Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Copy paste από απάντηση που πήρε μέλος από γειτονικό φορουμ

Έκανα chat μαζί τους, αφορά το trading account. Το έστειλαν σε όσους έχουν trading account (μετοχές, όχι crypto) και ας μην έχουν μετοχές μέσα (απλά έκαναν click στην ενεργοποίηση). Θα ζητήσουν σε 2η φάση έγγραφο του ΤΙΝ (Trading Identification Number, στην Ελλάδα είναι ο ΑΦΜ μας), αν δεν το δώσουμε σε εύλογο χρονικό διάστημα θα μπει περιορισμός στον trading λογαριασμό (όχι σε όλον τον λογαριασμό στην Revolut) σε sell-only (να μην μπορεί να αγοράσει νέες μετοχές αλλά μόνο να πουλήσει τις υπάρχουσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, cumulus είπε

Θα ζητήσουν σε 2η φάση έγγραφο του ΤΙΝ (Trading Identification Number, στην Ελλάδα είναι ο ΑΦΜ μας), αν δεν το δώσουμε σε εύλογο χρονικό διάστημα θα μπει περιορισμός στον trading λογαριασμό (όχι σε όλον τον λογαριασμό στην Revolut) σε sell-only (να μην μπορεί να αγοράσει νέες μετοχές αλλά μόνο να πουλήσει τις υπάρχουσες.

Εγώ είμαι σε sell-only από μόνος μου, από τότε που ανέβασαν τις προμήθειες. Έχει κι αλλού πορτοκαλιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Εγώ είμαι σε sell-only από μόνος μου, από τότε που ανέβασαν τις προμήθειες. Έχει κι αλλού πορτοκαλιές.

Εγω εχω 2 ολόκληρα ευρώ σε μετοχές 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2021 στις 10:05 ΠΜ, cumulus είπε

Copy paste από απάντηση που πήρε μέλος από γειτονικό φορουμ

Έκανα chat μαζί τους, αφορά το trading account. Το έστειλαν σε όσους έχουν trading account (μετοχές, όχι crypto) και ας μην έχουν μετοχές μέσα (απλά έκαναν click στην ενεργοποίηση). Θα ζητήσουν σε 2η φάση έγγραφο του ΤΙΝ (Trading Identification Number, στην Ελλάδα είναι ο ΑΦΜ μας), αν δεν το δώσουμε σε εύλογο χρονικό διάστημα θα μπει περιορισμός στον trading λογαριασμό (όχι σε όλον τον λογαριασμό στην Revolut) σε sell-only (να μην μπορεί να αγοράσει νέες μετοχές αλλά μόνο να πουλήσει τις υπάρχουσες.

Ευχαριστούμε φίλε. Μας διαφώτισες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι τι έγγραφο στέλνουμε για την ταυτοποιηση του αφμ, γιατι δεν θυμάμαι τι είχα στείλει τότε.

Αν ξερει κάποιος ας μας πει.

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Το θέμα είναι τι έγγραφο στέλνουμε για την ταυτοποιηση του αφμ, γιατι δεν θυμάμαι τι είχα στείλει τότε.

Αν ξερει κάποιος ας μας πει.

το εκκαθαριστικό στην Ελλάδα δεν θεωρείτε επίσημο; λογικά κανει, αν και δε ξερω τι ισχύει με την (Ελληνική) γλωσσα

ΥΓ. Για την εγράφη ολοι γράψαμε το αφμ. Δε στείλαμε έγγραφο. 

Επεξ/σία από activex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2021 στις 12:41 ΠΜ, Doubt είπε

Δεν μπορείς να ξεκινήσεις trading λογαριασμό χωρίς ΑΦΜ.

ισχύει, αλλά... το ΑΦΜ πήγαινε στα χαρτιά για τον broker, οπότε είναι εφικτός ο συνδυασμός δηλωμένο ΑΦΜ στον broker - μή δηλωμένο ΑΦΜ στην revolut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αγγλικα τπαρχει τροπος να τυπώσουμε το εκκαθαριστικό ή τα στοιχεια μητρωου, γυρναει δηλαδή με καποιον τροπο στα αγγλικα το ταξις, γιατι προβλέπω προβλήματα με την ρεβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Στα αγγλικα τπαρχει τροπος να τυπώσουμε το εκκαθαριστικό ή τα στοιχεια μητρωου, γυρναει δηλαδή με καποιον τροπο στα αγγλικα το ταξις, γιατι προβλέπω προβλήματα με την ρεβο

Γιατί να το θελουν στα αγγλικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Στα αγγλικα τπαρχει τροπος να τυπώσουμε το εκκαθαριστικό ή τα στοιχεια μητρωου, γυρναει δηλαδή με καποιον τροπο στα αγγλικα το ταξις, γιατι προβλέπω προβλήματα με την ρεβο

Τα ελληνικα ειναι επίσημη γλωσσα της Ευρωπαϊκής Ένωσης

https://europa.eu/european-union/about-eu/eu-languages_el

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτρέχετε χωρίς λόγο. Όοοοταν στείλουν το περίφημο email θα γράψουν και τι θέλουν ακριβώς.

 

55 λεπτά πριν, Amadis de Gaula είπε

ισχύει, αλλά... το ΑΦΜ πήγαινε στα χαρτιά για τον broker, οπότε είναι εφικτός ο συνδυασμός δηλωμένο ΑΦΜ στον broker - μή δηλωμένο ΑΦΜ στην revolut

Αναφορά σε κείμενο

The document number we currently have from when you opened your Revolut Trading account seems to be incorrect.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Doubt είπε

The document number we currently have from when you opened your Revolut Trading account seems to be incorrect.

Δεν αναιρεί αυτό που λέω. Με την ίδια διατύπωση έχει σταλεί ακόμα και σε αυτούς στους οποίους δεν εμφανίζεται ΑΦΜ στα προσωπικά στοιχεία στο app της revolut. Υποθέτω είναι κακώς γενικευμένη διατύπωση εκ μέρους τους.

Επεξ/σία από Amadis de Gaula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...