ανώτερες θέσεις. 

 @Sibyl πιστευεις οτι αξιζει καποιος με πτυχιο & μεταπτυχιακο να το επιχειρησει μονος του να διαβασει & να δωσει ή να παει να δωσει; ή θελει απαραιτητα φροντιστηριο;  εγω το σκεφτομαι δεν ειναι καθολου ασχημα για μια νεα αρχη!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, paraske είπε

 @Sibyl πιστευεις οτι αξιζει καποιος με πτυχιο & μεταπτυχιακο να το επιχειρησει μονος του να διαβασει & να δωσει ή να παει να δωσει; ή θελει απαραιτητα φροντιστηριο;  εγω το σκεφτομαι δεν ειναι καθολου ασχημα για μια νεα αρχη!! 

΄Εχω γράψει κάποια πράγματα, αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά από την σελίδα 8 και μετά. Επίσης ένα εξαιρετικά βοηθητικό φόρουμ όπου μπορείς να ρωτήσεις ο,τι θέλεις, είναι αυτό: https://esdda2.freeforums.net/

Το αν αξίζει, εξαρτάται από το τι ζητάει ο καθένας, από το αν είναι η καλύτερη από τις επιλογές που έχει, από το αν τον ενδιαφέρει αυτού του είδους η δουλειά, από το αν ανταποκρίνεται στους στόχους του κτλ. Για κάποιον μπορεί να είναι η καλύτερη επιλογή, για κάποιον άλλον να μην είναι.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν άτομα που να θέλουν να μοιραστούμε έξοδα για σημειώσεις φροντιστηρίου για τον επόμενο διαγωνισμό; Είδα ότι ο Κολλίντζας έχει πακέτα εξ αποστάσεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...