Προς το περιεχόμενο

Τιμές κυλικείου στα πλοία


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

46 λεπτά πριν, isay είπε

Εσυ έχεις μεγαλώσει με το καθιερωμένο και για αυτό δεν σου κάθεται το τυπικό της λεπτομέρειας. Αν εχει σαλόνι καφετέριας οπως π.χ. ειναι το εστιατοριο, μια χαρά μπορει να το εφαρμόσει, δηλαδή να σου λεει αν θελετε να καθίσετε στο συγκεκριμένο σαλονι, πρεπει να πάρετε κατι. Αν δεν πάρετε δεν μπορείτε να κατσετε, και μπορειτε να πατε στις σκάλες, στο διάδρομο (*), στις σκάλες (*), στο κατάστρωμα, στην καμπίνα σας ή στην αεροπορική σας θέση. Εχεις πληρώσει εισιτηριο να ταξιδεψεις στην αντιστοιχη κατηγορία, οχι οτι θα εχεις προσβαση οπου θελεις και οσο θελεις και οπως θελεις. 

είναι μια καφετερια μεσα στο πλοίο. Αμα αγοράσεις κατσε και δες και τηλεοραση και κανε οτι θες, αλλα αν δεν αγοράσεις, δεν γινεται. Πηγαινε αλλου.

Δεν ξέρω αν σου εχει τυχει, αλλα υπάρχουν πλοια που επιτρεπουν προσβαση σε συγκεκριμένο σαλονι, μονο για κάτοχους καμπινας και συνηθως το λενε σανολι Α θεσης. 

Βεβαια αυτό πρακτικά δεν εφαρμοζεται πουθενα, δηλαδη κάνουν τα στραβά ματια, εκτος πολύ τραβηγμένω περιπτώσεων, πχ παει ο αλλος στο σαλονι και πιανει 4 καναπεδες, φερνει κοντοσουβλι-σουβλα απο το σπιτι ή απλωνει σλιπινγκ μπαγκ σε στενο διαδρομο. 

(*) Τυπικά ουτε σε διαδρομους και σκάλες επιτρεπεται να κάθεσαι και αυτό για λογους ασφαλειας. Οι διαδρομοι και οι σκάλες θεωρουνται διοδοι διαφυγής σε περιπτωση αναγκης και πρεπει να ειναι πεντακαθαροι απο οτιδηποτε. Κανονικα δεν επιτρεπονται ουτε διαφημιστικα stands, ουτε πυροσβεστηρες, τιποτα. 

Αυτό γιατί και οι εταιρίες βγαζουν χρήμα απο το αυξημενο πληθος ταξιδιωτών αλλα και ο κόσμος "βολευεται" πιο οικονομικα.

Παλιότερα έβγαιναν άπειρα υπεραριθμα για καταστρωμα και επρεπε να γινουν κάποια ατυχήματα (αν θυμαμαι καλα το πιο προσφτο ήταν το Σάμινα) για να ερθει το κράτος και να πει τόσους χωρά το καραβι (χ απο αυτους, Υ απο αυτους, Ζ απο αυτους) και έκαναν και ελεγχους μετρησης. Τωρα χαλαρωσαν πάλι τα μετρα, μεχρι να γινει πάλι καποιο ατυχημα. Το πόσος κοσμος μπορει να μπει σε ενα καραβι, οριζεται απο την άδεια που εχει. 

Ελαχιστη καταναλωση εχουν μονο τα κεντρα διασκεδασης και θα πρεπει να αναγραφεται στον τιμοκαταλογο.

Οποτε πρακτικα μπορω να παω οπου γουσταρω και να μην παρω τιποτα. Αυτο βασει νομου.

 

Χτες, φιλη μου εψαχνε να ταξιδεψει στην Μηλο, και επειδη δεν ειχε διαθεσιμα εισιτηρια, της εκοψαν 30 αυγουστου, και της ειπαν μπες σημερα με αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα το πρώτο tab και είδα τα κλασικά που περίμενα να δώ... 

ελεύθερη αγορά κτλ κτλ...

 

Πάντα σε τέτοια ποστ κάνουμε λες και παίζουμε κάνα επιτραπέζιο και διαβάζουμε τους κανόνες.. ξεχνώντας ότι μιλάμε για πραγματική ζωή για την κοινωνία μας και για την ευθύνη μας να την παραδώσουμε καλύτερη στις επόμενες γενιές... 

 

 

Αυτά περί ελεύθερης αγοράς ειναι χαζομάρες! 

Στην αρπαχτή και στην ρεμούλα ειναι το μυαλό τους βρώμικα πανάρχαια πλοία που προσπαθούν να αρπάξουν με την κάθε δικαιολογία και ευκαιρία...

 

Γιατί να πουλάς πχ 6 ευρώ το σάντουιτς των 80 λεπτών (αν το έπαιρνες απο το ψυγείο του περιπτέρου στην στεριά) και να πουλήσεις πχ 100 τέτοια  και ανταυτού να μην έχεις ένα ωραίο πιάτο ή πχ ενα burger-king όπου θα βγάζεις ένα μέτριο κέρδος αλλά θα πουλήσεις πχ 1000? 

ή αντί να πουλάς κινέζικα πλαστικά γκατζετάκια με 10000% κέρδος να μην πουλάς χρήσιμα πράγματα μάρκας με κανονικό κέρδος και ετσι να αυξήσεις την κατανάλωση; 


Γιατί πολύ απλά στην δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να έχεις οργάνωση και να δουλεύεις σωστά..

 

Ελευθερη αγορά δεν ειναι και αυτό; μην μου πείτε ότι mcdonalds burgerking κτλ ειναι κομουνισμός! 
 

Αλλά πιανόμαστε απο την γενική περιγραφή της ελεύθερης αγοράς αδιαφορώντας για την ουσία έτσι ώστε να κάνουμε τις ρεμούλες μας!

στην πρώτη απλά βάζεις τον ναύτη που καθαρίζει τις τουαλέτες και σιδερώνει και πλένει να κάθετε βάρδια στην μπάρα και να πουλάει κρουασάν μαζικής παραγωγής τυποποιημένα του 30άλεπτου στα 3 ευρώ++++  και κινέζικα ακουστικά του 1 ευρώ στα 30 ευρώ...  lowest hanging fruit που λένε και οι φίλη μας οι αμερικάνοι ... 

 

Με το να κοιτάμε την ζωή σαν να ειναι κανόνες απο επιτραπέζιο και να λέμε "α το γράφει εδώ ότι μπορεί να το κάνει αν θέλει" αντι σαν πολίτες όπου βλέπουμε το στραβό να το πολεμάμε (με νόμιμους τρόπους πχ πιέζοντας την βουλή να βγάλει νέους νόμους ή διαμαρτυρόμενοι στα αφεντικά κτλ)  το κράτος μας πάντα θα πηγαίνει απο το κακό στο χειρότερο είτε μιλάμε για ιδιωτικό είτε για δημόσιο τομέα ! 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zio10 είπε

(Απορία, το <<καραβίσιος>> που λέμε πάει στην τιμή, στην ποιότητα ή και στα δύο;  :D ).

Το καραβίσιος ή βαπορίσιος αναφέρεται στην ποιότητα φυσικά. Το λένε για τον ελληνικό(ή τούρκικο?) καφέ, στη φουρτούνα ο καφετζής με το ένα χέρι κρατιέται από κάπου και με το άλλο κρατάει το μπρίκι στη φωτιά αποτέλεσμα να σταματάει συνέχεια η βράση και μην κάνει καϊμάκι.

Για την τιμή λέγεται αλλιώς, τον πλήρωσα καραβίσιο/βαπορίσιο :P

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ελαχιστη καταναλωση εχουν μονο τα κεντρα διασκεδασης και θα πρεπει να αναγραφεται στον τιμοκαταλογο.

Οποτε πρακτικα μπορω να παω οπου γουσταρω και να μην παρω τιποτα. Αυτο βασει νομου.

 

Όπως νομιζεις

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

 

Χτες, φιλη μου εψαχνε να ταξιδεψει στην Μηλο, και επειδη δεν ειχε διαθεσιμα εισιτηρια, της εκοψαν 30 αυγουστου, και της ειπαν μπες σημερα με αυτο...

Η φιλενάδα σου ζύγισε το βιάζεται να ταξιδέψει, και απο την άλλη η ασφάλεια της "σιγα μωρε μη γινει τιποτα".  Αμα ήταν ετσι μεσα αλλα 400 άτομα και γινονταν κάτι, θα εκανε το εισιτηριο σωσίβιο; 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, isay είπε

Η φιλενάδα σου ζύγισε το βιάζεται να ταξιδέψει, και απο την άλλη η ασφάλεια της "σιγα μωρε μη γινει τιποτα".  Αμα ήταν ετσι μεσα αλλα 400 άτομα και γινονταν κάτι, θα εκανε το εισιτηριο σωσίβιο; 

όχι, τότε θα βγαίναν στα κανάλια (οι επιζώντες) και θα φωνάζαν ότι βάζουν υπεράριθμους και μπρος στο κέρδος δεν υπολογίζουν τίποτα.....

και ξέρεις όπως πάντα, εμείς δεν έχουμε καμιά ευθύνη φταίνε οι άλλοι.... 

τα γνωστά μωρέ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, isay είπε

Όπως νομιζεις

Η φιλενάδα σου ζύγισε το βιάζεται να ταξιδέψει, και απο την άλλη η ασφάλεια της "σιγα μωρε μη γινει τιποτα".  Αμα ήταν ετσι μεσα αλλα 400 άτομα και γινονταν κάτι, θα εκανε το εισιτηριο σωσίβιο; 

Αν και δεν θα πρεπε να σου δινω σημασια επειδη ειρωνευεσαι,

δες εδω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αν και δεν θα πρεπε να σου δινω σημασια επειδη ειρωνευεσαι,

δες εδω 

Δεν σε ειρωνευτηκα και αν αναφερεσαι ειδικοτερα στο θεμα της φιλης, ήταν ενοχληση

Αν αναφέρεσαι για το "οτι νομιζεις", δεν καταλαβαινω τι θες να μου δειξεις μεσα στο pdf. Αυτη τη στιγμή δεν εφαρμοζουν τον ελεγχόμενο χώρο, για διαφορους λογους που πρακτικά εμας συμφερει. Αν θελουν να το εφαρμοσουν, λες να μην το αναγράψουν, άσε που δεν ξέρω αν ήδη το αναγράφουν κι ας ειναι οσο ενα μπουκαλακι νερο διατίμησης. Την επομενη φορα που θα ταξιδεχω θα το κοιτάξω απο περιέργεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, isay είπε

Δεν σε ειρωνευτηκα και αν αναφερεσαι ειδικοτερα στο θεμα της φιλης, ήταν ενοχληση

Αν αναφέρεσαι για το "οτι νομιζεις", δεν καταλαβαινω τι θες να μου δειξεις μεσα στο pdf. Αυτη τη στιγμή δεν εφαρμοζουν τον ελεγχόμενο χώρο, για διαφορους λογους που πρακτικά εμας συμφερει. Αν θελουν να το εφαρμοσουν, λες να μην το αναγράψουν, άσε που δεν ξέρω αν ήδη το αναγράφουν κι ας ειναι οσο ενα μπουκαλακι νερο διατίμησης. Την επομενη φορα που θα ταξιδεχω θα το κοιτάξω απο περιέργεια. 

Λεει για την ελαχιστη καταναλωση

οπως και εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαλλικος, τοστακι και νερο και εισαι κομπλε. Σε καποια πλοια που δεν ειχε γαλλικο, μου προτειναν να μου κανουν αμερικανο στην τιμη διατιμησης. Απο οτι εχω καταλαβει οι μεγαλες εταιριες το φοβουνται πολυ να σου ριξουν ακυρο σε προιον διατιμησης.

Βεβαια κανουν καποιες μαλαγανιες. Πχ στη blue star ειναι αλλος ο κρυος νες, που εχει διατιμηση και αλλος ο φραπε, τον οποιο χρεωνουν σε τιμη καφετεριας. Εγω παντα τα ζηταω οπως ακριβως στον καταλογο και το πιανουν το νοημα. Το τοστ διατιμησης ειναι "σαντουιτς ζαμπον-τυρι", αν πεις τοστ μπορει να στο ψηνουν και να πληρωνεις παραπανω, δεν το εχω δοκιμασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιαούρτι είπε

ή άμα θέλεις δε βγάζεις κατάστρωμα...

λύσεις υπάρχουν

ή απλα δεν εισαι φτωχος και πληβειος και περνεις το αεροπλανακι σου και πας κυριος οπου θες

υ.γ. - και σου βγαινει και φθηνοτερα σχεδον παντα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Διάβασα το πρώτο tab και είδα τα κλασικά που περίμενα να δώ... 

ελεύθερη αγορά κτλ κτλ...

Πάντα σε τέτοια ποστ κάνουμε λες και παίζουμε κάνα επιτραπέζιο και διαβάζουμε τους κανόνες.. ξεχνώντας ότι μιλάμε για πραγματική ζωή για την κοινωνία μας και για την ευθύνη μας να την παραδώσουμε καλύτερη στις επόμενες γενιές... 

 Αυτά περί ελεύθερης αγοράς ειναι χαζομάρες

 Στην αρπαχτή και στην ρεμούλα ειναι το μυαλό τους βρώμικα πανάρχαια πλοία που προσπαθούν να αρπάξουν με την κάθε δικαιολογία και ευκαιρία...

Γιατί να πουλάς πχ 6 ευρώ το σάντουιτς των 80 λεπτών (αν το έπαιρνες απο το ψυγείο του περιπτέρου στην στεριά) και να πουλήσεις πχ 100 τέτοια  και ανταυτού να μην έχεις ένα ωραίο πιάτο ή πχ ενα burger-king όπου θα βγάζεις ένα μέτριο κέρδος αλλά θα πουλήσεις πχ 1000? 

ή αντί να πουλάς κινέζικα πλαστικά γκατζετάκια με 10000% κέρδος να μην πουλάς χρήσιμα πράγματα μάρκας με κανονικό κέρδος και ετσι να αυξήσεις την κατανάλωση; 


Γιατί πολύ απλά στην δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να έχεις οργάνωση και να δουλεύεις σωστά..

Ελευθερη αγορά δεν ειναι και αυτό; μην μου πείτε ότι mcdonalds burgerking κτλ ειναι κομουνισμός! 
 

Αλλά πιανόμαστε απο την γενική περιγραφή της ελεύθερης αγοράς αδιαφορώντας για την ουσία έτσι ώστε να κάνουμε τις ρεμούλες μας!

στην πρώτη απλά βάζεις τον ναύτη που καθαρίζει τις τουαλέτες και σιδερώνει και πλένει να κάθετε βάρδια στην μπάρα και να πουλάει κρουασάν μαζικής παραγωγής τυποποιημένα του 30άλεπτου στα 3 ευρώ++++  και κινέζικα ακουστικά του 1 ευρώ στα 30 ευρώ...  lowest hanging fruit που λένε και οι φίλη μας οι αμερικάνοι ... 

 Με το να κοιτάμε την ζωή σαν να ειναι κανόνες απο επιτραπέζιο και να λέμε "α το γράφει εδώ ότι μπορεί να το κάνει αν θέλει" αντι σαν πολίτες όπου βλέπουμε το στραβό να το πολεμάμε (με νόμιμους τρόπους πχ πιέζοντας την βουλή να βγάλει νέους νόμους ή διαμαρτυρόμενοι στα αφεντικά κτλ)  το κράτος μας πάντα θα πηγαίνει απο το κακό στο χειρότερο είτε μιλάμε για ιδιωτικό είτε για δημόσιο τομέα ! 

Η κοινωνία έχει κανόνες. Αλλιώς είμαστε σε ζούγκλα και ο καθένας θα κλέβει, θα σκοτώνει κτλ. Οπότε πολύ καλά κάνουν όσοι κάνουν λες και παίζουν σε επιτραπέζιο. Τουλάχιστον από την στιγμή που υπάρχουν οι σωστοί κανόνες (π.χ. αν στην ναζιστική Γερμανία ήταν παράνομο αν έκρυβες Εβραίο στο σπίτι σου δεν σημαίνει ότι πρέπει να υπακούσεις).

Στην ελεύθερη αγορά (και ακόμη καλύτερα με ελάχιστο κράτος για να έχεις ελάχιστη φορολογία) πας στην άλλη επιχείρηση που σου προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες, αλλιώς δεν σου φταίει κανένας που προτιμάς την αρπαχτή και την ρέγουλα.

Το ίδιο μπορεί να κάνει και ο ναύτης που ψάχνει δουλειά.

Στην Ελλάδα αυτό που λες στο τέλος γινόταν (και γίνεται) τόσα χρόνια. Δες τι έγινε με την ΕΡΤ, δες τι έγινε όταν ψηφίστηκε αντικαπνιστικός νόμος, τι συνέβη με τα διόδια και με τα πανεπιστήμια (καταλήψεις) κτλ ή άμα θες πιο συγκεκριμένα για τον ιδιωτικό τομέα δες νομοθεσίες για κατώτατο μισθό, δώρα κτλ. (άσχετα κατά πόσο εφαρμόζονταν ή όχι, υπήρχαν πάντως). Και πάμε κατά διαόλου.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχω έναν γονιό από πάνω μου να με προστατεύει (σαν πελάτη ή εργαζόμενο) και να μου ορίζει τι να κάνω (σαν εργοδότη) αντί να αποφασίζει ο καθένας τι θα επιλέξει να κάνει με τον εαυτό του, για οποιοδήποτε θέμα. Το να έχεις κάποιον φύλακα είναι πατερναλιστικό και επίσης, παραχωρείς τις επιλογές σου στα χέρια κάποιου τρίτου, λες και είναι κανένας αδιάφθορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nate είπε

Τουλάχιστον από την στιγμή που υπάρχουν οι σωστοί κανόνες

Εδώ είναι η ουσία δεν υπάρχουν σωστοί και λάθος κανόνες υπάρχουν κανόνες που δουλεύουν μέχρι το σημείο που δεν δουλεύουν και εκεί πρέπει να αντιδράσεις και να τους αλλάξεις...

 

στην ναζιστική Γερμανία ας πούμε αν έλεγες κακώς τους διώχνουμε τους Εβραίους θα έτρωγες καρπαζιά απο τους απλούς πολίτες πολύ πριν το μάθει ο Χίτλερ και τα ss ... γιατί πολύ απλά το έκρινε και ο λαός σωστό δεν φοβόταν τον Χίτλερ αλλά τον ευθυμούσε!  Δεν ήταν με το ζόρι δικτάτορας! Εκλεγμένος απο τον λαό βγαλμένος απο λαϊκό εργατικό κόμμα και μάλιστα πολυαγαπημένος ήταν. 

 

Κρίνουμε λοιπόν με βάση την λογική και το αποτέλεσμα έναν κανόνα όχι επειδή υπάρχει η επειδή τον υποστηρίζουν αυτοί που τον έθεσαν. 

 

Στην προκείμενη περίπτωση δε (τις αρπαχτές στα πλοία) οι κανόνες που θεσπίστηκαν περί ελεύθερης αγοράς καμία σχέση δεν έχουν με την πρόθεση η την εφαρμογή απατεωνιών στα καράβια είχαν μπει για να δοθεί ελευθερία στο να αναπτυχθεί η αγορά και όχι στο να κλέβουμε τουρίστες και ντόπιους με το ζόρι.... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγοράστε 1 χυμό, σάντουιτς... πριν ανεβείτε στο καράβι.

βάλτε καύσιμα πριν βγείτε στην εθνική, πριν ξεκινήσετε το ταξίδι ή πριν πατήσετε τις ρόδες σας στο νησί.

όταν πηγαίνετε σε μια παραλία πάρτε μπύρες από το περίπτερο. λίγο πριν φτάσετε

.......

υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείτε να κάνετε και αφήστε τους άλλους να κουρεύονται

αν τώρα δε θέλετε να τα κάνετε γιατί... ε, τώρα βαριέμαι. Σκάστε και πληρώστε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...