Προς το περιεχόμενο

Joker (2019)


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήγα να την δω χθες με παρέα. Ξέρεις ότι η ταινία είναι ΠΟΛΥ καλή όταν δεν καταλαβαίνεις πότε πέρασε η ώρα και όταν πιάνεις τον εαυτό σου να κοιτάς με πεσμένο το σαγόνι ανά φάσεις.

Δεν μπορώ να βαθμολογήσω αντικειμενικά, νομίζω ότι 9/10 είναι σίγουρα, όμως.

Νομίζω πως η πλειοψηφία που βρήκε μέτρια την ταινία, απλά πήγε να την δει με λάθος προσδοκίες ή είναι 15 χρονών.

Επεξ/σία από Dinos_12345
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυριο το απογευμα θα βυθιστω στην κοινωνικη σαπιλα του joker.Δεν πιστευω να μου δημιουργησει ψυχολογικο τραυμα γιατι ειμαι εκτος απο αισιοδοξος και ρομαντικος και αβγαλτος .Κανονιστε ε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Sethiros said:

Η ταινία πάντως ήταν πολύ περισσότερο SJW απ' όσο την παρουσιάζουν και όσοι προσβάλλονται αλλά και DJ σε ελληνικά fora. 

Mental issues ενός white guy που τρώει από παντου σφαλιάρες και στρατολογεί incels. Όπως τα λες 😂

Επεξ/σία από DJTaurus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να κάνω μια ρητορική ερώτηση προς όλους 

Αν η ταινία δεν λεγόταν Τζόκερ για να έχει το hype της σειράς αλλά πχ '' ο άλλος μου εαυτός'' και αν ο χαρακτήρας δεν ήταν ο Τζόκερ αλλά άλλος ένας παρανοϊκός δολοφόνος, με τους ίδιους συντελεστές και το ίδιο σχετικά σενάριο θα μιλούσαμε το ίδιο για μια μεγάλη Επιτυχία η θα ήταν μια ταινία που θα περνούσε απαρατήρητη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, cd2matheos είπε

Εγώ θα ήθελα να κάνω μια ρητορική ερώτηση προς όλους 

Αν η ταινία δεν λεγόταν Τζόκερ για να έχει το hype της σειράς αλλά πχ '' ο άλλος μου εαυτός'' και αν ο χαρακτήρας δεν ήταν ο Τζόκερ αλλά άλλος ένας παρανοϊκός δολοφόνος, με τους ίδιους συντελεστές και το ίδιο σχετικά σενάριο θα μιλούσαμε το ίδιο για μια μεγάλη Επιτυχία η θα ήταν μια ταινία που θα περνούσε απαρατήρητη 

Το Natural Born Killers το έχεις δει?Ε κατι τέτοιο θα γινόταν .Τέτοια απήχηση θα είχε πιστεύω.Βεβαια με τα αν δε γίνεται δουλειά.Η ταινία τη ζωή του Τζόκερ αφηγείται άρα γιατί να μπούμε στη διαδικασία να σκεφτούμε κάτι διαφορετικό απο αυτό που είναι?

Επεξ/σία από kajwbtfe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cd2matheos είπε

Εγώ θα ήθελα να κάνω μια ρητορική ερώτηση προς όλους 

Αν η ταινία δεν λεγόταν Τζόκερ για να έχει το hype της σειράς αλλά πχ '' ο άλλος μου εαυτός'' και αν ο χαρακτήρας δεν ήταν ο Τζόκερ αλλά άλλος ένας παρανοϊκός δολοφόνος, με τους ίδιους συντελεστές και το ίδιο σχετικά σενάριο θα μιλούσαμε το ίδιο για μια μεγάλη Επιτυχία η θα ήταν μια ταινία που θα περνούσε απαρατήρητη 

Θα σχολιάσω το Ρητορικο ερώτημα σου ;)

Η ταινία σίγουρα παίρνει ώθηση λόγω του ότι σχετίζεται με κόμικ που έχει μεγαλώσει τουλάχιστον μια γενιά αλλά αυτό είναι για να πας να τη δεις. Αφού τη δεις διαπιστώνεις ότι είναι καλοστημένη το λιγότερο.

Απαρατήρητη σε καμία περίπτωση δεν θα περνούσε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο ερώτημα εθεσα κ εγω. 

πιστευω πως αν ηταν έτσι, πάλι θα ήταν ταινιάρα αλλά θα είχε μείνει κυρίως στους κύκλους των σινεφίλ. Σε καμία περίπτωση δε θα ειχε κάνει τον πανικό που έκανε. Το όνομα Joker βοηθάει πάρα πολύ για να την φέρει στο ευρύ κοινό ενώ το ότι γνωρίζεις έστω κ λίγο τον χαρακτήρα, τον κάνει αυτομάτως κ πιο ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, paniti είπε

Απαρατήρητη σε καμία περίπτωση δεν θα περνούσε. 

απαρατηρητη θα περναγε και ειναι και αρκετα μη εμπορικο το θεμα της.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ταινια σε γενικες γραμμες μου αρεσε, απο σκηνοθετικης πλευρας ηταν αρτια. Ωστοσο,

Spoiler

Με χαλασε που ο Αρθουρ δεν εγινε ο τζοκερ απο τις δικες του ενεργειες αλλα απο την αποφαση του Γουειν να συνδεσει τους φτωχους με τον ¨κλοουν δολοφονο¨ που ειχε ως αποτελεσμα την εξεγερση του απλου κοσμου και μεσα απο την εξεγερση βρισκειτην δυναμη να γινει ο τζοκερ. Εν ολογις στην περιπτωση που απλα σκοτωνε 3 απλους ανθρωπους δεν θα ειχε  γινει αυτο που εγινε στο τελος.

Επεξ/σία από dimosss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειδα και εγω χθες το βραδυ. Πηγα σε ενα τοπικο σινεμα στους αμπελοκηπους και ενω οι τυποι εχουν 2 αιθουσες εχουν βαλει την ταινια και στις 2 ολες τις ωρες xD Πρωτη φορα το εβλεπα αυτο και παρολαυτα το σινεμα βουλιαζε απο κοσμο. Θα κανει τρελα ταμεια μου φαινεται.

Στα της ταινιας, εγω νομιζω οτι ειναι μια "οσκαρικη" ταινια. Με οτι αυτο συνεπαγεται. Οντως θα μπορουσε να εχει αλλο ονομα, να μην ειναι στο DCU και να περασει αδιαφορη. Θα ηταν κριμα ομως γιατι ειναι στην βαση της μια πολυ καλη ταινια που σε παιρνει απο το χερακι και σου ριχνει φαπες, και μαλιστα πολλες... 

Οσοι δεν την εχετε δει, σπευσατε!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Δεν ηταν μην λεμε οτι θελουμε, ο καλυτερος ηταν ο Ledger με διαφορα απο τον 2ο αν και δε μπορει να γινει συγκριση μεταξυ τους γτ ειναι εντελως διαφορετικη προσεγγιση στις ταινιες. O Ledger εδωσε ολο του το ειναι και τα ψυχολογικα του και γι αυτο ξεχωρισε, ο Nicholson ηταν πιο κοντα στο source material

Δεν αμφιβάλλω για το οτι ο Ledger τα έδωσε όλα. Η συγκεκριμένη ταινία ομως συνδέεται πολύ περισσότερο με την ιδιοσυγκρασία του Joker Νικολσον παρά με αυτη του Ledger. Εγω περισσότερο έβλεπα τον Νικολσον νέο εδώ. Για αυτό και θεωρώ οτι εν τέλει αυτός ηταν καλύτερος.

Αν το καλοσκεφτούμε, ο Νικολσον αποτελεί έναν απο τους καλύτερους ηθοποιούς στην ιστορία του κινηματογράφου και ως Joker ειχε κάνει απίστευτη επιτυχία. Το οτι θεοποιήσαμε τον Ledger δε σημαίνει πως ο άλλος δεν ταίριαζε περισσότερο στη φιλοσοφία που μας παρουσιάζουν σε αυτή τη ταινία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαγόνι στο πάτωμα. Καθ όλη τη διάρκεια. Ταινία σκληρό κοινωνικό σχόλιο. Και βάλανε και τη μόστρα του Τζόκερ, γκόθαμ, Γουέιν κλπ κλπ και έδεσε το γλυκό. Έφυγα συγκλονισμένος, κινηματογράφος στα καλύτερά του.  Δε χρειάζεται σίκουελ, γιατί μετά, απλά θα είναι ένα μπαμ μπαμ Μπάτμαν εναντίον τζόκερ πάλι. 

Ο πρώην πρόεδρος του Παναθηναικού έδωσε μεγάλο ρεσιτάλ. Τι θεατρική μονολογάρα κάνει στο τέλος, αρχαίος τραγικός (αντί) ήρωας. 

Απίστευτο μου φαίνεται ο σκηνοθέτης του hangover, tou Hangover να παραδώσει αυτό το διαμάντι.

ΥΓ1: η ταινία είναι επικίνδυνη. Άνθρωποι σα τον Άρθουρ υπάρχουν και χρειάζονται βοήθεια. Αν άνθρωποι σα τον Άρθουρ δουν τη ταινία εύκολα μπορούν να ταυτιστούν και να βγουν έξω με όπλο.

ΥΓ2: Τι γροθιά ταινία Θεέ μου.

ΥΓ3: Είπα ότι είναι ταινιάρα? 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Edel είπε

 

Ο πρώην πρόεδρος του Παναθηναικού έδωσε μεγάλο ρεσιτάλ. Τι θεατρική μονολογάρα κάνει στο τέλος, αρχαίος τραγικός (αντί) ήρωας. 

 

Αυτος ηταν ο Τζιγγερ ρε🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...