Προς το περιεχόμενο

Έφθασε η ώρα του παγκόσμιου περιορισμού των social media;


pontez2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον απόηχο των όσων έχουν συμβεί στο Myanmar και τον ρόλο που διαδραμάτισε το facebook σε αυτή τη σφαγή (για την οποία τα Ελληνικά ΜΜΕ δεν έχουν δόσει ιδιαίτερη βάση), άκουσα στο bbc οτι πολλές χώρες με πρώτη και καλύτερη τις ΗΠΑ θα προχωρήσουν σε μεγάλους περιορισμούς του εν λόγω sm αρχικά αλλά και των υπόλοιπων. Ο λόγος ειναι η τεράστια έξαρση που υπάρχει στη ρητορική μίσους. Στο ίδιο πλαίσιο, ο ΟΗΕ κρούει τον κώδωνα του κινδύνου με την έκθεση για τη γενοκτονία των Ροχίνγκια και για το γεγονός οτι το FB δεν πρόλαβε να αντιδράσει, χαρακτηρίζοντάς το "αργό και αναποτελεσματικό".

Για όσους δεν γνωρίζουν, ο στρατός της Myanmar χρησιμοποίησε το FB ως ορμητήριο ρατσιστικών σχολίων κατά των Μουσουλμάνων Ροχίνγκια και παράλληλα προχώρησε σε σφαγές και ομαδικούς βιασμούς. Το facebook καθυστέρησε πολύ να αντιληφθεί τι έχει συμβεί και προχώρησε (καθυστερημένα) σε μπλοκάρισμα χιλιάδων λογαριασμών που σχετίζονται με αξιωματικους του συγκεκριμένου στρατού, οι οποίοι ειχαν μέχρι και εκατομμύρια ακόλουθους!!!

Το ίδιο το fb αναγνώρισε ότι πολλοί στo Myanmar στηρίχτηκαν σε αυτό για πληροφορίες, "περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη χώρα"!!

https://www.bbc.com/news/world-asia-45326928

https://www.naftemporiki.gr/story/1385492/aneu-proigoumenou-mploko-tou-facebook-se-aksiomatikous-tou-stratou-tis-mianmar

Σχετικά με τα παραπάνω θεωρείτε οτι θα δουμε τέτοιους περιορισμούς στην Ευρώπη;

Κατά την άποψή σας, ο περιορισμός της έκφρασης στα social media πρέπει να επεκταθεί και να γίνει σκληρότερος ή θεωρείτε οτι πρέπει να μείνει ως έχει;

Επεξ/σία από pontez2
Διορθωση ορθογραφικά λάθη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μακαρι εχει παραγινει η μη χρησιμοτητα του κοινωνικου δικτυου αυτου...

Περιμενω να ακουσω "μα βρηκα τους συμμαθητες μου εκει", "ειναι πως το χρησιμοποιεις", "σαν το μαχαιρι της κουζινας" κτλπ.

Εχει μεγαλυτερο ρολο το fb πια, ειναι μεσα στην ευθυνη του πολλα απ αυτα που δημιουργησε με τις ευκολιες και τεχνολογιες...

Αμα φτιαξω μια ατομικη βομβα δεν μπορω να την αφησω στα παιδια της γειτονιας και να φυγω...

Μεγαλυτερος ελεγχος, απ' ευθειας με αστυνομια, εφοσον το θελετε και να μην χασετε τα likes σας, αποδεχτειτε το οσοι εχετε προφιλ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει, θα μπορούσε και το FB να δίνει σημασία σε αναφορές hate speech αντί να επικεντρώνεται στο να σβήνει φωτογραφίες με βυζιά. Το έχω ξαναπεί ότι όσα reports έχω κάνει για hate speech, μου απαντάνε ότι "δεν βρήκαν και τίποτα ενάντια στους όρους χρήσης".

Επεξ/σία από idomeneas7
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Το να οργιάζει η τεχνοφοβία μέσα σε ένα τεχνολογικό φόρουμ κάνει τον πλανήτη να γέρνει απ'την ειρωνεία. 

Το να μην έχεις γνώση για τις αρνητικές συνεπείες που μπορεί να έχει η χρήση μιας πλατφόρμας και να μη δέχεσαι να τις συζητήσεις σε τεχνολογικό φόρουμ δε σε προβληματίζει; 

Το θέμα φαίνεται αρκετά σοβαρό βάσει των άρθρων. Το ότι θα πρέπει να μπουν περιορισμοί ώστε να μη μπορεί ο κάθε πουθενάς να βρίζει χωρίς συνέπειες είναι σίγουρο. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν μπορούν να μπουν 'περιορισμοί' στο internet. Αν δεν είναι το facebook θα είναι κάτι άλλο. Αυτό άλλωστε ήταν και το σημαντικότερο πλεονέκτημα του διαδικτύου: έλλειψη κεντρικού ελέγχου. Εδώ υπάρχει ό,τι είδους περιεχόμενο μπορεί να φανταστεί κανείς διαθέσιμο σε όλους, το facebook είναι για τα lolz.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι είχα ακούσει για αυτό το θέμα με την Μιανμάρ αλλά τα κανάλια το πέρασα πολύ στο ντούκου. 

Άλλο πράγμα το να πρέπει να μπουν περιορισμοί ώστε να μην βρίζει κάποιος χωρίς συνέπειες, πράγμα με το οποίο συμφωνώ κιόλας και άλλο πράγμα το να λες οτι θα υπάρξει παγκόσμιος περιορισμός, αυτή η έννοια συγχέεται εύκολα με άλλες.

Εγώ πιστεύω οτι έλεγχος στο μεγαλύτερο μέρος του internet κάποια στιγμή θα υπάρξει, απλά μάλλον είτε θα είμαι στα γεράματα είτε δεν θα ζω. Ορισμένα πράγματα αλλάζουν με αργούς ρυθμούς.

 

10 λεπτά πριν, totem_lost είπε

Αν δεν είναι το facebook θα είναι κάτι άλλο.

Αυτό το πίστευα και εγώ κάποτε, παρόλα αυτά, για να ισχύσει αυτό πρέπει να υπάρξει μια προϋπόθεση, ο κόσμος που έμπαινε στο facebook να νιώσει την ανάγκη να μπει κάπου αλλού  Δεν ξέρεις όμως αν αυτό θα γίνει με όλους, άντε να δεχτώ οτι θα συμβεί στους μισούς. Εγώ προσωπικά αν ποτέ τύχει και κλείσει το facebook (σενάριο μόνο για ταινία), δεν πρόκειται να μπω στον κόπο να ψάξω να βρω άλλο social media τέτοιου τύπου, έτυχε και γράφτηκα fb το 2009 επειδή τότε ήμουν στο hi5 αλλά δεν μου άρεσε γιατί ήταν όλο παιδάκια, το ίδιο έγινε αργότερα και στο fb βέβαια..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, idomeneas7 είπε

Εντάξει, θα μπορούσε και το FB να δίνει σημασία σε αναφορές hate speech αντί να επικεντρώνεται στο να σβήνει φωτογραφίες με βυζιά. Το έχω ξαναπεί ότι όσα reports έχω κάνει για hate speech, μου απαντάνε ότι "δεν βρήκαν και τίποτα ενάντια στους όρους χρήσης".

Έτσι ακριβώς ούτε εγώ να το έγραφα. Έχω παράδειγματα και για τα 2 (βυζιά και fuck Greece)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, totem_lost είπε

Μα δεν μπορούν να μπουν 'περιορισμοί' στο internet. Αν δεν είναι το facebook θα είναι κάτι άλλο. Αυτό άλλωστε ήταν και το σημαντικότερο πλεονέκτημα του διαδικτύου: έλλειψη κεντρικού ελέγχου. Εδώ υπάρχει ό,τι είδους περιεχόμενο μπορεί να φανταστεί κανείς διαθέσιμο σε όλους, το facebook είναι για τα lolz.

hallelujah!

Όπως αρέσει σε πολλούς εδώ να λένε για torrents όταν κόβεις ένα κεφάλι βγαίνουν αλλά 2. Όπως ο κόσμος προχώρησε από αλλά "μέρη" έτσι θα γίνει και πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, palawiaris είπε

Μπορούν να εξαφανιστούν και τα 2;

οχι, γιατι οσο υπαρχει ηλιθιοτητα θα υπαρχει και το fb

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από 1η Αυγούστου πάντως έχουμε σημαντικές αλλαγές στο Facebook Developer API μετά το σκάνδαλο με την Cambridge Analytica.

Για αρχή απαγόρευσαν τα αυτοματοποιημένα μηνύματα (δηλαδή μήνυμα που ποστάρει στον τοίχο σου ένα app).

Μάλιστα σε τέτοιες κινήσεις προσανατολίζονται και άλλοι μεγάλοι παίκτες των social media όπως το Instagram.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, totem_lost said:

Μα δεν μπορούν να μπουν 'περιορισμοί' στο internet. Αν δεν είναι το facebook θα είναι κάτι άλλο. Αυτό άλλωστε ήταν και το σημαντικότερο πλεονέκτημα του διαδικτύου: έλλειψη κεντρικού ελέγχου. Εδώ υπάρχει ό,τι είδους περιεχόμενο μπορεί να φανταστεί κανείς διαθέσιμο σε όλους, το facebook είναι για τα lolz.

Θεωρητικά σωστό, πρακτικά missing the point by miles.

Κάτι που δεν υπόκειται σε "κεντρικό έλεγχο" δεν έχει και καμία απολύτως δομή. Καμία δομή ίσον άχρηστο για τη συντριπτική πλειοψηφία των πραγμάτων που θέλουν οι άνθρωποι να κάνουν στη ζωή τους. Άχρηστο ίσον ο αέρας παρασέρνει ξεραμένα χόρτα μπροστά από τη μισογκρεμισμένη είσοδο του άλλοτε διάσημου σαλούν.

Το ίντερνετ δεν έχει απολύτως κανένα ενδιαφέρον για τον παγκόσμιο πληθυσμό ως αποκεντρωμένο δίκτυο μεταφοράς δεδομένων. Το Facebook έχει, αλλά δεν είναι ούτε αφηρημένο δίκτυο μεταφοράς δεδομένων ούτε φυσικά αποκεντρωμένο.

 

Γενικά τώρα όσον αφορά το θέμα, φυσικά και όσο περνάει χρόνος θα βλέπουμε όλο και περισσότερη αστυνόμευση (με και χωρίς εισαγωγικά). Το εγγυάται η ανθρώπινη φύση και ο ρους της ιστορίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος παραχωρει την ελευθερια του για την ασφαλεια του,δεν αξιζει ουτε το ενα ουτε το αλλο....οπως την δημοκρατια που εχουμε ενα πραμα.....εχουμε δημοκρατια αλλα δεν με επιτρεπουν να ειμαι ρατσιστας.........

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...