Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, manost είπε

Σήμερα το πρωί επιχείρησα να κάνω top up ένα ποσό, αποδέχτηκα την μεταφορά των χρημάτων από την εφαρμογή της Εθνικής, παρόλα αυτά η διαδικασία ήταν για αρκετή ώρα σε κατάσταση pending, μέχρι που μου ήρθε και ειδοποίηση από την εφαρμογή της Revolut ότι το ποσό έγινε reverted.

Δεν ξέρω αν φταίει η Εθνική, η Revolut, ή και οι δύο, αλλά δεν είναι καθόλου εμπιστοσύνης η όλη διαδικασία του top up.

Καθε μήνα βάζω λεφτά πότε δεν είχα πρόβλημα,θα έλεγα οτι φταίει η ΕΤΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, manost είπε

Σήμερα το πρωί επιχείρησα να κάνω top up ένα ποσό, αποδέχτηκα την μεταφορά των χρημάτων από την εφαρμογή της Εθνικής, παρόλα αυτά η διαδικασία ήταν για αρκετή ώρα σε κατάσταση pending, μέχρι που μου ήρθε και ειδοποίηση από την εφαρμογή της Revolut ότι το ποσό έγινε reverted.

Δεν ξέρω αν φταίει η Εθνική, η Revolut, ή και οι δύο, αλλά δεν είναι καθόλου εμπιστοσύνης η όλη διαδικασία του top up.

Τα πάντα κολλάνε.
Τις προάλλες, προσπαθούσα να πληρώσω skroutz από ibank της Εθνικής και δεν γινόταν. Δεν ζήταγε ποτέ έγκριση η εφαρμογή της Εθνικής για να γίνει η αγορά.7 προσπάθειες έκανα.
Στο τέλος το πήρα απόφαση, το παράτησα και το έκανα μετά από κάνα δίωρο που το πήρε με την πρώτη.

Στην Revolut μπορούμε να χρεώσουμε άλλες λάθος πρακτικές αλλά στο top up εγώ δεν αισθάνομαι εκτεθειμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν είναι το κατάλληλο θέμα για την ερώτηση.

 

Εκτός από τη Revolut που θεωρείται σαν να έχεις κάρτα στην Αγγλία , υπάρχει κάποια εφαρμογή για κάρτα Τουρκίας ή Ινδίας ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kpins είπε

Δε ξέρω αν είναι το κατάλληλο θέμα για την ερώτηση.

 

Εκτός από τη Revolut που θεωρείται σαν να έχεις κάρτα στην Αγγλία , υπάρχει κάποια εφαρμογή για κάρτα Τουρκίας ή Ινδίας ?

 

Ευχαριστώ

Οι Τούρκοι έχουν την Param ,αλλά από ότι βλέπω στην εγγραφή ζητάει αριθμό τουρκικής ταυτότητας δεν ξέρω τι γίνεται άμα βάλεις διαβατήριο.

https://param.com.tr/default.aspx

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.com.param.android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, kpins said:

Δε ξέρω αν είναι το κατάλληλο θέμα για την ερώτηση.

 

Εκτός από τη Revolut που θεωρείται σαν να έχεις κάρτα στην Αγγλία , υπάρχει κάποια εφαρμογή για κάρτα Τουρκίας ή Ινδίας ?

 

Ευχαριστώ

Παίξε μπάλα με gift cards. Χωρίς να είσαι κάτοικος και χωρίς να έχεις αριθμό τηλεφώνου από τις 2 χώρες δεν γίνεται. 
Η TransferWise παρέχει iban Τουρκίας αλλά η κάρτα της εκδίδεται από Ευρώπη. Δες μήπως αυτό που θες υποστηρίζεται με έμβασμα, οπότε η TransferWise θα μπορούσε να είναι επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2021 στις 8:54 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Καθε μήνα βάζω λεφτά πότε δεν είχα πρόβλημα,θα έλεγα οτι φταίει η ΕΤΕ.

+1. Κι είναι κι άμεσα διαθέσιμο το ποσό. Με Alpha Bank εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία, που ίσως έχει συζητηθεί..
Στην Ελλάδα, αν έχεις έστω και 0.01€ τόκους καταθέσεων απο τραπεζικό λογαριασμό, είσαι υπόχρεος φορολογικής δήλωσης.

Η Revolut έχει τόκους? Όχι ε? Γτ αν είχε, πως και σε ποια χώρα θα τους δηλώναμε? Στη Λιθουανία??
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Απορία, που ίσως έχει συζητηθεί..
Στην Ελλάδα, αν έχεις έστω και 0.01€ τόκους καταθέσεων απο τραπεζικό λογαριασμό, είσαι υπόχρεος φορολογικής δήλωσης.

Η Revolut έχει τόκους? Όχι ε? Γτ αν είχε, πως και σε ποια χώρα θα τους δηλώναμε? Στη Λιθουανία??
 

Ναι αν έχεις τοκους τους δηλώνεις.

Η ρεβο δεν τοκίζει.Ακόμα τουλάχιστον.

Η δηλωση έχει κουτάκι για εισοδήματα κλπ εξωτερικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2021 στις 1:18 ΜΜ, kpins είπε

Δε ξέρω αν είναι το κατάλληλο θέμα για την ερώτηση.

 

Εκτός από τη Revolut που θεωρείται σαν να έχεις κάρτα στην Αγγλία , υπάρχει κάποια εφαρμογή για κάρτα Τουρκίας ή Ινδίας ?

 

Ευχαριστώ

Δε νομίζω να θεωρούνται Αγγλίας εδω και πολύ καιρό. Όλες όσες εκδίδονται σαν χώρα Ελλάδα περνάνε μόνο. Τωρα αν εχεις καμια πιο παλιά κάρτα και ενεργή ακόμα ναι θα φαίνεται κάρτα Αγγλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σήμερα ήρθε η κάρτα της συζύγου μου και πήγε να την ενεργοποιήσει σε ένα κατάστημα κάνοντας μια αγορά μέσω PIN. Ξέχασε να αναφέρει ότι θέλει να κάνει τη χρέωση μέσω PIN και πήγε να κάνει τη χρέωση ανέπαφα, πράγμα που απορρίφτηκε φυσικά. Όταν όμως αμέσως μετά αποπειράθηκε να κάνει τη χρέωση με PIN, το POS απέρριψε τη συναλλαγή. Πήγε σε άλλο κατάστημα. Το ίδιο και εκεί. Η κάρτα δεν εγκρίνεται και δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί. Δοκιμάσαμε μήπως θα μπορούσε να γίνει η ενεργοποίηση σε κάποιο ΑΤΜ. Αμέσως τα ΑΤΜ επέστρεφαν πίσω την κάρτα.

Έστειλα στο τσατ της Revolut αλλά δεν βλέπω να βγάζω άκρη με τα bots.

Να σημειώσω ότι η κάρτα δεν έχει φραγή, απλώς λέει ότι χρειάζεται ενεργοποίηση. Επίσης φαίνονται οι αποτυχημένες απόπειρες των ανέπαφων συναλλαγών στο ιστορικό, αλλά μέχρι εκεί. Δεν δείχνει τις άλλες απόπειρες μέσω PIN.

Έχετε καμιά ιδέα τι να κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το https://www.revolut.com/en-SG/help/making-payments/getting-a-card/how-do-i-activate-a-card

How do I activate a card?

You can activate your physical Revolut card as soon as it arrives through the mail by going to the 'Cards' tab of the app and entering your 16 digit card number.

For your own safety, contactless and online payments of your physical card are only enabled after you activate the card. You can also manually enable them via the 'Security settings' within the 'Cards' section of the app.

If you've ordered a virtual card, it does not need to be activated, and it can be used right away for online transactions.

You must verify your identity before you can activate your card.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν ξέρω τι έχουν πάθει εκεί στη ρεβολουτ. Έστειλα χθες 200€ κάπου, τα χρήματα πήγαν, αλλά από το λογαριασμό της ρεβολουτ δεν λείπουν, ούτε εμφανίζεται η συναλλαγή στο ιστορικό.

Μια και ο λογαριασμός που έστειλα δικός μου είναι, σκέφτομαι να στείλω λίγα ακόμα.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Pavlos79_ είπε

Καλησπέρα. Σήμερα ήρθε η κάρτα της συζύγου μου και πήγε να την ενεργοποιήσει σε ένα κατάστημα κάνοντας μια αγορά μέσω PIN. Ξέχασε να αναφέρει ότι θέλει να κάνει τη χρέωση μέσω PIN και πήγε να κάνει τη χρέωση ανέπαφα, πράγμα που απορρίφτηκε φυσικά. Όταν όμως αμέσως μετά αποπειράθηκε να κάνει τη χρέωση με PIN, το POS απέρριψε τη συναλλαγή. Πήγε σε άλλο κατάστημα. Το ίδιο και εκεί. Η κάρτα δεν εγκρίνεται και δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί. Δοκιμάσαμε μήπως θα μπορούσε να γίνει η ενεργοποίηση σε κάποιο ΑΤΜ. Αμέσως τα ΑΤΜ επέστρεφαν πίσω την κάρτα.

Έστειλα στο τσατ της Revolut αλλά δεν βλέπω να βγάζω άκρη με τα bots.

Να σημειώσω ότι η κάρτα δεν έχει φραγή, απλώς λέει ότι χρειάζεται ενεργοποίηση. Επίσης φαίνονται οι αποτυχημένες απόπειρες των ανέπαφων συναλλαγών στο ιστορικό, αλλά μέχρι εκεί. Δεν δείχνει τις άλλες απόπειρες μέσω PIN.

Έχετε καμιά ιδέα τι να κάνουμε;

Δες μεσα στις ρυθμισεις της καρτας, μηπως ειναι καποιος επιλογη κλειστη. Δηλαδη, καρτες -> πατας στην καρτα σου -> Pin και ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...