Προς το περιεχόμενο

Ανεργία ή αεργία τελικά;


G.bar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, AristidisZ said:

 

Δε σε ρώτησα ποτέ τι δουλειά κάνεις, σε ρώτησα αν έχεις επαφή με τον χώρο, και τόση ώρα πετάς την μπάλα στην εξέδρα, κατά την προσφιλή σου τακτική 

Σου εγραψα γιατι ειναι ανοητη σαν ερωτηση, παρ'ολα αυτα σε προσκαλεσα να ελθεις σε pm αν πραγματικα σε ενδιαφερει αυτη η απαντηση (καθως δεν ενδιαφερει τη δημοσια συζητηση το τι εχω κανει εγω στην καριερα μου). Δεν εχω λαβει καποιο pm ακομη, αρα για τους λογους που προανεφερα αλλα και για αυτον, εκτιμω οτι η ερωτηση παραμενει ανοητη και καλιστα μπορει να μετατραπει ανα πασα στιγμη στο επομενο "τυρακι για να τσιμπησω", οπως ακριβως συνεβη με τα προηγουμενα... επιχειρηματα σου που στραβωσαν στην πορεια της συζητησης.

 

 

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, De@th L0rd είπε

Τα παραλές η "απελευθέρωση" δεν έχει ταμπέλες... Χαρ χαρ χαρ. Σεξιστή ε σεξιστή :P

Χαχαχα ναι γιατί περίμεναν την απελευθέρωση για να φανούν η υποκρισία, η π@@τανια, εκμετάλλευση των ορμών των περισσότερων λευκών ιπποτών που αποτελούν την πλειοψηφία, και ότι προσαρμόζονται σαν τους χαμαιλέοντες στο εκάστοτε < κοινωνικα αποδεκτό > περιβάλλον. 

Δε το συνεχίζω γιατί μπορεί να έχουμε τίποτα "ευαίσθητες ψυχές" :P

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι σχετικο παντως με τα ηλεκτρολογικα ως παραδειγμα εχω εγω. Εχω κολλητο που εβγαλε ΤΕΕ ηλεκτρολογιας και μετα περασε ΤΕΙ ηλεκτρολογιας. Οσο ηταν στο ΤΕΙ δουλευε ΣΚ και καλοκαιρια με το πατερα του ηλεκτρολογο σε οικοδομες και ανακαινησεις. Αυτο του εδωσε τρελη εμπειρια και αυτη απεδωσε αργοτερα οταν βρηκε δουλεια στη BIC σαν ηλεκτρολογος εγκαταστασεων, εκανε 3 τριμηνες συμβασεις (παγια τακτικη της bic πριν παρεις συμβαση αοριστου) μαζι με αλλους 2 ο ενας εκ των οποιων Η/Μ ΑΕΙ. Η δουλεια που θελανε να βγαζουνε ηταν απλη, επικεφαλης βαρδιας ασφαλειας στις μηχανες και να αναλαμβανουν τις εγκαταστασεις οταν χρειαζεται αναβαθμηση το εργοστασιο. Ε μετα απο καθε τριμηνη εφευγε και ενας μεχρι να μεινει αυτος που θελουνε. Στο τελος ο μονος που εμεινε ηταν ο φιλος μου γιατι ηταν ο μονος που ειχε πρακτικη εμπειρια να τα βγαζει περα στα καθημερινα. Οταν με το καλο χρειαστικε να αναβαθμησουν το εργοστασιο πριν 2 χρονια φερανε ενα απο τη γαλλια για να βαλει τη τζιφρα ( παει αναλογα το μεγεθος της εγκαταστασης , ο φιλος μου δεν εχει λογο πτυχιου το μεγιστο) και ολο το προτζεκτ το αναλαβε ο φιλος μου.

 

Επεξ/σία από primeragt
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Σου εγραψα γιατι ειναι ανοητη σαν ερωτηση, παρ'ολα αυτα σε προσκαλεσα να ελθεις σε pm αν πραγματικα σε ενδιαφερει αυτη η απαντηση (καθως δεν ενδιαφερει τη δημοσια συζητηση το τι εχω κανει εγω στην καριερα μου)

Συγνώμη, αλλά σε μία δημόσια συζήτηση σχετικά με δουλειές, σαφώς και ενδιαφέρει την κοινότητα το εάν π.χ. ένας μηχανικός αποκόμισε μια εμπειρία δουλεύοντας ως βοηθός μάστορα 

Ίσα ίσα που θα ήταν καλό να υπάρχουν και λεπτομέρειες

Εγώ από προσωπική 7χρονη εμπειρία μπορώ να σου πω 10 επιχειρήματα για τα οποία θα απέτρεπα έναν νέο να ασχοληθεί με τον χώρο, αλλά δε σε νοιάζει προφανώς αυτό

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, AristidisZ said:

Συγνώμη, αλλά σε μία δημόσια συζήτηση σχετικά με δουλειές, σαφώς και ενδιαφέρει την κοινότητα το εάν π.χ. ένας μηχανικός αποκόμισε μια εμπειρία δουλεύοντας ως βοηθός μάστορα 

Ίσα ίσα που θα ήταν καλό να υπάρχουν και λεπτομέρειες

Εγώ από προσωπική 7χρονη εμπειρία μπορώ να σου πω 10 επιχειρήματα για τα οποία θα απέτρεπα έναν νέο να ασχοληθεί με τον χώρο, αλλά δε σε νοιάζει προφανώς αυτό

Ισα ισα, αυτα τα επιχειρηματα περιμενω εδω και τοσες σελιδες. Αυτα τα επιχειρηματα που προτρεπουν εναν ανεργο Η/Μ ΑΕΙ να μην ασχοληθει στο αντικειμενο του εστω και ως βοηθος ηλεκτρολογου, αλλα με κατι ασχετο απο το αντικειμενο του, οπως προτεινεις.

 

Σε οτι αφορα το αλλο σκελος, δεν ειναι ολοι σε θεση να απαντουν τετοια ερωτηματα δημοσιως. Θα το καταλαβεις πιθανως αργοτερα. Γιαυτο επιμενω σε pm. Δεν εχω θεμα να απαντησω, θεμα εχω να απαντησω δημοσια.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Χαχαχα ναι γιατί περίμεναν την απελευθέρωση για να φανούν η υποκρισία, η π@@τανια, εκμετάλλευση των ορμών των περισσότερων λευκών ιπποτών που αποτελούν την πλειοψηφία, και ότι προσαρμόζονται σαν τους χαμαιλέοντες στο εκάστοτε < κοινωνικα αποδεκτό > περιβάλλον. 

Δε το συνεχίζω γιατί μπορεί να έχουμε τίποτα "ευαίσθητες ψυχές" :P

mgtow?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NemeSis1990 είπε

mgtow?

Spoiler

Όχι απλά αντικομφορμισμός, σε αυτό στο ξεχείλωμα των κοινωνικών δομών, θεσμών, κ αξιών.Oι λευκοί μαλακοκαύλιδες ιππότες υπάρχουν δεκαετίες. Το mgtow ήρθε πολύ αργότερα από αυτό. Απλά τώρα έγινε μη πολιτικώς ορθό  να λέμε τον άλλο πούστη όταν δεν ασχολείται με τις γυναίκες και πρέπει να βρούμε κάτι άλλο να κολλήσουμε ταμπέλα. Το προτιμώ πάντως από να σε προσβάλουν με ένα χαρακτηρισμό που δε σε αντιπροσωπεύει. Βάζει γκρίζες ζώνες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, YourTrueLegend είπε

Ισα ισα, αυτα τα επιχειρηματα περιμενω εδω και τοσες σελιδες. Αυτα τα επιχειρηματα που προτρεπουν εναν ανεργο Η/Μ ΑΕΙ να μην ασχοληθει στο αντικειμενο του εστω και ως βοηθος ηλεκτρολογου, αλλα με κατι ασχετο απο το αντικειμενο του, οπως προτεινεις.

Πάμε λοιπόν:

1. Το πιο βασικό, στο 95% δεν τηρούνται βασικοί κανόνες ασφαλείας στις περισσότερες δουλειές. Χτυπάς για πλάκα

2.  Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ουσιαστικά καμία οικοδομική δραστηριότητα. Ακόμα και μία στις χίλιες να καταφέρεις να "τρυπώσεις" κάπου, θα έχει ως αποτέλεσμα να σπαταλήσεις κάποια χρόνια φυτοζωώντας, χάνοντας πολύτιμο χρόνο που θα μπορούσες να έχεις διαθέσει αλλού (όχι στα μαγνητάκια, για να σε προλάβω, αλλά στην αναζήτηση δουλειάς σε κλάδο με κάποιες προοπτικές)

3. Τα μεροκάματα δεν είναι καλά, και η δουλειά έχει κάματο. Αν εσύ έβγαλες πολυτεχνείο για να κάνεις κορμί, ΟΚ δικαίωμά σου, εγώ δε θεωρώ ότι παιδιά που χάλασαν πολύ χρόνο και πάρα πολλά χρήματα (οι γονείς τους) για να πάρουν ένα μάλλον απαιτητικό πτυχίο έχουν αυτό ως όνειρο, ούτε και θα γίνουν άντρες έτσι 

4. Το κανόνι σε αυτές τις δουλειές πάει σύννεφο 

Μπορώ να επεξηγώ το κάθε νούμερο με 10 υποκατηγορίες από κάτω, αλλά δε νομίζω ότι έχει νόημα 

Θα σταθώ περισσότερο στο 2., καθώς τελικά αυτό είναι το πιο σημαντικό από όλα 

Οι δουλειές στον κλάδο είναι ελάχιστες, και συνήθως πάνε μέσω γνωριμιών. Η δουλειά του μηχανικού "μελέτη-επίβλεψη" έχει πεθάνει, και είναι σφάλμα κατά τη γνώμη να αφήνουμε υπονοούμενα ότι μέσω μαθητείας σε μαστόρια θα βρουν το δρόμο τους νέοι μηχανικοί σε αυτό τον χώρο

Αν κάποιος θέλει να το δει ως εμπειρία ζωής, ας πάει να δουλέψει οικοδομή.

Όσο θα βοηθήσει κάτι τέτοιο επαγγελματικά έναν γιατρό, άλλο τόσο θα βοηθήσει και έναν μηχανικό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, AristidisZ said:

Πάμε λοιπόν:

1. Το πιο βασικό, στο 95% δεν τηρούνται βασικοί κανόνες ασφαλείας στις περισσότερες δουλειές. Χτυπάς για πλάκα

2.  Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ουσιαστικά καμία οικοδομική δραστηριότητα. Ακόμα και μία στις χίλιες να καταφέρεις να "τρυπώσεις" κάπου, θα έχει ως αποτέλεσμα να σπαταλήσεις κάποια χρόνια φυτοζωώντας, χάνοντας πολύτιμο χρόνο που θα μπορούσες να έχεις διαθέσει αλλού (όχι στα μαγνητάκια, για να σε προλάβω, αλλά στην αναζήτηση δουλειάς σε κλάδο με κάποιες προοπτικές)

3. Τα μεροκάματα δεν είναι καλά, και η δουλειά έχει κάματο. Αν εσύ έβγαλες πολυτεχνείο για να κάνεις κορμί, ΟΚ δικαίωμά σου, εγώ δε θεωρώ ότι παιδιά που χάλασαν πολύ χρόνο και πάρα πολλά χρήματα (οι γονείς τους) για να πάρουν ένα μάλλον απαιτητικό πτυχίο έχουν αυτό ως όνειρο, ούτε και θα γίνουν άντρες έτσι 

4. Το κανόνι σε αυτές τις δουλειές πάει σύννεφο 

Μπορώ να επεξηγώ το κάθε νούμερο με 10 υποκατηγορίες από κάτω, αλλά δε νομίζω ότι έχει νόημα 

Θα σταθώ περισσότερο στο 2., καθώς τελικά αυτό είναι το πιο σημαντικό από όλα 

Οι δουλειές στον κλάδο είναι ελάχιστες, και συνήθως πάνε μέσω γνωριμιών. Η δουλειά του μηχανικού "μελέτη-επίβλεψη" έχει πεθάνει, και είναι σφάλμα κατά τη γνώμη να αφήνουμε υπονοούμενα ότι μέσω μαθητείας σε μαστόρια θα βρουν το δρόμο τους νέοι μηχανικοί σε αυτό τον χώρο

Αν κάποιος θέλει να το δει ως εμπειρία ζωής, ας πάει να δουλέψει οικοδομή.

Όσο θα βοηθήσει κάτι τέτοιο επαγγελματικά έναν γιατρό, άλλο τόσο θα βοηθήσει και έναν μηχανικό 

1. Για πλακα δεν χτυπας αν εισαι προσεκτικος. Αλλο να ματωσεις δαχτυλο , αλλο να πεσεις κατω απο την σκαλα και να χτυπησεις. Το 1ο ισχυει, το 2ο για εναν προσεκτικο συγκεντρωνει λιγες πιθανοτητες. Προφανως περισσοτερες απο εναν που κανει δουλεια γραφειου.

2. Μα, στην ολη συζητηση το assumption ειναι οτι δεν υπαρχουν δουλειες, γιαυτο αλλωστε ο Η/Μ ειναι ηδη ανεργος. Και εξεταζουμε τροπους να αυξησει κανεις τις πιθανοτητες του να βρει δουλεια στο χωρο, εστω αυτην την ελαχιστη δουλεια που προσφερεται καθε τοσο - εγω τουλαχιστον υπο αυτο το πρισμα προτεινω οτι προτεινω-. Αν, εκ των προταιρων δεχομαστε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να βρει δουλεια στο χωρο, τοτε κακως συζηταμε, προφανως ας παει ο καθενας να κανει οτι μπορει/γουσταρει/νομιζει, δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη επαγγελματικη προταση απο τη δικη μου μερια επ'αυτου.

3. Αυτο το επιχειρημα, δεν απαντα στο "τι κανει ενας ανεργος Η/Μ;". Να μεινει ανεργος για οσο παει "επειδη εβγαλε πολυτεχνειο;". Οκ, επιλογες ειναι αυτα, αλλα αυτο το επιχειρημα η ιδια η ζωη θα το ανατρεψει καποια στιγμη. Δεν γινεται ο αποφοιτος μιας σχολης της οποιας το αντικειμενο δεν εχει πια μεγαλη ζητηση, να μην προτιθεται να "ξεπεσει" επαγγελματικα με ανταλλαγμα την μακροχρονια ανεργια.

4. Δεν επηρεαζει τον περιστασιακο βοηθο του Χ ηλεκτρολογου. Επηρεαζει βεβαια τον Η/Μ, συνεπως επανερχομαστε στο 2.

Εγω το παραπανω ποστ το βλεπω περισσοτερο αποτρεπτικο προς τους Η/Μ να ασχοληθουν γενικα με το αντικειμενο αυτο -ακομα και ως μηχανικοι-, παρα οτι απαντα στα προηγουμενα που ειπα. Δεν διαφωνω με την αποτροπη, αυτη ειναι η πραγματικοτητα αλλωστε. Η ελληνικη αγορα εργασιας δεδομενα δεν χωρα τους μηχανικους που παραγει η τριτοβαθμια. Κι ετσι ο καθενας κοιτα να αυξησει τις πιθανοτητες του να ειναι μεσα σε αυτους που μπορουν να αφομοιωθουν. Επ'αυτου οι δικες μου προτασεις.

 

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση, θα μας πάρει όλη τη μέρα, άστο καλύτερα

Εδώ μας λες ότι δε κινδυνεύει ένας βοηθός ηλεκτρολόγου να φάει φόλα, αν μείνει απλήρωτος ο εργολάβος του έργου 

Μάλλον δεν έχεις δει αρκετά... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2018 στις 9:01 ΠΜ, G.bar είπε

 *"Η λέξη άεργος σημαίνει εκείνον που γενικά δεν έχει εργασία ή ασχολία ενώ η λέξη άνεργος προσδιορίζει εκείνον που αναζητεί εργασία αλλά δεν βρίσκει"

   Μου προκαλεί τεράστια εντυπωση τον τελευταίο καιρό ενα θέμα στην εργασία μιας φίλης.. Δουλευει στον ΟΠΑΠ υπευθυνη  και ψάχνουν απεγνωσμένα προσωπικό τον τελευταίο καιρο για κατάστημα στο Περιστέρι (play opap) με μοναδικό κριτηριο οι υποψήφιοι να είναι κάτοικοι Περιστερίου ή γύρω περιοχών και να έχουν μεταφορικό μέσο γιατι κάποιες βαρδιες τελειώνουν μετά τη λήξη των συγκοινωνιών. Δηλαδή στην ουσία ζητάνε κάποιον ανειδίκευτο άνω των 23 για μόνιμη απασχόληση, με βασικό μισθό 600 ευρω που με τα νυχτερινα φτανει 700+, σύν μπόνους κάποια endered κουπονια που δινουν, με αξιοπρεπέστατες συνθήκες εργασίας, και δεν βρίσκεται κανείς. Και σε κάποιους "γνωστούς" που απευθύνθηκε προσωπικά γνωρίζοντας οτι ψάχνουν δουλεια, έλαβε κάτι απαντήσεις τύπου "Μολις γυρίσω απο διακοπές θα το τσεκάρω" "Από Σεπτέμβρη θα το δούμε" "Ευχαριστώ ρε συ αλλα είμαι διακοπές τωρα...",  άλλος δεν ήθελε να κάνει βάρδιες γιατί παίζει σε ένα πρωτάθλημα 5χ5 ποδόσφαιρο. Εντάξει, συμφωνώ απόλυτα και δεκτά όλα αυτά αλλά οι θέσεις ανειδίκευτων διευθυντών με ελευθερο ωράριο είναι περιορισμένες παιδιά.. 
  Τελικά μήπως κάποιοι δεν αγχώνονται και τόσο για το θέμα της εργασία και αρκούνται στο "χαρτζιλίκι" ανεξαρτήτου ηλικίας;
 

Εγώ πήγα προσωπικά σε 17 συνεντεύξεις πάνω στο αντικείμενο μου και κανείς δεν με προσέλαβε... αναγκάστηκα λοιπόν να βρω δουλειά εντελώς άκυρη και καμία σχέση με την ειδικότητα που τελείωσα.

Επίσης, στο δημόσιο κάθε φορά που ανοίγουν θέσεις βλέπεις δεκάδες χιλιάδες υποβολές βιογραφικών για 10 θέσεις. Άκυρο λοιπόν αυτό που λες και ισχύσει σε πολύ μικρό ποσοστό. Μην κολλάς στην εξαίρεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα υπήρχε αεργία στη χώρα, δεν είναι η κρίση που μας την έφερε. Και δεν έχει να κάνει τόσο με τα λεφτά αλλά με την νοοτροπία τα παιδιά να μένουν με τους γονείς μέχρι 25-30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, παπι είπε

Πάντα υπήρχε αεργία στη χώρα, δεν είναι η κρίση που μας την έφερε. Και δεν έχει να κάνει τόσο με τα λεφτά αλλά με την νοοτροπία τα παιδιά να μένουν με τους γονείς μέχρι 25-30.

Σωστά.Τωρα, θες δε θες ,αν δεν είσαι οικονομικά ευκατάστατος,θα κάτσεις και μέχρι τα 30 σου ακόμα κι αν εργάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως ενώ έχω στείλει βιογραφικό σε ΟΠΑΠ play σε δύο πόλεις,λόγω του ότι έχω να μείνω και στις δύο και ενώ πληρώ και με το παραπάνω τα ελάχιστα κριτήρια που απαιτούν δεν πήρα καν απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο θα υπάρχει κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύης, τόσο θα υπάρχει αεργία. Ξέρω και προσωπικά άτομα που λόγω ΚΕΑ δεν πάνε να δουλέψουν, λένε γιατί να δουλεύω 8 ώρες και να παίρνω 500 ευρώ σε μια δουλειά της πούτσας. Έχει λογική και αυτό. Μπορείς να καταργήσεις το ΚΕΑ; Όχι επειδή υπάρχουν άτομα που το χρειάζονται και όντως δε βρίσκουν δουλειά. Αλλά δυστυχώς επειδή γνωρίζω και προσωπικά κάποιους που ζουν με ΚΕΑ και συντάξεις γονιών και που και που μια μαύρη εργασία για μπόνους, έτσι είναι τα πράγματα.

Δυστυχώς η ανεργία πλήττει τη χώρα και μας βάζει σε φαύλους κύκλους. Δεν είναι οι μισθοί το πρόβλημα, είναι η ανεργία. Αν μειωνόταν η ανεργία πχ στο 5%, θα βλέπατε ότι και οι μισθοί θα είχαν αυξητική τάση. Το να αυξηθούν οι μισθοί ενώ υπάρχει υπερπροσφορά εργαζομένων προσωπικά πιστεύω δεν μπορεί να συμβεί ποτέ.

Από την άλλη πως να ζήσει κάποιος με 500 ευρώ μισθό; Δεν μπορεί. Αλλά και πάλι ο μισθός δεν αυξάνεται λόγω ανεργίας, δεν υπάρχει στήριγμα για αύξηση δηλαδή. Διώχνεις τον έναν σήμερα βρίσκεις την ίδια μέρα άλλον για δουλειά.

Επεξ/σία από Lelouch
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...