Προς το περιεχόμενο

Ασφαλιση περιεχομενου σπιτιου με 16€ το χρονο


orck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γνωμη εχετε για την συγκεκριμενη υπηρεσια που εχει ο Κωτσοβολος με την Anytime για ασφαλιση περιεχομενου σπιτιου μεχρι του ποσου των 3000ευρω για ενα ετος;
Επειδη περιλαμβανει αρκετα πραγματα και η τιμη φαινεται καλη δεν εχω την εμπειρια να αξιολογησω μονος μου τετοια προιοντα.
Υπαρχει παγιδα που δεν βλεπω;
 

Firefox_Screenshot_2018-08-06T12-57-35.268Z.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παίζει να έχει 8000 χιλιάδες δικλείδες ώστε να μην σε πληρωσουν.

 

+ Ότι δεν βάζω κανέναν μέσα στο σπίτι μου να τσεκαρει τα πράγματα μου έστω και οπτικά..... ;)

(Γιατί αν δεν έρθει κάποιος να εκτίμηση τι έχω μέσα στο σπίτι μου,τότε είναι καραμουφια του κερατά τουλάχιστον) 

Θα αρκεστουν σε αυτά που θα πω ότι έχω μέσα; Πως γίνεται η εκτίμηση;

 

Το είχαν πει και σε εμένα μια φορά στον Κωτσόβολο,απλά γέλασα και προσπέρασα 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Παίζει να έχει 8000 χιλιάδες δικλείδες ώστε να μην σε πληρωσουν.

+ Ότι δεν βάζω κανέναν μέσα στο σπίτι μου να τσεκαρει τα πράγματα μου έστω και οπτικά..... ;)

(Γιατί αν δεν έρθει κάποιος να εκτίμηση τι έχω μέσα στο σπίτι μου,τότε είναι καραμουφια του κερατά τουλάχιστον) 

Θα αρκεστουν σε αυτά που θα πω ότι έχω μέσα; Πως γίνεται η εκτίμηση;

Το είχαν πει και σε εμένα μια φορά στον Κωτσόβολο,απλά γέλασα και προσπέρασα 

Επειδη εχω και εγω αμφιβολιες γιαυτο ρωταω να δω τις παγιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ασφαλιζόμενος κίνδυνος 3.000 ευρώ μου φαίνεται εξαιρετικά μικρός - εκτός εάν δεν έχεις σχεδόν τίποτα στο σπίτι. Θεωρώ ότι ένα μέσο σπίτι, με δύο τηλεοράσεις, δυό-τρεις γκατζετιές (media player - dvd/bluray player - whatever), μια μέση κουζίνα (ψυγείο, φούρνος, πλυντήριο ρούχων - μικρές ηλεκτρικές συσκευές) και έναν υπολογιστή, τα τρία χιλιάρικα τα έχουμε ξεπεράσει για πλάκα. 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς λόγω της μηνιαίας δόσης των 16€ δεν γινόταν να σου καλύψουν 10 χιλιάρικα κεφάλαιο...

Ωστόσο αν σκεφτεί κανείς ότι από κάποια ληστεία άντε να σου σηκώσουν κάνα laptop και καμία τηλεόραση και να προξενήσουν "μικροφθορές" (σε σχέση με το να κατέστρεφαν τα πάντα), τότε φαντάζει ικανοποιητικό...

Επίσης μου φαίνεται αρκετά καλό για περιπτώσεις ατυχήματος, π.χ. να μένεις σε καμία γωνία και να πέφτουν μέσα 1 φορά το χρόνο διάφορα βούρλα ή κάθε τόσο να έχεις χαλασμένη πόρτα ασφαλείας από απόπειρα διάρρηξης ή να σου καταστραφεί κάνα ψυγείο/κουζίνα από διαρροή νερού. Όχι μόνο για πρώτη κατοικία, αλλά και για αλλού που δεν είσαι 24/7 να επιβλέπεις...

Γενικά είμαι by default ενάντια σε ασφαλίσεις (μη υποχρεωτικές) κάθε λογής, αλλά ετούτη τη βλέπω εκ πρώτης τουλάχιστον όψεως θετικά. Σίγουρα χρειάζονται πολλά πράγματα διευκρίνιση, όπως αυτό της πραγματογνωμοσύνης του τι έχεις μέσα στο σπίτι.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, paredwse είπε

Ασφαλιζόμενος κίνδυνος 3.000 ευρώ μου φαίνεται εξαιρετικά μικρός - εκτός εάν δεν έχεις σχεδόν τίποτα στο σπίτι. Θεωρώ ότι ένα μέσο σπίτι, με δύο τηλεοράσεις, δυό-τρεις γκατζετιές (media player - dvd/bluray player - whatever), μια μέση κουζίνα (ψυγείο, φούρνος, πλυντήριο ρούχων - μικρές ηλεκτρικές συσκευές) και έναν υπολογιστή, τα τρία χιλιάρικα τα έχουμε ξεπεράσει για πλάκα. 

Τα ξεπερνάς για πλάκα (και αρκετά παραπάνω) αλλά όχι με αυτά που γράφεις. Ο κλέφτης δεν θα πάρει το ψυγείο ή το πλυντήριο ή την 52άρα τηλεόραση. Εκτός κι αν έχουν έρθει για "άδειασμα" - με φορτηγό. Θα πάρουν μικρά πράγματα που είναι μεγάλης αξίας, όπως π.χ. κοσμήματα, laptop, κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GeorgeMan 16€ ετησίως έγραψε ο TS 

Εν πρώτοις και εμένα μου φαίνεται ενδιαφέρον, καλό θα ήταν να ξεκαθάριζαν κάποια πράγματα όμως... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι κακη ιδεα η ασφαλιση περιεχομενου , για εναν ενοικιαστη ειναι καλη επιλογη (ενας ιδιοκτητης θα πρεπει οπωσδηποτε να εχει και ασφαλιση κατοικιας αλλιως ειναι διανοητικα καθυστερημενος).

Αυτο που πρεπει να αξιολογηθει ειναι αν υπαρχει απαλλαγη και ποση ειναι αυτη,αν ειναι πχ 500 ευρω τοτε ισως δεν αξιζει,αλλα καθε ασφαλιση ειναι καλυτερη απο το τιποτα.

 

ΥΓ: Σιγουρα δεν καλυπτει ζημιες απο σεισμο 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, vagos789 said:

ΥΓ: Σιγουρα δεν καλυπτει ζημιες απο σεισμο

Εκεί ψιλοπονάνε τα ασφάλιστρα. 😛

Αν δεν κάνω λάθος πιο φτηνά βγαίνει προστασία από πυρκαγές/πλημμυρες/χιόνια κτλπ παρά σκέτο από σεισμό (και φωτιά που προκάλεσε ο σεισμός)...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως μπορεί να πάθει (ρεαλιστικά) ζημιά "περιεχόμενο" σπιτιού από πτώση δένδρου ή χαλάζι ?

Εκτός αν πιάνονται σαν "περιεχόμενο" έπιπλα κήπου πχ.

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Παίζει να έχει 8000 χιλιάδες δικλείδες ώστε να μην σε πληρωσουν.

+ Ότι δεν βάζω κανέναν μέσα στο σπίτι μου να τσεκαρει τα πράγματα μου έστω και οπτικά..... ;)

(Γιατί αν δεν έρθει κάποιος να εκτίμηση τι έχω μέσα στο σπίτι μου,τότε είναι καραμουφια του κερατά τουλάχιστον) 

Θα αρκεστουν σε αυτά που θα πω ότι έχω μέσα; Πως γίνεται η εκτίμηση;

Το είχαν πει και σε εμένα μια φορά στον Κωτσόβολο,απλά γέλασα και προσπέρασα 

Ναι μπορεί να είναι και σε αυτό που θα τους πεις.

Δεν είναι πάντα υποχρεωτικό να γίνεται "καταγραφή".

Προφανώς δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα και θα υπάρχουν όροι και προύποθέσεις. αν πχ γίνει μια κλοπή η ασφαλιστική υποθέτω θα ζητήσει κάποιο πόρισμα της αστυνομίας. Αν εκεί λέει ότι οι κλέφτες μπήκαν από ανοικτό παράθυρο παίζει (σωστά θεωρώ) να μη δικαιούσαι αποζημείωση.

Αν πέσει ένα δέντρο που όμως ο δήμος σου έχει ζητήσει να το κλαδέψεις (ξανά σωστά θεωρώ) παίζει το ίδιο

κοκ

Θα πρέπει και εσύ δηλαδή να μην είσαι αμελής.

57 λεπτά πριν, paredwse είπε

Ασφαλιζόμενος κίνδυνος 3.000 ευρώ μου φαίνεται εξαιρετικά μικρός - εκτός εάν δεν έχεις σχεδόν τίποτα στο σπίτι. Θεωρώ ότι ένα μέσο σπίτι, με δύο τηλεοράσεις, δυό-τρεις γκατζετιές (media player - dvd/bluray player - whatever), μια μέση κουζίνα (ψυγείο, φούρνος, πλυντήριο ρούχων - μικρές ηλεκτρικές συσκευές) και έναν υπολογιστή, τα τρία χιλιάρικα τα έχουμε ξεπεράσει για πλάκα. 

Μα δεν είναι ασφάλεια κλοπής. ΝΑι έχει ένα μέρος της ως τέτοιο αλλά προφανώς απευθύνεται σε άλλη ανάγκη.

πχ δε μπορώ να φανταστώ ότι όλα αυτά θα χαλάσουν από πρώση δέντρου, χαλάζι ή διαρροή σωληνώσεων.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, DrLo said:

Πως μπορεί να πάθει (ρεαλιστικά) ζημιά "περιεχόμενο" σπιτιού από πτώση δένδρου ή χαλάζι ?

My bad, εννοούσα γενικότερα για ασφάλιση σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπεις στο site της ασφαλιστικης θα δεις παραπανω λεπτομερειες.. Μ αρεσε κ εμενα κ ελεγα να το κανω.. Εχει περασει καιρος για να σου πω τις μουφιες της υποθεσης!! Αλλα δν ετσι οπως τα λενε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
47 minutes ago, Haldol said:

Τα ξεπερνάς για πλάκα (και αρκετά παραπάνω) αλλά όχι με αυτά που γράφεις. Ο κλέφτης δεν θα πάρει το ψυγείο ή το πλυντήριο ή την 52άρα τηλεόραση. Εκτός κι αν έχουν έρθει για "άδειασμα" - με φορτηγό. Θα πάρουν μικρά πράγματα που είναι μεγάλης αξίας, όπως π.χ. κοσμήματα, laptop, κλπ.

 

11 minutes ago, DrLo said:

Πως μπορεί να πάθει (ρεαλιστικά) ζημιά "περιεχόμενο" σπιτιού από πτώση δένδρου ή χαλάζι ?

Εκτός αν πιάνονται σαν "περιεχόμενο" έπιπλα κήπου πχ.

Ναι μπορεί να είναι και σε αυτό που θα τους πεις.

Δεν είναι πάντα υποχρεωτικό να γίνεται "καταγραφή".

Προφανώς δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα και θα υπάρχουν όροι και προύποθέσεις. αν πχ γίνει μια κλοπή η ασφαλιστική υποθέτω θα ζητήσει κάποιο πόρισμα της αστυνομίας. Αν εκεί λέει ότι οι κλέφτες μπήκαν από ανοικτό παράθυρο παίζει (σωστά θεωρώ) να μη δικαιούσαι αποζημείωση.

Αν πέσει ένα δέντρο που όμως ο δήμος σου έχει ζητήσει να το κλαδέψεις (ξανά σωστά θεωρώ) παίζει το ίδιο

κοκ

Θα πρέπει και εσύ δηλαδή να μην είσαι αμελής.

Μα δεν είναι ασφάλεια κλοπής. ΝΑι έχει ένα μέρος της ως τέτοιο αλλά προφανώς απευθύνεται σε άλλη ανάγκη.

πχ δε μπορώ να φανταστώ ότι όλα αυτά θα χαλάσουν από πρώση δέντρου, χαλάζι ή διαρροή σωληνώσεων.

Προφανώς δεν αναφερόμουν σε κλοπή. Εκεί όντως κανείς δεν θα ασχοληθεί με ηλεκτρικές συσκευές κουζίνας ή την 52άρα τηλεόραση (αν και υπάρχουν και οι κλοπές τύπου "μετακόμιση"). Αναφέρομαι σε καταστροφή του περιεχομένου του σπιτιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω κάνει, προφανώς όχι για την πτώση δέντρου αλλά για κλοπή κυρίως. Οριακά μπυ καλύπτει τα ηλεκτρικά μου αλλά από το τίποτα κάτι είναι και αυτό. Γενικά όλες οι ασφαλιστικές για μικρά ποσά καλυπτόμενη υλικών εντοσ Της οικίας δε ζητάνε πραγματογνώμονα την ώρα της ασφάλισης (πχ για έως 50000 ξέρω ότι υπογράφει ο ασφαλιστικός σύμβουλος), όποτε και για τα 3000 δε νομίζω ότι θα ζητήσουν κάτι (εμένα δε μου ζήτησαν τίποτα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτοιμοι να πάρετε τα όπλα είστε μερικοί. Χαλαρώστε.

- ΔΕΝ γίνεται πραγματογνωμοσύνη σε καμμία ασφάλιση κατοικίας ΕΚΤΟΣ μόνο αν δηλώσεις αντικείμενα ιδιαίτερα μεγάλης αξίας (πίνακες, γλυπτά, αντίκες, κλπ) οπότε εκεί η ασφαλιστική ζητάει καταγραφή από σένα και φωτογραφίες τους. Σε καμμία άλλη περίπτωση.

- Φυσικά και ΔΕΝ καλύπτονται κοσμήματα ή άλλα παρόμοια τιμαλφή σε καμμία περίτπωση.
(εκτός μόνο αν το δεκτή η ασφαλιστική κατόπιν ειδικής συμφωνίας υπό όρους ( χρηματοκιβώτιο, συναγερμό κλπ κλπ κλπ) και πάλι τα ασφάλιστρα θα είναι στο θεό). 

- 3.000 ευρώ ασφαλιζόμενο κεφάλαιο είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ μικρό για ένα οποιοδήποτε σημερινό σπίτι αλλά για αυτόν τον λόγο τα σφάλιστρα είναι μόνο 16€ το χρόνο.
Οι εταιρείες έχουν προϋπολογίσει μία μέση αξία περιεχομένου κατοικίας (π.χ. 800 με 1.000 ανά τετραγωνικό) και βάση των τετραγωνικών του σπιτιού υπολογίζουν ένα ασφαλιζόμενο κεφάλαιο αλλά αυτό μπορεί να αυξηθεί ή να μειωθεί κατά βούληση από τον ιδιοκτήτη.
Π.Χ. κάποιος έχει βάλει λουξ ακριβές συσκευές ή δρύϊνα πατώματα και θέλει μεγαλύτερο κεφάλαιο από αυτό που του βγάζει η ασφαλιστική, ή το αντίθετο αν το περιεχόμενο  δεν έχει ιδιαίτερη αξία.
Βάση του ασφαλιζόμενου κεφαλαίου υπολογίζεται το ετήσιο ασφάλιστρο και για ένα σοβαρό συμβόλαιο ΟΙΚΙΑΣ (σπίτι κ περιεχόμενο) μιας μέσης ελληνικής κατοικίας ένα νορμάλ ποσό ετήσιων ασφαλίστρων είναι περίπου 150-200 ευρώ.

- Ο σεισμός καλύπτεται ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ και συνήθως είναι τα ΔΙΠΛΑΣΙΑ ασφάλιστρα. (πανάκριβη κάλυψη για την Ελλάδα)

 

Για ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ αξίζει οπωσδήποτε μία πλήρης ασφάλιση κατοικίας αφού μία ζημιά με διαρροή σωληνώσεων ή βραχυκύκλωμα το κόστος της επισκευής θα είναι υψηλό.
Για ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΕΣ μιλάμε μόνο για ασφάλιση περιεχομένου αφού μία πιθανή κλοπή έχει ζημιές (σπασίματα, παραβίαση κλπ) και απώλεια υλικών αγαθών.

 

 

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...