Προς το περιεχόμενο

Overwatch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Vasivouzoukos είπε

Δεν το συνεχίζω άλλο γιατί βγαίνουμε off topic και θα τα διαγράψουν. 

Αν εσύ συγκρίνεις την Ελλάδα με τη Σουηδία και βγάζεις την πρώτη καλύτερη, τότε έχεις θέμα αντίληψης και ήταν λάθος μου που αφιέρωσα χρόνο για να σου εκφέρω την δική μου άποψη όσο διαστρεβλωμένη και να τη θεωρείς.

 ΌΛΑ παίζουν το ρόλο τους αγαπητέ, όταν μια κοινωνία πάει απο το κακό στο χειρότερο είναι λογικό οι πολίτες της να είναι στην τσίτα. Για αυτό πλακώνονται και στα φανάρια/γήπεδα/δουλειά κτλπ Αν εγώ είχα μια δουλειά που μου έδινε χιλιάρικα και είχα και  μια κουκλάρα σκανδιναβέζα δεν θα με ένοιαζα και 1000 sr να έχανα σε καμιά μέρα. 

Ο συνδυασμός του μεσογειακού ταπεραμέντου με τα οικονομικά προβλήματα είναι εκρηκτικός συνδυασμός. Σου εξηγώ τι μας ωθεί σε τέτοιες αντιδράσεις και εσύ δεν λες να το καταλάβεις.

Σηκώνω τα χέρια ψηλά λοιπόν, καλή τύχη σε ότι και να κάνεις και μπράβο σου που ένα παιχνίδι δεν σου δημιουργεί συναισθήματα μίσους/χαράς/γέλιου/ευχαρίστησης/εκνευρισμού και αντ'αυτού είναι όλα φλατ σαν ένα καρδιογράφημα που ο ασθενής είναι πλέον νεκρός ( να είδες; το δραματοποίησα στο τέλος για χάρη σου).

Οτι να ναι, εγω δεν ειμαι απο Ελλαδα, κατεβηκα απο τον Αρη(ναι ειμαι οντως Αρειανος :p) Aν σε χαλαει η χωρα, παιρνεις τα πραματακια σου και αντιο, οπως εκανα και εγω. Τεσπα, λες πραματα που δε θελω καν να ασχοληθω να απαντησω, τελος το offttopic και απο εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Vasivouzoukos said:

Θεωρώ πως εξειδανικεύεις καταστάσεις. Πρέπει να είσαι παιδί χαμηλών τόνων γενικότερα στη ζωή σου και για αυτό να μην αφήνεις τέτοια περιστατικά να σε επηρεάζουν.

Εγώ όμως έχω τύχει παρα πολλές φορές να ουρλιάζει ένα βλαμένο στο μικρόφωνο και να κάνει σαν αυτιστικός παπαγάλος. Συχνό και το φαινόμενο στο insta lock 5 dps ( ευτυχώς με το group finder έχει διορθωθεί ως ένα βαθμό). Και εγώ πολλές φορές μετανιώνω που νευρίασα και πάντα ξεχνάω ότι έχω πει μετά από 5 λεπτά. Είναι ένα παιχνίδι που το παίζουμε για να περνάμε καλά, δυστυχώς όμως επειδή είναι team based εξαρτάσαι από τους άλλους.  Επειδή εγώ σιχάθηκα και βαρέθηκα αυτήν την κατάσταση το σταμάτησα. 

Ξέρεις ποιο ειναι πλέον το αγαπημένο μου παιχνίδι; Το hearthstone, όσο αστείο και να σου φανεί. Αν είμαι καλός θα φτάσω legend. Αν είμαι κακός θα είμαι μια ζωή rank 15. Αν εξαιρέσεις όμως την τύχη, τις περισσότερες φορές μόνο στον εαυτό σου ρίχνεις το φταίξιμο ή επειδή ο αντίπαλος ήταν καλύτερος. 

Αν πηγαίνει κάποιος και αντί για τον healer στο overwatch πάει και βαράει tanks ή δεν παίρνει χαρακτήρες που κάνουν counter τους αντιπάλους, τότε είναι λογικό να νευριάσεις. Διότι δεν θα φταις εσύ που έκανες ότι καλύτερο μπορούσες άλλα οι υπόλοιποι που δεν έκαναν ούτε τα βασικά. Αν έρθει αυτό σε συνδυασμό με μια κακή μέρα στη δουλειά η επειδή δεν σου κάθεται μια γκόμενα, τότε θα σου ανέβει το αίμα στο κεφάλι και θα κατεβάσεις ότι υπάρχει στους ''συμπαίχτες'' σου στο wow ή στο overwatch ή στο lol. Δεν θέλει πολύ, και ειδικά εμείς που είμαστε Έλληνες και ζούμε σε σκατά χώρα χωρίς μέλλον. Πόσο πια υπομονή να κάνεις;

Εν κατακλείδι, μακάρι να ήμασταν όλοι σαν και εσένα που όπως μας λες δεν σε επηρεάζει τίποτα. Δεν είμαστε όμως και αυτό δεν αλλάζει ότι και να μας πεις. 

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι καποιος χαμηλων τονων ωστε να μην αφηνει τον εαυτο του να βγαινει εκτος οριων και να μην βριζει ανθρωπους που βρισκονται πισω απο το pc.
Ουτε το ελληνικο ταμπεραμεντο φταιει ουτε αλλες φθηνες δικαιολογιες. Θεμα παιδειας και χαρακτηρα ειναι.
Εαν δεν μπορεις να συνεργαστεις με αλλα 5 ατομα τοτε πιθανον να μην ειναι το genre που πρεπει να παιζεις (οπως ειπες κιολας).
Επισης η ατακα:

Quote

Διότι δεν θα φταις εσύ που έκανες ότι καλύτερο μπορούσες άλλα οι υπόλοιποι που δεν έκαναν ούτε τα βασικά.

ειναι ο ορισμος του rager στα team based games και πολλες φορες η αιτια για βρισιδι. Ναι οk, υπαρχουν games που το team δεν εχει καμια χημεια ή υπαρχουν μερικοι κακοι teammates αλλα πιθανοτατα ο λογος που χασατε συμπεριλαμβανει και τον εαυτο σου.
Νομιζεις οτι δεν εχεις κανει λαθη ή δεν εχεις καταλαβει ποσα και ποια εκανες οποτε αυτοματως οι αλλοι φταινε γιατι ειναι και το πιο βολικο να πεις.
Το καλυτερο που μπορεις να κανεις σε ενα κακο game ειναι ειτε να αποδεχθεις την ηττα και να πας παρακατω, ειτε να παρεις την πρωτοβουλια να ζητησεις ( ή αλλιως, διαλογος) να αλλαξουν composition για τον ταδε λογο και οτι γινει εγινε.
Η αλλη λυση ειναι να κανεις mute τους φωνακλαδες/toxic και να παιξεις το παιχνιδι σου και τελος να βρεις 1-2 ατομα που περνατε καλα ωστε να ειναι πιο ευχαριστο το game.

P.S. Εννοειται οτι ολοι μας καποια στιγμη εχουμε βγει απο τα ρουχα μας αλλα θα πρεπει να ειναι η εξαιρεση και οχι καθημερινο φαινομενο.

Επεξ/σία από sistah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vasivouzoukos είπε

Δεν το συνεχίζω άλλο γιατί βγαίνουμε off topic και θα τα διαγράψουν. 

Αν εσύ συγκρίνεις την Ελλάδα με τη Σουηδία και βγάζεις την πρώτη καλύτερη, τότε έχεις θέμα αντίληψης και ήταν λάθος μου που αφιέρωσα χρόνο για να σου εκφέρω την δική μου άποψη όσο διαστρεβλωμένη και να τη θεωρείς.

 ΌΛΑ παίζουν το ρόλο τους αγαπητέ, όταν μια κοινωνία πάει απο το κακό στο χειρότερο είναι λογικό οι πολίτες της να είναι στην τσίτα. Για αυτό πλακώνονται και στα φανάρια/γήπεδα/δουλειά κτλπ Αν εγώ είχα μια δουλειά που μου έδινε χιλιάρικα και είχα και  μια κουκλάρα σκανδιναβέζα δεν θα με ένοιαζε και 1000 sr να έχανα σε μια μέρα. 

Ο συνδυασμός του μεσογειακού ταπεραμέντου με τα οικονομικά προβλήματα δημιουργεί εκρηκτικό μείγμα. Σου εξηγώ τι μας ωθεί σε τέτοιες αντιδράσεις και εσύ δεν λες να το καταλάβεις.

Σηκώνω τα χέρια ψηλά λοιπόν, καλή τύχη σε ότι και να κάνεις και μπράβο σου που ένα παιχνίδι δεν σου δημιουργεί συναισθήματα μίσους/χαράς/γέλιου/ευχαρίστησης/εκνευρισμού και αντ'αυτού είναι όλα φλατ σαν ένα καρδιογράφημα που ο ασθενής είναι πλέον νεκρός ( να είδες; το δραματοποίησα στο τέλος για χάρη σου).

Εάν η ηλικία σου δεν είναι στο εύρος των 13-16 και είσαι παραπάνω τότε πραγματικά σου προτείνω να αναθεωρήσεις κάποιες απόψεις σου για τον κόσμο γενικά. Δεν νοείται να αιτιολογείς το rage σου με βάση την κατάσταση της κοινωνίας. Αν είχες λες μια δουλειά και μια κουκλάρα.. μάντεψε : αν δεν έπαιζες τόσο overwatch μπορεί και να ήσουν σε θέση να τα διεκδικήσεις αυτά. Τέλος ενώ έκανες κουβέντα για το rage συγκεκριμένα στο τέλος έβαλες και τα καλά συναισθήματα μέσα και τα ισοπέδωσες όλα.. Τι να σου πω μαν. Grow up.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σπάτε χειριστήρια και παιχνίδισμα. Αυτά τα έκαναν και τα ξαδέρφια μου από εποχές super Nintendo (έχαναν από cpu) μέχρι που δεν έσπαγαν εύκολα τότε και τριβαν το καλώδιο σε γωνία επίπλου για να κοπεί από τα νεύρα τούς.

Ψύχωση...

Εγώ λέω να το αγοράσω στο Xbox να παίξω κανένα παιχνιδάκι...

Δεν κάνω για καριέρα. Είδα στο λολ εκεί να δεις καρκίνος αλλά ηρέμησα εν τέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα νευριαζω μια χαρα διαφοροι βλαμμενοι κανουν throw μια χαρα και εγω κανω *** πολλες φορες γιατι ειμαι αμπαλος και δεν ξερω...μια χαρα φταχνω γκρουπς που ζηταω να εχουν μικροφωνο και ερχονται μεσα λενε ενα χαη και μετα τους την λες και δεν μιλανε ποτε ξανα αλλα σου δινουν κανονικα endorsments για ρησπεκτφουλνεσσσ κιολας....αλλα πραγματα μου ε οχι δα δεν τα σπαω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα σοβαρά ο άλλος έσπασε το dvd του Overwatch ή είναι φωτογραφία απ'το internet;;; ... είναι απαραίτητο για να το παίζει κανείς σε κονσόλα ή είναι σαν το pc που δεν έχει καμία σημασία;; ...και εγώ χτυπάω το γραφείο μου κάποιες φορές (μια φορά την εβδομάδα;;) όταν μου σπάνε τα νεύρα αλλά σε τέτοιο σημείο δεν έχω φτάσει ποτέ.

Νομίζω πως το κυρίως πρόβλημα είναι πως πολλοί δεν καταλαβαίνουν πως δουλεύει το ladder και το rank τους. Μπορεί π.χ. να πιάνουν gold μια φορά τον μήνα και να θεωρούν τους εαυτούς τους όχι golds (που δεν είναι) αλλά στην πραγματικότητα plats αν δεν είχαν μπιπ συμπαίχτες. Επίσης το rank δεν είναι σταθερό είναι ένα range το οποίο ανεβοκατεβαίνεις ανάλογα με το πόσο τυχερός και καλός είσαι εκείνη τη στιγμή εγώ π.χ. είμαι στο 2700-3100 range, αν κάθε φορά που έχανα 7 games σερί ή πήγαινα κοντά στο 2700 έσπαγα και από κάτι τότε όλο το σπίτι σπασμένο θα ήταν. Όπως και να το κάνουμε έτσι λειτουργούν τα ladder systems... ένα παιχνίδι θα παίζεις με booster, στο επόμενο θα παίζουν οι αντίπαλοι με έναν leaver, το επόμενο θα είναι κάπως ίσο παιχνίδι αλλά θα τύχει να παίξεις καλά;;, το επόμενο θα έχεις 4 tank mains, στο επόμενο θα έχουν οι αντίπαλοι 4 healer mains, το επόμενο θα είναι κάπως ίσο παιχνίδι όμως πως θα παίξεις;; , στο επόμενο έχουν οι αντίπαλοί έναν που τον πρήζει η γκόμενα να βγουν και είναι ήμι-afk κλπ κλπ κλπ. Μερικές μέρες θα σου τύχουν σερί όλες οι *** και θα δώσεις τεράστια σημασία στις ***  που συμβαίνουν, άλλες μέρες θα σου τύχουν όλα τα καλά και θα μπορείς να παίζεις με το ένα χέρι και να κερδίζεις όμως δεν θα το καταλάβεις μάλλον γιατί νομίζεις πως είσαι αδικημένος προ που θα έπρεπε να είναι 2 ρανκ πάνω.

Τα παραπάνω είναι και ο λόγος που ένας απ'τους κύριους στόχους της Blizzard θα έπρεπε να είναι πως να μειώσει αυτή την τυχαιότητα στο ladder system της, αλλά δεν το βλέπω να την ενδιαφέρει πολύ αυτό. Περισσότερο την ενδιαφέρει να μην γράφουν κάπου πως έχει τοξικό community, γιατί κάποιος πριν αγοράσει το παιχνίδι θα το βάλει ως έναν απ'τους κύριους παράγοντες αγοράς, ενώ δεν θα ξέρει τίποτα για το πόσο τυχαίο (δηλαδή όχι συχνά competitive) είναι το competitive play.

 

Πιάστε και ένα βιντεάκι που βγήκε πριν λίγες ώρες για το πως λειτουργεί το overtime και τα respawn timers:

 

 

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έσπασα σοβαρότατα. Και ναι είναι απαραίτητο για να παίξεις.

Και ναι το ladder είναι θέμα μέρας και τύχης. Αλλά αυτή η τυχαιότητα εμένα με διέλυσε. Και δε σου μιλάω τώρα για gold rank. πριν 3 σεζόν είχα φτάσει gm. Με πολύ try hard και πολλές ώρες παιχνιδιού. Αλλά όταν βλέπεις ότι φτάνεις σε σημείο να κατρακυλάς σε άσχημο βαθμό χωρίς να μπορείς να το ελέγξεις (καθ ότι είμαι (ήμουν) ένας τίμιος support main) ε τότε δε θέλει και πολύ. 

Τέσπα, 3 μέρες χωρίς να παίξω, έχω μπει σε ένα πειρασμό να παώ να το αγοράσω πάλι αλλά θα προσπαθήσω να κρατηθώ :P  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...