Προς το περιεχόμενο

Τιμές κυλικείου στα πλοία


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, με αφορμή ότι είναι περίοδος διακοπών θα ήθελα να ρωτήσω γιατί τα κυλικεία των πλοίων που κάνουν δρομολόγια σε τουριστικά μέρη είναι τόσο ακριβά? Έχω βρει στο ίντερνετ πίνακες που δείχνουν ενδεικτικές τιμές οι οποίες είναι αρκετά φυσιολογικές, το ερώτημα είναι γιατί στην πραγματικότητα είναι τόσο ακρίβα?

Επεξ/σία από hmmy92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο καθένας προσπαθεί να κερδίσει όσα περισσότερα μπορεί εκμεταλλευόμενος την ανάγκη του άλλου.

για τον ίδιο ακριβώς λόγο που στα νησιά τώρα τα σπίτια-δωμάτια νοικιάζονται με 100€/ημέρα ενώ το χειμώνα πιάνουν 20€.

για τον ίδιο λόγο που απ ότι διάβασα, στις περιοχές γύρω από το μάτι (πυρκαγιά) τα ενοίκια πήγαν στο Θεό.

παραδείγματα υπάρχουν πολλά. αν καθίσω να γράφω δε θα τελειώσω ούτε το βράδυ.

Εσύ μόνο αυτό στο καράβι παρατήρησες; 

Επεξ/σία από Γιαούρτι
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιαούρτι είπε

ο καθένας προσπαθεί να κερδίσει όσα περισσότερα μπορεί εκμεταλλευόμενος την ανάγκη του άλλου.

για τον ίδιο ακριβώς λόγο που στα νησιά τώρα τα σπίτια-δωμάτια νοικιάζονται με 100€/ημέρα ενώ το χειμώνα πιάνουν 20€.

για τον ίδιο λόγο που απ ότι διάβασα, στις περιοχές γύρω από το μάτι (πυρκαγιά) τα ενοίκια πήγαν στο Θεό.

παραδείγματα υπάρχουν πολλά. αν καθίσω να γράφω δε θα τελειώσω ούτε το βράδυ.

Εσύ μόνο αυτό στο καράβι παρατήρησες;  

Στο καράβι υπάρχει πλαφόν, όπως πχ στα καύσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι ενδεικτικές τιμές είναι για συγκεκριμένα είδη και ισχύουν, αν δεις στον κατάλογο λέγονται είδη διατιμησης κάπως έτσι, έχω φάει τοστ πχ ζαμπόν τυρί με 1 και κάτι σε πλοίο

Επεξ/σία από patrickdrd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, isay είπε

Πρώτον γιατί δεν ζήτησες προϊοντα τιμής διατίμησης και δευτερον για τα μη διατιμησης, ειναι ελεύθερο εμποριο. 

Κατάλαβα

Βέβαια καφέ εσπρέσο παγωμένο ή ζεστό δεν έχω δει ποτέ με 1,45

Επεξ/σία από hmmy92
Update
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ορισμένες από το υπουργείο ανώτατες τιμές σε είδη "πρώτης ανάγκης" (πχ νερό, τόστ) έτσι ώστε να μην μπορεί κανείς να παραπονεθεί ότι "πέθανα στην πείνα" ή "γκαγκάνιασα από την δίψα αλλά οι τιμές ήταν απλησίαστες".

Για τα υπόλοιπα οι τιμές ακολουθούν τους νόμους της αγοράς (προσφορά/ζήτηση, ανταγωνισμός).

 

ΥΓ Τα προϊόντα που υπάγονται στις τιμές του υπουργείου είναι πολύ συγκεκριμένα. Πχ μπορεί το τοστ ζαμπόν/τυρί να είναι στο 1,5 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς) αλλά αν το "αλλάξεις" λίγο και ζητήσεις και ντομάτα τότε η τιμή απογειώνεται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hmmy92 είπε

Στο καράβι υπάρχει πλαφόν, όπως πχ στα καύσιμα.

πλαφόν υπάρχει σε μερικά.

πχ σου λέει τοστ ζαμπον-τυρί... 1,5€

Ο άλλος στο καράβι σου βάζει και μαγιονέζα και το πουλάει 4€. Το ζαμπόν-τυρί μας τελείωσε κύριε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μονο νερο αγοραζω απο το πλοιο.

Εκτος του οτι ολα ειναι πανακριβα, ειναι και απαραδεκτης ποιοτητας και γευσης.

Την αλλη φορα πηρα ενα σαντουιτς με γευση χωμα

Οποτε εχω φροντισει να εχω φαει απο πριν, και να εχω τιποτα μαζι μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

Εγω μονο νερο αγοραζω απο το πλοιο.

Εκτος του οτι ολα ειναι πανακριβα, ειναι και απαραδεκτης ποιοτητας και γευσης.

Την αλλη φορα πηρα ενα σαντουιτς με γευση χωμα

Οποτε εχω φροντισει να εχω φαει απο πριν, και να εχω τιποτα μαζι μου.

Αυτό. Σακούλα ισοθερμική με μπουκαλάκια νερού και σαντουϊτσάκια από το σπίτι σε αλουμινόχαρτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, isay είπε

Με χαρά να σε βοηθήσω. Δες εδω -> http://lmgtfy.com/?q=προϊόντα+διατίμησης

@hmmy92

Τι σε μπέρδεψε; 

Επεξ/σία από isay
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ δεν αγοράζω στο καράβι. Φέτος που ταξίδεψα είχα το θερμό με το νεράκι μου συν κάτι άλλα που είχα αγοράσει απ έξω.

Δε ξέρω για εσάς αλλά εμένα μου τη δίνει αυτή η συμπεριφορά. Να σου διπλασιάζουν τις τιμές σε μερικά σημεία επειδή σε έχουν στο χέρι και δεν έχεις άλλη λύση. πχ αεροδρόμιο, ΣΕΑ στις εθνικές.... (πληρώνουν εξτρά εκεί θα μου πείτε)

εμένα η ερώτηση μου είναι άλλη, που είναι η διαχωριστική γραμμή ανάμεσα σε αισχροκέρδεια και ..προσφορά και ζήτηση. 

Δηλαδή, παραπονιόμαστε για τις τιμές σε κάποιο προϊόν και σου λέει ο άλλος, είναι ο νόμος της αγοράς, προσφορά και ζήτηση οπότε δικαιολογείται.

Άλλη φορά αυτό χαρακτηριζεται ως αισχροκέρδεια.

Γιατί δηλαδή οι διπλάσιες τιμές στην τουριστική περίοδο είναι κάτι νορμαλ και δεν είναι αισχροκέρδεια και κάτι άλλο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, hmmy92 είπε

Κατάλαβα

Βέβαια καφέ εσπρέσο παγωμένο ή ζεστό δεν έχω δει ποτέ με 1,45

Πέστα, τι κάνει το κράτος να διασφαλίσει το "κοινωνικό αγαθό" του freddo espresso στο εκμεταλλευόμενο από τη μπουρζουαζία προλεταριάτο βάζοντάς το στη διατίμηση.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός του καφέ, πριν ξεκινήσεις βαλε στο σακίδιο σου δυο χορταστικά σάντουιτς για το ταξίδι και αστους αυτούς να πουλάνε 50 ευρώ το τοστ

Έτσι κάνω εγώ!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...