Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, popai32 είπε

Δεν εχω γνωση επ'αυτου.Θα το ψαξω ομως.Αν εχεις και καποιο λινκ η καποια πληροφορια παραπανω θα το εκτιμουσα ιδιαιτερος.Ευχαριστω οπως και να εχει.Ειναι ο δρομος τουλαχιστον για απειθαρχα ατομα σαν εμενα 

Για το τι είναι το escrow βλέπεις εδώ:

https://xrpl.org/escrow.html

Τώρα αν θες να το ενεργοποιήσεις μέσα από την εφαρμογή μπορείς να κάνεις τα παρακάτω.

Στο XUMM πατάς το μεσαίο κουμπί κάτω κάτω. Μετά πατάς view more xApps. Απο εκεί επιλέγεις Escrow creator.

Στο escrow owner δεν αλλάζεις κάτι. Στο escrow destination ορίζεις τη διεύθυνση που θες να στείλει τα XRP όταν λήξει το escrow. Προσοχή δεν βάζεις διεύθυνση από ανταλλακτήριο. Εδώ το πιο πιθανό είναι να θες να απλά να απελευθερωθούν στο ίδιο account, οπότε και για destination βάζεις τον ίδιο λογαριασμό με το escrow owner.

Θα σου ζητήσει να κάνεις sign. Εκεί βάζεις το password. Μετά ορίζεις το ποσό που θέλεις να κλειδώσει.

Στο επόμενο βήμα ορίζεις την ημερομηνία που θέλεις να γίνει release το escrow. Πρέπει να ορίσεις και ώρα. Εκεί βάζεις τη τοπική ώρα και τη μετατρέπει αυτόματα η εφαρμογή σε ώρα που είναι ρυθμισμένο το ledger.

Και πατάς create escrow. Κάνεις approve το transaction ξανά με το κωδικό σου.

Μετά καλό είναι να ενεργοποιήσεις και το auto release. Αυτό στην ουσία είναι ένα service που τρέχει προκαθορισμένα διαστήματα και ενεργοποιεί το transaction για να γίνει release το escrow που έχεις δημιουργήσει. Αλλιώς μπορείς να στείλεις μόνο σου το transaction για να γίνει release, αλλά είναι μπελάς.

Συγχαρητήρια έχεις κλειδώσει επιτυχώς τα XRP σου σε escrow.

Επίσης το καλό με το escrow είναι και αν κάποια στιγμή πες ότι κάποιος σου βρίσκει τα κλειδιά σου και έχει πρόσβαση στα XRP σου. Δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στα XRP πριν ξεκλειδωθούν από το escrow. Οπότε δρα και ως προστασία από hacker κάτα κάποιο τρόπο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Για το τι είναι το escrow βλέπεις εδώ:

https://xrpl.org/escrow.html

Τώρα αν θες να το ενεργοποιήσεις μέσα από την εφαρμογή μπορείς να κάνεις τα παρακάτω.

Στο XUMM πατάς το μεσαίο κουμπί κάτω κάτω. Μετά πατάς view more xApps. Απο εκεί επιλέγεις Escrow creator.

Στο escrow owner δεν αλλάζεις κάτι. Στο escrow destination ορίζεις τη διεύθυνση που θες να στείλει τα XRP όταν λήξει το escrow. Προσοχή δεν βάζεις διεύθυνση από ανταλλακτήριο. Εδώ το πιο πιθανό είναι να θες να απλά να απελευθερωθούν στο ίδιο account, οπότε και για destination βάζεις τον ίδιο λογαριασμό με το escrow owner.

Θα σου ζητήσει να κάνεις sign. Εκεί βάζεις το password. Μετά ορίζεις το ποσό που θέλεις να κλειδώσει.

Στο επόμενο βήμα ορίζεις την ημερομηνία που θέλεις να γίνει release το escrow. Πρέπει να ορίσεις και ώρα. Εκεί βάζεις τη τοπική ώρα και τη μετατρέπει αυτόματα η εφαρμογή σε ώρα που είναι ρυθμισμένο το ledger.

Και πατάς create escrow. Κάνεις approve το transaction ξανά με το κωδικό σου.

Μετά καλό είναι να ενεργοποιήσεις και το auto release. Αυτό στην ουσία είναι ένα service που τρέχει προκαθορισμένα διαστήματα και ενεργοποιεί το transaction για να γίνει release το escrow που έχεις δημιουργήσει. Αλλιώς μπορείς να στείλεις μόνο σου το transaction για να γίνει release, αλλά είναι μπελάς.

Συγχαρητήρια έχεις κλειδώσει επιτυχώς τα XRP σου σε escrow.

Επίσης το καλό με το escrow είναι και αν κάποια στιγμή πες ότι κάποιος σου βρίσκει τα κλειδιά σου και έχει πρόσβαση στα XRP σου. Δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στα XRP πριν ξεκλειδωθούν από το escrow. Οπότε δρα και ως προστασία από hacker κάτα κάποιο τρόπο.

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες θα το ψαξω και αλλο και θα το σκεφτω πολυ σοβαρα για ενα ποσοστο.Οσον αφορα την προστασια ειναι παρα πολυ βασικο(θεωρεις οτι ειναι πιο safe απο ενα hard wallet?).Εχει να γινει τρελο γλεντι τα επομενα χρονια .Τα ονειρα τοσον χρονων που θα βγουν πραγματικα θα εξαφανιζοντε μεσα σε ενα κλασμα.Εχει να πεσει απο τα μπαλκονια πολυς κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Christkg είπε

Μακαρι να γινει μεσω συναλλαγης στους Ολυμπιακους ρου Τοκυο

Καθολου απίθανο αν εχει κερδισει τη δικη διάβασα οτι πολλες τράπεζες της Ιαπωνίας συνεργάζονται με ripple 

Επεξ/σία από LiveTheMoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LiveTheMoment είπε

Καθολου απίθανο αν δεν εχει κερδισει τη δικη διάβασα οτι πολλες τράπεζες της Ιαπωνίας συνεργάζονται με ripple 

Οι ιαπωνες απο το 2020 θα καναν το xrp παγκοσμιως γνωστο και αποκλειστικο μεσο συναλλαγης για τους ολουμπιακους..αλλα μεχρι και ο κορωνοιος μας πηγε κοντρα γτ ηδη θα πιναμε Σακε και αντι για καλημερα θα λεγαμε'Κονιτσουα'

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, popai32 είπε

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες θα το ψαξω και αλλο και θα το σκεφτω πολυ σοβαρα για ενα ποσοστο.Οσον αφορα την προστασια ειναι παρα πολυ βασικο(θεωρεις οτι ειναι πιο safe απο ενα hard wallet?).Εχει να γινει τρελο γλεντι τα επομενα χρονια .Τα ονειρα τοσον χρονων που θα βγουν πραγματικα θα εξαφανιζοντε μεσα σε ενα κλασμα.Εχει να πεσει απο τα μπαλκονια πολυς κοσμος.

Το hardware wallet είναι αρκετά safe, απλά και πάλι αν δεν φυλάξεις καλά τις λέξεις που είναι για backup (τα κλειδιά που είπα πριν), τότε είσαι στο έλεος του hacker ή του κλέφτη (αν μιλάμε για physical επίθεση) και ας μην έχει πρόσβαση στη συσκευή.

Με το escrow και να έχει ο άλλος τα κλειδιά δεν μπορεί να κάνει κάτι. Απλά μπορεί να κάνει υπομονή μέχρι να τελειώσει το escow και να στείλει τα XRP τότε. Αν και είναι αρκετά τραβηγμένο να γίνει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Christkg είπε

Οι ιαπωνες απο το 2020 θα καναν το xrp παγκοσμιως γνωστο και αποκλειστικο μεσο συναλλαγης για τους ολουμπιακους..αλλα μεχρι και ο κορωνοιος μας πηγε κοντρα γτ ηδη θα πιναμε Σακε και αντι για καλημερα θα λεγαμε'Κονιτσουα'

Hahahaha πεστα μωρε, η υπομονή μακαρι να μας δικαιώσει ειδικά όσοι ειναι εδω χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LiveTheMoment είπε

Hahahaha πεστα μωρε, η υπομονή μακαρι να μας δικαιώσει ειδικά όσοι ειναι εδω χρονια

Μακαρι για ολους και ειδικοτερα για οσους εναποθεσαν ονειρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ομάδα εγώ εφάρμοσα μιά τακτική έχοντας κατα νού τα εξής:

Απ'την ώρα που μπήκα στα crypto ψάχνω να βρώ αν είναι χρήσιμο το BTC αλλά δεν με πείστηκα απο κανένα γιατί οι περισσότεροι επαναλάμβαναν μια καραμέλα που δεν έβγαζε νόημα.

Το BTC δεν είναι decentralised όσο παραπάνω απο το 50% του mining είναι μέσα σε μία χώρα.

Ποιός θα πάρει την ευθύνη για το BTC αν γίνει η στραβή? Που σκατα είναι ο Nakamoto?

Το ΧRP μας είναι 100% μαριονέτα στα charts απο το BTC. Μέχρι να γίνει reset στο market + τέλος του SEC

Το XRP το θεωρώ ώς την καλύτερη ιδέα μέχρι στιγμής μέσα στα crypto.

Με τα παραπάνω λοιπόν ως δεδομένα προχώρησα περιμένοντας ένα crash ανα πάσα ώρα και στιγμή μόλις αρχίσει η μάζα να καταλαβαίνει τι είναι to BTC. Τελικά ήρθε απο τον Elon και εφόσον η φολοσιφία του decentralised καταστράφηκε απο τη βάση της θεωρώ ότι δεν σώζετε πλέον.. παραμόνο με κάτι αντίστοιχο θετικό σχόλιο απο τον ίδιο ή απο πολύ σημαντικό παγκόσμιο παράγοντα.

Μόλις έγινε το πρώτο dip ήμουν μέσα 100% οπότε εκεί την έφαγα ΑΛΛΑ διαβάζοντας το tweet του Elon λέω αυτό ήταν τελείωσε το σκότωσε πάει για πολύ πάτο και έβγαλα τα μισά. Έτσι λοιπόν τώρα το 50% που έχω σε fiat το χώρισα σε δύο μέρη 25% αγοράζω σε κάθε dip και το υπόλοιπο 25% θα μπέι όταν πατήσει στο 0,5$ και γυρίσει στο 0,6$ αν δέν γυρίσει θα αγοράσω στον πάτω 0,25-0,30 και εκεί θα αυξήσω και λίγο το κεφάλαιο.

Ταυτόχρονα δε όσο το XRP είναι κάτω των 1,2$ ρίχνω mining μέσω unMineable.

 

Είμαι χαμένος κι εγώ όπως όλοι αλλά μείωσα τη ζημιά σε καμία περίπτωση δεν την ελαχιστοποίησα όμως.

Παραθέτω έτσι για το γαμώτο χθεσινή-σημερινή εμπειρία απο συζήτηση για το BTC.

BTC.jpg.5ec7315886136c3933684e57a9cdb189.jpg

Επεξ/σία από Kanellos_p
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, popai32 είπε

Ωραιος.εχεις ομως ενα μειονεκτημα.Εισαι εδω μεσα και τρωγεσαι.Μπορει σε αυτη την φαση να μην ειναι κακο αλλα θα γινει οπλο κατα του εαυτου σου στο μελλον και το σχεδιο σου θα κινδυνευσει σοβαρα.

Γιες έχεις ένα ποιντ…ειμαι υπομονετικός όμως…πολύ υπομονετικοσ…είμαι νέος και τώρα ξεκίνησα την δουλειά…συνεχίζω την ζωή μου και θα προσπαθώ να ευημερήσω οικονομικά με τον κανονικό τροπο(εδώ γελάμε 😜).θα ήθελα να έχωνα μέσα κάμποσα αλλά δεν το κάνω γιατί δεν το επιτρέπει το κασέ μου και η νοοτροπία μου. Ευτυχώς εχω αγοράσει καποια κομμάτια σε καλή τιμή και τέλος. Όσα μου έρχονται εκτός δουλειάς (κάνω κάποιες δραστηριότητες έξτρα για να κερδίζω λίγο χρήμα παραπάνω) τα χώνω λίγα λίγα. Τώρα το ότι είμαι εδώ μέσα προς το παρόν δεν με επηρεάζει αλλά καταλαβαίνω πως το λες και σε ευχαριστώ. Θα βρω τους τρόπους μου ώστε το σχέδιο μου που λες να μην κινδυνέψει ☺️. Απλά φεεεεετα και ότι γίνει…δεν με ενδιαφέρει το trading το θεωρώ αρρώστια προσωπικά και απλά ελπίζω στην τύχη μου στο xrp…!

Επεξ/σία από panosbel
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους μπήκα στο hearing ! ! !  FFS 

Το ΣΕΚ βασικά όπως έχουμε πεί , έχει πληρορφορίες οτι 4 απο τα 12 δικηγορικά γραφεία, συμβούλεψαν την Ριπλ οτι το ΧΡΠ μπορεί να φανεί ώς χρεώγραφο και γιαυτό ζητάνε να δούνε εμαιλς της Ριπλ με τα δικηγορικά γραφεία.

Γιαυτό ήθελα να πουλήσω , γιατί φοβόμουν πως κάτι τέτοιο θα γίνει. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, FromMyAshesRRR είπε

Το ΣΕΚ λέει πως οπως η Ριπλ ζήτησε απο εμάς έγγραφα έτσι ζητάμε και εμείς απο την Ριπλ έγγραφα. 

Γιατι ζητάνε state of mind απο τη ripple ειναι δυνατόν; Ναρκωτικά επερναν νομίζουν; Και η judge λεει δεν θα επρεπε να μας νοιάζει αυτο κατι τετιο και η SEC λεει συμφωνεί. Εγω δεν βγαζω νοημα…. Η κατι λαθος καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...