Προς το περιεχόμενο

NUC 7ης γενιάς ή και νέας 8ης θα με καλύψει???


dimtsef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω δουλέψει με NUC (ήμουν κάτοχος πέρσι τέτοια εποχή). Καλό χρυσό, πραγματική μινιατούρα, όντως πετάς 2 φορτιστές και μπορείς πολύ έυκολα να το κουβαλήσεις από το μέρος Α στο μέρος Β.

Ωστόσο ΔΕΝ είναι για πολλά πολλά. Ναι θα παίξει παιχνιδάκι casual 6ετίας σε HD medium settings, ναι να δεις ταινία και ναι θα σερφάρεις. Φυσικά θα στριμάρεις και τον ήχο μέσω bluetooth στο ηχοσύστημά σου αν θες. Όλα είναι εκεί και δουλεύουν. ΔΕΝ μπορείς όμως να κάνεις πλήρη χρήση desktop με ένα μηχανάκι που καίει 15W. Δεν έχει φτάσει ακόμα εκεί η τεχνολογία. Επίσης δεν είναι αθόρυβο, ναι αν το αφήσεις να βλέπεις ταινία και να κατεβάζει ένα torrent, το ανεμιστηράκι δε θα ενοχλήσει, αλλά σε άλλες περιπτώσεις κάνει αρκετό θόρυβο. Βέβαια δεν είναι το ύψος του θορύβου που κάνει, αλλά η συχνότητά του (επειδή είναι μικρής διαμέτρου ανεμιστήρι) που τον κάνει εξαιρετικά ενοχλητικό.

Τα ITX είναι κανονικοί υπολογιστές σε μέγεθος σμίκρυνσης, συνεπώς εκεί αν θες μπορείς να έχεις ακόμα και την πλήρη εμπειρία desktop σε ένα πολύ μικρό μηχάνημα, αλλά όχι τόσο μικρό όσο το nuc. Συνεπώς, λόγω raw power και αναβαθμισιμότητας, εγώ θα επέλεγα mini-ITX και για σαλόνι, μιας και αυτό μπορεί να είναι καλαίσθητα μικρό. Το nuc ανήκει σε μια ειδική κατηγορία εξαιρετικά minimal καταστάσεων.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφιέρωσα μια ώρα και κάτι ψιλά διαβάζοντας σχόλια για το DeskMini A300 της ASRock και καταλήγω πως ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες μου. Με ενοχλεί μόνο η ύπαρξη του απαρχαιωμένου D-Sub port (μα ποιος συνδέει σύγχρονους υπολογιστές με VGA εν έτει 2019;). Θα προτιμούσα επίσης ένα πιο *άνετο* PSU - κάποιοι γράφουν πως ίσως τα 120W να μην αποδειχθούν αρκετά (εξαρτάται και ποιον CPU θα επιλέξουν). Αν έχουν έχουν λυθεί τα θέματα που παραδοσιακά είχε η AMD με τους drivers και ο θόρυβος διατηρείται χαμηλά, θα κάνει θραύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κι αυτό

https://www.skroutz.gr/s/9454380/Asrock-DeskMini-110.html

που παίρνει Intel.

Είμαι κι εγώ υπό σκέψη για αγορά NUC (NUC8i3BEK) ή του ανωτέρω κουτιού της Asrock (με core i3). Το πιο extreme που μάλλον θα ζητήσω στο μέλλον είναι η αναπαραγωγή 4Κ ταινιών από kodi.

Το κόστος βγαίνει παραπλήσιο και για τις 2 λύσεις, λίγο φθηνότερο με το Asrock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα nuc και τα δύο desk mini, όμως για μένα κανένα από τα δύο σε σχέση με mini-itx σύστημα...υπάρχουν κουτάκια μια χαρά για σαλόνι που χωράνε mini-itx μητρική...όταν πια θα θέλετε αλλαγή σε κάτι πιο γρήγορο, αλλάζετε μητρική-cpu-ram και πάλι πάμε στο ίδιο κουτάκι-τροφοδοτικό...έχει την μεγαλύτερη αναβαθμισημότητα και από nuc (ανύπαρκτη) και από deskmini (περιορισμένη από την εκάστοτε μητρική)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Μια χαρά τα nuc και τα δύο desk mini, όμως για μένα κανένα από τα δύο σε σχέση με mini-itx σύστημα...υπάρχουν κουτάκια μια χαρά για σαλόνι που χωράνε mini-itx μητρική...όταν πια θα θέλετε αλλαγή σε κάτι πιο γρήγορο, αλλάζετε μητρική-cpu-ram και πάλι πάμε στο ίδιο κουτάκι-τροφοδοτικό...έχει την μεγαλύτερη αναβαθμισημότητα και από nuc (ανύπαρκτη) και από deskmini (περιορισμένη από την εκάστοτε μητρική)...

Έχεις να προτείνεις κάτι;

Μόνο ένα κουτάκι βρήκα που το λες πραγματικά μικρό

https://www.skroutz.gr/s/8692495/LC-Power-LC-1550MI.html

και οικονομικό.

Αν μιλάμε για διαστάσεις στο 35 εκατοστά συν πλην, τέτοιο έχω και τώρα και δεν το λες φορητό, ούτε έχει καμία σχέση με τα 15 ή τα 12 εκατοστά.(asrock/nuc)

Σύμφωνοι, αναβάθμιση δύσκολη ως αδύνατη, δεν βλέπω όμως το λόγο να μη μπορώ να το πουλήσω εύκολα σε 3 χρόνια ας πούμε και να πάρω κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Doubt είπε

Έχεις να προτείνεις κάτι;

Μόνο ένα κουτάκι βρήκα που το λες πραγματικά μικρό

https://www.skroutz.gr/s/8692495/LC-Power-LC-1550MI.html

και οικονομικό.

Αν μιλάμε για διαστάσεις στο 35 εκατοστά συν πλην, τέτοιο έχω και τώρα και δεν το λες φορητό, ούτε έχει καμία σχέση με τα 15 ή τα 12 εκατοστά.(asrock/nuc)

Σύμφωνοι, αναβάθμιση δύσκολη ως αδύνατη, δεν βλέπω όμως το λόγο να μη μπορώ να το πουλήσω εύκολα σε 3 χρόνια ας πούμε και να πάρω κάτι άλλο.

https://www.skroutz.gr/s/444052/Antec-ISK-110-VESA.html?keyphrase=antec+isk μαζί με ενσωματωμένο τροφοδοτικό και όχι της πλάκας... Μια χαρά μικρό είναι, εγώ έτυχε και χτες το κουβάλησα εκτός της πόλης μου σε μια xiaomi backpack των 10λιτρων μαζί με ποντίκι, πληκτρολόγιο και το κουτάκι της τροφοδοσίας που είναι σε στυλ λάπτοπ...ε το λες φορητό θεωρώ... Μπαίνει και πίσω από οθόνη με vesa mount που έχει στην συσκευασία του... Και πριν πει κάποιος για τα μόνο 90watt του τροφοδοτικού, υπάρχουν τροφοδοτικά μέχρι και 160watt στο format που παίρνει αυτό το κουτάκι και η αλλαγή δεν είναι και τόσο δύσκολη...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφεύγουμε από λογική NUC , τα NUC με Ι3/Ι5 8ης γενιάς είναι πολύ γρήγορα , αθόρυβα και τα 4Κ τα έχουν στο ρελαντί.

Aν πας σε RYZEN πρέπει να βάλεις 2500u (χαμηλής κατανάλωσης) ή 2200g (desktop) για να είσαι αντίστοιχα άνετος όπως λένε πολλοί στο reddit αλλά να ξέρεις θα έχεις υπερτιπλάσιο σε μέγεθος σύστημα και πιθανόν ποιο θορυβώδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...