Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Hellas Direct


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2019 στις 2:16 ΜΜ, Joshua21 είπε

Τα περισσότερα τα έχεις καταλάβει λάθος.

Όταν καλείς την ασφαλιστική μετά από ατύχημα δεν σου στέλνει εμπειρογνώμονα, σου στέλνει τη φροντίδα ατυχήματος, η οποία σε βοηθάει να κάνεις τη δήλωση ατυχήματος καθώς επίσης τραβάει και φωτογραφίες. Καμία σχέση με αυτό που νομίζεις, δλδ το ότι "καταγράφει το ποιος φταίει", το τι δηλώνουν οι εμπλεκόμενοι καταγράφει και μόνο. Ε η HD έχει φροντίδα ατυχήματος, με τη διαφορά πως δεν χρειάζεται να την περιμένεις να έρθει, σε βοηθάει με οδηγίες μέσω τηλεφώνου, και μετά με την ησυχία σου τους στέλνεις με e-mail τη δήλωση και τις φωτογραφίες.

Ο εμπειρογνώμονας θα δει το αυτοκίνητο - και πιθανότατα θα ζητήσει περισσότερες λεπτομέρειες από τον οδηγό - κάποια άλλη στιγμή με ραντεβού, συνήθως στο συνεργείο που πρόκειται να επισκευαστεί το όχημα.

Υπόψιν μόνο στην περίπτωση που συντρέχουν όλες οι προϋποθέσεις ώστε να ενεργοποιηθεί ο φιλικός διακανονισμός το βλέπει εμπειρογνώμονας της δικής σου ασφαλιστικής, αλλιώς το βλέπει ο εμπειρογνώμονας της άλλης.

Καλησπέρα. Επειδή έχω Hellas Direct, αλλά δεν γνώριζα για την τηλεφωνική φροντίδα ατυχήματος, πρέπει να έχεις κάποια αίτηση στο αυτοκίνητο μαζί σου ή περιγράφεις μόνο το περιστατικό μέσω τηλεφώνου;

Αχρείαστη να είναι, απλά για να ξέρω.

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα. Επειδή έχω Hellas Direct, αλλά δεν γνώριζα για την τηλεφωνική φροντίδα ατυχήματος, πρέπει να έχεις κάποια αίτηση στο αυτοκίνητο μαζί σου ή περιγράφεις μόνο το περιστατικό μέσω τηλεφώνου;

Αχρείαστη να είναι, απλά για να ξέρω.

Τηλεφωνικά και στη στέλνουν με μέικ στο καπάκι. Την ελέγχεις στέλνεις φωτογραφίες και τέλος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, paylidis είπε

Τηλεφωνικά και στη στέλνουν με μέικ στο καπάκι. Την ελέγχεις στέλνεις φωτογραφίες και τέλος. 

Ετσι ακριβως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Υπάρχει κανείς που να αποζημιώθηκε από την κάλυψη των Φυσικών φαινομένων;

Οι όροι λένε:

"Καλύπτονται οι υλικές ζημιές που θα προκληθούν στο αυτοκίνητό σου, αποκλειστικά και μόνο άμεσα από πλημμύρα, θύελλα, χαλάζι, καταιγίδα, τυφώνα και ανεμοστρόβιλο."

Αναρωτιέμαι τι σημαίνει άμεσα για θυελλα, καταιγίδα, τυφώνα, ανεμοστρόβιλο, αφού σε αυτά πάντα κάτι παρασύρεται και πέφτει πάνω στο αμάξι σου. Όμως κατά τη γνώμη της ασφαλιστικής (πήρα τηλέφωνο και ρώτησα) αυτά είναι έμμεσες ζημιές που δεν καλύπτονται. Μπορείς μόνο να κινηθείς νομικά εναντίον του υπεύθυνου να κρατήσει ασφαλή τα αντικείμενα (πχ δήμο, ΔΕΗ, ΟΤΕ, ιδιώτη κλπ). Μετά μου είπαν ότι εξετάζουν ανά περίπτωση, αλλά αν κάτι δεν είναι γραμμένο... Άστα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dtzgr είπε

Υπάρχει κανείς που να αποζημιώθηκε από την κάλυψη των Φυσικών φαινομένων;

Οι όροι λένε:

"Καλύπτονται οι υλικές ζημιές που θα προκληθούν στο αυτοκίνητό σου, αποκλειστικά και μόνο άμεσα από πλημμύρα, θύελλα, χαλάζι, καταιγίδα, τυφώνα και ανεμοστρόβιλο."

Αναρωτιέμαι τι σημαίνει άμεσα για θυελλα, καταιγίδα, τυφώνα, ανεμοστρόβιλο, αφού σε αυτά πάντα κάτι παρασύρεται και πέφτει πάνω στο αμάξι σου. Όμως κατά τη γνώμη της ασφαλιστικής (πήρα τηλέφωνο και ρώτησα) αυτά είναι έμμεσες ζημιές που δεν καλύπτονται. Μπορείς μόνο να κινηθείς νομικά εναντίον του υπεύθυνου να κρατήσει ασφαλή τα αντικείμενα (πχ δήμο, ΔΕΗ, ΟΤΕ, ιδιώτη κλπ). Μετά μου είπαν ότι εξετάζουν ανά περίπτωση, αλλά αν κάτι δεν είναι γραμμένο... Άστα.

Να υποθεσω οτι αμεσα σημαινει να παθεις κατι σε καταιγιδα την ωρα της και οχι μετα απο πλημμυρισμενο δρομο κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πλημμύρα είναι λίγο πιο ξεκάθαρο, αφού πχ αν το έχεις κάπου παρκαρισμένο (εκτός από υπόγειο πάρκιγκ -- γράφει ρητά ότι εξαιρείται, χαχα) και πλημμυρίσει, τότε προφανώς ό,τι ζημιά πάθεις είναι άμεσα από την πλημμύρα.

Η απορία μου είναι τι είδους ζημιά μπορείς να πάθεις άμεσα από θύελλα, καταιγίδα, τυφώνα και ανεμοστρόβιλο. Μου είπαν "να σου σηκώσει το αμάξι". Really???

Στην πιο απλή και συνηθισμένη περίπτωση (πχ πτώση δέντρου, πινακίδας, κάδου ή ό,τι άλλο από καταιγίδα / ισχυρούς ανέμους) δεν το θεωρεί άμεση ζημιά. Σου καλύπτει με τη νομική προστασία να κινηθείς νομικά εναντίον του ιδιοκτήτη του αντικειμένου. Τρέχα γύρευε δηλαδή.

Σε ένα mail που μου έστειλαν απαντώντας σε σχετική ερώτηση, μου είπαν ότι "κάθε ζημιά στην εταιρία μας εξετάζεται κατά περίπτωση και υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες θα καλύψουμε μια έμμεση ζημιά όταν αυτή οφείλεται σε ακραία φυσικά φαινόμενα και δεν προκύπτει ευθύνη του ιδιοκτήτη του αντικειμένου (π.χ δέντρο εντός ιδιοκτησίας σπιτιού το οποίο έπεσε χωρίς ο λόγος να είναι τα ακραία φυσικά φαινόμενα)." Επειδή αυτό μου φαίνεται ως δόλωμα ώστε να έχω από την πλευρά μου την προσδοκία ότι μπορεί και να καλύψουν σε μια τέτοια περίπτωση, γι' αυτό είπα να ρωτήσω εδώ αν συνέβη σε κανέναν να μας πει την εμπειρία του και πώς το χειρίστηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι απλο: εχετε δει απο κοντα τι ειδους δικηγοροι ειναι σε ασφαλιστικες για να καλυψουν τη "νομικη βοηθεια"? αν περιμενετε απο αυτους.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

να ρωτησω κατι απλο: εχετε δει απο κοντα τι ειδους δικηγοροι ειναι σε ασφαλιστικες για να καλυψουν τη "νομικη βοηθεια"? αν περιμενετε απο αυτους.....

Ναι μια φορα απο τον παλιο Φοινικα και ηταν τραγικος !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dtzgr είπε

Διαφώτισέ μας.

 

Αυτό που θέλει να σας πει, είναι πως στην καλύτερη των περιπτώσεων οι δικηγόροι τους δεν έχουν και καμιά ιδιαίτερη νομική κατάρτιση ή ακόμα χειρότερα (όπως έχει συμβεί και σε εμένα προσωπικά) τις «νομικές συμβουλές» τις δίνουν οι τεχνικοί σύμβουλοι της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dtzgr είπε

Στην πλημμύρα είναι λίγο πιο ξεκάθαρο, αφού πχ αν το έχεις κάπου παρκαρισμένο (εκτός από υπόγειο πάρκιγκ -- γράφει ρητά ότι εξαιρείται, χαχα) και πλημμυρίσει, τότε προφανώς ό,τι ζημιά πάθεις είναι άμεσα από την πλημμύρα.

Η απορία μου είναι τι είδους ζημιά μπορείς να πάθεις άμεσα από θύελλα, καταιγίδα, τυφώνα και ανεμοστρόβιλο. Μου είπαν "να σου σηκώσει το αμάξι". Really???

Στην πιο απλή και συνηθισμένη περίπτωση (πχ πτώση δέντρου, πινακίδας, κάδου ή ό,τι άλλο από καταιγίδα / ισχυρούς ανέμους) δεν το θεωρεί άμεση ζημιά. Σου καλύπτει με τη νομική προστασία να κινηθείς νομικά εναντίον του ιδιοκτήτη του αντικειμένου. Τρέχα γύρευε δηλαδή.

Σε ένα mail που μου έστειλαν απαντώντας σε σχετική ερώτηση, μου είπαν ότι "κάθε ζημιά στην εταιρία μας εξετάζεται κατά περίπτωση και υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες θα καλύψουμε μια έμμεση ζημιά όταν αυτή οφείλεται σε ακραία φυσικά φαινόμενα και δεν προκύπτει ευθύνη του ιδιοκτήτη του αντικειμένου (π.χ δέντρο εντός ιδιοκτησίας σπιτιού το οποίο έπεσε χωρίς ο λόγος να είναι τα ακραία φυσικά φαινόμενα)." Επειδή αυτό μου φαίνεται ως δόλωμα ώστε να έχω από την πλευρά μου την προσδοκία ότι μπορεί και να καλύψουν σε μια τέτοια περίπτωση, γι' αυτό είπα να ρωτήσω εδώ αν συνέβη σε κανέναν να μας πει την εμπειρία του και πώς το χειρίστηκαν.

Γνωστός μου έτυχε σε περίπτωση καταιγίδας/χαλαζόπτωσης οπού τα κλαδιά δέντρου που βρισκόταν στο δρόμο χτύπησαν από τον αέρα μαρμάρινο τελείωμα μπαλκονιού πολυκατοικίας το οποίο ξεκόλλησε και έπεσε πάνω στο αυτοκίνητο του κάνοντας του λακούβα. Όταν ζήτησε να αποζημιωθεί από μεγάλη ασφαλιστική του είπαν οτι δεν καλύπτεται (σαν φυσικό φαινόμενο) και να κινηθεί νομικά κατά παντώς υπευθύνου. Πιασ' το αυγό και κούρευτο... Ποιόν να κυνηγήσεις, τον δήμο που δεν κλάδεψε το δέντρο και τα κλαδιά έφτασαν στην πολυκατοικία ή την πολυκατοικία-τον ιδιοκτήτη του συγκεκριμένου σπιτιού;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οδικη χθες και σημερα  σε δυο απο τα 4 αυτοκινητα απο λαστιχο χθες και μπαταρια σημερα στο αλλο .

Μισυ ωρα σημερα και 45 λεπτα χθες αναμονη .

Αθηνα χθες περιοχη Mall και σημαρα Λυκοβρυση .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Οδικη χθες και σημερα  σε δυο απο τα 4 αυτοκινητα απο λαστιχο χθες και μπαταρια σημερα στο αλλο .

Μισυ ωρα σημερα και 45 λεπτα χθες αναμονη .

Α εσύ τους έχεις βάλει μέσα! 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Α εσύ τους έχεις βάλει μέσα! 😋

4 αυτοκινητα εχω σε αυτους με μικτη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...