Προς το περιεχόμενο

Ανεργία ή αεργία τελικά;


G.bar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, G.bar είπε

  Δεν νομίζω οτι φταίει η Ελληνίδα μανα γενικότερα... Γνώμη μου είναι οτι φταίει η ελληνική κοινωνία. Εγω τουλάχιστον μεγάλωσα  (38 ετών  σήμερα) ακούγοντας τους γύρω μου να ελπίζουν σε μια θέση στο δημόσιο κυριολεκτικά για να βολευτουν και να μην κάνουν τίποτα

Ε ναι. Αυτό είναι που βολεύει το ελληνικό κράτος για να διαιωνίζονται τα φαγοπότια των εθνοπατέρων. Φορολογούν υπερβολικά τους ελεύθερους επαγγελματίες και σκοτώνουν έτσι την επιχειρηματικότητα επειδή δεν τους ενδιαφέρει να υπάρχουν ελεύθεροι επαγγελματίες και επιχειρηματικότητα. Οπότε οι επιλογές που απομένουν για κάποιον είναι είτε να πάει σε κάποια από τις λίγες επιχειρήσεις του ιδιωτικού τομέα να τον εκμεταλλευτούν (και που το κράτος-εφορία εκμεταλλεύεται με τη σειρά του) ή να ονειρεύεται μια θέση στο Δημόσιο. Για να ονειρεύεται κάποιος μια θέση στο Δημόσιο όμως, θα πρέπει η υπόλοιπη αγορά εργασίας να μην είναι θελκτική, να είναι κάτεργα σε σύγκριση με το Δημόσιο. Αυτό είναι το τυράκι. Και έπειτα, για τη μονιμοποίησή του, θα πρέπει φυσικά να συμφιλιωθεί με το εκάστοτε σύστημα ή να σφραγίσει τη θέση του μέσω του βύσματός του που είναι ήδη του συστήματος. Και έτσι όλοι βολεύονται και συνεχίζονται οι πλάτες στα φαγοπότια του Δημοσίου.

Ωστόσο, εάν κάποιος θέλει να είναι ελεύθερος επαγγελματίας σε αυτό το κράτος και να δουλεύει για τα δικά του όνειρα, αν δεν έχει ειδικευτεί σε κάτι (π.χ. ηλεκτρολογικά, υδραυλικά, προγραμματισμό), συνήθως καταλήγει στο να ανοίγει καφετέρια ή φαγάδικο. Γιατί; Επειδή με τέτοια υπερφορολόγηση, μόνο με αλκοόλ και φαγητό και καπελάρες στις τιμές μπορεί κάποιος να κρατήσει ανοιχτό το μαγαζί του ή ακόμα και να πλουτίσει. Ποτό π.χ. μπύρα 330 ml στα 4 ευρώ; Κανένα πρόβλημα, ο κόσμος θα την αγοράσει. Την πάμε στα 5; Στα 7; Στα 8; Πάλι ο κόσμος θα πάρει να πιει. Άλλωστε, αφού θα βγουν έξω οι πολίτες αυτής της κοινωνίας, συνήθως δεν ξέρουν τι άλλο να κάνουν μιας και έχουμε γεμίσει με καφετέριες και φαγάδικα - θα πάνε για ποτάκι. Σε ένα άλλο πρόσφατο νήμα αναρωτιόμαστε για το αν "υπάρχουν ακόμα ουφάδικα"... ε ας ήταν σε λογικά επίπεδα η φορολογία και τα ενοίκια καταστημάτων και θα βλέπαμε ακόμα και αυτά και άλλα που δεν δίνουν σημαντικά περιθώρια κέρδους, αλλά που προκύπτουν από επιχειρηματικότητα (στοχεύοντας έστω και σε λίγα κέρδη) και από πολύ μεράκι.

Με αυτό το κράτος πάει περίπατο και το μεράκι και η επιχειρηματικότητα. Ας ήταν σε λογικά πλαίσια η φορολογία των ελεύθερων επαγγελματιών, ας μην ήταν πανάκριβα τα ενοίκια των καταστημάτων, και μετά θα μπορούσαμε να μιλάμε δικαίως για τεμπέληδες και άεργους.

Για όλους εκείνους που ήταν τυχεροί και κληρονόμησαν κάποια τετραγωνικά σε μέρος με κίνηση π.χ. δίπλα σε κάποια πολυσύχναστη πλατεία και νοικιάζουν το χώρο τους σε καταστήματα για χιλιάδες ευρώ τι να πούμε; Προσφέρουν κάτι στην κοινωνία; Απλά κάθονται και εισπράττουν τα ενοίκια, νοικιάζοντας πανάκριβα το χώρο τους αποκλειστικά σε καταστήματα, και λες και είναι συνέταιροι στα κέρδη του καταστήματος.

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο βασικός είναι στα 492,24.Ολες οι συμφωνίες γίνονται επί μεικτού τουτέστιν 586,08.Δωρο Χριστουγέννων,Πάσχα και το επίδομα αδείας είναι κομμάτι της μισθοδοσίας .

Εγώ από μισθοδοτικες καταστάσεις που βλέπω οι μισθοδοσίες στην εστίαση είναι σχεδόν όλες βάση βασικού μισθού.Αλλοι εργοδότες δηλώνουν 4ωρο ,άλλοι δε δίνουν άδειες,δώρα κτλ.Στις κουζίνες η πλειοψηφία κυμαίνεται στα 6-7 εκατοσταρικα και αυτό γιατί υπολογίζονται νυχτερινά,αργίες και τα ρεπό που δουλεύεις.Ελαχιστοι ξεπερνούν το φράγμα των 8-9.

Υπάλληλοι γραφείου ,όλοι παίζουν μπάλα στα 5-6 εκατοσταρικα.Οσοι πρόλαβαν τριετίες παίρνουν το εξτραδακι τους.Οι πωλητες ακριβως το ιδιο , οπου οι  περισσότεροι ειναι 4ωρο.1000-1200 έχω πετύχει σε μηχανικούς,λογιστές προσωπικά.

Με λίγα λόγια η πλειοψηφία κυμαίνεται στα 700-800 και αυτό με αργίες, νυχτερινά, υπερωρίες ανάλογα την ειδικότητα του καθενός.

Υπερεργασία δεν υπολογίζει κάνεις.Υπερωριες σε θέσεις γραφείου απειροελαχιστοι.Tips που δεν είναι μέρος της μισθοδοσίας έχω δει και από κοντά να πηγαίνει ένα μέρος τους και στη τσέπη του εργοδότη.Νυχτερινα κ προσαύξηση αργιών δε δίνουν όλοι.Εξοδα κίνησης που είναι έξοδο και όχι κομμάτι της μισθοδοσίας δε δίνουν όλοι.

 

Με λίγα λόγια σκοτεινές εποχές.Για να βγάλουν μερικοί 850 κάνουν και δύο δουλειές εκ των οποίων η πρώτη στην ειδικότητα τους με πτυχίο τριτοβάθμιας.

Στις 11/8/2018 στις 9:43 ΠΜ, Lelouch είπε

Καλά εγώ που έφτιαξα ίνσταγκραμ φέτος και ακολουθώ διάφορα ρανδομ γκομενάκια, σχεδόν όλες πήγαν διακοπές Μύκονο 🤣 Εγώ έχω κανα 3 χρόνια να πάω διακοπές. Από τα στοριζ κατάλαβα ένα πράγμα, υπάρχει κόσμος με πολύ, πολύ χρήμα εκεί έξω. Βέβαια αυτές οι τύπισσες δε δουλεύουν καν...

Το σωστό είναι : Υπάρχει πολύς κόσμος εκεί έξω που έχει πολύ λίπος να κάψει.Ολοι αυτοί θα νοιαστουν παράνομο όταν έρθουν στην ίδια μοίρα με τους υπόλοιπους.Με λίγα λόγια θα είναι ΠΛΕΟΝ ΑΡΓΑ.

Αυτοκίνητα δύο και τρία,τρία τέσσερα σπίτια,διακοπές κάθε χρόνο καθόλου περίεργο,εκδρομές κάθε σκ κτλ.Να τα χαίρονται.Δεν είμαι ειρωνικός.Εγω εκνευρίζομαι όταν όλοι αυτοί μιλάνε ότι τους έπιασε η κρίση.ΟΤΑΝ όλοι αυτοί είναι εργοδότες και ΚΛΕΒΟΥΝ το pourboire από τον υπάλληλο τους σερβιτόρο με το έτσι θέλω ,όταν όλοι αυτοί δε πληρώνουν τα δεδουλευμενα γιατί τους έπιασε η κρίση.ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ να τα δώσουν ,θέλουν έναν υπάλληλο ή ένα κράτος ,κάντε μετάφραση όπως θέλετε , κορόιδο.Δηλαδη να μη πληρώνουν και να τα σκορπάνε στη διασκέδαση τους.ΚΑΙ ΟΧΙ να τα δίνουν στις υποχρεώσεις τους σε προμηθευτές, κράτος που σε χρεώνουν 24% ΦΠΑ που πάει στη τσέπη τους και παράλληλα γλιτώνουν και φόρο εισοδήματος 26%(άρα το 50% που πληρώνω για αυτό που αγοράζω που έπρεπε να πάει στο κράτος καταλήγει τσεπη) ή στον υπάλληλο που κάνει δύο δουλειές για να ζήσει το παιδί του.Παραδειγματα βγαλμένα από τη σκληρή ωμή πραγματικότητα της Ελλάδος του 2018.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιαούρτι είπε

δεν έχω στοιχεία αλλά προσωπικά αμφιβάλλω ότι το 60% στον ιδιωτικό τομέα παίρνει > 700€. Ας λένε ό,τι θέλουν οι έρευνες.

Βλέπω τι γίνεται γύρω μου, εκτός αν όλοι οι φίλοι μου και γνωστοί είναι μπατήρηδες. 

Για κάθε έναν που παίρνει >700€ μου έρχονται 3+ στο μυαλό που παίρνουν 500

 

Τι ηλικία έχεις; 

Οι 35άριδες και κάτω έχουν τα 700Ε ταβάνι αλλά οι μεγαλύτεροι έχουν διαφορετικές συμβάσεις γιαυτό και είναι  πάνω απτα 700Ε, ίσως και 1000Ε με υπερωρίες κτλ

 

Αναφέρθηκε τα ωράρια και ο μισθός που έδινε στο προποτζίδικο;Το έχω απορία ακόμη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Τι ηλικία έχεις; 

Οι 35άριδες και κάτω έχουν τα 700Ε ταβάνι αλλά οι μεγαλύτεροι έχουν διαφορετικές συμβάσεις γιαυτό και είναι  πάνω απτα 700Ε, ίσως και 1000Ε με υπερωρίες κτλ

Αναφέρθηκε τα ωράρια και ο μισθός που έδινε στο προποτζίδικο;Το έχω απορία ακόμη

ίσως έχεις δίκιο σε αυτό φίλε.

Γι αυτό λέω κι εγώ ότι η κρίση δε ξεκίνησε ακόμα.

Όταν φύγουν από τη μέση οι μεγάλοι εκεί να δεις γλέντια που θα πρέπει ο άλλος με 700 (το πολυ) να ζήσει μια οικογένεια. Τώρα μπαμπάδες, παπούδες τσοντάρουν και καλοπερνάνε όλοι με τα λεφτά των μεγάλων, μετά...

ε ρε κλάμα.....

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

ίσως έχεις δίκιο σε αυτό φίλε.

Γι αυτό λέω κι εγώ ότι η κρίση δε ξεκίνησε ακόμα.

Όταν φύγουν από τη μέση οι μεγάλοι εκεί να δεις γλέντια που θα πρέπει ο άλλος με 700 (το πολυ) να ζήσει μια οικογένεια. Τώρα μπαμπάδες, παπούδες τσοντάρουν και καλοπερνάνε όλοι με τα λεφτά των μεγάλων, μετά...

ε ρε κλάμα.....

Θα σφίξουν πολλοί κώλοι.Με συγχωρείτε αλλά αυτό θα γίνει.Πληρης κατακερματισμός της κοινωνίας.Αφου θα έχουν βγάλει από τη μέση τη θρησκεία,την ιστορία μας,τον πολιτισμό μας,την οικογένεια μας,τις ρίζες μας,την παιδεία μας θα μας οδηγήσουν και στην πλήρη οικονομικη εξαθλίωση με ότι συνεπάγεται αυτό για τον καθένα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NemeSis1990 είπε

Εχει διαφορα εσκορτ απο εσκορτ...αλλες για 50 την ωρα αλλες για 500... η δικια σου τι ηταν? και ποσα εβγαζε το μηνα;

Δεν έχει σημασία , το νόημα ειναι πως πολλές κ πολλοί εμφανίσιμοι το κάνουν αυτό στις μέρες μας . Έχει τύχει να ακούσω κ συνομιλία τύπισσας με τον sugar daddy της , πολύ γέλιο ... εκεί καταλαβαίνεις πως το νιμού καράβια σέρνει .. στην κυριολεξία. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, YourTrueLegend είπε

Ε, διαφωνουμε. Εγω θεωρω οτι αν φαει πχ 1 χρονο (αντι να ειναι ανεργος, ή να μοιραζει μαγνητακια) να δει πώς δουλευει ο κυκλος στον οποιο φιλοδοξει να εργαστει αργοτερα ως μηχανικος, ειναι υπερ του. Δεν εννοω την ατσαλινα, αλλα πχ γνωριζεις εργολαβους, γνωριζεις ιδιοκτητες, γνωριζεις προμηθευτες, βλεπεις μελετες στην πραξη, βλεπεις τι παιζει με πληρωμες, βλεπεις πως κινειται το παζαρι. Για μενα, αυτα ειναι πολυ πιο χρησιμες εμπειριες απο το να λες hi στις τουριστριες.

 

Συγνώμη, αλλά αυτά τα ωραία που γράφεις, βασίζονται σε προσωπική σου επαγγελματική εμπειρία ή απλά φαντάζεσαι ότι κάπως έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα ; 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, και επειδή και εγώ δουλεύω από τα 15 μου, και σε δουλειές από λάντζα μέχρι υδραυλικά, δεν μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που δεν θέλει να πάει σε μια συγκεκριμένη δουλειά. Δηλαδή αν κάποιος θέλει να δουλέψει αλλά δεν μπορεί να πάει για εργάτης σε κτήματα, σημαίνει ότι είναι τεμπέλης; Εγώ ας πούμε δεν έχω πρόβλημα να κάνω οποιαδήποτε σωματική δουλειά η δουλειά γραφείου αλλά μη μου πεις να είμαι σε εξωτερικό χώρο, σε ηλιους, στο κρύο κλπ. Δηλαδή κτήματα, οικοδομές, δρόμους κλπ. Πάω όμως σε λάντζα, βοηθός υδραυλικού, γυψοσανίδες κλπ. Οπότε αν μου πει κάποιος έλα να μαζέψουμε πορτοκάλια και του πω όχι σημαίνει ότι είμαι τεμπέλης;

Με λίγα λόγια όπως εμένα αυτό είναι το αδυνατο μου σημείο και απορρίπτω τέτοιες δουλειές, άλλος μπορεί να απορρίπτει ένα χώρο με πολλά τσιγάρα για παράδειγμα. Να δουλεύει βραδινές ώρες για παράδειγμα. Να δουλεύει delivery γιατί μπορεί να φοβάται τα τροχαια και ούτω καθεξής. Οπότε στο ενλόγω παράδειγμα κάποιος που δε δέχτηκε να δουλέψει στον οπάπ, μπορεί να το εκανε γιατί δεν θέλει να συναναστρέφεται με τζογαδόρους. Δε σημαίνει ότι ειναι άεργος.

Όπως επίσης για αυτό το κλασσικό που ακούω «Έλα μωρέ τεμπέλης είναι πάει με τα λεφτά του μπαμπά για καφέ». Και που είναι το πρόβλημα δεν κατάλαβα; άμα συμφωνούν αμφότεροι γονείς και παιδί γιατί να δυσανασχετεί κάποιος τρίτος; Μήπως εμείς που αναγκαζόμαστε να ξυπνάμε από τις έξι για να πάμε για δουλειά για 20€ ψιλόζηλεύουμε; Και να πω και κάτι άλλο επειδή έχω τύχει σε συζητήσεις από ηθικής πλευράς που λένε «Πω εγώ δεν θα μπορούσα να είμαι όλη μέρα έξω και να λένε όλοι ότι γυρνάω με τα λεφτά του μπαμπά». Πλέον χέστηκα τι θα λέγαν οι άλλοι. Μακάρι να είχα και εγώ πόρους και να καθόμουν ή ακόμα καλύτερα να έκανα αυτό που ήθελα επαγγελματικά.

Επίσης στην επιλογή της δουλειάς και το πόσο θα ρίξει το προσωπικό του πήχη ο καθένας για την εκάστοτε δουλειά, παίζει μεγάλο ρόλο και οι οικονομικές ανάγκες του καθενός. Που δεν είναι απαραίτητα βιοποριστικές. Αν ένας το μόνο που τον νοιάζει είναι να πιει ένα καφέ την ημέρα Και να μένει για πάντα με τους γονείς του, μπορεί να του αρκεί να κάνει και δυο μεροκάματα το μήνα. Μπορεί ένας άλλος να μην έχει πρόβλημα φαγητού και στέγης αλλά να θέλει λούσα και να δουλεύει 18 ωρες τη μέρα. Ξέρω φίλο που δεν έχει οικονομική ανάγκη, δηλαδή μένει με τους γονείς του, πληρωμένοι λογαριασμοί, φαγητό, στέγη, και ομως δουλεύει τρεις δουλειές για να μπορεί να πάρει παπούτσια με 500 € και να γίνει πηγαίνει χλιδάτες διακοπές 15 μέρες το καλοκαίρι. Άλλος κάνει δυο δουλειές για να χαλάει τα λεφτά μέσα σε 1 ωρα σε φρουτάκια.

Εν κατακλείδι, αυτό που θέλω να πω, είναι ότι η εκάστοτε ανάγκη του καθενός είναι αυτη που θα σπασει το κατωτερο οριο που έχει θέσει ο καθένας στον εαυτό του ως την χειρότερη εργασία που θα πήγαινε. 

Εγώ για παράδειγμα είπα ότι δεν θα πήγαινα σε κτήματα ή σε οικοδομή, Πάντα σύμφωνα με το πως είμαι τώρα. Που με διαφέρει μόνο να πληρώνω δύο λογαριασμούς, να έχω ένα πιάτο φαΐ και να πηγαινω για κανα καφε. Αν μεθαύριο όμως μείνω άνεργος και είμαι με τρία παιδιά και δεν μπορώ τους δώσω ούτε γάλα, εννοείται πως θα πήγαινα.

Και αυτός με τον οπάπ που είπε ότι θα απαντήσει από το Σεπτέμβριο,  δεν σημαίνει ούτε ότι έχει πολλά λεφτά, ούτε ότι είναι τεμπέλης, ούτε ότι δεν έχει ανάγκες. Απλά το αγγούρι δεν έχει μπει αρκετά βαθιά ώστε να παρακάμψει οποιοδήποτε ενδοιασμό έχει για αυτή τη δουλειά και να τρέξει με τα τέσσερα να αρπάξει την ευκαιρία.

Επεξ/σία από hdonoblepsias
  • Like 9
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, AristidisZ said:

Συγνώμη, αλλά αυτά τα ωραία που γράφεις, βασίζονται σε προσωπική σου επαγγελματική εμπειρία ή απλά φαντάζεσαι ότι κάπως έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα ; 

Επειδη ειναι 2η φορα που κανεις την ιδια ερωτηση η οποια ειναι και κενη νοηματος:

Αν απαντησω οτι εχω δουλεψει οικοδομη με πτυχιο ηλ. μηχανικου, κι οτι θεωρω πως με εχει βοηθησει στην μετεπειτα εξελιξη μου ως επαγγελματια, υπαρχει περιπτωση να συμφωνησεις; Ειτε θα το αμφισβητησεις, ειτε θα το αποδεχθεις αλλα θα επιμεινεις οτι εχω αδικο-ετυχε κλπ.

Συνεπως συνεχισε να επιχειρηματολογεις για την αποψη σου και τις ασκοπες επι προσωπικου νυξεις, αφησε τες στην ακρη γιατι δεν βοηθανε τη συζητηση, πλην του οτι ειναι και αδιακριτες, τουλαχιστον στον εδω χωρο (ελα σε pm αν πραγματικα σε ενδιαφερει να μαθεις). Αλλωστε, την ιδια ερωτηση, με το ιδιο υπονοουμενο (τυπου "μεγαλε μπαμ κανει οτι δεν εχεις δουλεψει στον X χωρο-εισαι ασχετος"), μπορω να την κανω κι εγω προς εσενα ;)

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Επειδη ειναι 2η φορα που κανεις την ιδια ερωτηση η οποια ειναι και κενη νοηματος:

Αν απαντησω οτι εχω δουλεψει οικοδομη με πτυχιο ηλ. μηχανικου, κι οτι θεωρω πως με εχει βοηθησει στην μετεπειτα εξελιξη μου ως επαγγελματια, υπαρχει περιπτωση να συμφωνησεις; Ειτε θα το αμφισβητησεις, ειτε θα το αποδεχθεις αλλα θα επιμεινεις οτι εχω αδικο-ετυχε κλπ.

 Συνεπως συνεχισε να επιχειρηματολογεις για την αποψη σου και τις ασκοπες επι προσωπικου νυξεις, αφησε τες στην ακρη γιατι δεν βοηθανε τη συζητηση, πλην του οτι ειναι και αδιακριτες, τουλαχιστον στον εδω χωρο (ελα σε pm αν πραγματικα σε ενδιαφερει να μαθεις). Αλλωστε, την ιδια ερωτηση, με το ιδιο υπονοουμενο (τυπου δεν εχεις δουλεψει-εισαι ασχετος για αυτα που μιλας), μπορω κι εγω να την κανω, ε;

Αν μου πεις ότι έχεις δουλέψει γενικά σε οικοδομή, είτε ως βοηθός, είτε ως μάστορας είτε ως επιβλέποντας, θα πω ότι τουλάχιστον έχεις μια ιδέα του τι συνθήκες επικρατούν στον χώρο και τουλάχιστον θα δικαιολογήσω το γεγονός ότι έχεις μια άποψη, έστω και λανθασμένη κατά την άποψή μου, την οποία μπορώ να σου τεκμηριώσω πολύ εύκολα

Και αφού σου αρέσουν τα νούμερα, πήγαινε βρες και πες μας πόσες οικοδομικές άδειες έχουν βγει συνολικά τα τελευταία 8 χρόνια 

Από εκεί και μόνο θα καταλάβεις ότι έστω και για πλάκα να προτρέπεις έναν Η/Μ ΑΕΙ να ασχοληθεί με την οικοδομή την σήμερον ημέρα είναι μπαρούφα ολκής 

Αν μου πεις όμως ότι δεν έχεις τη παραμικρή προσωπική επαφή με τον χώρο, θα σου πω το γνωστό περί απόψεων - ξέρεις όλοι έχουν μία... 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, AristidisZ said:

Αν μου πεις ότι έχεις δουλέψει γενικά σε οικοδομή, είτε ως βοηθός, είτε ως μάστορας είτε ως επιβλέποντας, θα πω ότι τουλάχιστον έχεις μια ιδέα του τι συνθήκες επικρατούν στον χώρο και τουλάχιστον θα δικαιολογήσω το γεγονός ότι έχεις μια άποψη, έστω και λανθασμένη κατά την άποψή μου, την οποία μπορώ να σου τεκμηριώσω πολύ εύκολα

Και αφού σου αρέσουν τα νούμερα, πήγαινε βρες και πες μας πόσες οικοδομικές άδειες έχουν βγει συνολικά τα τελευταία 8 χρόνια 

Από εκεί και μόνο θα καταλάβεις ότι έστω και για πλάκα να προτρέπεις έναν Η/Μ ΑΕΙ να ασχοληθεί με την οικοδομή την σήμερον ημέρα είναι μπαρούφα ολκής 

Αν μου πεις όμως ότι δεν έχεις τη παραμικρή προσωπική επαφή με τον χώρο, θα σου πω το γνωστό περί απόψεων - ξέρεις όλοι έχουν μία... 

Α η τεκμηριωση σου δεν ολοκληρωθηκε στο επιχειρημα: "Επειδη ειμαστε στην Ελλαδα του '18 ο Η/Μ ΑΕΙ ειναι προτιμοτερο να πουλαει μαγνητακια σε τουριστες αντι να δουλεψει κοντα σε ενα ηλεκτρολογο" ή στο "τι δουλεια κανεις εσυ ρε μαγκα που μιλας;" ή στο "τραβα δες ποσες οικοδομες εχουν ανεγερθει" ή στο "αν δεν μου πεις τι δουλεια κανεις, τοτε η αποψη σου ειναι σαν τις μπλαμπλα, ολοι εχουν απο μια;".

Εχει κι αλλη τεκμηριωση περα απο αυτα; :lol:

Κι επισης, μην παραφραζεις οσα λεω. Μιλαω για τον ανεργο Η/Μ ΑΕΙ που δεν εχει επιλογη τη δεδομενη χρονικη στιγμη. Και η διαφωνια εγκειται στο οτι αντι να πουλαει μαγνητακια στις τουριστριες (οπως προτεινεις εσυ), ειναι προτιμοτερο να δουλεψει σε κατι κοντινοτερο στον τομεα που σπουδασε. Τους λογους δε θα τους επαναλαβω, εχουν γραφτει ηδη, χαρα μου θα ηταν να δω και καποια αντεπιχειρηματα.

Extra hint για την προτροπη σου περι αριθμων οικοδομικων αδειων: Ενας ηλεκτρολογος δεν απασχολειται αποκλειστικα σε ανεγειρομενες οικοδομες. Μα καλα, μεσα στα πραγματα δεν (δηλωνεις οτι) εισαι; Τι φαση;

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Ενας ηλεκτρολογος δεν απασχολειται αποκλειστικα σε ανεγειρομενες οικοδομες.

Ευτυχώς που έχουμε και εσένα και μας μαθαίνεις τι δουλειές μπορεί να κάνει ένας Η/Μ

Τώρα γαι τα υπόλοιπα, προφανώς και τα μαγνητάκια ήταν το τυράκι που μια χαρά τσίμπησες για να αρχίσεις να το επαναλαμβάνεις για σελίδες επί σελίδων 

Εφόσον ένα νέο παιδί δε μπορεί να βρει δουλειά στο χώρο του, ας κάνει ότι δουλειά πιστεύει οτί θα τον ικανοποιεί περισσότερο

Δε νομίζω όμως ότι θα προτιμήσει να βαράει κομπρεσέρ από το πρωί μέχρι το βράδυ, με την ελπίδα μήπως γνωρίσει κάναν εργολάβο, και αν πάει να το κάνει μάλλον θα έχει συμβουλευτεί κάποιον με τις απόψεις τις δικές σου

Λες και ο εργολάβος θα του δώσει δουλειά να κάνει δουλειά (μηχανικού) μετά...

Δε σε ρώτησα ποτέ τι δουλειά κάνεις, σε ρώτησα αν έχεις επαφή με τον χώρο, και τόση ώρα πετάς την μπάλα στην εξέδρα, κατά την προσφιλή σου τακτική 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Η κάθε ανθυποβιζιτα πάει καπάκι με τον / τους προμηθευτή/τες χορηγούς φιλάτε. Γιατί να δουλέψει όταν 20-30 μπορεί να εκμεταλλευτεί το υπεροπλο της  και στα 30 να αραξει/παντρευτεί με τον sugar.daddy της. Πρωτου χτυπήσει τοίχο και  μεινει στο ράφι ή καταντήσει με κάποιον beta cuck με καλό μισθό όπου θα του πριζει σε καθημερινή βάση τα συκωτια ενώ θα νοιώθει "καταπιεσμένη" μετά την ανελέητη πεοφαγια <cock carousel>. Άνετη ζωή/καλοπέραση, ταξίδια, λεφτά θα εχει  και ας χωρίσει, με τις "ευλογίες" από τον μπαμπά κυβέρνηση.  Δες μοντέλες, πρώην μοντέλες, διάσημες και μη τι κάνουν και πώς καταλήγουν. Όλα αυτά βέβαια βγήκαν στη φόρα περισσότερο μέσω των social media καθώς πλέον θεωρούνται φυσιολογικο να δείχνεις το πάτο σου στο ινστα..Να ξέρει και ο κάθε υποψήφιος πυρφόρος χορηγός τι αγοράζει.

*Μύκονος= ένα απέραντο βιζιταδικο 

Τα παραλές η "απελευθέρωση" δεν έχει ταμπέλες... Χαρ χαρ χαρ. Σεξιστή ε σεξιστή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...