Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, tselotrelo είπε

Ποσο υπολογίζεις να καίει σε φυσικό αέριο και πόσα χιλιόμετρα κάνεις το χρονο για να γλυτώσεις 400€? Από απορία ρωταω γιατί το σκεφτόμουν. Και εγώ και δε μου βγαίναν τα κουκια

Καμία 25000 το χρόνο 

3.8 φυσικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Καμία 25000 το χρόνο 

3.8 φυσικό 

4κιλαχ1.4 το λίτρο = 5.6

Και 6.5€/100km τώρα που έχεις αξίζει?εκτός άμα είναι για αλλαγή το αυτοκίνητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tselotrelo είπε

4κιλαχ1.4 το λίτρο = 5.6

Και 6.5€/100km τώρα που έχεις αξίζει?εκτός άμα είναι για αλλαγή το αυτοκίνητο

πάει για δίλιτρο με 156 άλογα , δε γίνεται σύγκριση

και πριν σύγκρινες την octavia με αυτό που έχεις , αν δεν είναι ίδιας κατηγορίας δεν έχει νόημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια γιατι εχω μπερδευτεί. Βρήκε η κόρη δουλειά που πρέπει να κάνει 100 χιλιόμετρα πηγαινε ελα καθημερινά και πρέπει να της παρω ενα οικονομικό στην μετακίνηση αυτοκίνητο. Ειχα καταλήξει στο Yaris Hybrid αλλα επειδη έχει τεράστιο χρόνο παραλαβής σκεφτομαι και για κάτι σε CNG γιατί ακούω πολύ καλά πράγματα για την κατανάλωση τους. Τί μου προτέινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fragma είπε

Μια βοήθεια γιατι εχω μπερδευτεί. Βρήκε η κόρη δουλειά που πρέπει να κάνει 100 χιλιόμετρα πηγαινε ελα καθημερινά και πρέπει να της παρω ενα οικονομικό στην μετακίνηση αυτοκίνητο. Ειχα καταλήξει στο Yaris Hybrid αλλα επειδη έχει τεράστιο χρόνο παραλαβής σκεφτομαι και για κάτι σε CNG γιατί ακούω πολύ καλά πράγματα για την κατανάλωση τους. Τί μου προτέινετε;

για καινούριο λες ? γιατί θα πρότεινα punto μτχ

τα 100χλμ θα είναι στην πόλη με κίνηση ? (λίγο δύσκολο) ,

αν όχι δεν έχει νόημα το hybrid (που θα το έκανα lpg την πρώτη μέρα 😛)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

για καινούριο λες ? γιατί θα πρότεινα punto μτχ

τα 100χλμ θα είναι στην πόλη με κίνηση ? (λίγο δύσκολο) ,

αν όχι δεν έχει νόημα το hybrid (που θα το έκανα lpg την πρώτη μέρα 😛)

Ναι καινούργιο μόνο γιατι θέλω να είναι ασφαλές και σίγουρο. Το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής θα είναι Αττική οδός και Εθνική, οπότε δεν ξέρω αν θα βγάζει πραγματική οικονομία το hybrid γιατι αν δεν κανω λάθος την ενεργεια της μπαταρίας την ανακτά απο τα φρεναρίσματα. Το Ibiza CNG πως σας φαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 100χλμ Αττική οδό και Εθνική, εγώ θα έλεγα πετρέλαιο...

Όλα τα σύγχρονα πετρελαιοκίνητα έχουν 3-4λ/100χλμ κατανάλωση, δεν ξέρω βέβαια πόσα είναι ακόμα διαθέσιμα γιατί δεν το θέλουν. 

Εναλλακτικά υπάρχουν και τα εργοστασιακά lpg αλλά προτιμώ το πετρέλαιο...

 

Υ.Γ. Καλά cng θα έλεγα μόνο για το μικρότερο κόστος αλλά με 200-300χλμ αυτονομία μπορεί να φτάσει να πάει και 3 φορές σε μια εβδομάδα για ανεφοδιασμό που αν έχει κίνηση μπορεί να φάει και μισή ώρα αναμονή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fragma είπε

Ναι καινούργιο μόνο γιατι θέλω να είναι ασφαλές και σίγουρο. Το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής θα είναι Αττική οδός και Εθνική, οπότε δεν ξέρω αν θα βγάζει πραγματική οικονομία το hybrid γιατι αν δεν κανω λάθος την ενεργεια της μπαταρίας την ανακτά απο τα φρεναρίσματα.

τότε δεν έχει νόημα καθόλου το hybrid

2 λεπτά πριν, fragma είπε

Το Ibiza CNG πως σας φαίνεται;

όσοι το έχουν , τίμιο τους φαίνεται , δεν έχω ακούσει θέματα αξιοπιστίας

ο @terry308 θα σου πει καλύτερα

2 λεπτά πριν, filarhos είπε

Υ.Γ. Καλά cng θα έλεγα μόνο για το μικρότερο κόστος αλλά με 200-300χλμ αυτονομία μπορεί να φτάσει να πάει και 3 φορές σε μια εβδομάδα για ανεφοδιασμό που αν έχει κίνηση μπορεί να φάει και μισή ώρα αναμονή.

πολύ σωστό , γιαυτό και πάντα λέω Αθήνα-Θεσ/κη πρέπει να εξυπηρετούν πρατήρια (και όχι ένα μόνο) στη διαδρομή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, filarhos είπε

Με 100χλμ Αττική οδό και Εθνική, εγώ θα έλεγα πετρέλαιο...

Όλα τα σύγχρονα πετρελαιοκίνητα έχουν 3-4λ/100χλμ κατανάλωση, δεν ξέρω βέβαια πόσα είναι ακόμα διαθέσιμα γιατί δεν το θέλουν. 

Εναλλακτικά υπάρχουν και τα εργοστασιακά lpg αλλά προτιμώ το πετρέλαιο...

 

Υ.Γ. Καλά cng θα έλεγα μόνο για το μικρότερο κόστος αλλά με 200-300χλμ αυτονομία μπορεί να φτάσει να πάει και 3 φορές σε μια εβδομάδα για ανεφοδιασμό που αν έχει κίνηση μπορεί να φάει και μισή ώρα αναμονή.

 

Ενδιαφέρον. Μπορείς να μου προτείνεις καποιο πετρελαιοκίνητο σε σουπερμινι; To LPG το εχει αποκλείσει η μητέρα της, γιατί εχει μηδενικές γνώσεις σε τεχνικά ζητήματα και νομίζει οτι τα υγραεριοκίνητα ανατινάζονται σαν Μουτζαχεντίν βομβιστές αυτοκτονίας, και δεν εχω καμία διάθεση να μπλέξω με την γκρίνια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fragma είπε

Ενδιαφέρον. Μπορείς να μου προτείνεις καποιο πετρελαιοκίνητο σε σουπερμινι;

καλύτερα άνοιξε νέο θέμα

5 λεπτά πριν, fragma είπε

To LPG το εχει αποκλείσει η μητέρα της, γιατί εχει μηδενικές γνώσεις σε τεχνικά ζητήματα και νομίζει οτι τα υγραεριοκίνητα ανατινάζονται σαν Μουτζαχεντίν βομβιστές αυτοκτονίας, και δεν εχω καμία διάθεση να μπλέξω με την γκρίνια της.

στείλε της αυτό το βίντεο 5:38 και μετά

Spoiler

 

επίσης βάλτην να ανάψει αναπτήρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

καλύτερα άνοιξε νέο θέμα

στείλε της αυτό το βίντεο 5:38 και μετά

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

επίσης βάλτην να ανάψει αναπτήρα

Αν της το δείξω θα θελει να το επιβεβαιώσει με εμένα μέσα. Καλά νομίζω οτι θα πάρω το Ibiza Cng γιατί είναι το μόνο που δίνουν λογικό χρόνο παράδοσης, και επίσης μολις τσέκαρα το 208 πετρέλαιο και βγαίνει 22 χιλιάρικα τελική. Εχουν τρελαθεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fragma είπε

Αν της το δείξω θα θελει να το επιβεβαιώσει με εμένα μέσα. Καλά νομίζω οτι θα πάρω το Ibiza Cng γιατί είναι το μόνο που δίνουν λογικό χρόνο παράδοσης, και επίσης μολις τσέκαρα το 208 πετρέλαιο και βγαίνει 22 χιλιάρικα τελική. Εχουν τρελαθεί; 

και το ibiza κοντα στα 14 έπαιζε , όλα έχουν αυξηθεί δυστυχώς

βλέπω στο car πάντως γράφουν ετοιμοπαράδοτα , δεν ξέρω αν ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

και το ibiza κοντα στα 14 έπαιζε , όλα έχουν αυξηθεί δυστυχώς

βλέπω στο car πάντως γράφουν ετοιμοπαράδοτα , δεν ξέρω αν ισχύει

Π@παριές γραφουν για να ψαρέψουν πελάτες. Και εγώ στον έμπορο που πήρα ετοιμοπαράδοτο έλεγε αλλά είναι 5 μήνες. Αλλά δεν το συζητάω, πολύ καλύτερα απο τους 12+ του Yaris.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fragma είπε

Π@παριές γραφουν για να ψαρέψουν πελάτες. Και εγώ στον έμπορο που πήρα ετοιμοπαράδοτο έλεγε αλλά είναι 5 μήνες. Αλλά δεν το συζητάω, πολύ καλύτερα απο τους 12+ του Yaris.

παλιότερα όταν έψαχνα και εγώ και ο αδερφός μου (πριν καμια διετία) , όσοι γράφανε ετοιμοπαράδοτο τα είχανε πάντως . Φυσικά πέσανε αρκετά τηλέφωνα και εννοείται παζάρια , απλά έτυχε σε μένα να είναι σχεδόν ίδια η τιμή στην πόλη μου και το προτίμησα

το yiaris δε συμφέρει και σήμερα να στο έδιναν,  ειδικά με τη χρήση που θα κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

παλιότερα όταν έψαχνα και εγώ και ο αδερφός μου (πριν καμια διετία) , όσοι γράφανε ετοιμοπαράδοτο τα είχανε πάντως . Φυσικά πέσανε αρκετά τηλέφωνα και εννοείται παζάρια , απλά έτυχε σε μένα να είναι σχεδόν ίδια η τιμή στην πόλη μου και το προτίμησα

το yiaris δε συμφέρει και σήμερα να στο έδιναν,  ειδικά με τη χρήση που θα κάνει

Εμένα μου είπε οτι "μολις πουλήθηκε" αυτό που είχαν ετοιμοπαράδοτο και δεν προλαβαν να ανανεωσουν την αγγελία. Καλά τωρα... Και εγώ πωλητής ήμουν.. Μασάει η κατσίκα ταραμά; 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...