Προς το περιεχόμενο

Η Apple τινάζει την μπάνκα στον αέρα στην Ευρώπη με τις τιμές των νέων iPhone, πρωταθλήτρια η Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Δεν νομιζω οτι το κυριο μελημα της ειναι να καλυψει τη διαφορα απο τις μειωμενες πωλησεις.

Το βασικο θεμα με την ανοδο των τιμων, ειναι οτι θελει (για τους λογους πρεστιζ που προαναφερθηκαν), να παραμενει το ακριβοτερο brand κινητων. That being said, οσο ανεβαινουν οι τιμες των android ναυαρχιδων προς τα πανω, μοιραια η apple θα αυξησει τις τιμες για να συνεχισει να ειναι το ακριβοτερο brand.

Eπιπλεον, τα 1χχχ ευρω του iphone μου φαινονται ΠΟΛΥ πιο λογικα απο τα 900 του Galaxy Note 9 που στην τελικη παιρνει τσαμπα OS απο την google και το κανει customize, σε αντιθεση με το iOS που κοστιζει πολλα περισσοτερα στην apple.

  • Apple moved 77.3 million iPhones in the quarter, good for $61.58bn in revenues. Despite a slight decline in unit sales (from 78.3 million) from the year-ago quarter, revenue was up 13 per cent, thanks in large part to the $1,000 iPhone X price tag.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 684
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Just now, fredd0 said:
  • Apple moved 77.3 million iPhones in the quarter, good for $61.58bn in revenues. Despite a slight decline in unit sales (from 78.3 million) from the year-ago quarter, revenue was up 13 per cent, thanks in large part to the $1,000 iPhone X price tag.

Ναι, δεν ειπα οτι με αυτην την πολιτικη δεν καταφερνει να καλυψει τη χασουρα απο τη μειωση των πωλησεων. Ειπα πως (δεν θεωρω οτι) ειναι αυτο το κυριο μελημα της οταν αυξανει τις τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, YourTrueLegend είπε

Ναι, δεν ειπα οτι με αυτην την πολιτικη δεν καταφερνει να καλυψει τη χασουρα απο τη μειωση των πωλησεων. Ειπα πως (δεν θεωρω οτι) ειναι αυτο το κυριο μελημα της οταν αυξανει τις τιμες.

αυτο ειναι, publicly traded εταιρεια ειναι, με μετοχους που πιεζουν να ανεβαινει η τιμη της μετοχης, οι πωλησεις φθηνουν και στα μακ (οπου εκει φθηνουν και τα εσοδα). Το iphone ειναι η βασικη πηγη εσοδων της ( σε δευτερη μοιρα τα wearable και το itunes)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορα των smartphones εχει απο την μια τελματωσει και φτασει σε πικ και απο την αλλη τα πραγματικα τεχνολογικα μεγαλα update ειναι ελαχιστα πια(ωστε να δωσουν κινητρο αγορας). Για να διατηρηθει θετικος ρυθμος αυξησεις κερδων9και να ειναι ευχαριστημενοι οι μετοχοι) η λυση ειναι η αυξηση των τιμων. Τωρα και αυτο καποια στιγμη θα πιασει ανωτατο οριο αλλα κατι θα σκαρφιστουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, fredd0 said:

αυτο ειναι, publicly traded εταιρεια ειναι, με μετοχους που πιεζουν να ανεβαινει η τιμη της μετοχης, οι πωλησεις φθηνουν και στα μακ (οπου εκει φθηνουν και τα εσοδα). Το iphone ειναι η βασικη πηγη εσοδων της ( σε δευτερη μοιρα τα wearable και το itunes)

Well, εξηγησα το σκεπτικο μου στο προηγουμενο ποστ. Δεν ειναι μονο αυτο. Αν θες να λεγεσαι premium εταιρεια δεν μπορει να πουλας φθηνοτερα τη ναυαρχιδα σου απο τη ναυαρχιδα της Samsung. Οι τιμες των iphone ειναι και θα παραμεινουν ανω των 1.000 ευρω για οσο υπαρχουν android ναυαρχιδες που τα ακουμπουν ή τα ξεπερνουν. Και ευχαριστημενοι να ηταν οι μετοχοι με τα νουμερα, ειναι καθαρο μαρκετινγκ για την apple να μην επιτρεψει στις samsung/htc/oneplus κλπ να διεκδικησουν τιμολογιακα το χαρακτηρισμο της "ακριβοτερης" εταιρειας/της εταιρειας με το πιο ακριβο κινητο. Αυτο η apple θα το διαφυλαξει οπως και να εχει.

Αλλωστε ο μετοχος μπορει να δει αυξημενα νουμερα με αυξηση πωλησεων. Τι πιο ευκολο να ριξει τις τιμες λοιπον για να αυξησει τις πωλησεις της και να εχει χαρουμενους τους μετοχους; Σκεψου πχ μια ναυαρχιδα iphone στα 500 ευρω, ποσο περισσοτερα κομματια θα πουλουσε. Δεν ειναι ομως μονο αυτο το case για την apple.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/9/2018 στις 8:16 ΠΜ, dhmhtries22 είπε

Ειλικρινά ,κοντεύω να σκάσω με μια απορία που έχω. Όταν έπαιρνε καποιος το 8 πέρσι ,να υποθέσω , το ΝΟΤΕ8 ,και έσκαγε το 1000κακι🤔,τότε έκλαιγε ή γέλαγε; Πριν ένα χρόνο δηλαδή άξιζε ένα κινητό 1000ρουμπα και τώρα δεν αξίζει για κάποιον να πάει να το πάρει;        

Απλά ρωτάω ...

🤣

Στην δική μου λογική η απάντηση είναι απλή. Όποιος αποφασιζει να δώσει 1000αρικο για κινητό (οχι επιδοτησεις, 500 δοσεις κτλ) δεν πρέπει ούτε να κλαίει ούτε να γελάει. Απλά το κάνει για όποιο λόγο και από εκεί και πέρα πορεύεται ξέροντας ότι σε ένα χρόνο θα βγει κάτι καλύτερο. Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ για κινητό χρήματα αντίστοιχα με 2-3 βασικούς μισθους με τα οποία παίρνει κάνεις ένα καλό λάπτοπ. Στην δική μου κλίμακα αξιών τα κινητά φτάνουν ως ένα σημείο.  

Η πωλήτρια στο κατάστημα ουσιαστικά μου μαύρισε το Note8 που της έδειξα ότι έχω προκειμένου να με πείσει να αναβαθμίσω σε 9. Εκεί γέλασα. Η πλάκα είναι ότι ένα χρόνο πριν ένας άλλος πωλητής κατακεραυνωνε το S7 Edge για να μου σπρώξει το S8.  Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά σε πολλούς ανίδεους με τεχνολογία πιάνει. Απλά κάτσε μια μέρα σε αλυσίδα ηλεκτρικών στο τμήμα κινητής και άκου τι συζητήσεις γίνονται. Δεν θα χρειαστείς ξανά κούρεμα.

Επεξ/σία από Bluedive
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Καλά μεταξύ μας δεν είναι και το τρελό ποσό που απαγορεύει στον οποιονδήποτε να το πάρει. Πόσους βλέπετε γύρω σας που έχουν Iphone και κάνουν αναπάντητες ή δεν έχουν να βάλουν βενζίνη στο μηχανάκι. Απλά το έχει πλάσσάρει έτσι ώστε να φαίνεται σαν Status symbol κυριολεκτικά του φτώχού και είναι κάτι που φαίνεται άμεσα και ειναι και αναγνωρίσιμο σε σχέση με ένα πχ ρολοι(που πολλοί δεν το παρατηρούν)

Ναι εαν βγάζεις το μήνα 4.000 ευρώ δεν είναι πολλά τα χρήματα , εδώ με μισθούς των 500 ευρώ δεν είναι λογικό να πάρεις κινητό των 1.000 ευρώ .

Κοίτα και παλαιότερα που ο κάθε πεινασμένος ήθελε να πάρει το αμάξι με το αστέρι για  επίδειξη , το ίδιο πράγμα γινόταν , χρώσταγε ο άλλος το ΤΕΒΕ 5 χρόνια αλλά η  Mercedes Mercedes  , κανενός φτωχού δεν είναι Status Symbol , είναι ένα ακριβό - πολύ καλό κινητό που στην Αμερική το έχουν όλοι ( ναι στην Αμερική παίρνουν άλλους μισθούς ) οπότε είναι λογική η αγορά του κινητού αυτού . Φίλε το καλό ρολόι όλοι το παρατηρούν , μη φοβάσαι .

Είναι άσκοπο να μιλάμε για τα αυτονόητα , ας πάει ένας που βγάζει 500 ευρώ το μήνα να ρωτήσεις κάποιον που έχει τελειώσει οικονομικά , να του πει αν είναι σωστή κίνηση , από εδώ εως την Σελήνη κανείς δεν θα του πει να το πάρει (  μετά μας φταίει η Angela , όχι το κεφαλι μας ) B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2018 στις 7:16 ΜΜ, mp123 είπε

Δεν εχω λεφτα ρε φιλαρακι. Με ενα παλιο honor 7x ειμαι εγω στην γυναικα εχω το s8. Οταν πουλησω σε κανα θυμα το ταμπλετ θα παρω κατι καλυτερο. 

Υ. Γ Δεν πιστευω εσυ που εχεις iphone να  του εχεις βαλει θηκη με 5 ευρω απο τα κινεζομαγαζα η να βαζεις 5 ευρω καρτα το μηνα cosmote;  να σε προλαβω και τα δυο τα εχω με συμβολαιο και το s8 με την γνησια θηκη 24 ευρω. Θα μας πεις τωρα να παρουμε κινητο. Για να σοβαρευτουμε λιγο. Δεν σε κανει το τι κινητο εχεις πιο ανθρωπο απο εναν που εχει ενα φτηνο κινητο. 

E...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ss13 said:

Ναι εαν βγάζεις το μήνα 4.000 ευρώ δεν είναι πολλά τα χρήματα , εδώ με μισθούς των 500 ευρώ δεν είναι λογικό να πάρεις κινητό των 1.000 ευρώ .

Κοίτα και παλαιότερα που ο κάθε πεινασμένος ήθελε να πάρει το αμάξι με το αστέρι για  επίδειξη , το ίδιο πράγμα γινόταν , χρώσταγε ο άλλος το ΤΕΒΕ 5 χρόνια αλλά η  Mercedes Mercedes  , κανενός φτωχού δεν είναι Status Symbol , είναι ένα ακριβό - πολύ καλό κινητό που στην Αμερική το έχουν όλοι ( ναι στην Αμερική παίρνουν άλλους μισθούς ) οπότε είναι λογική η αγορά του κινητού αυτού . Φίλε το καλό ρολόι όλοι το παρατηρούν , μη φοβάσαι .

Είναι άσκοπο να μιλάμε για τα αυτονόητα , ας πάει ένας που βγάζει 500 ευρώ το μήνα να ρωτήσεις κάποιον που έχει τελειώσει οικονομικά , να του πει αν είναι σωστή κίνηση , από εδώ εως την Σελήνη κανείς δεν θα του πει να το πάρει (  μετά μας φταίει η Angela , όχι το κεφαλι μας ) B)

Συμφωνώ σε όλα όσα λες, αλλά εγώ δεν έκρινα αυτό. Έκρινα το οτι ως status symbol(με το που το αγοράζεις ανήκεις σε ανώτερη κάστα) είναι φτηνό. Αν θεωρείς μετά κάτι που κοστίζει 1000 ευρώ οτι σε κάνει executive προσωπικότητα κτλ. είναι θέματα που πρέπει να λύσει ο καθένας με τον εαυτό του και με τα κόμπλεξ του.

Θα διαφωνήσω για το ρολοι. Κάποιος που δεν κόβει το μάτι του (η πλειοψηφία εκεί έξω) δεν θα το καταλάβει(ειδικά αν και αυτός που το φοράει δεν το προμοτάρει), ενώ το κινητό τσουπ φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ss13 είπε

Κοίτα και παλαιότερα που ο κάθε πεινασμένος ήθελε να πάρει το αμάξι με το αστέρι για  επίδειξη , το ίδιο πράγμα γινόταν , χρώσταγε ο άλλος το ΤΕΒΕ 5 χρόνια αλλά η  Mercedes Mercedes  , κανενός φτωχού δεν είναι Status Symbol , είναι ένα ακριβό - πολύ καλό κινητό που στην Αμερική το έχουν όλοι ( ναι στην Αμερική παίρνουν άλλους μισθούς ) οπότε είναι λογική η αγορά του κινητού αυτού . Φίλε το καλό ρολόι όλοι το παρατηρούν , μη φοβάσαι .

 

Ως κάτοχος ενός σχετικά καλού ρολογιού (longines) μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι είναι από τα πιο διακριτικά αντικείμενα που μπορείς να αγοράσεις και κανείς να μην καταλαβαίνει πόσο κοστίζει. Για παράδειγμα για κανένα από τα παρακάτω ρολόγια δεν θα μπορούσες να μαντέψεις την αξία τους αν δεν γνωρίζεις τις φίρμες.

https://www.mrporter.com/en-gr/mens/iwc_schaffhausen/portofino-automatic-40mm-stainless-steel-and-alligator-watch/845095?ppv=2

https://www.mrporter.com/en-gr/mens/zenith/elite-6150-42mm-stainless-steel-and-alligator-watch/672165?ppv=2

https://www.mrporter.com/en-gr/mens/vacheron_constantin/patrimony-hand-wound-40mm-18-karat-white-gold-and-alligator-watch/1089573?ppv=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎16‎/‎9‎/‎2018 στις 4:14 ΠΜ, fredd0 είπε

ξεκινησες την κουβεντα με κατι τελειως ακυρο, οτι δηλαδη η apple στην Ελλαδα τσιμπαει την τιμη γιατι ξερει οτι δε θα κανει ογκο

σου εξηγησα οτι αυτο δεν ισχυει, η διαφορα ειναι μονο φοροι. Αν εμπεδωσες οτι η τιμολογιακη πολιτικη της apple ειναι μια, παγκοσμια, και η ιδια εδω και πανω απο 10 χρονια, και οι τοπικες διαφορες στην Ευρωπη ειναι φοροι, παμε παρακατω.

Το οτι ανοιγει apple store Αγγλια, Γερμανια, Γαλλια, Ολλανδια, Ιταλια, Τουρκια κοκ και δεν ανοιγει Ελλαδα, Δανια, Βουλγαρια, Εσθονια κοκ ειναι εμπορικη πολιτικη, δεν ειναι ομως τιμολογιακη πολιτικη. Προσφορες (στα iphone) δεν εχει κανει ποτε η apple πουθενα στον κοσμο. Μια τιμη, για ενα χρονο, οταν βγει καινουργιο μοντελο εκπτωση στο παλιο, μεγαλυτερη εκπτωση στο 2 γενιες πισω. Αυτο ειναι το συνολο των προσφορων της. Και στην Ελλαδα, και οπου εχει Apple Store, και οπου δεν εχει. Εμπορικη πολιτικη ειναι να υποστηριζει με δικα της μαγαζια τα προιοντα της οπου τα προιοντα της εχουν μεγαλη διεισδυση. Αυτο δεν εχει ομως τιποτα να κανει με τις τιμες που χρεωνει τα προιοντα της, αυτες ειναι ανελαστικες. Και φυσικα η apple θα ανοιξει καταστημα εκει που πουλαει 1εκ Iphone και οχι εκει πουλαει 1000.

Την apple τη νοιαζει το bottom line. Οι πωλησεις φθηνουν, επιλογη της ειναι να τοποθετησει τα προιοντα της στο καλαθι premium και να χρεωνει καθε χρονο 15% για το σουπερ γουαου καινουργιο. Ετσι θεωρει οτι θα καλυψει τη διαφορα απο τις φθηνουσες πωλησεις.Ετσι κι αλλιως, στις 'μεγαλες' χωρες ελαχιστοι αγοραζουν κινητα με μετρητα. Οι περισσοτεροι πανε στην tmobile και φτιαχνουν ενα πλανο που με πχ 50 δολλαρια το μηνα εχουν το καινουργιο iphone για 2 χρονια και υπηρεσιες φωνης/data. Σε δυο χρονια που 'ληγει' εχουν πληρωσει το iphone και ξανα το ιδιο με το 'καινουργιο' μοντελο, με πχ $55 αυτη τη φορα αφου κανουν trade in το παλιο.

Ποιος είπε ότι το άνοιγμα apple store είναι τιμολογιακή πολιτική;  Είπα ότι είναι τακτική που έχει σχέση με την τοπική αγορά και παράγοντας προς συνυπολογισμό, κάτι που εσύ αδυνατείς να το εμπεδώσεις...και το βλέπεις αντίστροφα...

….δλδ δεν εξετάζεις αρχικά γιατί έχει μεγάλη/ύτερη διείσδυση σε μια χώρα (που έχει σχέση με την ευρύτερη αγορά εκεί) και πώς το να στήνει καταστήματα δικά της επηρεάζει τις πωλήσεις (ως στόχο) αλλα λες πως στήνει apple-store εκεί που έχει διείσδυση, ωσάν αυτό να είναι το τελικό στάδιο και το αποτέλεσμα και όχι επιμέρους παράμετρος προς ΣΥΝ-υπολογισμό στη συζήτηση.

 

Πρακτικά, θεωρώντας ως αξίωμα τις "ανελαστικές" τιμές της Apple και αποδίδοντας τη διαφοροποίηση αποκλειστικά σε τρίτους παράγοντες (πχ φόρους) οδηγείσαι σε επιχειρηματολογικό αδιέξοδο, γιατί αυτή είναι μια θέση που θα μπορούσες να υποστηρίξεις υπό έναν και μοναδικό όρο...
...ο όρος αυτός είναι πως ξέρεις εσύ με ακρίβεια το μεγάλο "μυστικό" των τιμών της χονδρικής της Apple, τους ακριβείς "απλούς αριθμούς" - προστατευόμενους με όρους εμπιστευτικότητας - των τιμών στις οποίες πουλάει η Apple τα προϊόντα της στους μεταπωλητές...
...και πως ξέρεις όχι μόνο τις τιμές αυτές, αλλά και τους ακριβείς εμπορικούς όρους της συμφωνίας αυτής...
...αν ξέρεις λοιπόν αυτούς τους "απλούς αριθμούς" πρέπει να γράψεις ένα άρθρο όχι στο insomnia, αλλά σε κάποια παγκόσμιας εμβέλειας οικονομική εφημερίδα....

 

Έπειτα, αναφέρεσαι σε πράγματα που σχολίαζα εγώ πριν, πχ πώς αποκτά ο πελάτης πρόσβαση στο προϊόν και με ποιους όρους...διάρθρωση αγοράς, καταναλωτικές συμπεριφορές, εισοδήματα, ανταγωνισμός σε διάφορες κατηγορίες, βάσει των παραπάνω κοκ...
πχ
- Η ύπαρξη μεγάλων καταστημάτων λιανικής και αλυσίδων:
….άλλο Κωτσόβολος, άλλο Walmart...αυτοί πιέζουν για χαμηλότερες τιμές όταν αγοράζουν τεράστιο όγκο και παρότι η Apple προσπαθεί να εξισορροπήσει αυτές τις πιέσεις (για να μην έχει ανταγωνισμό έναντι των δικών της καναλιών διάθεσης), το να αγνοείς ότι έχει συνέπειες στη διαμόρφωση τιμών για τον καταναλωτή μόνο εκούσιο μπορεί να είναι.

- Η πώληση των συσκευών "κλειδωμένων" σε πακέτο με κάποιο πάροχο
...είτε αγοράζει ο καταναλωτής το προϊόν κατευθείαν από τον πάροχο, είτε από κατάστημα λιανικής κλειδωμένο σε κάποιον πάροχο κοκ, εκεί υπεισέρχονται πάλι παράγοντες που έχουν να κάνουν με τη διαπραγμάτευση τιμών μεταξύ κατασκευαστών, πολύ μεγάλων εταιρειών παροχής τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, καταστημάτων λιανικής που επίσης συνδιαμορφώνουν τις τιμές...

..ενώπιων αυτών των μεγάλων μεγεθών και διαπραγματεύσεων, η θέση της Apple είναι αδύνατον να είναι απολύτως "ανελαστική" όπως τη παρουσιάζεις εσύ αξιωματικά

 

Τέλος κλείνεις με ένα επιχείρημα που αντιφάσκει ουσιαστικά με τη πρότερη κρίση σου ότι είναι άκυρη η άποψη ότι η Apple αναπληρώνει τις μειωμένες πωλήσεις με αύξηση τιμών...που είναι η ουσία αυτού που έλεγα εγώ, με τη διαφορά ότι εγώ θεωρώ ότι μπορεί αυτό να είναι και πιο στοχευμένη, ανά αγορά, πολιτική...

…λες ότι οι πωλήσεις φθίνουν και η εταιρεία αναπληρώνει τις απώλειες χρεώνοντας +15% για το καινούριο, αυξάνοντας τελικά το κέρδος της...αυτό είναι μια τιμολογιακή / εμπορική πολιτική (όπως τη σχολίασα σε προηγούμενο μήνυμα) εκ μέρους της apple έναντι μιας στάσιμης/υποχωρούσας αγοράς...
...ταυτόχρονα σημαίνει, ότι, από πλευρά καταναλωτικής συμπεριφοράς - παρά την έλλειψη μεγάλων εξελίξεων στα κινητά - υπάρχει μια πελατεία που πηγαίνει και τα σκάει χοντρά....το κόστος αυξάνει, το "αντικειμενικό" όφελος για τον καταναλωτή μπορεί να μειώνεται, αλλά ένας όγκος καταναλωτών επιμένουν να πληρώνουν το ετήσιο premium...

...αυτοί λοιπόν μπορεί να έχουν κάποια δημογραφικά χαρακτηριστικά - ανά χώρα - και δεν εξηγείται αποκλειστικά αυτή η καταναλωτική συμπεριφορά με τους όρους που έθεσες εσύ, πρέπει να εξεταστούν πολλοί παράγοντες: διάρθρωση αγοράς, ανταγωνισμός, κανάλια διάθεσης, εισοδηματική κατανομή, διαφοροποίηση προϊόντων, αντιλήψεις για τιμες και μάρκες κοκ...και καθιστούν την πολιτική της εταιρείας "επιτυχημένη"...
….μια σειρά αντικειμενικών και υποκειμενικών παραγόντων που συν-διαμορφώνουν τις εμπορικές και τιμολογιακές πολιτικές κάθε εταιρείας σε διάφορες χώρες και διεθνώς.

 

Νομίζω ότι έχεις δώσει πολλή έμφαση σε κάποιο άρθρο "ανάλυσης" της πολιτικής "price maintenance" της Apple ανάγοντάς το σε απόλυτο κανόνα

 

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 14/09/2018 at 21:02, kirileman said:

Καλοφάγωτα Shamesung.

  Hide contents

 

20180914_174441.jpg.a3fda46460bb7e3c907c8d21251412e3.jpg

@kirileman Πρόσεχε πάντως καλού κακού...

😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, billdanos είπε

@kirileman Πρόσεχε πάντως καλού κακού...

  Απόκρυψη περιεχομένων

😛

Έχω κάνει ειδική ασφάλεια (και) για τα κουμπιά του. 

 😛

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, kirileman said:

Έχω κάνει ειδική ασφάλεια (και) για τα κουμπιά του. 

 😛

Έχω πει πόσο ανατριχιάζω όταν βλέπω το κοπίδι να ξύνει τα μεταλλικά πλαϊνά των συσκευών??? 😖

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...