Προς το περιεχόμενο

Περί εργασίας απορίες


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αναζήτηση αγγελιών βλέπω  όλοι ζητάνε part time. ποσό είναι ο μισθός  για παρτ ταιμ τώρα ?

επίσης αν  πας σε κάποιο κατάστημα με αθλητικά είδη για δουλειά ως πωλητής πχ. Σου δίνουν αυτοί ρούχα πχ φόρμα αθλητικά παπούτσια ? η σου λένε να φοράς αυτά ( δικά σου ) ?🙄🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λογικα σου λενε να φορας δικα σου, ή σου δινουν αυτοι ενα Χ outfit, δεν παιζει να σε υποχρεωνουν να αγορασεις της εταιρειας και να τα πληρωσεις. 

Μια περιοδο που εργαζομουν στην Ελιτ, το προσωπικο ηταν υποχρεωμενο να φοραει παπουτσια της εταιρειας, ομως καθε σεζον σου εδιναν δωρεαν ενα ή δυο ζευγαρια και αν ηθελες να αγορασεις σου εκαναν πολυ καλη εκπτωση, ομως οχι χονδρικης.
Ευτυχως ημουν την περιοδο που ειχαν βγαλει και ανδρικη σειρα, αν και επειδη ημουν ο μονος ανδρας εκει και η εταιρεια ειχε κυριως γυναικεια παπουτσια, μου ειχαν κανει αρση του περιορισμου :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπαρχει στανταρ μισθος αν και λογικα οι περισσοτεροι δινουν τον ελαχιστο που ειναι ξεφτιλα.

Προσωπικα δινω 7 ευρω την ωρα για περιπου 80 ωρες τον μηνα +ΙΚΑ.

Επεξ/σία από 4saken
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εργάζομαι κάτι παραπάνω από 2 μήνες. Πότε θα εμφανιστούν τα ένσημα μου στον ΑΤΛΑ καθώς και η ασφαλιστική μου ικανότητα; 

Επίσης μπορώ να βγάλω βιβλιάριο υγείας από το ΙΚΑ;

 

Επεξ/σία από dimitris21gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα φιλο μου τους ζητησαν καποια στιγμη να φορανε μονο ρουχα της εταιρειας, τα οποια τα αγοραζαν κανονικα. Ισως ειχαν καποια εκπτωση, δεν θυμαμαι, αλλα την εκανε γι 'αυτο το λογο. Καποια αθλητικη φιρμα ηταν, αλλα πιο ακριβη/μοδατη, r'n'b φαση.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 4saken είπε

Δεν υπαρχει στανταρ μισθος αν και λογικα οι περισσοτεροι δινουν τον ελαχιστο που ειναι ξεφτιλα.

Προσωπικα δινω 7 ευρω την ωρα για περιπου 80 ωρες τον μηνα +ΙΚΑ.

Που στέλνω βιογραφικό;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitris21gr είπε

Εργάζομαι κάτι παραπάνω από 2 μήνες. Πότε θα εμφανιστούν τα ένσημα μου στον ΑΤΛΑ καθώς και η ασφαλιστική μου ικανότητα; 

Επίσης μπορώ να βγάλω βιβλιάριο υγείας από το ΙΚΑ;

Εμένα έχουν να μου εμφανιστούν ένσημα στο ΑΤΛΑΣ από το 2014 (εννοείται έχω δουλέψει σε διάφορες δουλειές με ένσημα από το 2014 και μετά). Δεν ξέρω γιατί δεν το ενημερώνουν. Κοίτα στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ, γράφεσαι στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες με τους κωδικούς που έχεις στο TAXIS αν θυμάμαι καλά. Στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ μπορείς να δεις και την ασφαλιστική ικανότητα. Πρέπει να έχεις μαζέψει 50 ένσημα και να έχουν περάσει 2 μήνες από τότε που τα μάζεψες για να ενημερωθεί η ασφαλιστική ικανότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρης απασχόληση με εξαήμερο στα 750 ευρώ μικτά καλά είναι ?

Ποσά θα είναι τα καθαρά ?

15 ώρες πριν, stormrain είπε

Λογικα σου λενε να φορας δικα σου, ή σου δινουν αυτοι ενα Χ outfit, δεν παιζει να σε υποχρεωνουν να αγορασεις της εταιρειας και να τα πληρωσεις. 

Μια περιοδο που εργαζομουν στην Ελιτ, το προσωπικο ηταν υποχρεωμενο να φοραει παπουτσια της εταιρειας, ομως καθε σεζον σου εδιναν δωρεαν ενα ή δυο ζευγαρια και αν ηθελες να αγορασεις σου εκαναν πολυ καλη εκπτωση, ομως οχι χονδρικης.
Ευτυχως ημουν την περιοδο που ειχαν βγαλει και ανδρικη σειρα, αν και επειδη ημουν ο μονος ανδρας εκει και η εταιρεια ειχε κυριως γυναικεια παπουτσια, μου ειχαν κανει αρση του περιορισμου :lol:

 

12 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Σε ενα φιλο μου τους ζητησαν καποια στιγμη να φορανε μονο ρουχα της εταιρειας, τα οποια τα αγοραζαν κανονικα. Ισως ειχαν καποια εκπτωση, δεν θυμαμαι, αλλα την εκανε γι 'αυτο το λογο. Καποια αθλητικη φιρμα ηταν, αλλα πιο ακριβη/μοδατη, r'n'b φαση.

Αν σου δίνουν μια φόρμα πχ και αθλητικά οκ αλλά άμα σε υποχρεώνουν να αγορασεις  με το καλημέρα βλακεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Πλήρης απασχόληση με εξαήμερο στα 750 ευρώ μικτά καλά είναι ?

Ποσά θα είναι τα καθαρά ?

Γύρω στα 620€.

Ουσιαστικά ο βασικός, αναλογικά των έξτρα ωρών λόγω εξαήμερης εργασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dimitris21gr είπε

Εργάζομαι κάτι παραπάνω από 2 μήνες. Πότε θα εμφανιστούν τα ένσημα μου στον ΑΤΛΑ καθώς και η ασφαλιστική μου ικανότητα; 

Επίσης μπορώ να βγάλω βιβλιάριο υγείας από το ΙΚΑ;

μην κοιτάτε άτλας λέμε κάντε λογαριασμό στο ίκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Γύρω στα 620€.

Ουσιαστικά ο βασικός, αναλογικά των έξτρα ωρών λόγω εξαήμερης εργασίας.

Αυτο. 600-620 καθαρα ειναι και αν μιλαμε για 48-50 ωρες την εβδομαδα τοτε ουσιαστικα μιλαμε για κατωτατο μισθο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Από υπερορία τι δικαιούσαι άμα σε κρατάνε

Και μέχρι πόσες υπερωρίες μπορούν να σε κρατάνε ?

Δυστυχως συνηθως τιποτα, ελαχιστοι ειναι αυτοι που πληρωνουν υπερωριες και ακομη λιγοτεροι αυτοι που πληρωνουν τις προσαυξησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Δυστυχως συνηθως τιποτα, ελαχιστοι ειναι αυτοι που πληρωνουν υπερωριες και ακομη λιγοτεροι αυτοι που πληρωνουν τις προσαυξησεις.

βέβαια τώρα έχουμε αυτό, οπότε για να δούμε...

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41872

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...