Προς το περιεχόμενο

Τιμές κυλικείου στα πλοία


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ακριβές οι τιμές γιατί εκείνη την στιγμή δεν εχεις που άλλου να πας να αγοράσεις αν δεν σου αρέσουν οι τιμές . Γύρω γύρω έχει θάλασσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hmmy92 είπε

Δηλαδή να μην κλανω?

Αν είναι να χρησιμοποιείς τετοια επιχειρήματα στους διαλογους που κάνεις, καλύτερα ήταν να μη μιλάς (μασά καμια τσίχλα) ή αντιστοιχα να μη γράφεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις παντως μια φορα σε μεγαλο ταξιδι με καραβι(νυχτερινο) ειχαμε αγορασει ενα μπουκαλι ουισκι απο μαρκετ να περασει το βραδυ(οδευαμε προς διακοπες και οχι το αντιθετο) και ρωτησαμε τα παιδια που δουλευαν "να το ανοιξουμε ή θα μας κυνηγησετε" και η απαντηση ηταν "παδια αγοραστε και κανενα αναψυκτικο για το ξεκαρφωμα¨χαχαχα. Φυσικα πριν ειχαμε κανει αρκετη καταναλωση απο καφεδες μεχρι φαγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

εμένα το Point Μου είναι άλλο. 

πότε κάτι θεωρείται αισχροκέρδεια και πότε όχι.

γιατί μερικές φορές θεωρούμε νορμαλ να μας τον πιάνουν και άλλες το βαφτίζουμε αισχροκέρδεια.

ειλικρινά αυτό δε το έχω καταλάβει. 

Εξαρτάται από την περίπτωση. Αισχροκέρδεια είναι όταν κάποιος εκμεταλλεύεται κάποιον που είναι σε αδύναμη κατάσταση.

Το να μην πάω στην Μύκονο σε βίλα με 20.000 ευρώ/μέρα δεν είναι εκμετάλλευση της αδυναμίας. Ούτε είναι κατάσταση αδυναμίας το ότι είσαι σε ένα καράβι και οι τιμές είναι υψηλές. Σε τελική ανάλυση, αν οι τιμές είναι υπερβολικά υψηλές, ο καταστηματάρχης θα έχει πολύ μειωμένο τζίρο και θα αναγκαστεί να τις μειώσει ή θα έχει δεκάδες αρνητικές κριτικές στην εταιρεία του.

Γι' αυτό και στις περισσότερες περιπτώσεις το σύστημα του ανταγωνισμού δουλεύει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Αισχροκέρδεια: επιδίωξη και ιδίως επίτευξη υπερβολικού κέρδους με παράνομα ή ανήθικα μέσα"

Οκ, σίγουρα υπάρχουν καλύτερες ερμηνείες σε offline  λεξικά αλλά είμαι εκτός και δεν έχω πρόσβαση αυτή τη στιγμή.

Σε κάθε περίπτωση αυτό που σηκώνει πολύύύ συζήτηση είναι το υπογραμμισμένο (τι είναι ηθικό και τι όχι)

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα δεν ειναι μονο τα πλοια,που μπορει ο καθενας να προνοησει απο ενα περιπτερο στο λιμανι κ να φορτωσει με νορμαλ τιμη 2 κρουασαν κ 2 πατατακια,αλλα και στα αεροδρομια,πχ Αθηνας,οπου γνωστη εταιρια τυροπιτοειδων προ ετων που ειχα τσεκαρει,εδινε πχ τη ζαμπονοτυροπιτα με 3,50 ευρω,την ιδια που στην υπολοιπη ελλαδα την πουλαει 1,80..Τα δε σαντουιτσακια αραβικες κλπ αστο..Ειναι που ειναι φουσκωμενες ηδη οι τιμες.Ακομα κ αν περιεχει ειδικο φορο-ενοικια,οφειλουν οι ιθυνοντες που νομοθετουν να τα εξομαλυνουν.

Επεξ/σία από magicnumbers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Καλα δεν ειναι μονο τα πλοια,που μπορει ο καθενας να προνοησει απο ενα περιπτερο στο λιμανι κ να φορτωσει με νορμαλ τιμη 2 κρουασαν κ 2 πατατακια,αλλα και στα αεροδρομια,πχ Αθηνας,οπου γνωστη εταιρια τυροπιτοειδων προ ετων που ειχα τσεκαρει,εδινε πχ τη ζαμπονοτυροπιτα με 3,50 ευρω,την ιδια που στην υπολοιπη ελλαδα την πουλαει 1,80..Τα δε σαντουιτσακια αραβικες κλπ αστο..Ειναι που ειναι φουσκωμενες ηδη οι τιμες.Ακομα κ αν περιεχει ειδικο φορο-ενοικια,οφειλουν οι ιθυνοντες που νομοθετουν να τα εξομαλυνουν.

Καλυτερα που εχει αυτα ακριβα, να ψωνιζουν οι τουριστες να παιρνει λεφτα το αεροδρομιο απο αυτους, και να εχει χαμηλοτερους φορους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς,αλλά εγώ μία φορά είχα κλείσει καμπίνα(με άγνωστους) και οι δύο βγάλαν τάπερ και τρώγαν ΜΕΣΑ.Αραχτός ξάπλα διάβαζα το βιβλίο μου και δίπλα περνούσαν τάπερ με λαχανοντολμάδες,τζατζίκι,κεφτεδάκια μέχρι και κάτι ξυδάτο αγνώστης ταυτότητας.Δεν ξέρω πόσο συχνά ταξιδεύετε και πόσες ώρες είναι τα ταξίδια αλλά μήπως υπερβάλλετε ορισμένοι?

Επεξ/σία από Muchacho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς,αλλά εγώ μία φορά είχα κλείσει καμπίνα(με άγνωστους) και οι δύο βγάλαν τάπερ και τρώγαν ΜΕΣΑ.Αραχτός ξάπλα διάβαζα το βιβλίο μου και δίπλα περνούσαν τάπερ με λαχανοντολμάδες,τζατζίκι,κεφτεδάκια μέχρι και κάτι ξυδάτο αγνώστης ταυτότητας.Δεν ξέρω πόσο συχνά ταξιδεύετε και πόσες ώρες είναι τα ταξίδια αλλά μήπως υπερβάλλετε ορισμένοι?

Καλα στην καμπινα πρακτικα δεν προκειται να μπουν να σε ενοχλησουν εκτος κι αν εχεις βαλει τερμα παντελιδη.

Για τους κοινοχρηστους χωρους λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς,αλλά εγώ μία φορά είχα κλείσει καμπίνα(με άγνωστους) και οι δύο βγάλαν τάπερ και τρώγαν ΜΕΣΑ.Αραχτός ξάπλα διάβαζα το βιβλίο μου και δίπλα περνούσαν τάπερ με λαχανοντολμάδες,τζατζίκι,κεφτεδάκια μέχρι και κάτι ξυδάτο αγνώστης ταυτότητας.Δεν ξέρω πόσο συχνά ταξιδεύετε και πόσες ώρες είναι τα ταξίδια αλλά μήπως υπερβάλλετε ορισμένοι?

Οι καφρίλες που λεγαμε.

Τους ζητάς ευγενικά να πανε αλλου να φάνε και άμα σου πουν τιποτα "επιτρέπεται να κλανω; ", τους απαντας οτι παιδιά, οι μυρωδιές με ανακατευουν, είτε εσεις θα φάτε αλλου, ή θα ξεράσω στην καμπίνα, τι προτιμάτε; 

 

ΕΚΤΟΣ αν κεράσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Muchacho είπε

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς,αλλά εγώ μία φορά είχα κλείσει καμπίνα(με άγνωστους) και οι δύο βγάλαν τάπερ και τρώγαν ΜΕΣΑ.Αραχτός ξάπλα διάβαζα το βιβλίο μου και δίπλα περνούσαν τάπερ με λαχανοντολμάδες,τζατζίκι,κεφτεδάκια μέχρι και κάτι ξυδάτο αγνώστης ταυτότητας.Δεν ξέρω πόσο συχνά ταξιδεύετε και πόσες ώρες είναι τα ταξίδια αλλά μήπως υπερβάλλετε ορισμένοι?

Είναι το ταξιδιωτικό mood (ταξίδι=φαγητό).

Προσωπικά κάνω τα περισσότερα ταξίδια οδικώς (και οδηγικώς :)) και βάζω το πρώτο χέρι στα σαντουϊτσάκια μόλις βγω στην...εθνική (και άρα το ταξίδι έχει ξεκινήσει :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία, οι περισσότερες θέσεις στο σαλόνι (αν όχι όλες) είναι για τους πελάτες των κυλικείων, όπου προφανώς απαγορεύεται η κατανάλωση άλλων προϊόντων, άσχετο που γενικώς υπάρχει ελαστικότητα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, isay είπε

Οι καφρίλες που λεγαμε.

Τους ζητάς ευγενικά να πανε αλλου να φάνε και άμα σου πουν τιποτα "επιτρέπεται να κλανω; ", τους απαντας οτι παιδιά, οι μυρωδιές με ανακατευουν, είτε εσεις θα φάτε αλλου, ή θα ξεράσω στην καμπίνα, τι προτιμάτε; 

ΕΚΤΟΣ αν κεράσουν!

ε μα, δεν προσφεραν κανα μεζεδακι? :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Για την ιστορία, οι περισσότερες θέσεις στο σαλόνι (αν όχι όλες) είναι για τους πελάτες των κυλικείων, όπου προφανώς απαγορεύεται η κατανάλωση άλλων προϊόντων, άσχετο που γενικώς υπάρχει ελαστικότητα... 

Ναι αλλα πρακτικα δεν μπορουν να σε διωξουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Για την ιστορία, οι περισσότερες θέσεις στο σαλόνι (αν όχι όλες) είναι για τους πελάτες των κυλικείων, όπου προφανώς απαγορεύεται η κατανάλωση άλλων προϊόντων, άσχετο που γενικώς υπάρχει ελαστικότητα... 

δεν το καταλαβαινω αυτο, επιβατης δεν εισαι? με ποιο δικαιωμα να σε διωξουν αμα δεν ενοχλεις κανεναν?

το επομενο βημα ειναι αμα δεν φας τις βλακειες των αεροπλανων να σε πανε στις αποσκευες :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...