Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/3/2021 στις 10:48 ΜΜ, Nsam2020 είπε

Το θεμα ειναι αγαπητε μου φιλε το πότε θα γινει αυτο,λιγοι ειναι αυτοι που θελουν η επενδυση τους να παρει Χ5-Χ10-Χ15 σε π.χ 30 χρονια μετα,οι περισσοτεροι θελουν "τωρα"..το ξερω ακουγομαι απληστος αλλα τι να κανω θελω το Χ10 σε μια 5ετια... οταν βεβαια αλλα κρυπτο το Χ10 το κανουν σε λιγες εβδομαδες-μηνες αλλα τελος παντων

Μαζί σου και γω.....Ούτε εγώ θέλω να περιμένω 10χρονια...:(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, panosbel είπε

Καληνύχτα ομάδα αφήνοντας αυτό εδώ 

🙏

Μακάρι, αλλά δύσκολο το κόβω. Κατά 95% θα πάει για summary judgement τον Σεπτέμβρη - Οκτώβρη.

Επίσης αν άκουσες το clip λέει και ο ίδιος: i don't think that's likely, but it's a possibility.

Στο τέλος λέει και ότι μπορεί να πάει και στο Supreme Court. Αν πάει στο Supreme Court να ξέρετε ότι θα κάνει 4-5 χρόνια, αν τραβήξει με εφέσεις επί εφέσεων. Είναι το χειρότερο σενάριο μακράν, αν γίνει κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από thomasG4
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, miklas είπε

Γιατί τέτοια dip ρε παιδιά έχασα κάτι;;βέβαια ευκαιρία για άγορα😁😁😁

Έλα ντε. Τα περισσότερα μεγάλα altcoins βέβαια πέφτουν. Νομίζω είναι κλασική συμπεριφορά που όταν το bitcoin παίρνει απότομα τα πάνω του (πάει για νέο ATH), τα άλλα παραμένουν λίγο πολύ σταθερά και με την παραμικρή μείωση του bitcoin αυτά πέφτουν 2 φορές περισσότερο.

Πιστεύω ότι το bitcoin θα σταθεροποιηθεί για λίγες μέρες εκεί ψηλά, και τα altcoin θα ανέβουν και αυτά τις επόμενες ημέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω τα xrp, dash, iota, neo και monero είναι τα κυριότερα από τα νομίσματα που δεν άγγιξαν ούτε το μισό του ATH του 2017(νομίζω ότι όλα έχουν πάνω κάτω το 1/6 της τιμής τους). Ίσως είναι δύσκολο το κοινό να εμπιστευτεί alt που απογοήτευσαν τελικά στο προηγούμενο crypto boom. Μιλάω για το κόσμο πάντα.

Για να δούμε που θα κάτσει η μπίλια. Προσωπικά είχα επενδύσει παρά πολλά κοντά στο προηγούμενο ATH καθώς και κάποια χρήματα το Νοέμβριο του 2018 και είμαι πααααρα πολύ μείον από το συγκεκριμένο alt. Πάλι καλά που παίζουμε ότι μπορούμε να χάσουμε αν και στο συγκεκριμένο ίσως ξέφυγα δυστυχώς προσωπικά.

4 χρόνια μετά πάντως και δεν έχω δει κάποιο adoption (και δουλεύω και Santander που υποτίθεται είναι φιλικά προσκείμενη 😛😁). Δεν μπορεί να είναι τυχαίο ότι από 3η θεση μαρκετ καπ πέφτει συνεχώς ενώ"ακούγονται"θετικές φήμες σχετικά με Sec.

Btw με το παραπάνω δε προσπαθώ να τρομοκρατήσω κάποιον επειδή εγώ την πατήσαμε 😁. Πιο πολύ για να το διαβάζω και να συγκρατήσω τον εαυτό μου από το να αγοράσω και άλλα είναι το μνμ. Χαίρομαι να διαβάζω το τοπικ και ελπίζω απλά σε καλύτερες μέρες.

Επεξ/σία από shadowfax-1-
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, shadowfax-1- είπε

Νομίζω τα xrp, dash, iota, neo και monero είναι τα κυριότερα από τα νομίσματα που δεν άγγιξαν ούτε το μισό του ATH του 2017(νομίζω ότι όλα έχουν πάνω κάτω το 1/6 της τιμής τους). Ίσως είναι δύσκολο το κοινό να εμπιστευτεί alt που απογοήτευσαν τελικά στο προηγούμενο crypto boom. Μιλάω για το κόσμο πάντα.

Για να δούμε που θα κάτσει η μπίλια. Προσωπικά είχα επενδύσει παρά πολλά κοντά στο προηγούμενο ATH καθώς και κάποια χρήματα το Νοέμβριο του 2018 και είμαι πααααρα πολύ μείον από το συγκεκριμένο alt. Πάλι καλά που παίζουμε ότι μπορούμε να χάσουμε αν και στο συγκεκριμένο ίσως ξέφυγα δυστυχώς προσωπικά.

4 χρόνια μετά πάντως και δεν έχω δει κάποιο adoption (και δουλεύω και Santander που υποτίθεται είναι φιλικά προσκείμενη 😛😁). Δεν μπορεί να είναι τυχαίο ότι από 3η θεση μαρκετ καπ πέφτει συνεχώς ενώ"ακούγονται"θετικές φήμες σχετικά με Sec.

Btw με το παραπάνω δε προσπαθώ να τρομοκρατήσω κάποιον επειδή εγώ την πατήσαμε 😁. Πιο πολύ για να το διαβάζω και να συγκρατήσω τον εαυτό μου από το να αγοράσω και άλλα είναι το μνμ. Χαίρομαι να διαβάζω το τοπικ και ελπίζω απλά σε καλύτερες μέρες.

Έχω πει στο εαυτό μου ότι θα σταματήσω να το κάνω, αλλά πάλι βγήκα από τα ρούχα μου.

Δεν έχουμε δει σοβαρό adoption;

Πες μου ένα project που να έχει χρησιμοποιηθεί από δεκάδες χιλιάδες κόσμο που στέλνει λεφτά από την Αμερική στο Μεξικό. Από κόσμο άσχετο με crypto που χρησιμοποιούσε τη Monegram. Οχι τις μαλακίες που λένε οι maxis που στέλνουν και καλά λεφτά οι κάτοικοι σε τριτοκοσμικές χώρες, που ούτε τα fees για το transaction δεν υπάρχει περίπτωση να μπορούν να πληρώσουν.

Είναι από τα λίγα crypto που έχουν potential για μαζικό usage από κόσμο που δεν το ενδιαφέρει, τι είναι τα κρυπτονομίσματα.

Το μοναδικό project που χρησιμοποιήθηκε, έστω και για όσο κράτησε, σε μαζικό scale.

10% όλων των εμβασμάτων που γίνονται σε ένα χρόνο, από όλη την αγορά του ΗΠΑ - Μεξικό μεταφέρθηκε με XRP.

Μιλάμε για ένα από τα μεγαλύτερα corridors για εμβάσματα παγκοσμίως με 25,7 δις το χρόνο να μεταφέρονται.

Καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι έχετε κουραστεί από τη στάσιμη τιμή (και εγώ μαζί), αλλά όχι και ότι δεν υπάρχει adoption, όταν αυτά που έχει κάνει η Ripple δεν τα φτάνει κανένα crypto project.

Επειδή είναι enterprise λύσεις μπορεί να φαίνεται ασήμαντο για το μέσο τύπο που ασχολείται με τα cryptos, αλλά αν πετύχει να πάρει έστω και ένα 10-20% όλων των cross-border συναλλαγών , μιλάμε για μερίδιο 26 τρις το έτος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΝΤΑΞΕΙ διαφορετικά το μετράμε μαν.

Adoption για εμένα είναι... 200% σε transactions έπειτα από 4 χρόνια.

Μπαίνω σε h&m αγοράζω με ριπλ-visa.

Μπαίνω σε καφέ πληρώνω με κάρτα σε ριπλ.

Μεταφορά χρημάτων από UK σε GR μέσω ριπλ παντού.

Dividend markets.

Amazon-Ps+-Xbox μέσω ριπλ.

Nostro-vostro account όλα μέσω σε ριπλ.

Το 2017 τουλάχιστον όταν επενδυσα έτσι είχα στο μυαλό μου ότι θα γίνει μετά τη money gram μέσα σε 2-3 χρόνια.

Από τη στιγμή που δεν έχει γίνει έπειτα από 4 χρόνια (βάλε 5...δε θα γίνει ούτε φέτος αν δε γίνει έκπληξη) εμένα δεν μου κάνει "adoption". Είναι φαντάζομαι διαφορετικά τα criteria. Μη τρελαίνει. Δεν είναι κακό. Εσύ ίσως βαρέθηκες λιγότερο εγώ περισσότερο. Δεν λέω καν ότι έχω δίκιο λέω εγώ τι περίμενα 🤗

 

Edit:Βασικά να το θέσω καλύτερα:500% να έχει adoption αν αυτό δεν μεταφραστεί σε αύξηση της τιμής εμένα με αφήνει ΠΑΓΕΡΆ αδιάφορο οι ΠΙΘΑΝΌΤΗΤΕΣ ☺️. Ο καθένας όμως ξαναλέω έχει διαφορετικά κριτήρια. Κακώς το θέτεις για εμένα σε σύγκριση με άλλα κρυπτος. Παντελώς αδιάφορο. Anyway δε τρέχει κάτι να θεωρείς καλό το σημερινό adoption εμένα δεν καλύπτει. That's life.

Επεξ/σία από shadowfax-1-
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sorry, αλλα δουλευεις σε τραπεζα και πιστευεις οτι θα εμπιστευθουν ενα blockchain συστημα (το ODL) με λιγα χρονια (απο τα τελη του 18) που ειναι σε production;

Οι τραπεζες ειναι ο,τι πιο αργο σε θεματα αλλαγης της τεχνολογιας. Ολοι το ξεραμε οτι θα παρει αρκετα χρονια το adoption.

Για να μη μιλησω για το πολεμο που δεχεται η Ripple απο τις μεγαλες τραπεζες που πλουτιζουν απο τα nostros/vostros.

16 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Edit:Βασικά να το θέσω καλύτερα:500% να έχει adoption αν αυτό δεν μεταφραστεί σε αύξηση της τιμής εμένα με αφήνει ΠΑΓΕΡΆ αδιάφορο οι ΠΙΘΑΝΌΤΗΤΕΣ ☺️. Ο καθένας όμως ξαναλέω έχει διαφορετικά κριτήρια. Κακώς το θέτεις για εμένα σε σύγκριση με άλλα κρυπτος. Παντελώς αδιάφορο. Anyway δε τρέχει κάτι να θεωρείς καλό το σημερινό adoption εμένα δεν καλύπτει. That's life.

Η μεγαλη αυξηση στη τιμη θα ερθει οταν ο περισσοτερος κοσμος καταλαβει οτι η Ripple ειναι πιο κοντα στο μαζικο adoption.

Αυτη τη στιγμη δεν το καταλαβαινουν.

Οταν ομως θα το καταλαβουν θα ειναι ηδη αργα. Θα τρεχουν να προλαβουν απο το FOMO.

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οφφτοπικ:Αυτό το δουλεύεις σε τράπεζα και ότι πρέπει να ξέρεις για όλο το κλάδο τι συμβαίνει για κάθε διαφορετικό ringefenced section/sector είναι λίγο χειροτερο από το είμαι τεχνικός δικτύων και να ρωτάς'γιατι δε δουλεύει το Lan'. Δλδ εγώ σαν αναλυτής ρίσκου πρέπει να ξέρω τι γίνεται σε αγορές,σε retail,σε mortgages etc...μη το δένεις έτσι...και επίσης αρκετές τράπεζες προσπαθούν να καταλάβουν τα cryptos γιατί απλά είναι μετά το 2008 τόσο highly regulated που μια αλλαγή πρέπει να περάσει από 20 διαφορετικά-επηρεασμενος boards.

 

Αλλα αν η εταιρεία που διαχειρίζεται ένα φιλικό σύστημα προς αυτές, προτιμάει να χάνει χρόνο με SEC αντί να αλλάξει έδρα και να προσπαθήσει να γίνει adopt a bit sooner είναι απόφαση της εταιρείας. Εμένα δε με αφορά η αγορά στην οποία προσπαθεί να εισχωρήσει αλλά τι αποτέλεσμα ☺️. Δεν είμαι δικηγόρος κάποιου κρυπτο. Μετά από 4 χρόνια απλά το 10% adoptions με μείωση του market cap κατά 65-70% δεν με ικανοποιεί.

 

Σχετικά άσχετο αλλά διαφορετική αντιμετώπιση θα έχει η atombank & fintech σε cryptos. 

 

Anyway δε θέλω και δεν έκανα ποστ για να τσακωθω με κάποιον ούτε αγανακτισμένος είμαι. Θεωρώ μια χαρά νόμισμα το συγκεκριμένο απλά το ότι ΕΛΠΊΖΟΥΜΕ να γίνει adopt η ότι ελπίζαμε να έχει γίνει νωρίτερα δεν είναι κριτική στην τεχνολογική μεριά του συγκεκριμένου alt.

Επεξ/σία από shadowfax-1-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως βλεπετε το οτι θελουν να φερουν NFTs στο xrp ledger με σαφως χαμηλοτερα fees απο αντιστοιχα με eth; 
Θα προσελκυσει περισσοτερο κοσμο ή αδιαφορο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, FromMyAshesRRR είπε

Μαζί σου και γω.....Ούτε εγώ θέλω να περιμένω 10χρονια...:(

Πιστευω στα επομενα 2 χρονια θα εχει ξεκαθαρισει η κατασταση.Στα του τωρα εχω μπερδευτει με ολες αυτες τις ειδησεις για το που παμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, actorius είπε

Πως βλεπετε το οτι θελουν να φερουν NFTs στο xrp ledger με σαφως χαμηλοτερα fees απο αντιστοιχα με eth; 
Θα προσελκυσει περισσοτερο κοσμο ή αδιαφορο;

Ενδιαφέρουσα προσπάθεια. Να δούμε και τις τεχνικές λεπτομέρειες πως θα δουλέψει, γιατί κάτι είδα ότι για κάθε NFT θα χρειάζεται καινούριο XRPL account και λόγω του reserve δεν θα βολεύει και πολύ. Πάλι θα είναι πιο φθηνό από Ethereum anyway.

Υπάρχει και μια άλλη λύση με domain κατοχυρωμένο για κάθε account , αλλά δεν το κατάλαβα και καλά. Περιμένουμε την επόμενη έκδοση στο XUMM wallet.

Βέβαια θα δούμε κανονικά NFTs, όπως αρμόζει σε μια smart contract πλατφόρμα, στο Flare Network, οπότε έμμεσα θα υπάρχουν και στο XRPL.

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας σε όλους!Σχετικα καινούργιος σε αυτόν τον κόσμο θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση!Τι πιστεύετε για τα fxrp?Θα επηρεαστούν από όλη αυτή τη κατάσταση η λέτε όχι;Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, shadowfax-1- είπε

ΝΤΑΞΕΙ διαφορετικά το μετράμε μαν.

Adoption για εμένα είναι... 200% σε transactions έπειτα από 4 χρόνια.

Μπαίνω σε h&m αγοράζω με ριπλ-visa.

Μπαίνω σε καφέ πληρώνω με κάρτα σε ριπλ.

Μεταφορά χρημάτων από UK σε GR μέσω ριπλ παντού.

Dividend markets.

Amazon-Ps+-Xbox μέσω ριπλ.

Nostro-vostro account όλα μέσω σε ριπλ.

Το 2017 τουλάχιστον όταν επενδυσα έτσι είχα στο μυαλό μου ότι θα γίνει μετά τη money gram μέσα σε 2-3 χρόνια.

Από τη στιγμή που δεν έχει γίνει έπειτα από 4 χρόνια (βάλε 5...δε θα γίνει ούτε φέτος αν δε γίνει έκπληξη) εμένα δεν μου κάνει "adoption". Είναι φαντάζομαι διαφορετικά τα criteria. Μη τρελαίνει. Δεν είναι κακό. Εσύ ίσως βαρέθηκες λιγότερο εγώ περισσότερο. Δεν λέω καν ότι έχω δίκιο λέω εγώ τι περίμενα 🤗

 

Edit:Βασικά να το θέσω καλύτερα:500% να έχει adoption αν αυτό δεν μεταφραστεί σε αύξηση της τιμής εμένα με αφήνει ΠΑΓΕΡΆ αδιάφορο οι ΠΙΘΑΝΌΤΗΤΕΣ ☺️. Ο καθένας όμως ξαναλέω έχει διαφορετικά κριτήρια. Κακώς το θέτεις για εμένα σε σύγκριση με άλλα κρυπτος. Παντελώς αδιάφορο. Anyway δε τρέχει κάτι να θεωρείς καλό το σημερινό adoption εμένα δεν καλύπτει. That's life.

Δεν πρόκειται, κατά τη γνώμη μου, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον να γίνει αυτό. Όπως και να χρησιμοποιήσουν οι τράπεζες τα υπάρχοντα κρυπτονομίσματα για συναλλαγές. Και οι βασικοί λόγοι είναι δυο: η μεγάλη μεταβλητότητα στις τιμές και η έλλειψη ρυθμιστικού πλαισίου. Την τεχνολογία και το όλο concept ναι, πολύ πιθανό σύντομα να τα χρησιμοποιήσουν/υιοθετήσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, StelikosV είπε

Καλησπέρα σας σε όλους!Σχετικα καινούργιος σε αυτόν τον κόσμο θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση!Τι πιστεύετε για τα fxrp?Θα επηρεαστούν από όλη αυτή τη κατάσταση η λέτε όχι;Ευχαριστω

To FXRP θα είναι stablecoin που θα χρησιμοποιείται στο Flare Network. 

Η τιμή του θα κρατιέται σταθερή από το minting που θα κάνουν αυτοί που θα κλειδώνουν τα XRP τους και θα παίρνουν ως επιβράβευση FLR.

 

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...