Προς το περιεχόμενο

Πόσο open source είναι στ’ αλήθεια το Android;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το άρθρο καλύτερα να ασχολείτο με πρακτικές και εφαρμογές που θα επιτρέπουν την "ανώνυμη" η τέλος πάντων την πιο ανεξάρτητη χρήση των συσκευών μας. Από τα σχόλια πιο πολύ ενημερώθηκα. Και τα ios/fb/windows  και όλα μια χαρά user monitoring κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Φιλε μου το android από μόνο του δεν λέει τίποτα... βάλε μια aosp έκδοση σε οποιοδήποτε κινητό και τροποποίησε το ώστε να τρέχει τέλεια... Μετά τι θα κάνεις??? πες μου μια δουλειά που θα μπορούσες να κάνεις με αυτό το smartphone... να πάρεις τηλέφωνο??? Να μπεις στο internet??? να πάρεις email??? να δεις βίντεο??? ολα αυτά θέλουν Google play...

Χωρίς εφαρμογές το android είναι σαν τα windows mobile... τίποτα!!!

F-Droid για εφαρμογές. Επιλογές υπάρχουν και γίνεται να έχεις AOSP με καθόλου GApps και να κάνεις μια χαρά την δουλειά σου. Εμένα μου αρέσει που είναι όπως είναι. Το ότι έχει by default τις υπηρεσίες της Google, μόνο θετικό είναι για εμένα. Φαντάζομαι πως και ο περισσότερος κόσμος το ίδιο θέλει.

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Αν δεν υπήρχε η ευκολία του play το android θα είχε την τύχη του Linux στους επιτραπέζιου υπολογιστές... πχ, θα παρακαλούσες το apκ που κατέβασες να είναι συμβατό με την έκδοση android που είχες...

...Δεν έχεις ιδέα πραγματικά

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Αν δεν υπήρχε η ευκολία του play το android θα είχε την τύχη του Linux στους επιτραπέζιου υπολογιστές... πχ, θα παρακαλούσες το apκ που κατέβασες να είναι συμβατό με την έκδοση android που είχες...

package manager (πχ το play στο android) ειχε ανεκαθεν το linux...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, AtiX είπε

Τα ίδια λένε και στο άλλο "στρατόπεδο" και τους χαρακτηρίζουμε πρόβατα... απλά καλό είναι να γνωρίζουμε πότε, που και γιατί εγκλοβίζομαστε σε οποιοδήποτε κλουβί...

Οποιος χαρακτηρίζει πρόβατο κάποιον επειδη εχει διαφορετικό γούστο ειναι απλά ηλίθιος. Ποτέ δεν αποκάλεσμα προβατο κάποιον επειδή προτιμάει Apple. Ξέρεις ποιους κράζω; Αυτους που ανάλογα την πολιτική της Apple αλλάζουν και αυτοι "αναγκες", λες και θα δώσουν λογαριασμό τι θα αγοράσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να'ναι

 

Το android είναι open source και όποιος θέλει το κάνει fork αύριο. Αλλά πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πραγματικά πως η google εκβιάζει τους καταναλωτές και τις εταιρίες.

Αυτός ο τρόπος είναι οι υπηρεσίες της τα  gapps δηλαδη που είναι κλειστά αλλά όποια εταιρεία έχει τα παπάκια ας βγάλει ένα τέτοιου επιπέδου υπηρεσίες. Το 2ο λειτουργικό έχει το 1/5ο του market share. 

Για να το καταλάβουμε όλοι δηλαδή, οι υπηρεσίες της google είναι ο μοχλός πίεσης. Όταν αυτό το θεωρείς εκβιασμό ή οτιδήποτε παρόμοιο απλά δεν θες να καταλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AtiX είπε

Φιλε μου το android από μόνο του δεν λέει τίποτα... βάλε μια aosp έκδοση σε οποιοδήποτε κινητό και τροποποίησε το ώστε να τρέχει τέλεια... Μετά τι θα κάνεις??? πες μου μια δουλειά που θα μπορούσες να κάνεις με αυτό το smartphone... να πάρεις τηλέφωνο??? Να μπεις στο internet??? να πάρεις email??? να δεις βίντεο??? ολα αυτά θέλουν Google play...

Χωρίς εφαρμογές το android είναι σαν τα windows mobile... τίποτα!!!

Γιατί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα; Γιατί θέλουν Google play; Απλώς κατεβάζεις apk αρχεία από open source εφαρμογές άμα θέλεις και όχι της Google.

3 ώρες πριν, AtiX είπε

 

Επεξ/σία από george1807
Καταλάθος δημοσίευσα διπλά το μήνυμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το άρθρο κάνει μια τίμια προσπάθεια να εξηγήσει τη διαφορά μεταξύ AOSP και του Android που φτάνει στις περισσότερες συσκευές μας αλλά μπερδεύεται λίγο.

Κατα βάση, δεν είναι το Android που θέτει τη Google σε τόσο ισχυρή θέση, αλλά η πλατφόρμα της και η απαράμιλλη πληρότητα των δεδομένων της! Δυστυχώς, η ευκολία, πχ, του να έχεις σε αν app (Google Maps) χάρτη με 3D κτίρια, εσωτερική κάτοψη πολυκαταστήματος, POI με ώρες λειτουργίας, κριτικές, φωτογραφίες και επισκεψιμότητα σε πραγματικό χρόνο, πλοήγηση με ένδειξη κίνησης στους δρόμους σε πραγματικό χρόνο , οδηγίες για δρομολόγια ΜΜΜ και καθυστερήσεις σε πραγματικό χρόνο, φωτογραφίες των δρόμων και πολλά αλλά... Ε, αυτό είναι απίστευτη πηγή πληροφοριών για ένα χρήστη και, δυστυχώς, είναι πολύ δύσκολο να αντισταθείς στο να μπεις στον πειρασμό να πουλήσεις την... ψυχή σου στο google-διαβολο!

Επίσης, θα ήθελα να αναφερθεί και η κριτική που, ορθά, γίνεται για το AOSP ως προς τη κλειστή διακυβέρνηση και ανάπτυξη του project. Συνήθως τα open source projects είναι πραγματικά ανοιχτά σε εξωτερική ανάπτυξη και συμμετοχή εθελοντών και εταιρειών στις αποφάσεις και την εξέλιξη. Αντιθέτως, το AOSP είναι κλειστό στην ανάπτυξη και αφού κλείσει ο κύκλος μιας έκδοσης τότε δίνεται ο κώδικας του ανοικτά! Ένα ολίγοις, το AOSP είναι από τα πιο κλειστά open source projects!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, nick0lis said:

Έχω μετανιώσει που πήρα κινητό με Android. Πέταξα 300€ στα σκουπίδια.

Κοίτα, υπάρχουν και χειρότερα. Όπως το να είχες αγοράσει κινητό άλλης εταιρίας-λειτουργικού 800 ευρώ.

Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί αυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο λέει ουσιαστικά πως το Android είναι ανοικτού κωδικα αλλά όχι και οι εφαρμογές της Google, λες και θα έπρεπε να είναι και οι εφαρμογές της. Ο περισσότερος κόσμος αν δε βρει εφαρμογή YouTube νιωθει μια σκοτοδίνη, από εκει και πέρα αν κάποιος μπορεί να βρει εναλλακτικές, μπορεί ελευθερα να το κάνει. Έτσι και αλλιως οι περισσότεροι θα γεμίσουν το κινητό τους με adware εφαρμογές και παιχνίδια.

Επίσης από που και ως που το καθαρό Android έρχεται με παλιές εφαρμογές μέσα; Δε μπορώ να βρω καμία πηγή για αυτό. Συνήθως το καθαρό Android δεν έχει καν εφαρμογές της Google, περνάς εσύ τις τελευταίες εκδόσεις αν θες. (Προφανώς μια Gallery 5 ετών δε θα δούλευε με ένα Android Oreo που έχουν αλλάξει 1000000 API μέσα και δε ξέρω και εγώ τι άλλο.)

 

5 ώρες πριν, nick0lis είπε

Έχω μετανιώσει που πήρα κινητό με Android. Πέταξα 300€ στα σκουπίδια.

300 ευρώ για ένα λειτουργικό που δεν είχες δοκιμάσει είναι καθαρά δικό σου λάθος. Αν το θεωρείς υπερβολικά ελεύθερο πάντως, πρέπει να τα σκάσεις χοντρά για να χάσεις αυτήν την ελευθερία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mader είπε

αντε να βαλουν μυαλο ολοι αυτοι που "πίνουν νερο" στο ονομα της Google.

υπαρχουν πολλοι "κουτοι" στο κοσμο φιλε μου.... δυστυχώς.

εγω προσωπικά δεν χρησιμοποιώ τιποτα σε android, και αποφευγω οσο γίνεται την google.

Οι Έλληνες πάντα είμαστε συναισθηματικοί και με το μέρος του αδυνάτου. Και εγώ μαζί σου είμαι, αλλά το "αποφεύγω όσο γίνεται τη google" δε μου λέει τίποτα. Προφανώς και μπαίνεις συχνά πικνά στο maps-earth, προφανώς βλέπεις και λίγο youtube.

Μόνο ο παππούς μου στο χωριό δεν ασχολείται, αλλά δεν έχει κινητό, pc, tablet, και βλέπει τηλεόραση στη digea.Όλοι οι υπόλοιποι είμαστε δέσμιοι της Google και κάθε μεγάλης πολυεθνικής.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...