Προς το περιεχόμενο

Πόσο open source είναι στ’ αλήθεια το Android;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, RX-8 Lover_GR είπε

Δεν είναι μόνο η ευκολία στα apps. Απλά η Google έπαιξε έξυπνα και το λανσαρε σωστά με όλη την διαφήμιση. Διότι όταν ο μέσος έλληνας χρήστης απο κει που χε το sony ericsson ξαφνικά βλέπει έναν αριθμό χ συσκευών (με touch screen κιόλας που μέχρι το 2007-2008 την έβλεπε μόνο στους σινεμάδες) που κυκλοφορούν με το ίδιο λειτουργικό θα σκεφτεί πως είναι πολύ καλό για να το χρησιμοποιούν τόσες εταιρείες. Έτσι φαντάζομαι εγώ τώρα...τι να πω

Φιλε μου... ο μέσος χρήστης το μόνο που ξέρει είναι να πατάει τα κουμπάκια και να μπαίνει στις εφαρμογές που χρησιμοποιεί... εδώ οι περισσότεροι δεν ξέρουν σε πιο email εκαναμ λογαριασμό... Αυτό ισχύει για ποιαδήποτε πλατφόρμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Φιλε μου... ο μέσος χρήστης το μόνο που ξέρει είναι να πατάει τα κουμπάκια και να μπαίνει στις εφαρμογές που χρησιμοποιεί... εδώ οι περισσότεροι δεν ξέρουν σε πιο email εκαναμ λογαριασμό... Αυτό ισχύει για ποιαδήποτε πλατφόρμα...

Εγω που ξέρω και τα δουλεύω χρόνια μπορώ να δουλέψω Android? Συμφωνώ απόλυτα στο ότι ο απλός χρήστης ουτε καν το Mail του δεν θυμάται ούτε στις ρυθμίσεις δεν ξέρει να μπει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μα είναι καλό στο Android σαν Android μπορείς να κάνεις τα πάντα. Στην Κίνα πάνε χωρίς Google services καθαρά 

Εκεί έχεις άλλα όμως. Δύο κινέζικα είχα δουλέψει (τουβλο-Χ κινητό και ταμπλέτα) και τα δύο είχαν θέματα με την ROM. Εκεί που δούλευαν πέταγαν κινέζικες διαφημίσεις και κρασάριζαν. Δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία στα κινέζικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εγω που ξέρω και τα δουλεύω χρόνια μπορώ να δουλέψω Android? Συμφωνώ απόλυτα στο ότι ο απλός χρήστης ουτε καν το Mail του δεν θυμάται ούτε στις ρυθμίσεις δεν ξέρει να μπει. 

Απλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο... η αφέλεια ενός μη γνώστη ή το να ξέρεις ότι σε εκμεταλλεύεται μια εταιρία και εσύ ψάχνεις να βρεις λύση... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Απλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο... η αφέλεια ενός μη γνώστη ή το να ξέρεις ότι σε εκμεταλλεύεται μια εταιρία και εσύ ψάχνεις να βρεις λύση... ;)

Εφόσον υπάρχουν λύσεις και μπορώ να έχω τις κορυφαίες εφαρμογές χωρίς να δίνω στοιχεία η να βλέπω διαφημίσεις μου αρκει. Στα Windows κόβω τα πάντα telemetry κτλ. 

4 λεπτά πριν, RX-8 Lover_GR είπε

Εκεί έχεις άλλα όμως. Δύο κινέζικα είχα δουλέψει (τουβλο-Χ κινητό και ταμπλέτα) και τα δύο είχαν θέματα με την ROM. Εκεί που δούλευαν πέταγαν κινέζικες διαφημίσεις και κρασάριζαν. Δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία στα κινέζικα

Θέλει adguard όπως και να έχει αλλιώς δεν παλεύονται ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κααθε φορα σε αυτή τη συζήτηση ανακαλύπτουμε τον τροχό.

Α)Το Android, είναι Open Source. Τελεία. Χρειάζεστε απόδειξη; Ορίστε https://source.android.com .

Β ) Αν έχεις τις γνώσεις, μπορείς να πάρεις μια συσκευή, να της ξεκλειδώσεις τον Bootloader, να φτιάξεις την δική σου έκδοση Android, να την εγκαταστήσεις στο κινητό σου, και να κάνεις Sideload κάθε application που σου αρέσει, απολύτως νόμιμα, το οποία θα λειτουργεί και χωρίς κανενα πρόβλημα, αρκεί να μην χρησιμοποιεί κάποιο api της Google

Γ) Η Google είναι εταιρία με σκοπό το κέρδος. Το ΚΑΘΕ τι , το κάνει με σκοπο να κερδίσει λεφτά. Η Google δεν πουλάει προιόντα, πουλάει υπηρεσίες. Δεν ασχολείται με το Android για να μπορέσουν τα παιδάκια στην Αφρική να παίζουν Angry Birds, και δεν προσφέρει το Google Search για να μπορεί ο καθένας να ψάχνει κάθε μέρα το μακρύ και το κοντό του. Το κάνει για να βγάλει λεφτά.

Τέλος, το άρθρο το βρίσκω σωστότατο, κυρίως ως προς το αποτέλεσμα. Το Android είναι ανοιχτό. Όσοι πιστοί, κάντε την κίνηση σας, πάρτε τον κώδικα και φτιάξτε κάτι καλύτερο απο τη "φυλακή της Google".

Όσοι θεωρείτε οτι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Internet χωρίς τις υπηρεσίες της Google έχετε επιλογή, εγώ δε μπορώ, και με πλήρη γνώση, δέχομαι οτι μέρος των προσωπικών μου δεδομένων επεξεργάζονται για να βγάλει η Google λεφτά, και όσο αυτό μου προσφέρει την εμπειρία χρήσης που με ευχαριστεί, είτε μιλάμε για κινητό, είτε για μηχανές αναζήτησης, είτε για emails, είτε για χάρτες, είτε για ότι άλλο θέλετε, τότε θα συνεχίσω να το κάνω.

 

 

 

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 20
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Απλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο... η αφέλεια ενός μη γνώστη ή το να ξέρεις ότι σε εκμεταλλεύεται μια εταιρία και εσύ ψάχνεις να βρεις λύση... ;)

Το τρίτο. Το να τα ξέρω όλα αυτά αλλά να πρέπει να βγάλω πρόβατα τον αντίπαλο, λες και υπάρχει αντίπαλος....

Όλα όσα λέει το άρθρο είναι χρόνια γνωστά.

Επίσης όλοι ξέρουμε τις ιστορίες της Xiaomi, Oneplus, Χαβάης και τόσων άλλων Κινέζων που στέλνουν πληροφορίες σπίτι στα κρυφά

Όπως όλοι ξέραμε ότι για το να υπάρχει ταμπέλα Open Source δεν λέει τίποτα απολύτως, εκτός και αν κάποιος είναι τόσο μάγκας και μπορεί και διαβάζει μερικά εκατομμύρια γραμμές κώδικα, κάνει build τον compiler ο ίδιος, πριν κάνει build το android και αφού έχει κάνει reverse engineer το hardware, ή πιστεύετε ότι κάποιος δεν μπορεί να παρακάμψει το ψευτοfirewall? 5 τρύπες βρήκαν τον τελευταίο χρόνο σε firewall της cisco, αυτά που βάζετε στα τηλέφωνα πως ξέρετε τι κάνουν; Τι έλεγχο έχετε στο τελικό εκτελέσιμο;

Ακόμα καλύτερα, όλοι γνωρίζουμε τι είναι η Google, η ερωτήσεις είναι δύο:

-Πόσο αποτιμάται η ιδιοτικότητα μου

-Αξίζουν οι ίντσες, οι πυρήνες, τα Megabytes και η υπερκατανάλωση το να με κάνουν προιόν;

Επεξ/σία από amav
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, firepc είπε

Αν εβγαιναν ολα τα τηλεφωνα σε 2 εκδοσεις, ios/android, ξερουμε πολυ καλα ποια εκδοση θα περναν ολοι ;)

Σίγουρα όχι το iOS αν το κινητό δεν έχει σήμα το μήλο και δεν κάνει μια μικρή περιουσία

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Φιλε μου το android από μόνο του δεν λέει τίποτα... βάλε μια aosp έκδοση σε οποιοδήποτε κινητό και τροποποίησε το ώστε να τρέχει τέλεια... Μετά τι θα κάνεις??? πες μου μια δουλειά που θα μπορούσες να κάνεις με αυτό το smartphone... να πάρεις τηλέφωνο??? Να μπεις στο internet??? να πάρεις email??? να δεις βίντεο??? ολα αυτά θέλουν Google play...

Χωρίς εφαρμογές το android είναι σαν τα windows mobile... τίποτα!!!

Κάνεις λάθος. Μπορείς να κάνεις πολλά και καλά. Σχεδόν τα πάντα. Μετά, είναι στο χέρι σου να μπεις στο οικοσύστημα της Google. Αν δεν το κάνεις όμως, μπορείς να βασιστείς επάξια στο open source. Το γενικό λάθος εδώ είναι η ταύτιση του AOSP με το κλειστό σύστημα της Google.

Καλύτερη ενημέρωση και "φιλτράρισμα" ειδήσεων ακόμα και όταν προέρχονται από ας πούμε έγκυρα site.

Δυστυχώς, ελάχιστοι ενημερώνονται κατάλληλα. Που να κάθεται να το ψάχνει κανείς, ας πιστέψουμε το εκάστοτε άρθρο, είναι η πιο εύκολη και βολική λύση.

54 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Κάθε url που γράφεις, και search που κάνεις στον browser θα πάει στην google. Γιατί στον pc μπορείς να έχεις chrome χωρίς login, στο android οχι

Κάνεις λάθος. Και αυτό γιατί μιλάς για chrome. Υπάρχει και σε αυτή την περίπτωση open source έκδοση browser (βλ. chromium, jelly browser, firefox, κ.α.).

Καλύτερη ενημέρωση πριν μιλήσουμε απόλυτα και κατηγορηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kststz είπε

Κάνεις λάθος. Και αυτό γιατί μιλάς για chrome. Υπάρχει και σε αυτή την περίπτωση open source έκδοση browser (βλ. chromium, jelly browser, firefox, κ.α.).

Καλύτερη ενημέρωση πριν μιλήσουμε απόλυτα και κατηγορηματικά.

Το chromium τελευταία φόρα που το είχα δει έκανε ping τους server του γούγλη με το άνοιγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άκρως παραπλανητικό και ανακριβές άρθρο.

Πολύ κρίμα που διαβάζω κάτι τέτοιο στο insomnia, θεωρώ ότι είναι αρκετά έγκυρο site και ένα τέτοιο άρθρο δεν ταιριάζει στην ειδησεογραφική του αντικειμενικότητα.

Το βασικό λάθος που γίνεται παραπάνω είναι η ταύτιση του οικοσυστήματος Android της Google με το AndroidOpenSourceProject.

Μπορεί κανείς εύκολα να αποκτήσει το AOSP και να βασιστεί σε αυτό για καθημερινή και πλήρη χρήση χωρίς να εξαρτηθεί από το κλειστό λογισμικό της Google. Μπορεί να έχει το AOSP αλλά να βασίζεται ταυτόχρονα και στο οικοσύστημα της Google. Είναι δύο έννοιες που συσχετίζονται αλλά δεν ταυτίζονται.

Όποιος ενδιαφέρεται προτείνω να μην επαναπαυτεί για ακόμα μία φορά και να χάψει κάποιο τυχαίο άρθρο χωρίς να "φιλτράρει" ό,τι διαβάζει. Προτείνω να ψάξει. Δεν είναι η γνώμη αυτά που γράφω. Είναι η αντικειμενική πραγματικότητα όπως μπορεί κανείς να επιβεβαιώει ύστερα από έρευνα.  Να κάνει αναζητήσεις στο ίντερνετ για "Lineage OS", "AOSP", "Alternatives to Google Products" κλπ. Οποιοσδήποτε μπορεί να ενημερωθεί πλέον.

ΥΓ1: Συγκρίσεις με Apple και iOS δεν έχουν κανένα νόημα γιατί εκεί δεν υπάρχει ούτε μισή πιθανότητα να απελευθερωθεί κανείς με μία ανοιχτού κώδικα έκδοση λογισμικού.

ΥΓ2: Παραδείγματα/παρομοιάσεις με Notepad, Windows, Windows Phone και άλλα τέτοια είναι γελοιωδώς παραπλανητικά.

ΥΓ3: Προφανώς, ο αρθρογράφος, βασίστηκε αρκετά στο πρόσφατο άρθρο του Ars Technica Google’s iron grip on Android: Controlling open source by any means necessary

Ίσως τελικά όλοι θα έπρεπε να αμφισβητούν όλους, και μετά να ψάχνουν. Ο κόσμος πλέον είναι στον browser μας, δεν γίνεται να δεχόμαστε το οτιδήποτε.

 

10 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Το chromium τελευταία φόρα που το είχα δει έκανε ping τους server του γούγλη με το άνοιγμα.

Αν δεν θες καν να περάσεις από server της Google (αν και πλέον όλα είναι Google) ψάξε για "chromium ungoogled". Όλα γίνονται, ψάξιμο θέλει.

Επεξ/σία από kststz
  • Like 9
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το άρθρο λέει την τραγική αλήθεια! Μετά την υποχώρηση του symbian και την προδοσία του ελοπα, κανείς δεν μπόρεσε να αντισταθεί. Η Nokia πήγε να κάνει μια δοκιμή το 2014 με τα X-series και aosp αλλά δεν της βγήκε. 

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει για να ξεφύγουμε από τη διαφεντευση της google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...