Προς το περιεχόμενο

Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, maximusgr είπε

Δεν έχει όριο ηλικίας. Πλέον και αγγλικά εξετάζονται στο δεύτερο στάδιο. 
Η ύλη πάνω κάτω η ίδια είναι πάντα. 

Υπάρχουν κάποια βασικά που πρέπει να ξέρεις απ'έξω αλλά για τα υπόλοιπα χτίζεις σιγά σιγά. Δεν είναι εξετάσεις για παπαγαλία. Αξιολογούνται/εκτιμώνται πολλά πράγματα πέραν των γνώσεων, όπως η σύνδεση με επικαιρότητα και η κριτική προσέγγιση ζητημάτων. Τέλος, είναι ουσιώδους σημασίας να έχεις ένα σωστά δομημένο γραπτό με αρχή μέση και τέλος. 

ευχαριστω. δεν εχω ξαναδωσει αλλά ψηνομαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 30/7/2021 στις 1:38 ΜΜ, velociraptoras είπε

ευχαριστω. δεν εχω ξαναδωσει αλλά ψηνομαι

Τελη Οκτωβρη η επομενη εξεταση, βγηκε η προκηρυξη. Ετοιμασου για μια τριετια φωτια, για να περασεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xgol είπε

Τελη Οκτωβρη η επομενη εξεταση, βγηκε η προκηρυξη. Ετοιμασου για μια τριετια φωτια, για να περασεις. 

Δεν περνας με την πρωτη; Για τι μισθους μιλαμε οταν μπεις, και μετα σε βαθος 10ετιας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, efib είπε

Δεν περνας με την πρωτη; Για τι μισθους μιλαμε οταν μπεις, και μετα σε βαθος 10ετιας;

Μωρε ολα γινονται, απλα λεω για το συνηθες. Μισθος απο 1500€ εως 5-6000€ για τους διγλωσσους, αναλογα τη θεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, xgol είπε

Μωρε ολα γινονται, απλα λεω για το συνηθες. Μισθος απο 1500€ εως 5-6000€ για τους διγλωσσους, αναλογα τη θεση!

Παρα πολυ καλα και με την ασφαλεια του δημοσιου. Σφαγη θα γινει οταν το παρουν χαμπαρι περισσοτεροι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, efib είπε

Δεν περνας με την πρωτη; Για τι μισθους μιλαμε οταν μπεις, και μετα σε βαθος 10ετιας;

με την πρωτη και μαλιστα χωρις να εισαι από οικονομικά -νομική δεν παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2021 στις 8:55 ΜΜ, velociraptoras είπε

με την πρωτη και μαλιστα χωρις να εισαι από οικονομικά -νομική δεν παίζει...

Εδω περνανε με την πρωτη στην ΕΘνικη Σχολη Δικαστων, δε περναν στην Εσδα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2021 στις 8:02 ΠΜ, xgol είπε

Μωρε ολα γινονται, απλα λεω για το συνηθες. Μισθος απο 1500€ εως 5-6000€ για τους διγλωσσους, αναλογα τη θεση!

 

Στις 3/8/2021 στις 6:12 ΜΜ, efib είπε

Παρα πολυ καλα και με την ασφαλεια του δημοσιου. Σφαγη θα γινει οταν το παρουν χαμπαρι περισσοτεροι. 

Μπορείς να αναλύσεις από οου προκύπτουν αυτά τα ποσά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mobile_32 είπε

 

Μπορείς να αναλύσεις από οου προκύπτουν αυτά τα ποσά?

Μεταθεση σε πρεσβεια εξωτερικου, σαν προξενικος ακολουθος. 
 

Το 1500αρι ειναι στανταρ στην Εσσδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην υπάρχουν παρανοήσεις, να σας ενημερώσω, επειδή φοιτώ στην τρέχουσα εκπαιδευτική σειρά πως τα καθαρά ποσά είναι:

-Τους πρώτους 12 μήνες 740 ευρώ μηνιαίως.

-Τους τελευταίους 6 μήνες ανεβαίνει απ'ότι ακούμε κατά 100 ευρώ. 

-Το μεταπτυχιακό είναι +60 ευρώ περίπου/μήνα.

-Με την τοποθέτηση στην υπηρεσία ο μισθός είναι περίπου 1030-1050 ευρώ. 

-Στη συνέχεια, ανά 2 έτη αλλάζει το μισθολογικό κλιμάκιο δλδ +30 ευρώ καθαρά. 
Εδώ να πω πως μετράει και η προϋπηρεσία στο δημόσιο (συμβάσεις κλπ), αλλά και το άριστα στη σχολή, δλδ πάνω από 8,5 που δίνει +1 χρόνο μισθολογικά. 

Το Υπουργείο Εξωτερικών είναι άλλη περίπτωση και πιθανόν να υπάρχει και κάποιο επίδομα τύπου +100-200 ευρώ, χωρίς να ξέρω ακριβώς το ποσό. 

Όσο για το εάν είναι εφικτό να περάσει κάποιος με την πρώτη, φυσικά είναι και έχουμε άτομα που το κατάφεραν. Και έχω ακούσει και από παλιότερες σειρές πως ακόμα και με 2-3 μήνες τα έχουν καταφέρει. Εμένα μου πήρε 4 έτη προετοιμασίας πάντως. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, maximusgr είπε

Για να μην υπάρχουν παρανοήσεις, να σας ενημερώσω, επειδή φοιτώ στην τρέχουσα εκπαιδευτική σειρά πως τα καθαρά ποσά είναι:

-Τους πρώτους 12 μήνες 740 ευρώ μηνιαίως.

-Τους τελευταίους 6 μήνες ανεβαίνει απ'ότι ακούμε κατά 100 ευρώ. 

-Το μεταπτυχιακό είναι +60 ευρώ περίπου/μήνα.

-Με την τοποθέτηση στην υπηρεσία ο μισθός είναι περίπου 1030-1050 ευρώ. 

-Στη συνέχεια, ανά 2 έτη αλλάζει το μισθολογικό κλιμάκιο δλδ +30 ευρώ καθαρά. 
Εδώ να πω πως μετράει και η προϋπηρεσία στο δημόσιο (συμβάσεις κλπ), αλλά και το άριστα στη σχολή, δλδ πάνω από 8,5 που δίνει +1 χρόνο μισθολογικά. 

Το Υπουργείο Εξωτερικών είναι άλλη περίπτωση και πιθανόν να υπάρχει και κάποιο επίδομα τύπου +100-200 ευρώ, χωρίς να ξέρω ακριβώς το ποσό. 

Όσο για το εάν είναι εφικτό να περάσει κάποιος με την πρώτη, φυσικά είναι και έχουμε άτομα που το κατάφεραν. Και έχω ακούσει και από παλιότερες σειρές πως ακόμα και με 2-3 μήνες τα έχουν καταφέρει. Εμένα μου πήρε 4 έτη προετοιμασίας πάντως. 

Βρισκεται δικο μου ατομο αποσπασμενο σε Πρεσβεια στην άλλη άκρη της γης. Μιλαμε για εντελως άλλα ποσά.

Επισης αναφερθηκα σε 1500€ μικτά, εσυ σε 1100 καθαρά και δε μιλουσα για πρωτο μισθο προφανως. Αρα ποια η παρανοηση; Ακομη και αυτος ο μισθος, δεδομενου του σταθερου ωραριου και της περιορισμενης ευθυνης της δουλειας, ειναι εξαιρετικος. 
 

Σε καθε περιπτωση, συγχαρητηρια για την επιτυχια σου!

Επεξ/σία από xgol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, xgol είπε

Βρισκεται δικο μου ατομο αποσπασμενο σε Πρεσβεια στην άλλη άκρη της γης. Μιλαμε για εντελως άλλα ποσά.

Επισης αναφερθηκα σε 1500€ μικτά, εσυ σε 1100 καθαρά και δε μιλουσα για πρωτο μισθο προφανως. Αρα ποια η παρανοηση; Ακομη και αυτος ο μισθος, δεδομενου του σταθερου ωραριου και της περιορισμενης ευθυνης της δουλειας, ειναι εξαιρετικος. 
 

Σε καθε περιπτωση, συγχαρητηρια για την επιτυχια σου!

Καλή σου μέρα! Ναι εννοείται η περίπτωση που αναφέρεις είναι καταπληκτική, υπάρχουν και αυτές οι θέσεις.
Εσύ μια χαρά τα λες, απλά τόνισα πού κυμαίνονται τα καθαρά για να μην μπερδευτούν οι συμφορουμίτες μας. 
Το ότι είναι εξαιρετικός ξαναπές το. Ήμουν σε δύσκολη κατάσταση και πλέον βρίσκομαι στον έβδομο ουρανό, νιώθω πραγματικά τυχερός. Σ'ευχαριστώ πολύ να'σαι καλά. :-)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, maximusgr είπε

Καλή σου μέρα! Ναι εννοείται η περίπτωση που αναφέρεις είναι καταπληκτική, υπάρχουν και αυτές οι θέσεις.
Εσύ μια χαρά τα λες, απλά τόνισα πού κυμαίνονται τα καθαρά για να μην μπερδευτούν οι συμφορουμίτες μας. 
Το ότι είναι εξαιρετικός ξαναπές το. Ήμουν σε δύσκολη κατάσταση και πλέον βρίσκομαι στον έβδομο ουρανό, νιώθω πραγματικά τυχερός. Σ'ευχαριστώ πολύ να'σαι καλά. :-)

Πραγματικά χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους να κοπιάζουν, να περνάνε δυσκολίες, και στο τέλος να επιτυγχάνουν και να αλλάζει η ζωή τους. Πιστεύω αυτοί έχουν και τις περισσότερες πιθανότητες να είναι και καλοί επαγγελματίες, αλλά κυριότερα και καλοί άνθρωποι. 

15 ώρες πριν, mobile_32 είπε

Και το εύρος από 5000-6000?.

Νομίζω καλύφθηκαν οι απορίες σου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους! θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος αν ισχύει αυτό που ίσχυε πριν μερικά χρόνια σχετικά με την αγορά των σημειώσεων. Γνωρίζω ότι πριν από κάποιο καιρό μπορούσες να τις βρεις από το φροντιστήριο (επί πληρωμή, χωρίς μαθήματα), όμως δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα αυτή η επιλογή. Αν ξέρει κάποιος που θα μπορούσα να τις βρω και έχει την καλοσύνη να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα:) 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...