Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χώρας


Fotis Deutschland

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού σου αρέσει μείνε εκεί. Ότι μας αρέσει και δουλεύει δεν το πειράζουμε με updates, service pack κλπ

Εγώ πάντως στη χώρα αυτών δεν εμένα ούτε μέρα 

 

 

Γερμανος_τουριστας.jpg

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, adi32 είπε

Αφού σου αρέσει μείνε εκεί. Ότι μας αρέσει και δουλεύει δεν το πειράζουμε με updates, service pack κλπ

Εγώ πάντως στη χώρα αυτών δεν εμένα ούτε μέρα 

Γερμανος_τουριστας.jpg

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Εγώ κάνω όλα τα Updates ΚΑΙ τα service packs κανονικά* :P

*(εκτός και αν αναφερθούν ως προβληματικά, γενικά καλό είναι να ψαχνόμαστε για ό,τι μας ενδιαφέρει)

Τελικά το ηθικό δίδαγμα είναι πάντα να κρατάς ένα backup;

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2018 στις 9:38 ΠΜ, Fotis Deutschland είπε

Καλησπέρα φορουμ.Οπως σας έχω πει ζω από το 2013 στο Μοναχο της Γερμανίας και εργάζομαι στον τραπεζικό τομέα.Απο τον Ιούλιο όμως έχω πρόταση για δουλειά από την Ελβετία.Τι λετε αξίζει η όχι;Να πω ότι ο μισθός μου στην γερμανια είναι 4.590€ ενώ η πρόταση που έχω από Ελβετία είναι 9.000 ελβετικά φράγκα.Αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα το εκτοιμουσα γιατί σε όποιον το είπα ήταν λόγο διστακτικός για τη κίνηση αυτή.

Θεωρώ ότι ξέρεις ήδη τι δεν θές αλλά προς χάριν της κουβέντας θα σε συμβούλευα να μείνεις στην Γερμανία. Εχεις ξεκινήσεις να χτίζεις μια κατάσταση εκεί, νοιώθεις άνετα, το περιβάλλον δεν σου δημιουργεί προβλήματα. Τα παραπάνω χρήματα της Ελβετίας δεν πρέπει να επηρεάσουν την απόφασή σου, διότι υπάρχουν και άλλοι σπουδαιότεροι παράγοντες που πρέπει κανείς να εξετάσει πριν πάρει μια τέτοια απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ που το σκέφτεσαι. Η Ελβετία έχει πολύ "βαρύ" όνομα στον τραπεζικό τομέα, ακόμα και αν δεν σκεφτείς τον σχεδόν διπλάσιο μισθό σκέψου το σαν επένδυση που θα βελτιώσει σημαντικά το βιογραφικό σου. Με την προϋπηρεσία στην Ελβετία θα μπορείς πλέον να χτυπάς θέσεις σε οποιαδήποτε χώρα σε ενδιαφέρει και με υψηλότερους μισθούς. Στο εξωτερικό αυτός είναι ο τρόπος να "ανεβαίνεις" τόσο ιεραρχικά όσο και μισθολογικά. Go for it!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι 29 χρονών χωρίς οικογένεια, εάν πας στην Ελβετία θα έχεις την δυνατότητα (λόγω του δυνατού βιογραφικού) σε 2-3 χρόνια να παζαρεύεις δουλειές οπουδήποτε θέλεις και με ακόμα υψηλότερους μισθούς. Η ζωή είναι ένας διαρκής αγώνας αλλά εσένα αυτή την στιγμή σου δίνεται η δυνατότητα να βάλεις γκολ από τα αποδυτήρια. Άλλωστε δεν θα πας ούτε στη Μιανμάρ ούτε στο Σουδάν, στην Ελβετία θα πας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, kogba said:

Τα 9000+ στην Ελβετία στην ουσία δεν έχουν μεγάλη διαφορά με τον μισθό σου στη Γερμανία (καθώς όλα είναι 2-3 φορές ακριβότερα, όπως αναφέρεις). Άρα, το όποιο οικονομικό όφελος, είναι ελάχιστο. 

Ξέχασες να λάβεις υπόψη ότι σε αυτούς τους μισθούς βάζεις χρήματα στην άκρη, οπότε ακόμα και αναλογικά να τα πας όλα θα βάζεις στην άκρη 2-3 φορές περισσότερα. Τα οποία δεν είσαι υποχρεωμένος στη συνέχεια να ξοδέψεις στο τοπικό εστιατόριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες και εδώ, σταθμίζοντας βέβαια σε προσωπικό επίπεδο ποια είναι τα έξοδα που σε αφορούν. Προσωπικά, το ζήτημα δεν είναι οικονομικό (παρόλο που ίσως οικονομικά να είναι καλύτερα στη Ζυρίχη), αλλά θέμα περιβάλλοντος, πλάνου 5ετίας και career progression στις 2 δουλειές

Επεξ/σία από Tracer27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, adi32 είπε

Αφού σου αρέσει μείνε εκεί. Ότι μας αρέσει και δουλεύει δεν το πειράζουμε με updates, service pack κλπ

Εγώ πάντως στη χώρα αυτών δεν εμένα ούτε μέρα 

Γερμανος_τουριστας.jpg

Εγώ δεν είχα θέμα, άλλαζα συχνά περιβάλλοντα και συντρόφους. Αλλά προτιμώ τα Mac 😋

Στις 10/9/2018 στις 5:18 ΜΜ, tzampatzis είπε

Fotis Switzerland

Με μια έγκριση στην admin ομάδα και τα απαραίτητα δικαιολογητικά, γίνεται η αλλαγή ονόματος 😎

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, project.breeze είπε

Είσαι 29 χρονών χωρίς οικογένεια, εάν πας στην Ελβετία θα έχεις την δυνατότητα (λόγω του δυνατού βιογραφικού) σε 2-3 χρόνια να παζαρεύεις δουλειές οπουδήποτε θέλεις και με ακόμα υψηλότερους μισθούς. Η ζωή είναι ένας διαρκής αγώνας αλλά εσένα αυτή την στιγμή σου δίνεται η δυνατότητα να βάλεις γκολ από τα αποδυτήρια. Άλλωστε δεν θα πας ούτε στη Μιανμάρ ούτε στο Σουδάν, στην Ελβετία θα πας.

++++

Aν ήμουν στην θέση σου (ηλικία, γνωστικό αντικείμενο, έλλειψη οικογενειακών υποχρεώσεων)  θα είχα φύγει ..προχτές !!!

Μην χάσεις την ευκαιρία, δυστυχώς η ζωή δεν μας δίνει πάντα πολλές ..πάσες σε άδειο τέρμα...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατσε εσυ γερμανια και προτεινε με για τη θεση στην ελβετια :D

Και ξερεις, οποτε θελησεις, τις κανουμε και τραμπα τις δουλειες, δε με πειραζει :P

Στα σοβαρα, μου φαινεται οτι πιο πολυ θες να μεινεις γερμανια γιατι εχεις κανει φιλους.

Απλα σκεψου σε 2-3 χρονια βλεπεις να συνεχιζεται φιλια και αποφασιζεις.

Αν πχ οι φιλοι ειναι με γυναικες (και επερχομενα μωρα) τοτε ευκολα αποφαση

Επεξ/σία από devil-ji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...