Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia επανεφηύρε τα γραφικά και ανακοίνωσε τις νέες GPUs GeForce RTX 2070, 2080 και 2080 Ti


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 413
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Δεν το έχεσα απλά προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις το concept του impulse buying (και του άλλου που κρύβουν ένα προϊόν για να πάρεις τα ακριβότερα αλλά δεν θυμάμαι τον όρο)χωρίς να καθίσω να γράψω σεντόνι εναλλακτικά google 

Δες το edit...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TopicStrarter είπε

ναι και πως θα τους μαζέψεις όλους; αν πεις χαμηλή τιμή!!!!

Στην λαχαναγορά γιατί φωνάζουν "τρελάθηκε το αφεντικό και τα δίνει τζάμπα";;; τα δίνει τζάμπα; ; όχι απλά έτσι μαζεύεις κόσμο αυτά ειναι κλασικές τακτικές. .

Εγώ πάντως αν ακούσω στη λαχαναγορά ότι το αφεντικό τρελάθηκε, θα δω τι γράφει στο καρτελάκι της τιμής. Αν διαπιστώσω ότι δεν τρελάθηκε, δεν θα αγοράσω.

Ο impulse buyer από την άλλη, θα είναι ήδη εκεί και θα αγοράζει πριν προλάβει να πει το αφεντικό ότι τρελάθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, TsironakosMix είπε

Βλεπω αμα ειναι τις 2080 να ξεκιναν σε σκρουτζομαγαζα απο 900

https://eu.evga.com/products/ProductList.aspx?type=0&family=GeForce+20+Series+Family

Από κάνα 1000+ , σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Μιας και το είπες αυτό στην παρουσίαση μίλησε για το πόσο καλές στο OC θα ειναι και  για maximum overclocking και πως όταν το φτάσει αυτό το maximum overclocking τα fan ειναι στο 1/4

Πως ξέρει ποιο ειναι το maximum overclocking εφόσον θεωρητικά διαφέρει απο κάρτα σε κάρτα;  

Μήπως επίτηδες θα τις έχουν under clocked για να κάνεις εσύ ένα μεγάλο overclock (εκει που θα μπορούσε η nvidia έτσι και αλλιώς να το βάλει απο το εργοστάσιο ) και να νομίζεις ότι κάτι κατάφερες; 

Αν το παει σαν τις pascal το περιθωριο O/C απο το boost που ειδη σηκωνουν απο μονες τους, δεν ειναι μεγαλο, αλλα οντως μπορει να μην τα λενε ολα ακομα, τουλαχιστον για την reference το boost clock που εδωσαν ειναι παρομοιο με pascal. Επισης ακομα μια παρατηρηση που εκανα ειναι οτι το tdp ανεβηκε σημαντικα, δεν ξερω ποσο die τρωνε οι tensor core, αλλα υπαρχει σημαντικη αυξηση 1080 με 2080, οποτε αυτα τα χαλαρα fans κτλ δεν τα πολυ πιστευω τουλαχιστον οχι στα παιχνιδια που θα δουλευουν και οι tensor cores. Αναμενουμε να δουμε πραγματικες μετρησεις, custom υλοποιησεις κτλ. θα εχει ενδιαφερον πως δουλευει το boost και γενικα τι κερδος θα δουμε στα ''συμβατικα'' παιχνιδια, 2-3 τιτλοι με αρχικη εμφανιση καποιου ray tracing δεν ειναι αρκετοι πιστευω για να σταξει καποιος 600-650€ για μια 2070.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

ναι και πως θα τους μαζέψεις όλους; αν πεις χαμηλή τιμή!!!!

Στην λαχαναγορά γιατί φωνάζουν "τρελάθηκε το αφεντικό και τα δίνει τζάμπα";;; τα δίνει τζάμπα; ; όχι απλά έτσι μαζεύεις κόσμο αυτά ειναι κλασικές τακτικές. .

Ναι αλλά εκεί στο δίνουν λίγο ακριβότερα. Όχι τρεις φορές ακριβότερα και μάλιστα όταν μιλάμε για τέτοια ποσά που το τρεις φορές κάνει ένα τεράστιο ποσό.

Ειλικρινά μπαίνεις με αφορμή την χαμηλή τιμή (500$) να αγοράσεις και βλέπεις 1200$ και συνεχίζεις την αγορα; Αυτό δεν είναι impulse buyer αλλά .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τρελαθεί στα F5 στις αγγελίες, άντε παλικάρια μου!!!!!

Έχω τρελαθεί στα F5 στις αγγελίες, άντε παλικάρια μου!!!!!

Έχω τρελαθεί στα F5 στις αγγελίες, άντε παλικάρια μου!!!!!

Έχω τρελαθεί στα F5 στις αγγελίες, άντε παλικάρια μου!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, valkon είπε

Έχω τρελαθεί στα F5 στις αγγελίες, άντε παλικάρια μου!!!!!

Έχω τρελαθεί στα F5 στις αγγελίες, άντε παλικάρια μου!!!!!

Έχω τρελαθεί στα F5 στις αγγελίες, άντε παλικάρια μου!!!!!

Κάτι λάθος κάνεις, γιατί ποσταρεις εδώ αντί να σου κάνει refresh η σελίδα των αγγελιών. :P

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ναι αλλά εκεί στο δίνουν λίγο ακριβότερα. Όχι τρεις φορές ακριβότερα και μάλιστα όταν μιλάμε για τέτοια ποσά που το τρεις φορές κάνει ένα τεράστιο ποσό.

Ειλικρινά μπαίνεις με αφορμή την χαμηλή τιμή (500$) να αγοράσεις και βλέπεις 1200$ και συνεχίζεις την αγορα; Αυτό δεν είναι impulse buyer αλλά .....

Εγώ δεν το έχω ξαναδεί αυτό το στρατηγικό κόλπο πάντως. Είναι σαν να πάω σε μάντρα αυτοκινήτων και να μου λέει ο υπάλληλος ότι το καινούργιο Civic ξεκινάει από 10000 ενώ η τιμή λέει 25000 κι εγώ να μην μπορώ να κάνω τίποτα από το να αγοράσω το αυτοκίνητο βρίζοντας ταυτόχρονα που με κορόιδεψε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gvourv είπε

Ορίστε!!!

Μόλις έκανε την εμφανισή του ο πρώτος ''όλα τα σφάζω/τα μαχαιρώνω''

Δεν με παραξενεύει γιατί εγώ που πουλουσα την 1080 ti με εγγύηση χρόνια μου έλεγε ένας ότι έχει βγει καιρο τωρα και δίνω 500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Εγώ δεν το έχω ξαναδεί αυτό το στρατηγικό κόλπο πάντως. Είναι σαν να πάω σε μάντρα αυτοκινήτων και να μου λέει ο υπάλληλος ότι το καινούργιο Civic ξεκινάει από 10000 ενώ η τιμή λέει 25000 κι εγώ να μην μπορώ να κάνω τίποτα από το να αγοράσω το αυτοκίνητο βρίζοντας ταυτόχρονα που με κορόιδεψε!

Καλά και εγώ μόνο στην λαϊκή το έχω δει που λέει φθηνες πατάτες και είναι ακριβές. Το οτι ο άλλος πιστεύει ότι πιάνει και στις πατάτες και στις κάρτες γραφικών (ούτε στις πατατες δεν πιάνει εδώ που τα λέμε), με διάφορα εκατοντάδων δολλαρίων, με ξεπερνάει. :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με ενα graph στην παρουσιαση, η RTX 2070 εχει διπλασιο performance απο την 1080 Ti. Τωρα το ποσο θα ισχυει αυτο, θα δειξει....

Ενα ειναι σιγουρο. Με την νεα γενια, μια 2060 θα καταστήσει στα 1080p τα 60fps για 15 χρονακια και βαλε...

Για το Ελλαντα που δε βλεπει πολυ 4K, τον δεσαμε τον γαιδαρο μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα μιλαμε για μια νορμαλ αυξηση επιδοσεων σε νεα γενια με τη διαφορα οτι υπαρχει και το ray tracking, αλλα πρεπει να δωσουμε νεφρο? 

επισης αυτο το raytracking παπατζα σα το physx μ ακουγεται. οποτε ή θα εχεις τη τελευταια γενια, που για καποιο ανεξηγητο λογο σε ενα χρονο δεν θα μπορει να σηκωσει κανενα νεο παιχνιδι με raytracking, ή θα το απενεργοποιεις. αρα ειναι σαν να μην υπαρχει για οσους δεν εχουν τα λεφτα να αγοραζουν high end καθε χρονο..

οχι οτι χρειαζεσαι physx, raytracking, κλπ τεχνολογιες, η nvidia μια χαρα τα καταφερνει και μονη της στο να φτιαχνει καρτες που "γερνανε" αποτομα

οχι δεν ειμαι hater, πολλα χρονια τωρα nvidia χρησιμοποιω (ακομα και τωρα) και αυτο το σκηνικο συμβαινει καθε φορα. σιγουρα απο τη 4ΧΧ γενια, αν οχι και νωριτερα (δεν θυμαμαι)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αρκετα βαρετη η παρουσιαση, σαν τεχνολογια ειναι σημαντικη.  Περιμενουμε τα πρωτα benchmarks για επιδοσεις ανεξαρτητως rtx καθως αυτη τη στιγμη δεν υπαρχουν παιχνιδια για να το δουμε, τις διαφορες υλοποιησεις απο τις εταιρειες και φυσικα σε τι τιμη θα τις δουμε στην ευρωπαικη αγορα σε συνδυασμο και με την τιμη που θα εχει εκεινη την περιοδο και η αντιστοιχη τους σε επιδοσεις 10xx. Επισης μην ξεχναμε αργοτερα θα βγουν και οι 2050 2060 που απευθυνονται στην πλειοψηφια.  Οποτε εχουμε καιρο..... Αν η nvidia παντως ακολουθουσε και μια καλυτερη τιμολογιακη πολιτικη στις νεες τις καρτες η amd θα ψαχνοταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...