Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, FromMyAshesRRR είπε

συμφωνώ, όσο για το "τσαπατσούληκα" γιαυτό και είπα se προηγούμενο πόστ ( έτσι απλά "χωριάτικα" ) για τις γραμμές. Ούτε εγώ πιστεύω σε "influencers" που αγοράσαν 1000 μπίτκοιν το 20010 και τα ξέχασαν και τώρα είναι δισεκατομυριούχοι, όπως και όταν ακούω διάσημους να προωθούν κάτι, τότε την κάνω, γιαυτό έφυγα απο το Μπίτκοιν οταν ειδα διάσημους να το πουλάνε. Κρατάω μικρό καλάθι όταν ακούω πολλά κεράσια. 

Φυσικά και αναλυτές κάνουν λάθος, οι αναλύσεις δεν είναι νομος, αλλιώς θα είχαμε εκατομύρια αναλυτές που θα ήταν πλούσιοι. Υπάρχουν πολλές μεταβλητές που αλλάζουν το παιχνίδι γιαυτό όλα είναι απλά "εκτιμήσεις". 

Κρύπτο που δέν έχουν use case θα εξαφανιστούν σίγουρα πράγματα. 

Όσο για την τιμή , συμφωνώ μερικώς. Τεχνιτά την κρατάνε κάτω την τιμή. 

Για τα στοπλοςς θα με βρείς άκρως επιφυλακτικό.  Κάνουν manipulation την τιμή οπότε κατεβάζουν την τιμή για να εκτελεστούν τα στοπ λοςς και μετά την ξανα ανεβάζουν για να αναγκαστούμε να αγοράσουμε πιό ψηλα.  

Απο εκεί και πέρα όπως μας είπε ο Χόγκαν πρίν μερικές μέρες με την Ιαπωνική παροιμία "The nail that sticks out is hammered down." κάποιοι ενοχλούνται απο τα πόστ μου και αυτά που λέω και στέλνουν τα στρατιωτάκια εναντίων μου. 

I get the message, its "your" party and im ruining "your" fun. kisses :) 

(δέν φεύγω όμως γιατί ότι πληροφορία διαμοιράζετε κανείς απο εσάς είναι πολυτιμη and i want is :) οπότε feel free to share it with me ) 

 

και να ξερες πόσα στοπ λος μου έχουν χτυπήσει και έχει ξαναφύγει προς την προηγούμενη κατεύθυνση η μετοχή/κρυπτο/προϊόν....άπειρες φορές....εχω τσαντιστεί...έχω πει και εγώ οτι γίνεται manipulation....κλπ κλπ....Αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ όταν η αγορά είναι ρηχή...πχ ελληνικές μετοχές. όταν παίζονται δις και υπάρχει φοβερό liquidity υπάρχουν τόσο μεγάλα και αντίρροπα συμφέροντα που δεν μπορεί να γίνει manipulation έτσι απλά και εύκολα.....απλά εμείς είμαστε κάτι ψαράκια δίπλα σε 2 φάλαινες που τσακώνονται....Όσοι δεν χρησιμοποιούν στοπ κάποια μέρα θα τα χάσουν όλα. Δεν χρειάζεται πολλές φορές να γίνει κάτι τέτοιο. Μία φορά μόνο. Ποιος σου λέει εσένα οτι μία μέρα δεν θα επέμβει το κράτος (πχ η FED σε συνεργασία με την ECB, BOC, BOJ) και βγάλουν τα κρυπτο παράνομα ή κάποια οδηγία και γίνει collapse? και δεν ξανασηκώσουν κεφάλι....με αυτά που έχω δει με παρεμβάσεις κεντρικών τραπεζών στα νομίσματα των χωρών τους...τα πάντα περιμένω για τα κρύπτο....μπορεί να είναι το μέλλον...μπορεί όμως όχι με ακριβώς αυτή τη μορφή....κανείς δεν ξέρει...αλλά πρέπει να προστατευόμαστε είτε κάνουμε trade crypto είτε fx είτε μετοχές....έχω δει πάρα πολλούς να χάνουν εκατομμύρια επειδή δεν προστάτεψαν τα κερδη τους....και γύρισαν όχι μονο σε ζημιά...αλλά και με χρέος....

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, glyfadas7 είπε

Ακόμη και οι πιο έμπειροι αναλυτές πέφτουν έξω. 

Ναι γιατι ερμηνευουν την ηδη υπαρχουσα γραφικη παρασταση και κανουν προβλεψεις για τη συνεχεια.

Δεν μπορεις να προβλεψεις ωστοσο τη συμπεριφορα και τη ψυχολογια καποιου που θα αποφασισει να πουλησει , ποσο μαλλον στη γραμμη στηριξης.

Πχ. Στα 45κ $ στο bitcoin εχει μπει πολυς κοσμος , μαζι και εγω . Αν αποφασισει να γινει ξανα retesting εκει και καποιος μεγαλος αποφασισει να πουλησει τοτε και το stop loss δεν θα προλαβει να εκτελεστει. Το κερακι θα κατεβει αρκετα κατω, ισως 42, ισως 37.

Απο κει και περα:

Φυσικα και υπαρχουν εκατομμυριουχοι και αρκετοι μαλιστα.

Ειτε αυτοι που αγορασαν το bitcoin το 2013 η και παλιοτερα και εφτασαν μεχρι το 17/18  η ακομη και το 21, ειτε αυτοι που μπηκαν πχ προσφατα το καλοκαιρι το 2020 σε altcoins και ειχαν τρελες αποδοσεις μεχρι τελη Φεβρουαριου.

https://www.coingecko.com/en/coins/synthetix-network-token

https://www.coingecko.com/en/coins/binance-coin

Η βασικη αρχη είναι παντα μπαινεις χαμηλα πουλας ψηλα όταν δεν είναι γνωστο και trend ηδη κατι.

Υπαρχει ο κυκλος ανοδου/καθοδου.

Όταν γινει ντορος είναι αργα για υπερκερδη, από τη στιγμη που εχει γινει ηδη το ραλλυ.

Oι τιμες τωρα είναι αρκετα τσιμπημενες οποτε οι περισσοτεροι κανουν swing trading η day trading, που είναι αρκετα ριψοκινδυνο με τις απροβλεπτες μεγαλες κινησεις των φαλαινων.

Οσο για το XRP εξελιξεις θα υπαρχουν το καλοκαιρι. Σταθμιζετε τα γεγονοτα και αξιολογειτε αν πραγματι αξιζει να περιμενετε μεχρι τοτε και αν η εκβαση της αποφασης είναι θετικη. 

 

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Damianus είπε

Ναι γιατι ερμηνευουν την ηδη υπαρχουσα γραφικη παρασταση και κανουν προβλεψεις για τη συνεχεια.

Δεν μπορεις να προβλεψεις ωστοσο τη συμπεριφορα και τη ψυχολογια καποιου που θα αποφασισει να πουλησει , ποσο μαλλον στη γραμμη στηριξης.

διαφωνώ....υπάρχουν θεωρίες εχω δει στην πράξη οτι εφαρμόζοντάς τες σωστά μπορούν να προβλέψουν την συμπεριφορά του κόσμου...η ψυχολογία του κόσμου έχει συγκεκριμένα patterns που με συγκεκριμένη μορφή προβάλλονται στα διαγράμματα....πάρα πολύ δύσκολη η εφαρμογή αυτής της θεωρίας....ακόμη και αυτός που την πρωτοεμφάνισε έχασε όλα τα λεφτά του....στην πορεία πολλοί αναλυτές την εξέλιξαν και ακόμη την μελετάνε....γιατί ουσιαστικά είναι η ίδια η ανθρώπινη συμπεριφορά υπο μελέτη.

Η τεχνική ανάλυση είναι ακόμη ένα tool. Δεν υπάρχει αγιο δισκοπότηρο στο trading.  Το κάθε ένα σύστημα και εργαλείο είναι σαν κουστούμι....το κουστούμι που μου κάνει και μου ταιριάζει εμένα πολύ πιθανό να μην σου ταιριάζει....επειδή όλοι είμαστε διαφορετικοί, με διαφορετικό background, risk tolerance, budget, ηλικία, πλάνο.

 

Το μέλλον 100% δεν μπορεί να στο πει κανείς, ακόμη και ο μεγαλύτερος γνώστης των κρύπτο. Μέσω της ανάλυσης απλά προσπαθώ προσωπικά εγώ να αυξήσω τις πιθανότητες πρόβλεψης....είναι όλα θέμα πιθανοτήτων. προσπαθούμε να κάνουμε trade το πιο πιθανό σενάριο....

 

το να λέμε αγοράζω φτηνά πουλάω ακριβά είναι πολύ γενικόλογο και οκ...χαιρω πολύ όλοι αυτό θέλουν....το σωστό και στόχος πρέπει να είναι το αγοράζω και πουλάω ακριβότερα...γιατί το αγοράζω φτηνά είναι υποκειμενικό και μπορουμε τώρα κατόπιν εορτης να το λέμε....σε ορίζοντα χρόνου μπορεί κανείς να πει αν το 50k στο bitcoin είναι ακριβό ή φτηνό?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NIO, εχθες στο youtube, ειχαν φαγωθει οτι θα πεσει, να μην παρουν αλλες μετοχες.. φιλος σκεπτοταν να αγορασει, λεει οχι δεν θα μπω.. 

Εχω καποιες για το βαλαντιο μου, μου ειπε να πουλησω. του ειχα πει απο προχθες μπες ειναι οκ η τιμη, δεν με ακουσε.

μπηκε τελικα λιγο πιο ψηλα, αλλα αυτα που ελεγαν στο youtube δεν εγινε ποτε... 

και φυσικα δεν πουλησα ουτε εγω... 

ΑΜC, παλι μου ελεγε πουλα, ενω ειχα παρει κακως μπηκα βεβαια, στα 16, γιατι θα κλεισει. Χθες βγαινει αρθρο οτι θα ανοιξουν τα θεατρα, κτλ στην Αμερικη, πηρε τα πανω της. 

η ψυχολογια παιζει ρολο, αλλα παιζει ρολο και η χειραγωγηση. Οταν γινεται απο μεγαλα μεσα, youtube πχ απο traders. και φυσικα απο φαλαινες, κτλ. Το θεμα ειναι να μην εισαι με τον οχλο μαζι, να κρατας και να αντιλαμβανεσαι μονο σου, ειναι δυσκολο, θελει προπονηση, αλλα ΠΟΤΕ δεν θα εισαι μπροστα, εκτος απο λιγες περιπτωσεις, λογω φαλαινων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν η χρήση του xrp πιάσει τόπο που λένε, και αν και εφόσον δικαιωθεί και φύγουν απ τη μέση δικαστικές διαμάχες τότε είναι πολύ πιθανόν να δούμε καλύτερες τιμές. Χρειάζεται υπομονή. 

Σαφώς και δεν μπορείς να προβλέψεις το μέλλον αλλά δεν θέλει και πολύ μυαλό να διαπιστώσεις για παράδειγμα πως  οι τιμές των αεροπορικων εταιριών που λόγω κορονοιου πέσανε στο1/3 δεν θα επανέλθουν πάλι έστω και σε 2 με 3 χρόνια!!

Η μετοχή της Aegean ήταν στα 9 ευρό και όταν έπεσε στα 3 αμέσως αγόρασα και τις ξέχασα. Κάποια στιγμή λοιπόν και με δεδομένο την αποκατάσταση της αεροπορικής κίνησης της εταιρίας είναι πολύ πιθανόν να επανελθει στα προ κορονοιου επίπεδα. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, marten είπε

Παιδιά αν η χρήση του xrp πιάσει τόπο που λένε, και αν και εφόσον δικαιωθεί και φύγουν απ τη μέση δικαστικές διαμάχες τότε είναι πολύ πιθανόν να δούμε καλύτερες τιμές. Χρειάζεται υπομονή. 

Σαφώς και δεν μπορείς να προβλέψεις το μέλλον αλλά δεν θέλει και πολύ μυαλό να διαπιστώσεις για παράδειγμα πως  οι τιμές των αεροπορικων εταιριών που λόγω κορονοιου πέσανε στο1/3 δεν θα επανέλθουν πάλι έστω και σε 2 με 3 χρόνια!!

Η μετοχή της Aegean ήταν στα 9 ευρό και όταν έπεσε στα 3 αμέσως αγόρασα και τις ξέχασα. Κάποια στιγμή λοιπόν και με δεδομένο την αποκατάσταση της αεροπορικής κίνησης της εταιρίας είναι πολύ πιθανόν να επανελθει στα προ κορονοιου επίπεδα. 

 

Θα σας πω επί της ευκαιρίας αν και off topic βέβαια την άποψη μου για το χρηματιστήριο και για κάποιες μετοχές. Προσωπικα φοβαμαι αυτην την εποχη ολα τα χρηματιστηρια του κοσμου και ολες ανεξαιρετως τις μετοχες .Αν με υποχρέωνε κάποιος να αγορασω κατι θα αγοραζα λιγες τραπεζες 10 με 15 η ακομη και 20% πιο κατω απο τις τωρινες τιμες. Το γραφω αυτο διοτι οι τραπεζες εχουν φαει εδω και παρα πολλα χρονια τα πολυ μεγαλα χαστουκια , μαλλον ξερουμε τι χρηματα εχουν χαθει , και το ολο συστημα που ζουμε λειτουργει υπερ τους. Με λιγα λογια να σας το πω αλλοιως , σε παγκοσμιο επιπεδο οι τραπεζες εχουν γινει τοσο δυσκολες στην πελατεια τους , που στο τελος μονα- ζυγα ολα δικα τους καταληγουν .Με αυτην την λογικη δεν βλεπω για ποιο λογο να μην τοποθετησει κανεις ενα πολυ μικρο ποσοστο των αποταμιευσεων του σε αυτον τον κλαδο . Ομως επειδη εκτιμω οτι θα ερθει πιο γενικευμενη πτωση-διορθωση των χρηματιστηριων παγκοσμιως , ειδικα αυτην την εποχη θα κρατουσα τα μετρητα διοτι προσβλεπω σε διαφορες και αρκετες μελλοντικες ευκαιριες .Και επειδη σας ανεφερα τις τραπεζες , θα σας βαλω σε μια σκεψη . 
Αν η Αλφα για παραδειγμα παει στα 40-45 λεπτα το αποκλειετε μετα να παει στα 65 -70 ?Θελω να πω με αυτο οτι ο τραπεζικος κλαδος πιο ευκολα μπορει να σου αποδοσει ενα 50% απο οτι αλλοι κλαδοι , και αυτο διοτι το Σαββατο(για παράδειγμα) που οι περισσοτερες επιχειρησεις ειναι κλειστες ο τοκος τρεχει υπερ των δικων τους συμφεροντων . Οσον αφορα την Aegean που ανέφερα πριν, πιθανόν να την δείτε και σε ακομη καλυτερες τιμες . Περιμένετε να δουμε στον επομενο ισολογισμο της τι ζημιες θα δειξει και βλεπουμε . Χαιρετω τους φίλους και sorry και πάλι για την τοποθέτηση μου αυτή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, matias79gr είπε

Καλησπέρα!!!! 

πως τα βλέπετε τα πραγματα...καμια ιδεα..αναλυση...κουτσομπολιό...😆

https://www.globalid.cards/xrp-card/

Το κακό είναι ότι είναι μόνο για usa. 

Επεξ/σία από marten
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέχεται μεγάλη πιέση πάλι το Support level του bitcoin, ίσως μεγαλύτερη από τις προηγούμενες ημέρες, αλλα προς το παρόν κρατάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...