Προς το περιεχόμενο

Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/2/2022 στις 5:46 ΜΜ, Sibyl είπε

Ο διαγωνισμός είναι ένας πάρα πολύ δύσκολος και αδιάβλητος μαραθώνιος.

Από φέτος δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο με τις αλλαγές που έγιναν.

Εδώ είναι η τελευταία προκήρυξη και πιστεύω ότι η προσεκτική μελέτη της, λύνει πολλές απορίες που πιθανόν έχετε:

https://www.ekdd.gr/wp-content/uploads/2021/07/ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ-ΜΕ-ΑΔΑ_90ΖΓ4691Φ0-ΓΞΤ.pdf

Εδώ η ενδεικτική βιβλιογραφία:

https://www.ekdd.gr/wp-content/uploads/2021/11/Συνημμένο-χωρίς-τίτλο-00004.pdf

Εδώ θέματα παλαιότερων εισαγωγικών διαγωνισμών για να πάρετε μια ιδέα (πριν τις αλλαγές που άρχισαν να ισχύουν από τον παραπάνω, τελευταίο 28ο διαγωνισμό):

https://www.ekdd.gr/i-sxoli-esdda/εισαγωγικός-διαγωνισμός/παλαιότεροι-εισαγωγικοί-διαγωνισμοί/

Ο επόμενος διαγωνισμός (29ος) συζητιέται ότι θα διεξαχθεί μέσα στο 2022 χωρίς όμως να είναι σίγουρο (μπορεί και το 2023).

΄Οσοι προέρχονται από Νομικές, Πολιτικές και Οικονομικές σχολές μπορούν ν΄ανταποκριθούν ευκολότερα επειδή τους είναι γνώριμα τα αντικείμενα μελέτης.

Βοηθητικά σάιτς για ενημέρωση και λύση των αποριών σας:

1) https://esdda2.freeforums.net/ και

2) https://my-esdda-project.blogspot.com/ 

Σιγά τον παρα πολυ δυσκολο. Επιμονη και επιμελες διαβασμα. Οσο για το αδιαβλητος, που το στηριζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xgol είπε

Σιγά τον παρα πολυ δυσκολο. Επιμονη και επιμελες διαβασμα. Οσο για το αδιαβλητος, που το στηριζεις;

Με επιμονή και επιμελές διάβασμα επί αρκετό χρονικό διάστημα, όλα γίνονται!

Ο διαγωνισμός έχει αντικειμενικά πολύ μεγάλη δυσκολία.

΄Εχω αναρτήσει παραπάνω παλαιότερα θέματα.

Για προσπάθησε ν΄ανταποκριθείς άριστα σ΄αυτά, μέσα στον προβλεπόμενο χρόνο και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου (χωρίς να έχεις μάλιστα και το άγχος του εξεταζομένου).

΄Η ακόμα καλύτερα προσπάθησε μια φορά να δώσεις και θα καταλάβεις...

Το ότι είναι αδιάβλητος το στηρίζω στο ότι αρκετοί φίλοι, έχουν εισαχθεί μέσω αυτού του διαγωνισμού χωρίς να έχουν κανένα απολύτως μέσον.

Αντιθέτως ήταν, ας το πούμε, η τελευταία τους ελπίδα ν΄αποκατασταθούν επαγγελματικά επειδή δεν είχαν κανέναν να τους βοηθήσει και είχαν βαρεθεί να δουλεύουν με επιδοτήσεις του ΟΑΕΔ που μόλις έληγε το προβλεπόμενο διάστημα, οι εκάστοτε εργοδότες τους απέλυαν.

 

Επεξ/σία από Sibyl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Sibyl είπε

Με επιμονή και επιμελές διάβασμα επί αρκετό χρονικό διάστημα, όλα γίνονται!

Ο διαγωνισμός έχει αντικειμενικά πολύ μεγάλη δυσκολία.

΄Εχω αναρτήσει παραπάνω παλαιότερα θέματα.

Για προσπάθησε ν΄ανταποκριθείς άριστα σ΄αυτά, μέσα στον προβλεπόμενο χρόνο και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου (χωρίς να έχεις μάλιστα και το άγχος του εξεταζομένου).

΄Η ακόμα καλύτερα προσπάθησε μια φορά να δώσεις και θα καταλάβεις...

Το ότι είναι αδιάβλητος το στηρίζω στο ότι αρκετοί φίλοι, έχουν εισαχθεί μέσω αυτού του διαγωνισμού χωρίς να έχουν κανένα απολύτως μέσον.

Αντιθέτως ήταν, ας το πούμε, η τελευταία τους ελπίδα ν΄αποκατασταθούν επαγγελματικά επειδή δεν είχαν κανέναν να τους βοηθήσει και είχαν βαρεθεί να δουλεύουν με επιδοτήσεις του ΟΑΕΔ που μόλις έληγε το προβλεπόμενο διάστημα, οι εκάστοτε εργοδότες τους απέλυαν.

 

Δεν θελω να δωσω, δεν θα δουλευα στο δημοσιο, και φυσικα τα λεφτα αξιζουν μονο για τους διγλωσσους. Εμενα προσωπικα δε μου φτανουν. 
 

Εχω αρκετους φιλους που περασανε, οπως επισης κ φιλες στο δικαστικο σωμα με την 1η και στα 28. Ξερω απο εξετασεις και ο ιδιος. 
 

Αυτες θελουν αυτο που εγραψα παραπανω. Επιμονη κ επιμελεια. Κ φυσικα τυχη. Εχω φιλο αστερι που πρωτευσε Πανελλαδικα στην οικονομία στον συγκεκριμενο διαγωνισμο (καμια σχεση το παιδι με οικονομικά σε οτι αφορα το επαγγελμα του), και εγραψε 29,5 σε ενα απο τα αλλα. 

ΥΓ. Οσο υπαρχουν πολλαπλης γενικων γνωσεων, προσωπικη εξεταση προφορικα και γινεται απο Ελληνες στην Ελλαδα, δε θα ναι ποτε 100% αδιαβλητες εξετασεις. 

Επεξ/σία από xgol
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xgol είπε

Δεν θελω να δωσω, δεν θα δουλευα στο δημοσιο, και φυσικα τα λεφτα αξιζουν μονο για τους διγλωσσους. Εμενα προσωπικα δε μου φτανουν. 
 

Εχω αρκετους φιλους που περασανε, οπως επισης κ φιλες στο δικαστικο σωμα με την 1η και στα 28. Ξερω απο εξετασεις και ο ιδιος. 
 

Αυτες θελουν αυτο που εγραψα παραπανω. Επιμονη κ επιμελεια. Κ φυσικα τυχη. Εχω φιλο αστερι που πρωτευσε Πανελλαδικα στην οικονομία στον συγκεκριμενο διαγωνισμο (καμια σχεση το παιδι με οικονομικά σε οτι αφορα το επαγγελμα του), και εγραψε 29,5 σε ενα απο τα αλλα. 

ΥΓ. Οσο υπαρχουν πολλαπλης γενικων γνωσεων, προσωπικη εξεταση προφορικα και γινεται απο Ελληνες στην Ελλαδα, δε θα ναι ποτε 100% αδιαβλητες εξετασεις. 

Μετα τις εκπληκτικες πληροφοριες που  εδινες πριν λιγο καιρο,και ηταν ολες απολυτως λανθασμενες ,περνας στον δευτερο γυρο παραπληροφορησης.

Η γνωση ξενης γλωσσας βοηθαει στο αναλογο μαθημα στις εισαγωγικες και εως εκει.

Στο δημοσιο οπου θα διοριστεις δεν σου δινει παραπανω χρηματα συνεπως αυτο που λες οτι τα λεφτα αξιζουν ΜΟΝΟ για τους διγλωσσους απλα δεν ισχυει..Υπαρχει επιδομα πτυχιου οχι επιδομα γλωσσας.Αλλα και εαν ακομα υπηρχε απο που το βγαζεις οτι ο μισθος αξιζει μονο εαν εισαι διγλωσσος?

Απο την ΑΣΔΔ προοριζεσαι για ανωτατος δημοσιος υπαλληλος,εσενα βεβαια η θεση σου πεφτει λιγη,προς θεου!

Η φιλη σου που περασε δικαστικο στα 28 και να ηθελε δεν μπορουσε νωριτερα γιατι το ελαχιστο οριο ειναι τα 28 η 29.

Τι θα πει  γινεται προφορικη εξεταση απο Ελληνες στην Ελλαδα?Δηλαδη οι εξετασεις για ελληνες δημοσιους υπαλληλους επρεπε να γινουν στην πορτογαλλια  απο σουηδους?

Οι εξετασεις αυτες εχουν γραπτο και προφορικο κομματι,και φυσικα το,προφορικο τμημα  εξεταζεται στην ελλαδα απο ελληνες στα ελληνικα.Τι αλλο ηθελες δηλαδη?

Αυτες τις πονηριτσες περι μειωμενης αξιοπιστιας των εξετασεων αστες.Αν εχεις να καταγγειλεις κατι καντο δημοσια στις αρχες με το ονομα σου.Οχι ανωνυμα σε ενα φορουμ οπου λεμε οτι μας ερθει ανεξοδα και ανωδυνα επειδη καπου ,καποιος ,κατι μας ειπε.Εχεις να καταθεσεις καποια μαρτυρια  σοβαρα και επωνυμα?Καντο!Εαν οχι  γιατι το λες?
Και στην σχολη δικαστων υπαρχει προφορικο κομματι αλλα κανενας ποτε δεν το αμφισβητησε

Εχεις  αρκετους φιλους (γραφεις πληθυντικο)που περασαν ΑΣΔΔ

Εχεις αρκετους φιλους που περασαν σχολη δικαστων.

Εχεις  φιλους που δεν εχουν σχεση με οικονομολογικο επαγγελμα αλλα πρωτευσαν στα οικονομικα.


Αυτος δεν ειναι κυκλος φιλων αλλα ο κυκλος των επιτυχημενων ποιητων.

Υστερογραφο.Ελπιζω απο την προηγουμενη φορα που εγραφες να εμαθες οτι προξενος και πρεσβης ΔΕΝ βγαινεις απο την ΑΣΔΔ και οτι ο μισθος  δεν ειναι 6000 (αυτος που δεν σου φτανει εσενα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, xgol είπε

Δεν θελω να δωσω, δεν θα δουλευα στο δημοσιο, και φυσικα τα λεφτα αξιζουν μονο για τους διγλωσσους. Εμενα προσωπικα δε μου φτανουν. 
 

Εχω αρκετους φιλους που περασανε, οπως επισης κ φιλες στο δικαστικο σωμα με την 1η και στα 28. Ξερω απο εξετασεις και ο ιδιος. 
 

Αυτες θελουν αυτο που εγραψα παραπανω. Επιμονη κ επιμελεια. Κ φυσικα τυχη. Εχω φιλο αστερι που πρωτευσε Πανελλαδικα στην οικονομία στον συγκεκριμενο διαγωνισμο (καμια σχεση το παιδι με οικονομικά σε οτι αφορα το επαγγελμα του), και εγραψε 29,5 σε ενα απο τα αλλα. 

ΥΓ. Οσο υπαρχουν πολλαπλης γενικων γνωσεων, προσωπικη εξεταση προφορικα και γινεται απο Ελληνες στην Ελλαδα, δε θα ναι ποτε 100% αδιαβλητες εξετασεις. 

Για το αδιάβλητο των εξετάσεων επιμένω! Τα ονόματα στα γραπτά είναι καλυμμένα όπως στις Πανελλαδικές, όσο για την προφορική εξέταση έχει μικρό ποσοστό συμμετοχής στον τελικό βαθμό που ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι είναι συνεννοημένοι όλοι οι εξεταστές (4 παρευρίσκονται) να βοηθήσουν κάποιον, δεν υπάρχει περίπτωση να σωθεί αν δεν έχει ανταποκριθεί ικονοποιητικά στα υπόλοιπα.

Νομίζω ότι αν δεν ξέρουμε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις διαβλητότητας, δεν είναι δίκαιο  να διασπείρουμε ψευδείς πληροφορίες και ν΄ αποθαρρύνουμε κάποιους που θα ήθελαν να προσπαθήσουν.

Λίγα πράγματα παραμένουν αξιοκρατικά!

Ας τα αφήσουμε να υπάρχουν!

Για τον μισθό τώρα τι να πω;

Στην σημερινή εποχή πρώτος καθαρός μισθός 1100 ευρώ (χωρίς τα επιδόματα και τις υπερωρίες), για μένα τουλάχιστον δεν είναι ευκαταφρόνητα.

Είναι ο μισθός που θα πάρει ένας επιτυχών πανεπιστημιακής εκπαίδευσης του ΑΣΕΠ μετά από 10 τουλάχιστον χρόνια.

Γρήγορη εξέλιξη, καλές θέσεις τοποθέτησης και σίγουρη δουλειά χωρίς φόβο απόλυσης.

Τώρα θα μου πεις ότι επειδή όλα αυτά είναι ελκυστικά για μένα, δεν σημαίνει ότι είναι ελκυστικά και για σένα.

Σωστό κι αυτό!

Ας τραβήξει ο καθένας τον δρόμο που επιθυμεί!

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, εδώ υπάρχει αναλυτικά  ο τρόπος διεξαγωγής του διαγωνισμού όπως ισχύει από φέτος:

https://www.nomotelia.gr/photos/File/2899b-21.pdf

 

Επεξ/σία από Sibyl
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2022 στις 6:57 ΜΜ, Sibyl είπε

Για το αδιάβλητο των εξετάσεων επιμένω! Τα ονόματα στα γραπτά είναι καλυμμένα όπως στις Πανελλαδικές, όσο για την προφορική εξέταση έχει μικρό ποσοστό συμμετοχής στον τελικό βαθμό που ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι είναι συνεννοημένοι όλοι οι εξεταστές (4 παρευρίσκονται) να βοηθήσουν κάποιον, δεν υπάρχει περίπτωση να σωθεί αν δεν έχει ανταποκριθεί ικονοποιητικά στα υπόλοιπα.

Νομίζω ότι αν δεν ξέρουμε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις διαβλητότητας, δεν είναι δίκαιο  να διασπείρουμε ψευδείς πληροφορίες και ν΄ αποθαρρύνουμε κάποιους που θα ήθελαν να προσπαθήσουν.

Λίγα πράγματα παραμένουν αξιοκρατικά!

Ας τα αφήσουμε να υπάρχουν!

Για τον μισθό τώρα τι να πω;

Στην σημερινή εποχή πρώτος καθαρός μισθός 1100 ευρώ (χωρίς τα επιδόματα και τις υπερωρίες), για μένα τουλάχιστον δεν είναι ευκαταφρόνητα.

Είναι ο μισθός που θα πάρει ένας επιτυχών πανεπιστημιακής εκπαίδευσης του ΑΣΕΠ μετά από 10 τουλάχιστον χρόνια.

Γρήγορη εξέλιξη, καλές θέσεις τοποθέτησης και σίγουρη δουλειά χωρίς φόβο απόλυσης.

Τώρα θα μου πεις ότι επειδή όλα αυτά είναι ελκυστικά για μένα, δεν σημαίνει ότι είναι ελκυστικά και για σένα.

Σωστό κι αυτό!

Ας τραβήξει ο καθένας τον δρόμο που επιθυμεί!

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, εδώ υπάρχει αναλυτικά  ο τρόπος διεξαγωγής του διαγωνισμού όπως ισχύει από φέτος:

https://www.nomotelia.gr/photos/File/2899b-21.pdf

 

https://www.documentonews.gr/article/esdda-sovares-kataggelies-gia-ton-tropo-diexagogis-toys-28oy-diagonismoy/
 

Δεν ενστερνιζομαι τις αποψεις τους, αλλα και καλα σε εναν τοσο αδιαβλητο διαγωνισμο, τοσες πολλες και άμεσες αλλαγες αποτελουν καμπανάκι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, xgol είπε

https://www.documentonews.gr/article/esdda-sovares-kataggelies-gia-ton-tropo-diexagogis-toys-28oy-diagonismoy/
 

Δεν ενστερνιζομαι τις αποψεις τους, αλλα και καλα σε εναν τοσο αδιαβλητο διαγωνισμο, τοσες πολλες και άμεσες αλλαγες αποτελουν καμπανάκι..

Κανενα καμπανακι δεν ακουω

Κατ αρχας το εντυπο γραφει  οτι προκειται για μια επιστολη που <ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΑΝΩΝΥΜΑ> καποιοι 

Απο αυτο και μονο στερειται καθε σοβαροτητας,πως μπορει καποιος να υπογραψει ανωνυμα?Ελεος !, Εχεις ξανακουσει ανώνυμη υπογραφη?

Δεν αναφερει καν ποσοι ειναι αυτοι οι ανωνυμοι

Αιτιαται οτι αυξηθηκε η υλη απο το καλοκαιρι.Ε και?Η αυξηση η μειωση της υλης εξετασης σημαινει διαβλητοτητα?

Η οποια μεταβολη της υλης εφοσον ανακοινωθει μαζι με την προκηρυξη ειναι και εγκαιρη και εγκυρη

Αιτιαται κακη οργανωση εξετασης.Επισης αυτο σημαινει διαβλητοτητα?

Αιτιαται οτι καποιος εξεταστης δεν ηταν αρκετα ευγενικος  με καποιον εξεταζομενο.Αυτο σημαινει διαβλητοτητα?

Τελος το ιδιο το δημοσιευμα ξεκαθαριζει  οτι ολα αυτα τα ειπαν καποιοι ανωνυμα,.Οτι  τα αποτελεσματα δεν εχουν βγει αρα δεν μπορουμε να ξερουμε εαν βαθμολογηθηκαν σωστα η λαθος καποιοι υποψηφιοι.

Καποια στιγμη πρεπει να αντιληφθουμε οτι δεν μπορουμε και δεν πρεπει να πυροβολουμε αδιακριτως τα παντα ουτε να τα ισοπεδωνουμε ολα

ΚΡΕΙΤΤΟΝ ΤΟΥ ΛΑΛΕΙΝ ΤΟ ΣΙΓΑΝ

 

 

 

 

Επεξ/σία από nitsa21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xgol είπε

https://www.documentonews.gr/article/esdda-sovares-kataggelies-gia-ton-tropo-diexagogis-toys-28oy-diagonismoy/
 

Δεν ενστερνιζομαι τις αποψεις τους, αλλα και καλα σε εναν τοσο αδιαβλητο διαγωνισμο, τοσες πολλες και άμεσες αλλαγες αποτελουν καμπανάκι..

Δεν καταλαβαίνω πώς συνδέονται οι αλλαγές στην εξέταση των υποψηφίων με την αδιαβλητότητα του διαγωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Sibyl είπε

Δεν καταλαβαίνω πώς συνδέονται οι αλλαγές στην εξέταση των υποψηφίων με την αδιαβλητότητα του διαγωνισμού.

Το διαβασμα και η προετοιμασια γι αυτους τους διαγωνισμους ειναι ετησιας διαρκειας συνηθως. Οποτε, οταν αλλαζει ο τροπος εξετασης ή η ύλη και η διαδικασια δυο μηνες πριν, ευνοουνται οσοι ειναι καλυτερα πληροφορημενοι. 
 

Δευτερο στοιχειο ειναι τα πολλαπλης επιλογης που μπορει να ειναι οτιδηποτε κουλό και δεν εχουν κανενα νοημα στο να σε βοηθησουν να επιλεξεις τους υποψηφιους δικαια με βαση των ικανοτητων τους. Βολευει ομως στο να κοπει αδιακριτα κοσμος που μπορει να εχει μεγαλες δυνατοτητες. 
 

Και τριτον ειναι η προσωπικη συνεντευξη του 2ου σταδιου οπου η κρίση της Επιτροπης ειναι σαφως υποκειμενικη. 
 

Συμπερασματικα εχοντας εμπειρια απο πολλους γνωστους που εχουν περασει / δωσει, προτρεπω τον οποιοδηποτε να ασχοληθει. Θεωρω πως το 95% περναει με την αξια του. Αλλα ΔΕΝ ειναι 100% αδιαβλητος διαγωνισμος. 

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xgol είπε

Το διαβασμα και η προετοιμασια γι αυτους τους διαγωνισμους ειναι ετησιας διαρκειας συνηθως. Οποτε, οταν αλλαζει ο τροπος εξετασης ή η ύλη και η διαδικασια ευνοουνται οσοι ειναι καλυτερα πληροφορημενοι. 
 

Δευτερο στοιχειο ειναι τα πολλαπλης επιλογης που μπορει να ειναι οτιδηποτε κουλό και δεν εχουν κανενα νοημα στο να σε βοηθησουν να επιλεξεις τους υποψηφιους δικαια με βαση των ικανοτητων τους. 
 

Και τριτον ειναι η προσωπικη συνεντευξη του 2ου σταδιου οπου η κτιση της Επιτροπης ειναι αποκλειστικα υποκειμενικη. 
 

Συμπερασματικα εχοντας εμπειρια απο πολλους γνωστους που εχουν περασει / δωσει, προτρεπω τον οποιοδηποτε να ασχοληθει. Θεωρω πως το 95% περναει με την αξια του. Αλλα ΔΕΝ ειναι 100% αδιαβλητος διαγωνισμος. 

Θα συμφωνήσω στο πρώτο. Κι εγώ πιστεύω ότι οι αλλαγές θα έπρεπε να γίνουν από τον επόμενο διαγωνισμό έτσι ώστε να μην αιφνιδιαστούν οι υποφήφιοι οι οποίοι είχαν ήδη ξεκινήσει την προετοιμασία τους.

Στα πολλαπλής εξετάζονται γνώσεις γενικής παιδείας και επικαιρότητας, κριτική ικανότητα, γνώση της ελληνικής γλώσσας (πχ τι σημαίνει Λυδία λίθος, αμφικτύων, εξ απαλών ονύχων κτλ), ταχύτητα και ακρίβεια αντίληψης κτλ. Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είναι δυνατόν ένας υποψήφιος όσο μάστερ της επιστήμης του και αν είναι, να μην διαθέτει τα παραπάνω. Θεωρώ αρνητική την μονοδιάστατη γνώση. Για μένα δεν νοείται πχ ένας επειδή είναι μαθηματικός, να μην ξέρει ότι ο Θόδωρος Αγγελόπουλος ήταν σκηνοθέτης, ότι ο Ντελακρουά φιλοτέχνησε τον πίνακα "Η σφαγή της Χίου" ή ότι ο Καποδίστριας δολοφονήθηκε στο Ναύπλιο.

Η προσωπική συνέντευξη του 2ου σταδίου δεν διενεργείται από μόνο έναν άνθρωπο για να μπορέσουμε να την χαρακτηρίσουμε υποκειμενική. Διενεργείται από 5μελή επιτροπή μελών από το διδακτικό προσωπικό Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων αντίστοιχης ειδικότητας. Πες μου τώρα ότι ταυτίζονται οι απόψεις αυτών των ανθρώπων. ΄Ολοι μας ξέρουμε ότι υπάρχουν πολλές διαφωνίες μεταξύ των καθηγητών της ίδιας ειδικότητας στον τρόπο που αντιμετωπίζουν ένα επιστημονικό θέμα άρα θα πρέπει κάπως να ικανοποιηθούν όλοι από τις απαντήσεις του υποψηφίου προκειμένου να τον βαθμολογήσουν θετικά.

Συμπερασματικά προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι ότι πρόκειται για έναν 100% αδιάβλητο διαγωνισμό. Παρ΄όλα αυτά δεν έχω κανέναν λόγο να χριστώ υπερασπίστρια του διαγωνισμού. Ας διαμορφώσει ο καθένας την άποψή του όπως νομίζει βασιζόμενος όμως σε πραγματικά στοιχεία. 

 

Επεξ/σία από Sibyl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sibyl είπε

Θα συμφωνήσω στο πρώτο. Κι εγώ πιστεύω ότι οι αλλαγές θα έπρεπε να γίνουν από τον επόμενο διαγωνισμό έτσι ώστε να μην αιφνιδιαστούν οι υποφήφιοι οι οποίοι είχαν ήδη ξεκινήσει την προετοιμασία τους.

Στα πολλαπλής εξετάζονται γνώσεις γενικής παιδείας και επικαιρότητας, κριτική ικανότητα, γνώση της ελληνικής γλώσσας (πχ τι σημαίνει Λυδία λίθος, αμφικτύων, εξ απαλών ονύχων κτλ), ταχύτητα και ακρίβεια αντίληψης κτλ. Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είναι δυνατόν ένας υποψήφιος όσο μάστερ της επιστήμης του και αν είναι, να μην διαθέτει τα παραπάνω. Θεωρώ αρνητική την μονοδιάστατη γνώση. Για μένα δεν νοείται πχ ένας επειδή είναι μαθηματικός, να μην ξέρει ότι ο Θόδωρος Αγγελόπουλος ήταν σκηνοθέτης, ότι ο Ντελακρουά φιλοτέχνησε τον πίνακα "Η σφαγή της Χίου" ή ότι ο Καποδίστριας δολοφονήθηκε στο Ναύπλιο.

Η προσωπική συνέντευξη του 2ου σταδίου δεν διενεργείται από μόνο έναν άνθρωπο για να μπορέσουμε να την χαρακτηρίσουμε υποκειμενική. Διενεργείται από 5μελή επιτροπή μελών από το διδακτικό προσωπικό Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων αντίστοιχης ειδικότητας. Πες μου τώρα ότι ταυτίζονται οι απόψεις αυτών των ανθρώπων. ΄Ολοι μας ξέρουμε ότι υπάρχουν πολλές διαφωνίες μεταξύ των καθηγητών της ίδιας ειδικότητας στον τρόπο που αντιμετωπίζουν ένα επιστημονικό θέμα άρα θα πρέπει κάπως να ικανοποιηθούν όλοι από τις απαντήσεις του υποψηφίου προκειμένου να τον βαθμολογήσουν θετικά.

Συμπερασματικά προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι ότι πρόκειται για έναν 100% αδιάβλητο διαγωνισμό. Παρ΄όλα αυτά δεν έχω κανέναν λόγο να χρηστώ υπερασπίστρια του διαγωνισμού. Ας διαμορφώσει ο καθένας την άποψή σου όπως νομίζει βασιζόμενος όμως σε πραγματικά στοιχεία. 

 

Σου απαντησα νομιζω με βασει πραγματικα στοιχεια. Σεβομαι τη δικη σου ερμηνεια, ο παρονομαστης μας ειναι κοινος παντως: Αξιζει να ασχοληθει καποιος. Καλη σου επιτυχια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, xgol είπε

Σου απαντησα νομιζω με βασει πραγματικα στοιχεια. Σεβομαι τη δικη σου ερμηνεια, ο παρονομαστης μας ειναι κοινος παντως: Αξιζει να ασχοληθει καποιος. Καλη σου επιτυχια!

Σ΄ευχαριστώ αλλά δεν είμαι υποψήφια σ΄αυτήν την σειρά! ☺️

Καλή επιτυχία και σε σένα σε ο,τι θέλεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τα σκάνδαλα που εχουν γινει με προσληψεις στο Δημοσιο απο το παραθυρο, απο το 2017 και μετα δεν εγιναν από το 74 και μετα. Και εσεις σχολατε στην Εθνική σχολή. Μπανανια στο μεγαλειο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DestinyGR είπε

Δεν ειμαι υποψηφια,δεν ημουν στο παρελθον ,δεν θα ειμαι στο μελλον

Δεν πιστευω σε κοινωνια αγγελων αλλα ουτε και δαιμονων.

Προφανως το ελληνικο δημοσιο δεν ειναι δειγμα χρηστης διοικησης,το αντιθετο μαλλον!

Επειδη ομως δεν εχω προσωπικη τεκμηριωμενη αποψη αναγκαστικα βασιζομαι σε οτι διαβαζω.

Και τι διαβαζω.Μια επιστολη με ανωνυμες υπογραφες ,οπου οι συντακτες γραφουν οτι δεν δινουν τα ονοματα τους για να μην στιγματιστουν.Εγω το εκλαμβανω ως δεν δινω το ονομα μου μη τυχον και περασω οποτε ολα καλα και δικαια , αλλα τραβαω και μια  ανωνυμη καταγγελεια να υπαρχει εαν κοπω.

Παρακατω λεει οτι οι προφορικες ερωτησεις δεν ηταν ιδιας δυσκολιας.Οταν εξεταζεις προφορικα εκατονταδες ατομα ειναι φυσιολογικο να μην ειναι ολες οι ερωτησεις ιδιες.Κατι που σε εναν φαινεται δυσκολο σε καποιον αλλον φαινεται ευκολο.

Στην συνεχεια μιλαει για κακη συμπεριφορα εξεταστων αλλα επισημαινει οτι η πλειοψηφια τους ηταν ενταξει.Αν ο εξεταστης ηθελε να ευνοησει καποιον δεν ειχε λογο να προκαλεσει με την συμπεριφορα του τους υπολοιπους και να τραβηξει την προσοχη.Απλα θα βαθμολογουσε καλυτερα τον δικο του.

Η επιστολη δειχνει κακοοργανωμενη εξεταση,αλλα ετσι ειναι ολο το δημοσιο

Ουτε η επιστολη καταγγελει νοθεια,εξαπατηση κλπ.Περιοριζεται στην γνωστη τσαπατσουλια του δημοσιου.

Δεν εχω ιδεα εαν ειναι διαβλητες η αδιαβλητες οι εξετασεις.

Οταν ομως καταγγελω κατι προτιμω να παρεχω και αποδειξεις η τουλαχιστον αποχρωσες ενδειξεις διοτι διαφορετικα ριχνω στο πυρ το εξωτερο οποιον περασε με το διαβασμα του και τον κοπο του μιας και θα εχει το στιγμα του δολιως εισαχθεντα

Στην νομικη λεμε καλυτερα να αθωωσεις δεκα ενοχους παρα να καταδικασεις εναν αθωο.Οταν εδωσα κατατακτηριες νομικη αθηνων ολοι μου ελεγαν αποκλειεται να περασεις χωρις μεσον.Δεν ειχα ουτε κλητηρα και ομως περασα απο τους πρωτους.Εαν ακουγα οσα ελεγαν πιθανως να μην ειχα δωσει καν.

Σκεφτειτε την περιπτωση οπου εχω μεσον που θα με περασει.Ε δεν χρειαζεται ουτε η τσαπατσουλια,ουτε η αλλαγη υλης ουτε η αλλαγη τροπου βαθμολογησης.Απλα θα εχω τα θεματα και θα γραψω αριστα σε οποιεσδηποτε συνθηκες.

Προς αποφυγη παρεξηγησεων δεν εχω κανενα λογο να υπερασπιζω το ελληνικο δημοσιο,αλλα δεν υπερασπιζω και την ελληνικη νοοτροπια που λεει οτι οταν τα καταφερνουμε ειναι με το σπαθι μας και οταν αποτυγχανουμε φταιει η κακουργα κενωνια.

Υπαρχουν τροποι να διορισεις με μεσον καποιον χωρις να νοθευσεις διαγωνισμο,και χωρις να προκαλεσεις σαλο με σικε εξετασεις.Στην πραγματικοτητα αυτο γινεται!

Καλη επιτυχια σε οσους εδωσαν

Υστερογραφο ο airtrelomike λεει μπανανια το μεγαλειο σου.
Σωστα λεει!Αλλα μπανανια την καναμε ΕΜΕΙΣ οι ιδιοι,εμεις που βαλαμε μεσον για να κανουμε την δουλεια μας,που λαδωσαμε,που καναμε φοροδιαφυγη.Εμεις που ψηφισαμε οποιον μας εταξε περισσοτερα στην δημοπρασια υποσχεσεων.

Μπανανια ειναι αλλα οι μπανανοπαραγωγοι ειμαστε εμεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...