Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση έξυπνου διακόπτη καλώδια


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ενα διακόπτη και έχει 3 εισόδους Nin Lin Lout Το Nin είναι το μπλε που είναι ο ουδέτερος το Lin είναι το καφέ που είναι η φάση, στο Lout που είναι η έξοδος τι πάει? αυτο πρέπει να καταλήγει στη λάμπα?


ΥΓ: δεν έχω ακουμπήσει τίποτα μην αρχίσετε τα αν δεν ξερεις μην κανεις κλπ. 

Επεξ/σία από Spect~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
42 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Για τι χρήση το θές , γιατί σε γνωστό που του το έβαλε ηλεκτρολόγος σε θερμοσίφωνα του έβαλε επιπλέον ρελέ ισχύος

Είναι άλλο sonoff αυτό, αυτό το γνωρίζω. 

21 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Nin Lin-> παροχή δικτύου 230vac

Nin Lout-> έξοδος προς καταναλωτή

Στον ένα διακόπτη που δεν έχει και πρίζα πρέπει να τραβήξω καλώδιο νομίζω, στους άλλους δύο που έχει πρίζα δίπλα με μια κλεμα θα πάρω τα καλώδια που χρειαζομαι. Θένκ γιου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, meletis_m είπε

Για τι χρήση το θές , γιατί σε γνωστό που του το έβαλε ηλεκτρολόγος σε θερμοσίφωνα του έβαλε επιπλέον ρελέ ισχύος

Σωστά, διότι ο θερμοσίφωνας σηκώνει πολλά αμπέρ (~2500WATT) τα οποία δεν αντέχει ο έξυπνος διακόπτης, οπότε βάζει το ρελέ ισχύος και φτιάχνει ένα κύκλωμα όπου ο έξ. διακόπτης σαν βοηθητική επαφή ενεργοποιεί το ρελέ ισχύος ή το απενεργοποιεί, και αυτό αντίστοιχα ενεργοποιεί ή απενεργοποιεί τον θερμοσίφωνα. Αν τον σύνδεε κατευθείαν, ο διακόπτης θα έλιωνε με την μία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
59 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Σωστά, διότι ο θερμοσίφωνας σηκώνει πολλά αμπέρ (~2500WATT) τα οποία δεν αντέχει ο έξυπνος διακόπτης, οπότε βάζει το ρελέ ισχύος και φτιάχνει ένα κύκλωμα όπου ο έξ. διακόπτης σαν βοηθητική επαφή ενεργοποιεί το ρελέ ισχύος ή το απενεργοποιεί, και αυτό αντίστοιχα ενεργοποιεί ή απενεργοποιεί τον θερμοσίφωνα. Αν τον σύνδεε κατευθείαν, ο διακόπτης θα έλιωνε με την μία!

Ναι ναι το ξέρω αυτο, για αυτο το κομμάτι εχω το Sonoff basic, ρελε ισχύως 20 Α (Οση και η ασφάλεια) και ενα χρονοδιακόπτη ράγας για να το κλείνει αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το συνδέσεις έτσι:

IMG_20180824_174718.jpg.cda0f333125d89d8d0d4c88b9f38d570.jpg

 

Δηλαδή στην κλέμα που μπαίνει ο ουδέτερος απο την παροχή (Nin), θα συνδέσεις και τον ουδέτερο που πάει προς τη λάμπα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Fubar.gr είπε

Θα το συνδέσεις έτσι:

IMG_20180824_174718.jpg.cda0f333125d89d8d0d4c88b9f38d570.jpg

Δηλαδή στην κλέμα που μπαίνει ο ουδέτερος απο την παροχή (Nin), θα συνδέσεις και τον ουδέτερο που πάει προς τη λάμπα.

Όπως φαίνεται και στη φωτογραφια λείπει το ένα καφέ όποτε πρεπεο να τραβήξω ένα απο κάπου. Δεν γλυτώνω το μάστορα σύντομα. Θα ρθει και για άλλες δουλειές οπότε θα τα μαζέψω όλα μαζι αυτά που θέλω να κάνω. Ευτυχώς αυτή η λάμπα είναι κοντά στον διακόπτη ο οποίος είναι κάτω από τον πίνακα οπότε θα ναι εύκολο να έρθει καλώδιο. Στους άλλους διακόπτες έχω και πρίζα οπότε είναι όλα τα καλώδια εκεί, με μια κλέμα τελείωσα. 

20180823_224529.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Spect~ είπε

Όπως φαίνεται και στη φωτογραφια λείπει το ένα καφέ όποτε πρεπεο να τραβήξω ένα απο κάπου. Δεν γλυτώνω το μάστορα σύντομα. Θα ρθει και για άλλες δουλειές οπότε θα τα μαζέψω όλα μαζι αυτά που θέλω να κάνω. Ευτυχώς αυτή η λάμπα είναι κοντά στον διακόπτη ο οποίος είναι κάτω από τον πίνακα οπότε θα ναι εύκολο να έρθει καλώδιο. Στους άλλους διακόπτες έχω και πρίζα οπότε είναι όλα τα καλώδια εκεί, με μια κλέμα τελείωσα. 

20180823_224529.jpg

 Αυτό που δείχνεις στη φωτογραφία τί είναι? Πρίζα ή διακόπτης του φωτιστικού?

Όπως λέει και ο @nvel  στους διακόπτες στον τοίχο δέν υπάρχει ουδέτερος. Όμως πάνω στο φωτιστικό στην οροφή υπάρχει ουδέτερος, οπότε μπορείς να βάλεις μία πιό μεγάλη ροζέτα και να κρύψεις εκεί το Sonoff, χωρίς να χρειαστεί να τραβάς έξτρα καλώδια.

Στη σύνδεση που έδειξα δέν υπάρχει δεύτερο καφέ καλώδιο, ένα είναι το καφέ και το Sonoff παρεμβάλλεται στη μέση του.

Καλύτερα φώναξε έναν ηλεκτρολόγο να κάνει τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Fubar.gr είπε

 Αυτό που δείχνεις στη φωτογραφία τί είναι? Πρίζα ή διακόπτης του φωτιστικού?

Όπως λέει και ο @nvel  στους διακόπτες στον τοίχο δέν υπάρχει ουδέτερος. Όμως πάνω στο φωτιστικό στην οροφή υπάρχει ουδέτερος, οπότε μπορείς να βάλεις μία πιό μεγάλη ροζέτα και να κρύψεις εκεί το Sonoff, χωρίς να χρειαστεί να τραβάς έξτρα καλώδια.

Στη σύνδεση που έδειξα δέν υπάρχει δεύτερο καφέ καλώδιο, ένα είναι το καφέ και το Sonoff παρεμβάλλεται στη μέση του.

Καλύτερα φώναξε έναν ηλεκτρολόγο να κάνει τη δουλειά.

Ηλεκτρολογος θα ερθει ετσι και αλλιως απλα θέλω να μαθω και να ξερω και τι γινεται για αυτο ρωτάω.

 

Στη φωτογρφία ειναι διακόπτης φωτιστικού. Πως είναι ενα το καφέ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Στη φωτογρφία ειναι διακόπτης φωτιστικού.

Μονός διακόπτης φωτιστικού πρέπει να έχει δύο καφέ καλώδια (ή δύο μαύρα σε παλιότερες εγκαταστάσεις) οπου το ένα έρχεται απο τον πίνακα και το άλλο καταλήγει στο φωτιστικό.

Εδώ έχει κανονικό καλώδιο παροχής με φάση ουδέτερο και γείωση.

Να φανταστώ οτι δέν είναι κάποιος απλός διακόπτης αυτός?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, Fubar.gr είπε

Μονός διακόπτης φωτιστικού πρέπει να έχει δύο καφέ καλώδια (ή δύο μαύρα σε παλιότερες εγκαταστάσεις) οπου το ένα έρχεται απο τον πίνακα και το άλλο καταλήγει στο φωτιστικό.

Εδώ έχει κανονικό καλώδιο παροχής με φάση ουδέτερο και γείωση.

Να φανταστώ οτι δέν είναι κάποιος απλός διακόπτης αυτός?

Κανονικος απλος διακόπτης ειναι . Αν θες καμια φωτογρια αλλη πε ςμου αλλα οπως ειπα ειναι απλος καθημερινος διακοπτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...