Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χάνω και τα τζάμπα flr χάνω και τα sgb επειδή αγόρασα χρπ αρχές Γενάρη 😡 

το sgb θα πάει πιο ψηλά από το flr… ;)  
υπομονη τώρα και οι χαμένοι από το σναπσοτ κοιτάμε να τα αγοράσουμε και μετά στακινγκ αβέρτα μαζί με τα χρπακια μας

Επεξ/σία από panosbel
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξέρω πως θα πάει πιό ψηλά, απλά προτειμώ να είμαι επιφυλακτικός γιατί είχα πεί πως το 2019 θα φτάσουμε τα 5 δολάρια και είδαμε που καταντήσαμε. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FromMyAshesRRR είπε

@panosbel @thomasG4  

Aυτό δέν το είχα διαβάσει. Έχει καιρό η αλλαγή αυτή ; Άλλο όνομα είχε το δεύτερο airdrop. Το F-asset ήξερα και θυμάμαι τα ΧΡΠ θα γίνουν FXRP FXLM κτλ κτλ. 

Δέν ξέρω πώς το κόβετε εσείς παιδιά, πάντως όταν διαβάζω το εξης

image.png.0cf11b9564e1bb3b1d8fce59fc84c8d8.png

 

Το κόβω να ξεφεύγει η τιμή του αφού θα είναι τόσο μικρό το ποσοστό. 

Όχι σήμερα βγήκε η ανακοίνωση από τη Flare. Τα F-asset θα είναι στην ουσία τα XRP (και όλα τα υπόλοιπα crypto που υποστηρίζει η πλατφόρμα) που θα κλειδώνουμε για να παίρνουμε ως reward τα FLR. Μήπως το μπερδεύεις με το DFLR airdrop; Και εγώ το είχα ξεχάσει είναι η αλήθεια αυτό.

Γενικά ναι πάντως βλέπω να έχει μεγαλύτερη αξία το Songbird από το FLR όταν ξεκινήσει τη διαπραγμάτευση στα ανταλλακτήρια γιατί έχει αρκετά μικρότερο supply. Στα 15 δις, ενώ το FLR είναι στα 100 δις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thomasG4 είπε

Όχι σήμερα βγήκε η ανακοίνωση από τη Flare. Τα F-asset θα είναι στην ουσία τα XRP (και όλα τα υπόλοιπα crypto που υποστηρίζει η πλατφόρμα) που θα κλειδώνουμε για να παίρνουμε ως reward τα FLR. Μήπως το μπερδεύεις με το DFLR airdrop; Και εγώ το είχα ξεχάσει είναι η αλήθεια αυτό.

Γενικά ναι πάντως βλέπω να έχει μεγαλύτερη αξία το Songbird από το FLR όταν ξεκινήσει τη διαπραγμάτευση στα ανταλλακτήρια γιατί έχει αρκετά μικρότερο supply. Στα 15 δις, ενώ το FLR είναι στα 100 δις.

Μπράβο....το DFRL....   

Γενικά μετά τις απανωτές πατάτες άλλαξα τακτική και γίνομαι άκρως Long term. Έχει και τα καλά του το να μήν πουλάς και να αγοράζεις φτηνότερα...κάθε συναλλαγή που πουλάς φορολογείτε οπότε εκείνοι που είχαν αγοράσει απο τις αρχές κάποιο κρύπτο, δέν θα φορολογηθούν το ίδιο αλλά πιό χαμηλά απο κάποιον που πουλά και αγοράζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Όχι σήμερα βγήκε η ανακοίνωση από τη Flare. Τα F-asset θα είναι στην ουσία τα XRP (και όλα τα υπόλοιπα crypto που υποστηρίζει η πλατφόρμα) που θα κλειδώνουμε για να παίρνουμε ως reward τα FLR. Μήπως το μπερδεύεις με το DFLR airdrop; Και εγώ το είχα ξεχάσει είναι η αλήθεια αυτό.

Γενικά ναι πάντως βλέπω να έχει μεγαλύτερη αξία το Songbird από το FLR όταν ξεκινήσει τη διαπραγμάτευση στα ανταλλακτήρια γιατί έχει αρκετά μικρότερο supply. Στα 15 δις, ενώ το FLR είναι στα 100 δις.

Ωραία όλα αυτά τα έχω καταλάβει πάνω κάτω. Γιατί δεν βλέπω πουθενά όμως που να λέει τι θα δίνουμε για κλείδωμα ώστε να κερδίζουμε F-xrp δηλαδή στην ουσία xrp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, FromMyAshesRRR είπε

@panosbel @thomasG4  

Aυτό δέν το είχα διαβάσει. Έχει καιρό η αλλαγή αυτή ; Άλλο όνομα είχε το δεύτερο airdrop. Το F-asset ήξερα και θυμάμαι τα ΧΡΠ θα γίνουν FXRP FXLM κτλ κτλ. 

Δέν ξέρω πώς το κόβετε εσείς παιδιά, πάντως όταν διαβάζω το εξης

image.png.0cf11b9564e1bb3b1d8fce59fc84c8d8.png

 

Το κόβω να ξεφεύγει η τιμή του αφού θα είναι τόσο μικρό το ποσοστό. 

Για να γίνεις αποδέκτης των παραπάνω , υπάρχουν προϋποθέσεις; ..πχ πρέπει να είσαι κάτοχος xrp από τον Δεκέμβριο του 2020 και πρίν;  ..η πρέπει να κάνεις επιπλέον κινήσεις προκειμένου να μπεις στο μοίρασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2021 στις 6:23 ΜΜ, FromMyAshesRRR είπε

@Gre23 πολλά λάϊκ για το Quote στην φωτό με τον Ντικάπριο. 

@panosbel Λογικά ναί, αυτό ισχύει. Όμως έχει να κάνει με το κοντράκτ. Εάν είναι κλειδωμένα, αν είναι στην κατοχή σου, αν είναι για μικρό η μεγάλο χρονικό διάστημα , σταθερό ή κυλιομενο ποσοστό κτλ. 

Και σίγουρα τα ποσοστά θα αλλάξουν όσο θα ανεβαίνει η τιμή. Δέν μας πειράζει όμως αυτό, γιατί όταν στο μέλον το 1 χρπ θα φτάσει στα 100$ τότε μπορεί να μειωθεί το ποσοστό στάκιγκ, όμως θα αυξηθεί η τιμή του ΧΡΠ. Δέν θυμάμαι που αλλα είδα ένα βιντεάκι οπου υπολόγιζαν τα % στάκιγκ. Αν βάλεις ΧΡΠ μαζί με ΦΛΡ στάκιγκ θα έχεις πολλαπλάσια έσοδα. Γιαυτό τα ΦΛΡ μου δεν πρόκειτε ποτέ να τα πουλήσω.

Πιστεύω να υπάρξει μεγάλος ανταγωνισμός στα μικροδάνεια. Αύριο μεθαύριο (τώρα μπορούμε ήδη να δανειστούμε)  θα παίρνουμε μικροδάνεια μέσω κρύπτο. Δέν θα είμαστε για πολλά χρόνια δευσμευμένοι, και η εξόφληση θα γίνετε αυτόματα. 

Σε αυτή την περίπτωση (μιάς και σε λιγάκι που θα έρθει σε λειτουργία το Flare) θα βάζεις τα 1000 χρπ σε ένα smart contract, θα λές "θέλω να δανείσω 1000 χρπ, με χ τόκο για ένα συγκεκριμένο διάστημα, αυτό το smart contract θα του πείς αυτόματα να ξαναμπαίνει στην αγορά και κάποιος άλλος (δανειολήπτης) που θα το δεί και θα του αρέσει, να πατάει κλίκ και να γίνετε αυτόματα η συναλλαγή. Εσένα θα σου έρχετε αυτόματα εμαιλ οτι το κοντράκτ μπήκε σε λειτουργία, και όταν γίνετε η αποπληρωμή πάλι θα σου έρχετε ειδοποίηση οτι ξοφλήθηκε. 

Μιλάμε άλλα κόλπα....

 Κοιτάξτε όσοι είστε μικροί/νέοι να ακολουθήσετε κάποιο επάγγελμα που θα έχει μέλον....και τα παιδιά σας να τα στείλετε κάπου που θα έχουν μέλον....αύριο μεθαύριο θα μπεί στην ζωή μας ο αυτοματισμός. Δέν θα υπάρχει ταμείο στα σουπερ, δέν θα έρχονται κουρίερ στην πόρτα μας(είτε θα έρχετε σε κάποια θυρίθα και θα τα πηγαίνουμε οι ίδιοι να τα παραλάβουμε απο την θυρίδα, ή θα έρχετε ΑΙ ρομποτάκι και θα μας το φέρνει στην θυρίδα/στο σπίτι μας. Θα φτιαχτούνε θυρίδες στις πυλωτές όπως είναι τα γραματοκιβώτιο, και εκεί θα γίνετε delivery η παραγγελία όταν είμαστε απών. 

Πολλές δουλειές θα εξαφανιστούν (γιαυτό και έχουνε βάλει μπρός για το GBI global basic income) παγκόσμιος βασικός μισθός . Θα είναι της πείνας ίσα ίσα για να ζείς.  

Γιαυτό, κοιτάξτε την χρησιμότητα..... επενδύστε τώρα σε σωστά έγγυρα κρύπτο που έχουν σκοπό και μέλον. Απο εκεί θα αντλήσουμε είτε ένα μέρος είτε το κύριο εισόδειμά μας. 

Σας παρακαλώ να ψάξετε καλά και να έχετε μελοντικά μακροπρόθεσμα πλάνα. Πιστεύω πως είμαστε πραγματικά στο τέλος της παλαιάς εποχής. Οπότε το τί θα κάνουμε και το πώς θα πράξουμε τώρα, θα αποφασίσει το πόσο καλό θα είναι το αύριο μας. 

Ξαναδιάβασε το... @panosbel Αυτή την στιγμή επειδή δέν έχουν βγεί επίσημα Live μπορούμε να σπεκουλάρουμε. Σίγουρα νούμερα θα έχουμε όταν βγεί live το Φλέρ. Σεπτέμβρη είπανε σύμφωνα με το άρθρο που ανεβάσατε με τον Τόμας. 

1 λεπτό πριν, Kapas2 είπε

Για να γίνεις αποδέκτης των παραπάνω , υπάρχουν προϋποθέσεις; ..πχ πρέπει να είσαι κάτοχος xrp από τον Δεκέμβριο του 2020 και πρίν;  ..η πρέπει να κάνεις επιπλέον κινήσεις προκειμένου να μπεις στο μοίρασμα;

ναί έπρεπε να κάνεις claim μέχρι τις 11 ιουνίου 2021. Όσοι δέν το έκαναν δυστυχώς τα χάσανε (απο όσο ξέρω) και τα ΦΛΡ αυτών που δέν τα έκαναν claim, (αν οι πληροφορίες μου είναι σωστές) τα κάψανε, πράγμα που θα ανεβάσει την τιμή του ΦΛΡ όταν βγεί Live. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Gre23 είπε

Εμένα αυτά μου φαίνονται κινέζικα !!!μόλις το xrp πάει 1000€ το κομμάτι θα κανονίσουμε συνάντηση να μου μεταφέρει κάποιος από εσάς τα φράγκα σε πέντε έξι σημεία που θέλω :)

Μαζί σου :)

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, panosbel είπε

Ωραία όλα αυτά τα έχω καταλάβει πάνω κάτω. Γιατί δεν βλέπω πουθενά όμως που να λέει τι θα δίνουμε για κλείδωμα ώστε να κερδίζουμε F-xrp δηλαδή στην ουσία xrp.

Δεν θα κερδίζεις XRP. Θα κερδίζεις FLR από το κλείδωμα των XRP σου για το διάστημα που θα τα δανείζεις, για να γίνεται στην ουσία το minting του f-asset (FXRP). Θα μπορείς να τα ξεκλειδώσεις ανά πάσα στιγμή. 

Είναι στην ουσία ένα ενέχυρο για τη ρευστότητα στο σύστημα και ότι υπάρχουν αυτά τα XRP ως αξία για να μπορέσουν να δημιουργηθούν τα FXRP που αντιπροσωπεύουν το XRP σε ένα διαφορετικό blockchain σύστημα (Flare Network).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, παρακολουθώ το νήμα περίπου 2 μήνες, αν και ήμουν δύσπιστος με τα κρύπτο κυρίως λόγω bc, είδα πως υπάρχουν και κρύπτο, όπως το xrp, όπου έχουν και χρησιμότητα μεταξύ άλλων. 

Έχω ενα διαθέσιμο ποσό και ενδιαφέρομαι να προβώ σε αγορά κυρίως για long term. Έφτιαξα λογαριασμό στο binance και βλέπω πως το xrp αποτιμάται στα 0,478 ευρώ. Δε ρωτάω τι πιστεύεται, καθώς μάντεις δεν είμαστε, αλλα για εναν νεο-εισερχόμενο το συγκεκριμένα πορτοφόλι πιστεύεται ειναι εντάξει; είδα στη Αγγλία κάποια θυγατρική του έφαγε άκυρο. Υπάρχει κάτι καλύτερα, να προτείνεται; Οποιαδήποτε συμβουλή αποδεκτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, arisdj77 είπε

Καλησπέρα σας, παρακολουθώ το νήμα περίπου 2 μήνες, αν και ήμουν δύσπιστος με τα κρύπτο κυρίως λόγω bc, είδα πως υπάρχουν και κρύπτο, όπως το xrp, όπου έχουν και χρησιμότητα μεταξύ άλλων. 

Έχω ενα διαθέσιμο ποσό και ενδιαφέρομαι να προβώ σε αγορά κυρίως για long term. Έφτιαξα λογαριασμό στο binance και βλέπω πως το xrp αποτιμάται στα 0,478 ευρώ. Δε ρωτάω τι πιστεύεται, καθώς μάντεις δεν είμαστε, αλλα για εναν νεο-εισερχόμενο το συγκεκριμένα πορτοφόλι πιστεύεται ειναι εντάξει; είδα στη Αγγλία κάποια θυγατρική του έφαγε άκυρο. Υπάρχει κάτι καλύτερα, να προτείνεται; Οποιαδήποτε συμβουλή αποδεκτή. 

Καλως ήρθες. Ποτέ μην αποθηκευεις τα κρυπτο σου σε ανταλλακτήρια. Σιγά σιγά ψάχνε πορτοφόλι ηλεκτρονικό να τα βάλεις μέσα. Στα ανταλλακτήρια δεν σου ανήκουν τα κρυπτο τα κρατάει η εκάστοτε εταιρία για εσένα. Σε πορτοφόλι σου ανήκουν ολοκληρωτικά. Το καλύτερο από όλα είναι το ledger. Εγώ προσωπικά θα τα βγάλω από το ανταλλακτήριο της crypto.com και θα τα βάλω στο bifrost wallet για να με εξυπηρετεί στο flare network που το θέλω για να αξιοποιήσω τα χρπ και τα φλρ(όταν βγουν στην αγορά) μου για παθητικό εισόδημα μελλοντικά. Υπάρχουν παρά πολλά πορτοφόλια τα οποία είναι πολύ καλά απλά πρέπει να ψάξεις να εξυπηρετούν τα κρυπτο που θες εσυ όσο το δυνατόν περισσότερο γίνεται όπως να μπορείς να κανείς καλό staking με καλό ποσοστό επιστροφής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, FromMyAshesRRR είπε

Ξαναδιάβασε το... @panosbel Αυτή την στιγμή επειδή δέν έχουν βγεί επίσημα Live μπορούμε να σπεκουλάρουμε. Σίγουρα νούμερα θα έχουμε όταν βγεί live το Φλέρ. Σεπτέμβρη είπανε σύμφωνα με το άρθρο που ανεβάσατε με τον Τόμας. 

ναί έπρεπε να κάνεις claim μέχρι τις 11 ιουνίου 2021. Όσοι δέν το έκαναν δυστυχώς τα χάσανε (απο όσο ξέρω) και τα ΦΛΡ αυτών που δέν τα έκαναν claim, (αν οι πληροφορίες μου είναι σωστές) τα κάψανε, πράγμα που θα ανεβάσει την τιμή του ΦΛΡ όταν βγεί Live. 

Γεια σας , καινούργιος αν και και σας παρακολουθώ χρόνια , θέλω λίγο τις γνώσεις σας σε αυτό που λέει ο φίλος frommyashesrrr , εγώ έχω τα xrp στην bitstamp χρόνια τώρα , έπρεπε να κάνω κάτι επιπλέον για να μου βάλουν τα flr όταν έρθει εκείνη η στιγμή , sorry αν και τα έχω χρόνια είμαι εντελώς άσχετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, FromMyAshesRRR είπε

Ξαναδιάβασε το... @panosbel Αυτή την στιγμή επειδή δέν έχουν βγεί επίσημα Live μπορούμε να σπεκουλάρουμε. Σίγουρα νούμερα θα έχουμε όταν βγεί live το Φλέρ. Σεπτέμβρη είπανε σύμφωνα με το άρθρο που ανεβάσατε με τον Τόμας. 

ναί έπρεπε να κάνεις claim μέχρι τις 11 ιουνίου 2021. Όσοι δέν το έκαναν δυστυχώς τα χάσανε (απο όσο ξέρω) και τα ΦΛΡ αυτών που δέν τα έκαναν claim, (αν οι πληροφορίες μου είναι σωστές) τα κάψανε, πράγμα που θα ανεβάσει την τιμή του ΦΛΡ όταν βγεί Live. 

@georgekoukis ναι απο όσο ξέρω έπρεπε να kάνεις claim είχε διαδικασία. 

https://docs.xrptoolkit.com/claim-spark-tokens

Εδώ ήταν η διαδικασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, FromMyAshesRRR είπε

@georgekoukis ναι απο όσο ξέρω έπρεπε να kάνεις claim είχε διαδικασία. 

https://docs.xrptoolkit.com/claim-spark-tokens

Εδώ ήταν η διαδικασία. 

Ευχαριστώ , αν και από ότι διάβασα πάει τα έκαψα (και δεν ήταν και λίγα) 😂 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να αγχώνεσαι με ηλεκτρονικά ή hardware πορτοφόλια εάν μιλάμε για σχετικά μικρά ποσά.

Κάνεις λογαριασμό σε ένα ασφαλές ανταλλακτήριο όπως το Kraken και είσαι μία χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...