Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Hellas Direct


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Alex2020 είπε

Αυτό που δεν εχεις καταλάβει είναι ότι αν στο κλέψουν χτυπά ξύλο ,

δεν θα παρεις αποζημίωση 11.000 . Θα παρεις τα 7.000 που είναι η εμπορική του αξία .

 

Η εμπορικη του αξια ειναι εκει στα 10-11 χιλιαρικα .

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Η τροχαία έχει πάψει να πηγαίνει σε ζητήματα με καθαρά υλικές ζημίες , μόνον αν χτυπήσει άνθρωπος ........ 

Κανεις λαθος.Μια χαρα πηγε πριν 5 μερες.Μονο μικρες υλικες ζημιες αξιας 400 ευρω .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Alex2020 said:

Η Ευρωπαϊκή πίστη είναι κορυφή φίλε . 

Παραδειγμα . 

Μου έσπασαν το πίσω τζαμί για να μου ανοίξουν το πορτ μπαγκαζ . Ήρθε Οδικη βοηθεια , κατέγραψε ,

την επόμενη μέρα πήγα στην car glass και μου έβαλαν καινούργιο τζαμί . 

 

Δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερο. 

Με τη Hellas Direct δεν πήρα καν τηλέφωνο. 

Πήγα, είδαν την ασφάλεια και μου το άλλαξαν. 

Επεξ/σία από NickTG
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, paylidis είπε

Όχι δεν είναι φροντίδα. Είναι περιττή. Όσο για το χαρακτηρισμό οφείλεις να τον πάρεις πίσω καθώς η εμπειρία μου και η εμπειρία του κόσμου είναι το αντίθετο από αυτό που περιγράφεις... 

Σιγά τη δουλειά. Χιλιες φορές Hellasdirect βγάζεις 5 φωτογραφίες σου στέλνουν την αναφορά ατυχηματοσ, τις στέλνεις πίσω και τελείωσες. Όχι θα κάτσω να περιμένω καμία ώρα να έρθει η φροντίδα..γιατί; Για να βγάλει φωτογραφίες; Τόσο ανίκανος είμαι;

That's right.

Προ ολιγων εβδομάδων με χτύπησαν πίσω, μκικροζημιες, ειδικά ο πίσω δεν έπαθε τίποτα. Τους τηλεφωνώ και κάνω τηλεφωνική δήλωση... σε λίγα λεπτά έρχεται μύνημα στο κινητό μου και του υπαιτίου μύνημα για την δήλωση του ατυχήματος. Βγάζω μερικές φωτογραφίες και τα 2 αυτοκίνητα, βγάζω και 1-2 φώτο την επομενη γιατί το ατύχημα έγινε βράδυ και δεν φαινόταν καλά οι ζημιές (μικροατυχημα) και τις στέλνω με email. Επιλέγω και ένα από τα προτεινόμενα συνεργεία από την hd , κανονίζουμε και αυτοκίνητο αντικατάστασης , τους το πάω , κάνουμε και τις υπευθυνες δηλώσεις  και εξουσιοδοτησεις για την πληρωμή και όλα οκ. Μετά από 3 μέρες πάω παίρνω το αυτοκίνητο επισκευασμένο, πλημμενο, καθαρισμένο μέσα έξω (ποτέ δεν το είδα τόσο καθαρό από τότε που το αγόρασα). Όλα γρήγορα και με την ελάχιστη δυνατή ταλαιπωρία και αναμονή και χωρις τρεχαματα.

Όσο αφορα το κόστος της ασφάλειας κάνω ετήσια και πληρώνω όσα πλήρωνα για εξάμηνο σε άλλες "μεγάλες" ασφαλιστικές που με έτρεχαν σε ανάλογες περιπτώσεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, teddy71 είπε

That's right.

Προ ολιγων εβδομάδων με χτύπησαν πίσω, μκικροζημιες, ειδικά ο πίσω δεν έπαθε τίποτα. Τους τηλεφωνώ και κάνω τηλεφωνική δήλωση... σε λίγα λεπτά έρχεται μύνημα στο κινητό μου και του υπαιτίου μύνημα για την δήλωση του ατυχήματος. Βγάζω μερικές φωτογραφίες και τα 2 αυτοκίνητα, βγάζω και 1-2 φώτο την επομενη γιατί το ατύχημα έγινε βράδυ και δεν φαινόταν καλά οι ζημιές (μικροατυχημα) και τις στέλνω με email. Επιλέγω και ένα από τα προτεινόμενα συνεργεία από την hd , κανονίζουμε και αυτοκίνητο αντικατάστασης , τους το πάω , κάνουμε και τις υπευθυνες δηλώσεις  και εξουσιοδοτησεις για την πληρωμή και όλα οκ. Μετά από 3 μέρες πάω παίρνω το αυτοκίνητο επισκευασμένο, πλημμενο, καθαρισμένο μέσα έξω (ποτέ δεν το είδα τόσο καθαρό από τότε που το αγόρασα). Όλα γρήγορα και με την ελάχιστη δυνατή ταλαιπωρία και αναμονή και χωρις τρεχαματα.

Όσο αφορα το κόστος της ασφάλειας κάνω ετήσια και πληρώνω όσα πλήρωνα για εξάμηνο σε άλλες "μεγάλες" ασφαλιστικές που με έτρεχαν σε ανάλογες περιπτώσεις.

2 ερωτήσεις γιατί δεν ξέρω τι παίζει:

1. Σε περίπτωση που τρακάρεις με κάποιον και κανείς σας δεν αποδέχεται ποιος ευθύνεται ποιις θα βγάλει το πόρισμα για το ποιο ευθύνεται; Δεν θα πρέπει να έρθει πραγματογνώμονας; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

 

2. Τι είναι η αστική ευθύνη κλεπτου; 

Επεξ/σία από panagiotis1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panagiotis1988 είπε

2 ερωτήσεις γιατί δεν ξέρω τι παίζει:

1. Σε περίπτωση που τρακάρεις με κάποιον και κανείς σας δεν αποδέχεται ποιος ευθύνεται ποιις θα βγάλει το πόρισμα για το ποιο ευθύνεται; Δεν θα πρέπει να έρθει πραγματογνώμονας; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

2. Τι είναι η αστική ευθύνη κλεπτου; 

1. Αν δεν τα βρουν πανε στα δικαστηρια .Ο πραγματογνομονας μονο το κοστος ζημιας υπολογιζει με βασει πινακα που ισχυει για ολλες τις εταιρειες για καθε κομματι επισκευης.

2. Αν καταλαβα καλα ειναι οτι αν καποιος σου κλεψει το αμαξι και προξενησει ζημιες σε καλυπτει η δικη οσυ ασφαλεια.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panagiotis1988 είπε

2 ερωτήσεις γιατί δεν ξέρω τι παίζει:

1. Σε περίπτωση που τρακάρεις με κάποιον και κανείς σας δεν αποδέχεται ποιος ευθύνεται ποιις θα βγάλει το πόρισμα για το ποιο ευθύνεται; Δεν θα πρέπει να έρθει πραγματογνώμονας; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

2. Τι είναι η αστική ευθύνη κλεπτου; 

Θα απαντήσω όσον αφορά το 1. Πριν λίγο καιρό μια κοπελίτσα 19-20 με το αυτοκίνητο του μπαμπακα της περασε ένα τεράστιο στοπ και με χτύπησε λίγο στον προφυλακτήρα , φρεναρε 1,5 μέτρο μετά το στοπ και εγώ την είχα πάρει χαμπάρι και ίσα που ακούμπησαμε. Είχα πολύ μικρή ζημιά στην αρχή είπα να το αφήσω αλλά αντί να ζητήσει συγνώμη άρχισε τα δεν φταίω ,σταμάτησα στο στοπ κτλ. Έτσι πήρα ασφάλειες τροχαιες και έγιναν όλα κανονικά .μεχρι και σχεδιάγραμμα. Ε λοιπόν άκρη δεν έβγαλα με κάλεσαν μετά από καιρό από την ασφαλιστική και μου είπαν ότι αφού δεν παραδέχεται θα βγει συνυπαιτιοτητα .δεν ήταν μεγάλη ζημιά όπως προειπα και δεν ασχολήθηκα άλλο απλά άλλαξα ασφαλιστή αλλά αν ήταν μεγαλύτερη ζημιά δεν ξέρω αν θα έβγαζα άκρη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

1. Αν δεν τα βρουν πανε στα δικαστηρια .Ο πραγματογνομονας μονο το κοστος ζημιας υπολογιζει με βασει πινακα που ισχυει για ολλες τις εταιρειες για καθε κομματι επισκευης.

2. Αν καταλαβα καλα ειναι οτι αν καποιος σου κλεψει το αμαξι και προξενησει ζημιες σε καλυπτει η δικη οσυ ασφαλεια.

Μα ο πραγματογνώμονας δεν είναι μόνο να βγάζει το κόστος αλλά και να καταγράφει την γνώμη του για το ποιος φταίει...

Στα δικαστήρια πάει η ασφαλιστική σου με την ασφαλιστική του εφόσον δεν αποδεχθεί την πραγματογνωμοσύνη ο υπαιτιος και εφόσον πάει στα δικαστήρια η υπόθεση απλά ο υπαιτιος χάνει την υπόθεση...αν βέβαια δεν έχει νομική κάλυψη από την ασφαλιστική σου τότε όλα γίνονται με τους Έλληνες δικηγόρους...

 

Επομενως αν δεν κάνετε φιλική δήλωση είναι απαιτητο να καλέσετε την ασφαλιστική του ο καθένας και να έρθει πραγματογνωμονας, ώστε να καταγράφει το ποιος φταίει ..Εάν η hellas direct δεν φέρνει πραγματογνώμονα πως εξετάζετε το τροχαίο; Πρέπει να καλέσεις εσύ και να τον πληρώσεις εσύ;

 

Fotisdra ποια ασφαλιστική είχες; Συνυπαιτιοτητα βγαίνει όταν και οι 2 έχουν ευθύνη, πχ όταν η άλλη περνάει με στοπ αλλά εσύ πας και την χτυπάς με 100 ενώ έπρεπε να πηγαινες με 50...

Επεξ/σία από panagiotis1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις λαθος .Καμμια σχεση ο πραγματογνομονας με το ποιος φταιει και αυτο ισχυει για ολλες τις ασφαλιστικες.

Μονο καταγαρφη του κοστους επισκευης κανει .

Ουτε το χαρτι της Τροχαιας δινει ή οχι υπαιτιοτητα αλλα καταγαρφει τα στοιχεια των εμπλεκομενων και τι ειπε ο καθενας.Μεχρι εκει .

Αν οι επμλεκομενοι δεν τα βρουν η μονη υση ειναι τα δικαστηρια .

Οταν η εθυνη ειναι "καραμπινατη" συνηθως η ασφαλιστικη του υπαιτιου για να μην μπλεξρι με δικαστηρια προσπαθει να τον πεισει να αποδεχτει την ευθυνη αλλα με κανενα τροπο δεν μπορει να τον αναγκασει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, fotisdra said:

Θα απαντήσω όσον αφορά το 1. Πριν λίγο καιρό μια κοπελίτσα 19-20 με το αυτοκίνητο του μπαμπακα της περασε ένα τεράστιο στοπ και με χτύπησε λίγο στον προφυλακτήρα , φρεναρε 1,5 μέτρο μετά το στοπ και εγώ την είχα πάρει χαμπάρι και ίσα που ακούμπησαμε. Είχα πολύ μικρή ζημιά στην αρχή είπα να το αφήσω αλλά αντί να ζητήσει συγνώμη άρχισε τα δεν φταίω ,σταμάτησα στο στοπ κτλ. Έτσι πήρα ασφάλειες τροχαιες και έγιναν όλα κανονικά .μεχρι και σχεδιάγραμμα. Ε λοιπόν άκρη δεν έβγαλα με κάλεσαν μετά από καιρό από την ασφαλιστική και μου είπαν ότι αφού δεν παραδέχεται θα βγει συνυπαιτιοτητα .δεν ήταν μεγάλη ζημιά όπως προειπα και δεν ασχολήθηκα άλλο απλά άλλαξα ασφαλιστή αλλά αν ήταν μεγαλύτερη ζημιά δεν ξέρω αν θα έβγαζα άκρη 

Σε παρόμοια περίπτωση ενεργοποίησα τη Νομική Προστασία. Σε 2 μέρες άλλαξε γνώμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, nikko_ είπε

Σε παρόμοια περίπτωση ενεργοποίησα τη Νομική Προστασία. Σε 2 μέρες άλλαξε γνώμη. 

Αυτο θα κανω κι εγω αν χρειαστει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panagiotis1988 είπε

Μα ο πραγματογνώμονας δεν είναι μόνο να βγάζει το κόστος αλλά και να καταγράφει την γνώμη του για το ποιος φταίει...

Στα δικαστήρια πάει η ασφαλιστική σου με την ασφαλιστική του εφόσον δεν αποδεχθεί την πραγματογνωμοσύνη ο υπαιτιος και εφόσον πάει στα δικαστήρια η υπόθεση απλά ο υπαιτιος χάνει την υπόθεση...αν βέβαια δεν έχει νομική κάλυψη από την ασφαλιστική σου τότε όλα γίνονται με τους Έλληνες δικηγόρους...

Επομενως αν δεν κάνετε φιλική δήλωση είναι απαιτητο να καλέσετε την ασφαλιστική του ο καθένας και να έρθει πραγματογνωμονας, ώστε να καταγράφει το ποιος φταίει ..Εάν η hellas direct δεν φέρνει πραγματογνώμονα πως εξετάζετε το τροχαίο; Πρέπει να καλέσεις εσύ και να τον πληρώσεις εσύ;

Τα περισσότερα τα έχεις καταλάβει λάθος.

Όταν καλείς την ασφαλιστική μετά από ατύχημα δεν σου στέλνει εμπειρογνώμονα, σου στέλνει τη φροντίδα ατυχήματος, η οποία σε βοηθάει να κάνεις τη δήλωση ατυχήματος καθώς επίσης τραβάει και φωτογραφίες. Καμία σχέση με αυτό που νομίζεις, δλδ το ότι "καταγράφει το ποιος φταίει", το τι δηλώνουν οι εμπλεκόμενοι καταγράφει και μόνο. Ε η HD έχει φροντίδα ατυχήματος, με τη διαφορά πως δεν χρειάζεται να την περιμένεις να έρθει, σε βοηθάει με οδηγίες μέσω τηλεφώνου, και μετά με την ησυχία σου τους στέλνεις με e-mail τη δήλωση και τις φωτογραφίες.

Ο εμπειρογνώμονας θα δει το αυτοκίνητο - και πιθανότατα θα ζητήσει περισσότερες λεπτομέρειες από τον οδηγό - κάποια άλλη στιγμή με ραντεβού, συνήθως στο συνεργείο που πρόκειται να επισκευαστεί το όχημα.

Υπόψιν μόνο στην περίπτωση που συντρέχουν όλες οι προϋποθέσεις ώστε να ενεργοποιηθεί ο φιλικός διακανονισμός το βλέπει εμπειρογνώμονας της δικής σου ασφαλιστικής, αλλιώς το βλέπει ο εμπειρογνώμονας της άλλης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Όταν καλείς την ασφαλιστική μετά από ατύχημα δεν σου στέλνει εμπειρογνώμονα, σου στέλνει τη φροντίδα ατυχήματος, η οποία σε βοηθάει να κάνεις τη δήλωση ατυχήματος καθώς επίσης τραβάει και φωτογραφίες.

Σωστός. Ο εμπειρογνώμονας πηγαίνει στο συνεργείο/φαναρτζίδικο που έχεις πάει το αμάξι και βγάζει το κοστολόγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συνοψη:

Ατύχημα στις 2/7 με υπαιτιο ασφαλισμενο σε Allianz

Πρωτο ερωτημα της Hellas direct για αποζημιωση μου στις 3/7/2019 προς Allianz

Πηγαινω το αυτοκινητο σε συνεργειο δικης μου επιλογης   το βλεπει πραγματογνομονας της HD .

Κοστος επισκευης 402 ευρω +ΦΠΑ.

Το επισκευάζω το πληρωνω και παιρνω αποδειξη (ταμειακη).Μια χαρα κανει

Ληξη πρωτου ερωτήματος 12/7 χωρις να εχει κανει δηλωση ο υπαιτιος.

Δευτερο ερωτημα με ληξη 19/7

Απαντησαν από Allianze ότι εκανε θετικη δηλωση την τελευταια μερα .

Σημερα με πηραν από HD να στειλω με email την αποδειξη , αδεια κυκλοφοριας και ΙΒΑΝ να μου βαλουν αυριο τα λεφτα .

Την πρωτοτυπη αποδειξη να την στειλω ταχυδρομικα.

ΜΠΡΑΒΟ σε Hellas Direct !!!

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερινο email απο hellas Direct

Οι 2-3 εργασιμες ειναι γιατι εχουν Πειραιως κι εγω Eurobank

Η κατάθεση των €498,48 θα γίνει στο λογαριασμό που μας δώσατε, την Πέμπτη 25-07-2019.

 

Ίσως χρειαστούν 2-3 εργάσιμες ημέρες για να φανεί το ποσό διαθέσιμο στο λογαριασμό σας.

 

Για το παραπάνω ατύχημα δεν φέρετε ευθύνη.

 

Με την παρούσα παραιτείστε από οποιαδήποτε απαίτηση για το συγκεκριμένο ατύχημα, απαλλασσομένων των εμπλεκόμενων ασφαλιστικών εταιριών καθώς και του ασφαλισμένου, του ιδιοκτήτη και του οδηγού του υπαιτίου οχήματος , από οποιαδήποτε άλλη ευθύνη για ζημιές σχετιζόμενες με το ατύχημα και τις συνέπειές του.

 

Τα πρωτότυπα τιμολόγια θα χρειαστεί να τα στείλετε στα γραφεία μας, Αγίου Κωνσταντίνου 59 - 61, Μαρούσι,151 24, Αττικής.

 

Φιλικά,

HD Insurance Ltd.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...