Προς το περιεχόμενο

Πόσο open source είναι στ’ αλήθεια το Android;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά όσους τους πειράζει η Google ελπίζω να μην χρησιμοποιούν την μηχανή αναζήτησης ούτε το Facebook ούτε το Instagram ούτε το YouTube ούτε το Gmail ούτε το Chrome ούτε windows. Σε αντίθετη περίπτωση γράφουν απλά για να γράψουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις προάλλες ένας φίλος μου, καθόλα υποψιασμένος και γνώστης αλλά τεμπελάκος, μου ζήτησε να περάσουμε Lineage στο OnePlus 2 του. Το επόμενο πράγμα που μου ζήτησε ήταν gapps, μία έκδοση από τις παχιές, με τις πολλές εφαρμογές. Δεν τον απασχολεί η ανωνυμία και δεν έχει διάθεση για ψάξιμο. Σε λιγότερο από μία ώρα είχε αναγεννημένο κινητό. Αλλά η Google εκεί.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για ένα όσο γίνεται "καθαρό" και ανώνυμο κινητό μπορεί να το ψάξει και να βρει λύσεις. Αλλά όταν ο υποψιασμένος δεν θεωρεί ότι αξίζει ο κόπος, θα ασχοληθεί η νεολαία που θέλει να μπει στο FB, ο εργαζόμενος που τρέχει ή ο ηλικιωμένος που θέλει να πάρει τηλέφωνα;  Παίρνεις μία συσκευή, βάζεις τα προσωπικά σου στοιχεία και σε μισή ώρα είσαι συνδεδεμένος με τον κόσμο. Η Google πλουτίζει από αυτό; Εκμεταλλεύεται τα προσωπικά σου δεδομένα; Είσαι αρκετά πιο εκτεθειμένος από ό,τι πριν; Ναι, ναι και ναι, αν σε πειράζει μην το κάνεις, αν θεωρείς ότι αξίζει να παραχωρήσεις ελευθερίες σου για την ευκολία σου, καν'το.

Το ίντερνετ έγινε αυτό που έγινε γιατί όλοι μας πέσαμε με όρεξη (ή μανία;) και δώσαμε προσωπικά στοιχεία, μοιραστήκαμε γνώσεις και απόψεις. Μαζί με τα καλά, έρχονται και τα κακά, η επιλογή παραμένει δική μας.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Arkin είπε

Γενικά όσους τους πειράζει η Google ελπίζω να μην χρησιμοποιούν την μηχανή αναζήτησης ούτε το Facebook ούτε το Instagram ούτε το YouTube ούτε το Gmail ούτε το Chrome ούτε windows. Σε αντίθετη περίπτωση γράφουν απλά για να γράψουν. 

Τρέχω σε καθαρό  Dos και στέλνω mail με περιστέρια!!! Suck it Google  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε τι συμπέρασμα βγάλανε σήμερα... Δεν πειράζει που η Google μας έχει πάρει και τα σώβρακα... Αφού έχει τα καλύτερα προγράμματα, είναι δωρεάν και στην τελική αν θέλουμε βάζουμε και κανένα προγραμματάκι με διαχείριση permission και τις κόβουμε το βήχα...

Επίσης το ότι σαν καταναλωτής δεν μπορώ να διαμαρτυρηθώ για αυτές τις πρακτικές... όχι, θα πρέπει να σταματήσω να τις χρησιμοποιώ και όχι να κινηθώ μέσω καταναλωτικών οργανώσεων μπας και αλλάξει κάτι...

Η Google έχει γιγαντωθεί και αυτό οφείλετε σε εμάς... αν της τρίξουμε τα δόντια ίσως καταφέρουμε να μην ήμαστε τόσο προϊόν εκμετάλλευσης για αυτήν... Αλλά είπαμε έχει τα καλύτερα προϊόντα, αυτό δεν μετράει???

Την καλημέρα μου σε όλους όσους παραθέσανε μηνύματά μου... :)

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nick0lis είπε

Έχω μετανιώσει που πήρα κινητό με Android. Πέταξα 300€ στα σκουπίδια.

Μια κορώνα χωρίς σημασία.

Εγω έδωσα 120 για redmi note 4, ήμουν με Ressurection Remix Nougat, τωρα του έβαλα και Oreo και πετάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολο το αρθρο και γενικα την παραφυλολογια για το android τη θεωρω περιττη. Το business model της google ειναι σου δινω υπηρεσιες κ πραγματα free και βγαζω λεφτα απο τις διαφημισεις. Προφανως το ιδιο ισχυει κ για οτο android και προφανως ακυρωνεται ολο το business model αν η google δεν επιδιωκει να προμοταρει μεσω του λογισμικου του τις υπηρεσιες της. TAKE IT OR LEAVE IT. Προφανως μπορεις να σκασεις 1200 ευρω για Iphone ή να εχεις 3310 ή να μη εχεις κ καθολου

Επεξ/σία από vbeka9733
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Arkin είπε

Γενικά όσους τους πειράζει η Google ελπίζω να μην χρησιμοποιούν την μηχανή αναζήτησης ούτε το Facebook ούτε το Instagram ούτε το YouTube ούτε το Gmail ούτε το Chrome ούτε windows. Σε αντίθετη περίπτωση γράφουν απλά για να γράψουν. 

Έχετε ξεφύγει από το νόημα του άρθρου όλοι! Το νόημα είναι πως η google εκβιάζει τους κατασκευαστές και όχι αν μας παρακολουθεί ή όχι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mader είπε

αντε να βαλουν μυαλο ολοι αυτοι που "πίνουν νερο" στο ονομα της Google.

υπαρχουν πολλοι "κουτοι" στο κοσμο φιλε μου.... δυστυχώς.

εγω προσωπικά δεν χρησιμοποιώ τιποτα σε android, και αποφευγω οσο γίνεται την google.

Το ίδιο κάνω εγώ με την apple ... Τα Google apps προσωπικα είναι πολύ χρήσιμα για μένα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο πραγμα ειναι ανοικτου κωδικα κατι, αλλο υπαρχουν προεγκατεστημενες εφαρμογες..

αλλο πραγμα εχω πληρη ελευθερια, και αλλο εχω ελευθερια να κανω πραγματα που θελω χωρις περιορισμο. 

το τι γινεται Backup στους σερβερ της καθε εταιριας.. ειναι αλλη υποθεση.. μηπως η μηλοεταιρεια τα κανει ολα δωρεαν? 

τεσπα, εγω χρησιμοποιω android απο το 2006 με htc magic.. εχω παραμετροποιησει ετσι το λειτουργικο μου που με βολευει περισσοτερο στη χρηση σε σχεση με το ios. 

Οπως και να το κανουμε στο android μπορω να κανω περισσοτερα πραγματα σε σχεση με το ios.. και οποιος εχει αντιθετη αποψη να ερθει να να μου πει πως θα κανω αυτα τα εξτρα στο ios σε εμενα τον αδαη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν χρειάζονται λόγια να το σχολιάσουμε, μόνο ότι κατάφερε να γιγαντωθεί αλλά με ένα μεγάλο λάθος που είναι το μοναδικό ίσως. Δεν ενημερώνονται όλες οι συσκευές με την πρόσφατη έκδοση όπως κάνουν ΟΛΑ τα υπόλοιπα λειτουργικά και αυτό απο μόνο του αποδομεί την λειτουργικότητά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με απασχολεί προσωπικά καθόλου το πώς η Google κρατάει "ομήρους" τις εταιρίες κλπ... Χρησιμοποιώ την Google γιατί οι χάρτες της είναι δωρεάν για μένα ... Το youtube είναι δωρεάν ... Το Google photos είναι δωρεάν και με απεριόριστο χώρο στο cloud... Όλες τις οι εφαρμογές δουλεύουν καλά και είναι ενημερωμένες ... Για κανένα λόγο δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Gmail... Προσωπικά δουλεύω το Microsoft Outlook... Για μένα κλάσεις ανώτερο .. επίσης σιχαίνομαι τον chrome ... Προτιμώ Samsung internet με ad blocker .. 

Σαν καταναλωτη με ενδιαφέρει να κάνω την ζωή Μ ευκολότερη . Δεν με απασχολεί πόσο πουλάει η Google το Android ... Ίσως βέβαια αυτό επηρεάζει στην τελική τιμή του προϊόντος αλλά από την στιγμή που 8 στις 10 υπηρεσίες της και εφαρμογές με καλύπτουν πλήρως τότε δεν με πειράζει .

Έχω ζήσει αρκετό καιρό χωρίς καθόλου Google όντας χρήστης Windows phone ... Αλλά είναι μεγάλη ευκολία το τι σου προσφέρει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στον αρθρογράφο, πολύ καλή ανάλυση και ενημέρωση. Επιτέλους να ξεστραβωθούν μερικοί που ακόμα ισχυρίζονται ότι το Android που χρησιμοποιούν είναι ακόμα ελεύθερο και Open Source κάτω από τα δεσμά της Google. Η Google δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, καπιταλιστική εταιρία είναι με τεράστια κέρδη. Όπως η κάθε μεγάλη εταιρία, Apple, Microsoft, Amazon κλπ. H E.E. βάζει γιαυτό και μόνο τον λόγο χέρι στην Google. Η διαφορά της Google με την Apple είναι ότι η Apple έχει το κλειστό λειτουργικό σύστημα μονάχα για τις δικές της συσκευές σαν εταιρία. Η Google από την άλλη παίζει βρώμικο παιχνίδι με τους κατασκευαστές. Δυστυχώς οι υπηρεσίες τις Google είναι χρήσιμες και δύσκολα βρίσκεις εναλλακτική λύση.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μετα λεμε για τα apple fanboys.........ρεσιταλ δινετε μερικοι για να μην παραδεχθειτε τα προφανη.

Η google αγορασε/εξελιξε to android για να υποστηριξει το google search το οποιο με την σειρα του της δινει το 94% των εσοδων της μεσω των ads. Αυτο ειναι ολο......και για να συνεχισει να υποστηριζει αυτο θα εξακολουθει να δινει υπηρεσιες που δεν της αποφερουν τιποτα αλλα μας κρατανε ολους μαντρωμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

εγώ θα το χαρακτήριζα Freeware  και όχι Οpensource .

φυσικά το πώς χαρακτηρίζεται το λειτουργικό είναι απλά κ μόνο μια λέξη… ούτως ή άλλως το android και το apple OS είναι μόνο, το Windows  ΟS είναι πολύ κάτω στην αγορά και τα υπόλοιπα στο απειροελάχιστο …

Επεξ/σία από galistaboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...