Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, than2031995 είπε

Βάλε μάνα μου HAOS και εγκατέστησε το Unifi addon 😂

Να μου φάει μάνα μου όλο το rpi4 το ΗΑ μόνο του; 😂

Κάτι έχω καταφέρει μέχρι στιγμής, το άτιμο το adoption του AP έχει ιδιαιτερότητες. Άσχετο, λειτουργεί κανείς την 5g μπάντα; Την έβαλα στο κιν. δοκιμαστικά αλλά έχω συχνές αποσυνδέσεις. Ούτε τοίχο δεν θέλει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντικατέστησα το καμμένο sonoff pow r2 με έναν shelly 1PM.

Είναι πολύ μικρός σε όγκο.

IMG20210817184537.jpg.21d38c18965a7d56a6e0fc2696c8a5c6.jpg

Αψεγάδιαστο και άμεσο integration με το ha. Φάνηκε αμέσως σαν switch και σαν αισθητήρας ενέργειας.

Τον δοκίμασα με έναν βραστήρα των 2000W πριν πάρει την τελική του θέση (ψυγείο). Κομπλέ!

ac81343e1feedce8b8457f0611959887.png

Έχει επίσης αισθητήρα υπερθέρμανσης και  υπερφόρτωσης . Μακάρι να κρατήσει.
Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητοί χρειάζομαι βοήθεια από κάποιον που γνωρίζει από linux-ubuntu γιατί πρέπει να φτιάξω κάτι στο ΗΑ. (ο ΗΑ τρέχει σε NUC με Ubuntu 18.04 desktop)

Το πρόβλημα: Είχα αγοράσει κάποιους διακόπτες Meross για τα φώτα πριν 2 χρόνια (που δεν γνωριζα τίποτα για το ΗΑ). Για να μην πολυλογώ το Integration σταμάτησε να δουλεύει οπότε με βοήθεια από το φορουμ του ΗΑ κατάφερα και τους σύνδεσα τοπικά (local) στο δύκτιο και δούλευαν όλα καλά (με MQTT). Τις τελευταίες 2 ημέρες όμως αν και εξακολουθούν να δουλεύουν κανονικά οι διακόπτες αναβοσβήνουν κόκκινο που σημαίνει ότι είναι να σαν να μην είναι συνδεδεμένοι... 

Όταν τους σύδνεσα αρχικά έπειδή χρειάζονταν κάποια certificates είχα κάνει εγκατάσταση το duckdns. H αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα τα είχα κάνει μηχανικά (ακολουθώντας τις οδηγίες που εβλεπα). 

Επειδή το πρόβλημα παρουσιάστηκε και σε άλλους χρήστες το έλυσαν ακολουθώντας τις παρακάτω οδηγίες.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς κάνουν οι παρακάτω εντολές?

MQTT · bytespider/Meross Wiki (github.com)

 

Set up the Certificates
Make sure that your CA Root uses a different Common Name to your server and the common name for the server is the server IP address

##Create the Certificate Authority

openssl genrsa -des3 -out ca.key 2048
openssl req -new -x509 -days 1826 -key ca.key -out ca.crt
##Create the certificate signing request. It's important when asked for the FQDN in these next step to use the IP or domain name of the machine your MQTT instance is on.

openssl genrsa -out server.key 2048
openssl req -new -out server.csr -key server.key
##Create the final certificate

openssl x509 -req -in server.csr -CA ca.crt -CAkey ca.key -CAcreateserial -out server.crt -days 360


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι βλεπω φτιαχνεις certificate να μοιραζει στις συσκευες για να κανουνε authentication με τον server σου.

Αυτα θα ισχυουν για ενα χρονο μετα πρεπει να ανανεωσεις η να βγαλεις καινουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neo είπε

Αυτα θα ισχυουν για ενα χρονο μετα πρεπει να ανανεωσεις η να βγαλεις καινουργια.

ναι αυτό είναι το μικρότερο μου πρόβλημα αυτή τη στιγμή. Αν καταφέρω να λειτουργήσουν όλα τα υπόλοιπα μπορώ να κάνω τις ημερες 36500 και να μείνουν και στα παιδιά των παιδιών μου

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμος ο wifi θερμοσίφωνας!

Αυτό -> https://www.skroutz.gr/s/21548211/Sonoff-Basic-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html

+

αυτό -> https://www.skroutz.gr/s/25616708/Hager-Ρελέ-Ράγας-Ισχύος-230V-25A-2NO-ESC225.html

=

αυτό -> IMG_20210828_182057.jpg.5e649effb6610ef1deff102769b064ff.jpg

και τελικά αυτό ->

3655d32f58865f88f6c0d98dfac8ff2c.png

 

Οπότε πλέον θα μπορώ να προγραμματίζω το θερμοσίφωνο να ανοίγει πχ ένα 2ώρο κάθε μέρα στις ώρες του νυχτερινού.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έτοιμος ο wifi θερμοσίφωνας!

Αυτό -> https://www.skroutz.gr/s/21548211/Sonoff-Basic-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html

+

αυτό -> https://www.skroutz.gr/s/25616708/Hager-Ρελέ-Ράγας-Ισχύος-230V-25A-2NO-ESC225.html

=

αυτό -> IMG_20210828_182057.jpg.5e649effb6610ef1deff102769b064ff.jpg

και τελικά αυτό ->

3655d32f58865f88f6c0d98dfac8ff2c.png

 

Οπότε πλέον θα μπορώ να προγραμματίζω το θερμοσίφωνο να ανοίγει πχ ένα 2ώρο κάθε μέρα στις ώρες του νυχτερινού.

Ωραιος! Αυτο που ειναι πολυ βασικο και χρησιμο ειναι να γνωριζεις την θερμοκρασια του νερου. Αν βαλεις αισθητηρα θα γνωριζεις αν πρεπει να τον αναψεις και για ποσο..αυτο σαν οικογενεια και κατανάλωση μας Έχει βοηθήσει πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ωραιος! Αυτο που ειναι πολυ βασικο και χρησιμο ειναι να γνωριζεις την θερμοκρασια του νερου. Αν βαλεις αισθητηρα θα γνωριζεις αν πρεπει να τον αναψεις και για ποσο..αυτο σαν οικογενεια και κατανάλωση μας Έχει βοηθήσει πολύ

Το έχω σκεφτεί αλλά ο θερμοσίφωνας είναι και ηλιακός και είναι στα κεραμίδια και δεν έχω σκεφτεί κάποιον τρόπο για να φέρω τη θερμοκρασία του νερού κάτω. Καμιά ιδέα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

έχω σκεφτεί αλλά ο θερμοσίφωνας είναι και ηλιακός και είναι στα κεραμίδια και δεν έχω σκεφτεί κάποιον τρόπο για να φέρω τη θερμοκρασία του νερού κάτω. Καμιά ιδέα;

Και εμενα ετσι ειναι. Εχω ανεβασει repeater για wifi και εχω βαλει με κυαθειο στον θερμοσιφωνα sonoff με dh11 αν θυμαμαι καλα.. μπαινει και με shelly να βλεπεις και τι καιει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, userAnon είπε

Και εμενα ετσι ειναι. Εχω ανεβασει repeater για wifi και εχω βαλει με κυαθειο στον θερμοσιφωνα sonoff με dh11 αν θυμαμαι καλα.. μπαινει και με shelly να βλεπεις και τι καιει 

Λίγο παραπάνω πληροφορίες; (δεν θέλω να βάλω tasmota).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λίγο παραπάνω πληροφορίες; (δεν θέλω να βάλω tasmota).

Δεν θέλει τασμότα, το έχω με το AlexxIT/SonoffLAN.

Θέλεις ενα sonoff th16 + αισθητήρα,  ή Shelly 1PM with a DS18B20. Ο αισθητήρας μπαίνει σε ειδικό κυάθιο το οποίο κουμπώνει στον ηλιακό, μετά συνδέονται εύκολα στον ΗΑ.

Βέβαια το κυάθιο το πέρασε φίλος που πιάνουν τα χεριά του (γιατί εγώ δεν το έχω) αλλά δεν είναι δύσκολο. Για να είναι καλές οι μετρήσεις που θα πέρνεις, πρέπει να φροντίσεις το μήκος του κυαθίου να φτάνει σχετικά ψηλά στο καζάνι του ηλιακού που πηγαίνει το ζεστό νερό. Αν δεν βρεις στο εμπόριο το μήκος που θέλεις φτιάχνουν και ειδικές παραγγελίες με 15-20€.

Είναι πολύ εύκολο γενικά

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Δεν θέλει τασμότα, το έχω με το AlexxIT/SonoffLAN.

Θέλεις ενα sonoff th16 + αισθητήρα,  ή Shelly 1PM with a DS18B20. Ο αισθητήρας μπαίνει σε ειδικό κυάθιο το οποίο κουμπώνει στον ηλιακό, μετά συνδέονται εύκολα στον ΗΑ.

Βέβαια το κυάθιο το πέρασε φίλος που πιάνουν τα χεριά του (γιατί εγώ δεν το έχω) αλλά δεν είναι δύσκολο. Για να είναι καλές οι μετρήσεις που θα πέρνεις, πρέπει να φροντίσεις το μήκος του κυαθίου να φτάνει σχετικά ψηλά στο καζάνι του ηλιακού που πηγαίνει το ζεστό νερό. Αν δεν βρεις στο εμπόριο το μήκος που θέλεις φτιάχνουν και ειδικές παραγγελίες με 15-20€.

Είναι πολύ εύκολο γενικά

 

Απορίες. Που μπαίνει το κυαθιο; Τρυπας το καζάνι; ( Αφέλεια μάλλον λέω). 

Επίσης κατανάλωση πως μετράμε; 4kw είναι ο θερμοσίφωνας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Απορίες. Που μπαίνει το κυαθιο; Τρυπας το καζάνι; ( Αφέλεια μάλλον λέω). 

Επίσης κατανάλωση πως μετράμε; 4kw είναι ο θερμοσίφωνας.

Όχι δεν θέλει τρύπα. Υπάρχει κάποια υποδοχή συνήθως. Το που θα μπει μπορεί να στο πει και ο τεχνικός που κάνει τα service. Για την κατανάλωση (με shelly 1pm) θα σου δείχνει τις μετρήσεις όπως τα υπόλοιπα με grafana. Έγω έχω φτιάξει sensor στο ΗΑ που μετράει τις ώρες. (επειδή είναι 4κ γνωρίζω άμεσα τις kwh- ή φτιάχνεις άλλον σενσορα να στα υπολογίζει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, liakjim είπε

Έτοιμος ο wifi θερμοσίφωνας!

Αυτό -> https://www.skroutz.gr/s/21548211/Sonoff-Basic-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html

+

αυτό -> https://www.skroutz.gr/s/25616708/Hager-Ρελέ-Ράγας-Ισχύος-230V-25A-2NO-ESC225.html

=

αυτό -> IMG_20210828_182057.jpg.5e649effb6610ef1deff102769b064ff.jpg

και τελικά αυτό ->

3655d32f58865f88f6c0d98dfac8ff2c.png

 

Οπότε πλέον θα μπορώ να προγραμματίζω το θερμοσίφωνο να ανοίγει πχ ένα 2ώρο κάθε μέρα στις ώρες του νυχτερινού.

 

Το έχεις φλασάρει το sonoff? με τι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...