Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/12/2020 στις 11:28 ΠΜ, thomasG4 είπε

Στο exodus γίνεται απευθείας το claim και δηλώνει αυτόματα την Ethereum διεύθυνση του wallet (υποστηρίζει αρκετά crypto) σου και έτσι είσαι έτοιμος. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Λογικά όταν κάνει launch το δίκτυο (υπολογίζεται για Q1 με Q2 του 2021) θα πάρεις με τη μια το 15% των Spark που δικαιούσαι, με κάθε μήνα μετά όπως είμαμε γύρω στο 3% (κυμαίνεται τυχαία απο 2-4%).

Καλησπερα, επειδη εχω κατι παρατημενα xrp στο bittrex απο το 2017 και εχω χασει την μπαλα με καποιες ορολογιες που διαβαζω οπως spark,airdrop,snapshot κτλπ θα ημουν υποχρεος να  μαθω εαν μπορω να λαβω με καποιο τροπο εξτρα κοινς απο αυτα που εχω απο τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

0.18 και έξω από το coin base.. μηπως είναι έτοιμος για αγορά πριν το κλείσουν και στα αλλά και μετά δεν βρίσκεται το νόμισμα;

2 ώρες πριν, MySql είπε

Καλησπερα, επειδη εχω κατι παρατημενα xrp στο bittrex απο το 2017 και εχω χασει την μπαλα με καποιες ορολογιες που διαβαζω οπως spark,airdrop,snapshot κτλπ θα ημουν υποχρεος να  μαθω εαν μπορω να λαβω με καποιο τροπο εξτρα κοινς απο αυτα που εχω απο τοτε.

Έληξε  αυτο δεν μπορείς να κανεις τίποτα ποια.. δεν θυμάμαι αν το bittrex είχες μπει στο airdrop αν ναι τότε μάλλον έγιναν όλα αυτοματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MySql είπε

Καλησπερα, επειδη εχω κατι παρατημενα xrp στο bittrex απο το 2017 και εχω χασει την μπαλα με καποιες ορολογιες που διαβαζω οπως spark,airdrop,snapshot κτλπ θα ημουν υποχρεος να  μαθω εαν μπορω να λαβω με καποιο τροπο εξτρα κοινς απο αυτα που εχω απο τοτε.

Το Bittrex ήταν στα ανταλλακτήρια που υποστήριζαν το airdrop. Θα λάβεις κανονικά τα Spark στο Bittrex όταν γίνει launch το δίκτυο. Πρώτο τρίμηνο του 21 με δεύτερο υπολογίζεται.

Τώρα για περισσότερες πληροφορίες για το Spark, τσέκαρε τις προηγούμενες σελίδες που έχουμε γράψει αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, fernandes είπε

λογικό μετά την ανακοίνωση για Coinbase. 

Σειρά έχει τώρα η binance για να την στήλει στο κάναβατσο της ιστορίας😁

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Tablet είπε

Υπάρχει περίπτωση να σταματήσει μα διατίθεται το XRP λόγο της πτώσης της τιμής;

 

τα ανταλλακτήρια γιατί το αφαιρούν δεν το καταλαβαίνω..

Γιατί παρανομησαν και νόμιζαν πως θα γλυτώσουν αλλά όλα εδώ πληρώνονται για την ripple 👍 και άσε τα fanboys να λένε τα δικά τους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, MySql είπε

Καλησπερα, επειδη εχω κατι παρατημενα xrp στο bittrex απο το 2017 και εχω χασει την μπαλα με καποιες ορολογιες που διαβαζω οπως spark,airdrop,snapshot κτλπ θα ημουν υποχρεος να  μαθω εαν μπορω να λαβω με καποιο τροπο εξτρα κοινς απο αυτα που εχω απο τοτε.

Μια από τα ίδια αλλά τα έχω στο Litebit Wallet. Βέβαια πλέον η αξία τους έχει γίνει ασήμαντη. 

Βλέπω σήμερα πτώση της τάξης του 55% σε 24 ώρες... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν γνωρίζουν επειδή είναι καινούριοι ή είναι παλιοί αλλά έχουν μνήμη χρυσόψαρου, το XRP έφτασε τα $3.5 όταν ακόμα δεν έκανε trade στο Coinbase και ήταν listed στα μισά ανταλλακτήρια που είναι σήμερα.

Γενικά βλέπουμε μια υπερβολική υστερία για μια υπόθεση που δεν έχει καν τελεσιδικήσει.

Φυσικά δεν λέω ότι θα δούμε ανάλογο run, αλλά κάτι μηδενιστικά που διαβάζω ότι θα πάει στο μηδέν είναι γελοία.

Σε ΟΛΟ τον υπόλοιπο κόσμο εκτός Αμερικής, το XRP ΔΕΝ θεωρείται security. Τώρα ότι άλλο και να πούμε, μικρή σημασία έχει.

1 ώρα πριν, nikos5800 είπε

Γιατί παρανομησαν και νόμιζαν πως θα γλυτώσουν αλλά όλα εδώ πληρώνονται για την ripple 👍 και άσε τα fanboys να λένε τα δικά τους ;)

Επειδή δεν άντεξα να μην απαντήσω.

Ναι έχεις δίκιο. Οι τραπεζίτες (και ο πρόεδρος του BIS ήταν μέσα) και η ίδια η Lagarde (στο 9:08) πέσανε θύματα της Ripple όταν έκαναν παρουσίαση στο συνέδριο της Εθνικής τράπεζας της Ελβετίας το 2019.

Εκεί έχω ακούσει ότι αφήνουν και το μπάμπη τον σουγιά να κάνει παρουσιάσεις...

Bonus βιντεάκι με τη Lagarde (που είναι άσχετη σύμφωνα με τους haters του XRP) να μιλάει για τους παράνομους:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thomasG4 είπε

το XRP έφτασε τα $3.5 όταν ακόμα δεν έκανε trade στο Coinbase

Δε λέει τίποτα αυτό Θωμα.Και το btc κάποτε ψίχουλα κόστιζε

 

3 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Σε ΟΛΟ τον υπόλοιπο κόσμο εκτός Αμερικής, το XRP ΔΕΝ θεωρείται security

Ούτε αυτό έχει σημασία τούτη την στιγμή από ότι βλέπεις. Σε μια χώρα φαίνεται να παραβίασαν τους νόμους και τους γονάτισαν.

 

3 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Τώρα ότι άλλο και να πουμε, μικρή σημασία έχει.

Αυτό ακριβώς...Με πτώση σχεδόν 70% εντός λίγων εβδομάδων  και από ότι φαίνεται κλείσιμο χρονιάς με αρνητικό πρόσημο τι άλλο να πούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Για όσους δεν γνωρίζουν επειδή είναι καινούριοι ή είναι παλιοί αλλά έχουν μνήμη χρυσόψαρου, το XRP έφτασε τα $3.5 όταν ακόμα δεν έκανε trade στο Coinbase και ήταν listed στα μισά ανταλλακτήρια που είναι σήμερα.

Γενικά βλέπουμε μια υπερβολική υστερία για μια υπόθεση που δεν έχει καν τελεσιδικήσει.

Φυσικά δεν λέω ότι θα δούμε ανάλογο run, αλλά κάτι μηδενιστικά που διαβάζω ότι θα πάει στο μηδέν είναι γελοία.

Σε ΟΛΟ τον υπόλοιπο κόσμο εκτός Αμερικής, το XRP ΔΕΝ θεωρείται security. Τώρα ότι άλλο και να πούμε, μικρή σημασία έχει.

Επειδή δεν άντεξα να μην απαντήσω.

Ναι έχεις δίκιο. Οι τραπεζίτες (και ο πρόεδρος του BIS ήταν μέσα) και η ίδια η Lagarde (στο 9:08) πέσανε θύματα της Ripple όταν έκαναν παρουσίαση στο συνέδριο της Εθνικής τράπεζας της Ελβετίας το 2019.

Εκεί έχω ακούσει ότι αφήνουν και το μπάμπη τον σουγιά να κάνει παρουσιάσεις...

Bonus βιντεάκι με τη Lagarde (που είναι άσχετη σύμφωνα με τους haters του XRP) να μιλάει για τους παράνομους:

 

Άστα αυτά  με το να μου ποσταρεις βιντεάκια του brad να παπαγαλιζει ακριβώς τα ίδια πράγματα καθε φορά δουλειά δεν κάνεις 😁 στη ζωή όλα εδώ πληρώνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, stefanos_13 είπε

Δε λέει τίποτα αυτό Θωμα.Και το btc κάποτε ψίχουλα κόστιζε

 

Ούτε αυτό έχει σημασία τούτη την στιγμή από ότι βλέπεις. Σε μια χώρα φαίνεται να παραβίασαν τους νόμους και τους γονάτισαν.

 

Αυτό ακριβώς...Με πτώση σχεδόν 70% εντός λίγων εβδομάδων  και από ότι φαίνεται κλείσιμο χρονιάς με αρνητικό πρόσημο τι άλλο να πούμε.

Τι σχέση αυτό; Το θέμα είναι ότι όπως έγραψα και τις προηγούμενες μέρες, η πλειονότητα του όγκου συναλλαγών του XRP προέρχεται απο ανταλλακτήρια εκτός Αμερικής. Μόνο αυτό έχει σημασία. Γύρω στο 10-15% είναι σε Αμερικανικά δολάρια.

Το delisting και το suspend απο τα ανταλλακτήρια δεν πρόκειται να προκαλέσει πρόβλημα με τη ρευστότητα. Το μόνο που βλέπω είναι καιροσκόπους που προσπαθούν να δημιουργήσουν FUD με σκοπό να τσιμπίσουν XRP φθηνά για να είναι κερδισμένοι σε περίπτωση που έχουμε κανένα settlement με ευνοϊκούς όρους απο το δικαστήριο και μετά εκτοξευθεί η τιμή.

Δεν είναι ότι παραβιάσαν τους νόμους σε μια χώρα. Άμα δεν έχεις διαβάσει και τα υπόλοιπα μηνύματα, έχει να κάνει ότι η Αμερική είναι τα ζώα μου αργά στους νόμους για crypto (μπορεί να είναι ηθελημένο λόγω του banking cartel και φοβούνται την αποδυνάμωση του δολαρίου) σε σχέση με πολλές χώρες σε όλο το κόσμο. Στην Μ.Βρετανία, Σιγκαπούρη, Ελβετία, Ταυλάνδυ, Ιαπωνία κτλ έχουν ήδη φτιάξει ειδικούς νόμους που κατηγοριοποιούν τα crypto ανάλογα τα use cases που έχει και το XRP είναι utility token - currency. Τελεία και παύλα. 

Ένα ωραίο άρθρο που εξηγεί πως η κατάσταση στις ΗΠΑ με τους νόμους για security δημιουργεί πρόβλημα σε όλα τα crypto: 

https://www.forbes.com/sites/roslynlayton/2021/12/29/sec-v-ripple-the-cryptocurrency-trial-of-the-century/?sh=9898f1154173

 

Η μήνυση απο το SEC βασίζεται σε νόμο του 1933. Αν είναι δυνατόν!

Τώρα για τη τιμή, θα πω μόνο τη δική μου εμπειρία απο το crash του 2018. Είχα μπει το Δεκέμβρη του 17, λίγο πριν τη μεγάλη αύξηση της τιμής στα $3.5 Είδα το XRP να πηγαίνει απο το $0.25 στα $3.5 μέσα σε δυο βδομάδες απο τότε που αγόρασα. Δεν πούλησα γιατί είχα βάλει μικρό ποσό και πίστευα στο project μακροπρόθεσμα. Για μένα το crash που έγινε μετά ήταν απο τα καλύτερα πράγματα που μπορούσαν να έχουν συμβεί. Σε εκείνο το δίαστημα διάβαζα συνεχώς και μάθαινα όλο και περισσότερα για το project. Όποιος διαβάζει μόνο επιφανειακά, δεν το εκτιμά κατά τη γνώμη μου. Και παράλληλα έβαζα ένα μικρό ποσό κάθε μήνα. Έτσι μπόρεσα να μαζέψω ένα ικανό ποσό με χαμηλή μέση τιμή αγοράς. 

Τώρα που έγινε το run το Νοέμβριο, θα μπορούσα να βγάλω ένα πολύ καλό κέρδος, αλλά υπολόγιζα χωρίς το SEC, γιατί νόμιζα ότι είμαστε ακόμα στην αρχή της bull market. Το θέμα είναι ότι για εμένα αυτό το crash είναι ευκαιρία όπως το 2018-2019 να συνεχίσω να αγοράζω με χρήματα που δεν έχω και άμεση ανάγκη. Όταν θα φτάσουμε ξανά σε ATH θα βγάλω την αρχική μου επένδυση και μετά αφήνω τα υπόλοιπα σε περίπτωση που δούμε αρκετά μεγάλες τιμές στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...