Προς το περιεχόμενο

σκυλος για μπανιο σε πλαζ


georgeγ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, YourTrueLegend είπε

Νταξει, δεν ηταν κακο σαν χιουμορ.

Χαιρομαι που μπορεσες να ακολουθησεις εστω αυτο.

Παραπερα δεν εχει νοημα η συζητηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, billdanos said:

Μα δεν χρειάζεται τόση ανάλυση. Όταν κάποιος βρίκεται ανάμεσα σε κόσμο, οφείλει να τους σέβεται όλους είτε έχει σκύλο, είτε παιδιά, είτε παίζει ρακέτες, είτε ακούει μουσική...

Αυτό είναι εντελώς διαφορετικό από το να λέει κάποιος "απαιτώ να μην μπαίνουν οι σκύλοι στη θάλασσα" γιατί είναι το ίδιο με του να του έλεγα κι εγώ "δεν μου αρέσει η φάτσα σου και απαιτώ να μην είσαι κοντά μου στην παραλία"...

Οι normal ιδιοκτήτες σκύλων πάντα επιλέγουν παραλίες στις οποίες μπορεί να κάνει μπάνιο και ο σκύλος. Σε περίπτωση που κάποιος ενοχληθεί και έρθει και το δηλώσει ευγενικά, θα βρεθεί κάποια λύση συνήθως με την απομάκρυνση ενός από τους 2 κατά μερικές δεκάδες μέτρα πιο πέρα και όλα οκ...

Αν όμως αρχίσει να ουρλιάζει και απαιτεί φίμωτρα, αστυνομίες και λιμενικά, χωρίς να είναι ικανός να φερθεί πολιτισμένα, τότε δυστυχώς θα χαλάσουν και οι δικές μου διακοπές αλλά και οι δικές του. 

Simple?

Οχι για κατι που οριζεται ρητα απο το νομο, δεν γινεται να παρουσιαζουμε "ενοχλημενο" τον λουομενο απο την παρουσια του παρανομου και "οκ μωρε ας κανει περα ο λουομενος αμα δεν τα βρουνε". Ο νομος υπαρχει για να εφαρμοζεται και οχι για να συμβιβαζομαστε με αυτον που (επιδεικτικα) τον γραφει εκει που δεν πιανει μελανι. (τα περι φιμωτρων δε τα ειπα εγω και δεν με βρισκουν και συμφωνο).

Και επιπλεον διαφωνω οτι αυτο αποτελει σταση ζωης γενικοτερα. Με τη λογικη του "ωχ αδελφε μου τωρα, μη χαλαμε τη ζαχαρενια μας" εχουν βρει χωρο σε καθε επιπεδο οι διαφοροι αεριτζήδες ασυνειδητοι. Μικρη η μεγαλυτερη η παρανομια καθε φορα, και στο τελος της ημερας ολοι κλαιγονται οτι σε αυτη τη χωρα δεν εφαρμοζονται οι νομοι...

4 minutes ago, talibanakos said:

Χαιρομαι που μπορεσες να ακολουθησεις εστω αυτο.

Παραπερα δεν εχει νοημα η συζητηση.

Οσο αδυνατεις να απαντησεις στις ερωτησεις που σου γινονται (αλλα την ιδια ωρα νομιζεις οτι απαντησεις) ειναι προφανες οτι δεν μπορει να υπαρξει συζητηση.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, YourTrueLegend said:

Οχι για κατι που οριζεται ρητα απο το νομο, δεν γινεται να παρουσιαζουμε "ενοχλημενο" τον λουομενο απο την παρουσια του παρανομου και "οκ μωρε ας κανει περα ο λουομενος αμα δεν τα βρουνε". Ο νομος υπαρχει για να εφαρμοζεται και οχι για να συμβιβαζομαστε με αυτον που τον καταπατα. (τα περι φιμωτρων δε τα ειπα εγω και δεν με βρισκουν και συμφωνο).

Ο νόμος δεν απαγορεύει στο σκύλο να μπεί στη θαλασσα σε μια παραλία που δεν είναι οργανωμένη. 

Αν κάτσω με το σκύλο μου σε μια άδεια παραλία και έρθεις δίπλα μου αργότερα ουρλιάζοντας για το σκύλο, καταλαβαίνεις πως δεν έχω εγώ το πρόβλημα (ειδικά αν η παραλία είναι τεράστια)... 

Δεν χρειάζεται νόμος για την απλή λογική. Αν και τώρα θυμήθηκα και τον αντικαπνιστικό... 😛 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Οσο αδυνατεις να απαντησεις στις ερωτησεις που σου γινονται (αλλα την ιδια ωρα νομιζεις οτι απαντησεις) ειναι προφανες οτι δεν μπορει να υπαρξει συζητηση.

Σου απαντησα,δε σε καλυψα και καπου εκει τελειωνει το θεμα.

Με απολυτους ανθρωπους ειναι αδυνατον να γινει η οποιαδηποτε συζητηση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, billdanos said:

Ο νόμος δεν απαγορεύει στο σκύλο να μπεί στη θαλασσα σε μια παραλία που δεν είναι οργανωμένη. 

Αν κάτσω με το σκύλο μου σε μια άδεια παραλία και έρθεις δίπλα μου αργότερα ουρλιάζοντας για το σκύλο, καταλαβαίνεις πως δεν έχω εγώ το πρόβλημα... 

Δεν χρειάζεται νόμος για την απλή λογική. Αν και τώρα θυμήθηκα και τον αντικαπνιστικό... 😛 

Μιλησα εγω καπου για ουρλιαχατα και υστεριες ή για τσαμπουκαδες; Εφαρμογη νομου λεω απο την αρχη του τοπικ.

  Οπως ακριβως και με τον αντικαπνιστικο που σωστα λες, ετσι και εδω, πρεπει ο περιγυρος να μην ανεχεται τον παρανομουντα βαση του νομου και -το βασικοτερο- να μην συμβιβαζεται μαζι του για κανενα λογο. Ο μη συμβιβασμος δεν σημαινει τιποτα περισσοτερο απο μια απλη παρατηρηση η οποια αν δεν βοηθησει, ολοκληρωνεται με ενα τηλεφωνο-καταγγελια στην αρμοδια υπηρεσια.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, YourTrueLegend said:

Μιλησα εγω καπου για ουρλιαχατα και υστεριες ή για τσαμπουκαδες; Εφαρμογη νομου λεω απο την αρχη του τοπικ.

  Οπως ακριβως και με τον αντικαπνιστικο που σωστα λες, ετσι και εδω, πρεπει ο περιγυρος να μην ανεχεται τον παρανομουντα βαση του νομου και -το βασικοτερο- να μην συμβιβαζεται μαζι του για κανενα λογο. Ο μη συμβιβασμος δεν σημαινει τιποτα περισσοτερο απο μια απλη παρατηρηση η οποια αν δεν βοηθησει, ολοκληρωνεται με ενα τηλεφωνο-καταγγελια στην αρμοδια υπηρεσια.

Δεν διαφωνεί κανείς με αυτό.

Υπάρχει όμως και η περίπτωση του "βαρεμένου" (εγώ τον αποκαλώ έτσι), που θα σε δει με το σκύλο στην παραλία και θα έρθει να ζητήσει το λόγο από 500 μέτρα μακριά... Εκεί έχουμε πρόβλημα και με αυτές τις αντιδράσεις μόνο. Γιατί αν γίνουμε όλοι σαν αυτόν, σε κάθε "κιχ" που θα ακούγεται σε μια παραλία, θα πρέπει να καλούμε όλοι ταυτόχρονα την αστυνομία...

Στην εικόνα βλέπεις το σκύλο σε μία παραλία από αυτές που επιλέγω συνήθως. Αν αυτός που φαίνεται πεεεεεεερα στο βάθος έρθει και μου ζητήσει το λόγο, καταλαβαίνεις πως δεν υπάρχει περίπτωση να τον αντιμετωπίσω στα σοβαρά...

 

IMG_1399.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μα δεν χρειάζεται τόση ανάλυση. Όταν κάποιος βρίκεται ανάμεσα σε κόσμο, οφείλει να τους σέβεται όλους είτε έχει σκύλο, είτε παιδιά, είτε παίζει ρακέτες, είτε ακούει μουσική...

Αυτό είναι εντελώς διαφορετικό από το να λέει κάποιος "απαιτώ να μην μπαίνουν οι σκύλοι στη θάλασσα" γιατί είναι το ίδιο με του να του έλεγα κι εγώ "δεν μου αρέσει η φάτσα σου και απαιτώ να μην είσαι κοντά μου στην παραλία"...

Οι normal ιδιοκτήτες σκύλων πάντα επιλέγουν παραλίες στις οποίες μπορεί να κάνει μπάνιο και ο σκύλος. Σε περίπτωση που κάποιος ενοχληθεί και έρθει και το δηλώσει ευγενικά, θα βρεθεί κάποια λύση συνήθως με την απομάκρυνση ενός από τους 2 κατά μερικές δεκάδες μέτρα πιο πέρα και όλα οκ...

Αν όμως αρχίσει να ουρλιάζει και απαιτεί φίμωτρα, αστυνομίες και λιμενικά, χωρίς να είναι ικανός να φερθεί πολιτισμένα, τότε δυστυχώς θα χαλάσουν και οι δικές μου διακοπές αλλά και οι δικές του. 

Simple?

και δεν είναι μόνο αυτό, εδώ στη χώρα υπάρχουν και συμπολίτες συνάνθρωποι που αποκαλούν του άλλους και ''κοπρόσκυλα''. Μιλάμε για τεράστια προκατάλυψη όπου το θέμα ειναι καθαρά ΠΑΘΗΤΙΚΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, billdanos said:

Δεν διαφωνεί κανείς με αυτό.

Υπάρχει όμως και η περίπτωση του "βαρεμένου" (εγώ τον αποκαλώ έτσι), που θα σε δει με το σκύλο στην παραλία και θα έρθει να ζητήσει το λόγο από 500 μέτρα μακριά... Εκεί έχουμε πρόβλημα και με αυτές τις αντιδράσεις μόνο. Γιατί αν γίνουμε όλοι σαν αυτόν, σε κάθε "κιχ" που θα ακούγεται σε μια παραλία, θα πρέπει να καλούμε όλοι ταυτόχρονα την αστυνομία...

Στην εικόνα βλέπεις το σκύλο σε μία παραλία από αυτές που επιλέγω συνήθως. Αν αυτός που φαίνεται πεεεεεεερα στο βάθος έρθει και μου ζητήσει το λόγο, καταλαβαίνεις πως δεν υπάρχει περίπτωση να τον αντιμετωπίσω στα σοβαρά...

IMG_1399.JPG

Κανεις λαθος στο "δεν διαφωνει κανεις με αυτο". Οσες σελιδες υπαρχει αυτο το τοπικ, οι προσωπικοι χαρακτηρισμοι και οι προσβολες απο 2-3 χρηστες  (και μερικες αλλες πιο πραες αντεγκλησεις) γινανε ακριβως επειδη οι ιδιοι διαφωνουν με το αυτονοητο της εφαρμογης των νομων. Διαφορετικα, οπως εγραψα και πριν θα ειχαν συμφωνησει ολοι στο αυτονοητο της εφαρμογης των νομων και το τοπικ θα ειχε ολοκληρωθει στην 1η σελιδα μετα τις 2-3 συμβουλες προς τον ts να καλεσει την αρμοδια υπηρεσια.

Το υπολοιπο που λες δεν εμπιπτει σε αυτα που συζητησαμε προηγουμενως, αλλα αν πρεπει να πω τη γνωμη μου ειναι οτι προφανως ο ιδιοκτητης στη φωτο ειναι καθολα νομιμος και σωστος, ακομα και στη θαλασσα μπορει να βαλει το σκυλο του -βαση το νομου παντα κι οχι βαση του τι λεω εγω-. Και εννοειται πως δεν εχει βαση καμια παρατηρηση στον ιδιοκτητη του σκυλου που ειναι σωστοτατος.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

 Aν συχνάζεις εκεί και την ξαναδείς θέλω όνομα παραλίας.. θα μπει στην black list, φοβάμαι τα τσιοάοα και δεν θα ήθελα να βρεθώ φαίης του φαίης με το θηρίο.

Εγώ θα την έπεφτα καμάκι στη κοπέλα παρέα με τον αργρεντινο ναπολιτανο του θείου, ο οποίος αμα δεν κάνει κανονικό μπάνιο ξέρεις και πως μυρίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

 Aν συχνάζεις εκεί και την ξαναδείς θέλω όνομα παραλίας.. θα μπει στην black list, φοβάμαι τα τσιοάοα και δεν θα ήθελα να βρεθώ φαίης του φαίης με το θηρίο.

Συνέβη και σε μένα αυτό Δευτέρα έως Παρασκευή

 Σαβ/Κο δεν την βρήκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nipoa είπε

οι βλακες με τις ρακετες μπορουν να απαγορευτουν απο τις παραλιες?

Αμην, μιλαμε για ζωαδια επι το πλειστον

Επεξ/σία από tritonas00
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, eliasjuve είπε

Συνέβη και σε μένα αυτό Δευτέρα έως Παρασκευή

 Σαβ/Κο δεν την βρήκα. 

Είχε και το τσιοάοα μαζί η Ραβανή; Nα λέτε και πού τις βρίσκετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, tritonas00 said:

Αμην, μιλαμε για ζωαδια επι το πλειστον

Το ίδιο ισχύει και για αυτούς. Δεν μπορείς σε μια παραλία γεμάτη με κόσμο, να αποφασίσεις να παίξεις ρακέτες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, YourTrueLegend said:

Ο τυπος με το που εμφανιζοταν στην πλαζ επρεπε να ειχαν γινει μινιμουμ 10 κλησεις στην αστυνομια, επι τοπου. Και δεν παιρνει ουτε ενας...

Δεν απαγορευεται η παρουσια σκυλων και οικοσιτων κατοικιδιων στη παραλια, τηρωντας φυσικα καποια πραγματα, οπως να μην ενοχλεις τους αλλους, κατι που δεν εκανε ο συγκεκριμενος στη συγκεκριμενη περιπτωση.

Οι νομοι και τα παραδειγματα του τι ισχυει και τι οχι, ειναι συγκεντρωμενα εδω.

http://www.mybestfriend.gr/epitreponte-ta-skylia-stin-paralia-oles-i-diefkrinisis-pou-chriazese-apo-dikigoro/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...