Προς το περιεχόμενο

Joker (2019)


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

three jokers ? Σαν το τριο Στουτζες 😂

Θα τα καταφερει μονος του ο Βατμαν η θα πρεπει να εφευρουν τον διδυμο αδελφο του ? :D

2 ώρες πριν, Stavros Delta είπε

Μήπως να φτιάξουμε ένα thread ειδικά για συζήτηση του ότι οι ταινίες διαφέρουν από τα βιβλία / κόμικ ; Ώστε να επικεντρωθεί η συζήτηση σε αυτό το τόπικ στη ταινία και όχι στη θεωρία του αν πρέπει ή δε πρέπει να ακολουθάται πιστά η ιστορία έντυπου υλικού στο κινηματογράφο ?

Πέρα από τους "300" καμία ταινία ποτέ δεν ακολούθησε πιστά το έντυπο υλικό απ' το οποίο βασίστηκε. Το Jurassik Park το βιβλίο θα έβγαζε 3 ταινίες αν το ακολουθούσαν πιστά, αλλά ο Spielberg το έκανε μόνο 1, και "έσωσε" 2 χαρακτήρες που κανονικά ψοφάν στο βιβλίο για να το κάνει family friendly από ιστορία τρόμου που ήταν. Κι αυτό είναι μόνο 1 παράδειγμα. Τώρα το να γκρινιάζουν κάποιοι γιατί ο Τζόκερ μιας ταινίας δεν είναι πιστή αντιγραφή κάποιου κόμικ, είναι τουλάχιστον παράταιρο, λες και και ζούσαν σε γυάλα και δεν έχουν δει ποτέ ξανά ταινία βασισμένη σε βιβλίο ή κόμικ ή οτιδήποτε.

Το να διαφέρει η ταινία απ το source material είναι ο κανόνας. Το να είναι πιστή μεταφορά είναι εξαιρετικά σπάνια εξαίρεση.

Σωστο.Ετσι και αλλιως ελαχιστοι μπορουν να κανουν αυτη την συγκριση, αφου απεροελαχιστοι εχουν διαβασει τα αντιστοιχα κομικ η βιβλια.Βασικα δεν εχουν καν ιδεα τι ειναι τα MC, DC .Αρα οι περισσοτεροι εχουν σαν σημειο αναφορας τον ηρωα , ετσι οπως τον πρωτογνωρισαν στον κινηματογραφο , συνηθως στα παιδικα τους χρονια .Φυσικα λογω της συναισθηματικης αυτης συνδεσης και της δυναμης της συνηθειας  αρνουνται συχνα σθεναρα να αποδεχθουν τα updates .Και δικιο εχουν εδω που τα λεμε.Δεν εχει σημασια αν εχεις διαβασει τα βιβλια του ιαν Φλεμινγκ, ξερεις οτι δεν θα ηθελε ποτε ο ηρωας του να ειναι μια μιξη Τζεισον Μπορν και Hθαν Χαντ. :P  

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είδα την ταινία χθες και είμαι ακόμα συγκλονισμένος! Δεν είχα δει τρέιλερ παρά μόνο κάτι φωτογραφίες διάσπαρτες.

Δώστε τους ό,τι βραβείο υπάρχει!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν ξέρει κάποιος ας απαντήσει. Οι κινηματογράφοι το τηρούν το 18? θέλω να πάω με τον γιο μου μην τον ξεσηκώσω τζάμπα. 

Εσεις που πήγατε υπήρχαν 15+ μέσα στην αίθουσα? 

ευχαριστώ 

Επεξ/σία από dkstopo
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dkstopo είπε

Εαν ξέρει κάποιος ας απαντήσει. Οι κινηματογράφοι το τηρούν το 18? θέλω να πάω με τον γιο μου μην τον ξεσηκώσω τζάμπα. 

Εσεις που πήγατε υπήρχαν 15+ μέσα στην αίθουσα? 

ευχαριστώ 

Εξαρτάται από τον κινηματογράφο. Μετά τον ντόρο που ξεσήκωσε και την "κάλυψη" που έδωσε ο ΥΠΡΟΠΟ, πως θα το δει με τον 15χρονο γιό του, πάρε πρώτα κάνα τηλέφωνο από πριν σε όσα σινεμά σε βολεύουν και πες τους ότι και στο Ράμπο και στην Καλόγρια βάζατε μικρά παιδάκια μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω αυτό εδώ
http://freecinema.gr/joker-is-reaching-the-top-10-of-the-biggest-hits-in-greece/
 

Αλλά κι αυτό καθώς μοιράζομαι με τον Ηλία Φραγκούλη τις ίδιες κινηματογραφικές εμπειρίες μου καθότι βρισκόμαστε σε παρόμοια ηλικία. Το Άλιεν μάλιστα μαζί με τον μπαμπά μου 11χρονος (σας πρόδωσα την ηλικία μου) που επίσης σιχαινόταν το αιματάκι και τον κλώτσαγα κάθε φορά που έδειχνε βίαιη σκηνή και μου έκλεινε ανεπιτυχώς τα μάτια. Εκτασιασμένος τότε, χωρίς εφιάλτες μετά. Αυτοκρατορία των Αισθήσεων ήμουν 14-15 ετών χωρίς να πάθω κάποιο σοβαρό ψυχολογικό αλλά εδώ μιλάμε για τον τεράστιο δάσκαλο Ναγκίσα Οσίμα. Όταν ο σοβαρός κινηματογράφος διαπλάθει σωστά και καίρια αντί να πας στα ραμποειδή που αγαπάει μόνο ο skiabox κι εμείς οι υπόλοιποι είμαστε απλά "θολοκουλτούρες".
http://freecinema.gr/growing-up-with-movies-for-adults/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vangelis_D9 είπε

Τα εχουμε πει απειρες φορες.

Το οτι καποιοι καποτε βλεπανε ταινιες ή παιζανε video games ακαταλληλα για την ηλικια τους,δεν σημαινει ουτε οτι αυτο ειναι σωστο,ουτε οτι οι ηλικιες στις ταινιες/παιχνιδια τις βαζουν για πλακα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ρε παιδια τοσες ημερες περιμενω και δεν πηγαινω να την δω για να μη συναντησω πιτσιρικια. Αλλα πραγματικα αν παω και δω τιποτα 15χρονα να κανουν φασαρια, εννοειται αμεσως θα παρω τηλεφωνο την αστυνομια. Απο το να τα βαρεσω, απειρως καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Εγω ρε παιδια τοσες ημερες περιμενω και δεν πηγαινω να την δω για να μη συναντησω πιτσιρικια. Αλλα πραγματικα αν παω και δω τιποτα 15χρονα να κανουν φασαρια, εννοειται αμεσως θα παρω τηλεφωνο την αστυνομια. Απο το να τα βαρεσω, απειρως καλυτερο.

Εχουμε ξεφύγει εδώ μέσα, ο άλλος θα βαρούσε πιτσιρίκια επειδή κάνουν φασαρία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, najinblue3 said:

Εχουμε ξεφύγει εδώ μέσα, ο άλλος θα βαρούσε πιτσιρίκια επειδή κάνουν φασαρία

Ναι ρε φιλε, δεν παω να δω κωμωδια. Ειπα δεν θα βαρεσω, αλλα θα παρω το 100. Ειναι υποχρεωμενοι να ερθουν οταν γινεται καταγγελια.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Ναι ρε φιλε, δεν παω να δω κωμωδια. Ειπα δεν θα βαρεσω, αλλα θα παρω το 100. Ειναι υποχρεωμενοι να ερθουν οταν γινεται καταγγελια.

και τι θα καταφέρεις?

πριν μερικά χρόνια είχα τυχει σε ταινία που 5-6 νεαροι εκαναν διαφορα και μαλιστα 2 ατμιζαν...  εγώ και καμποσοι αλλοι πηραμε τα λεφτα μας πισω και φυγαμε απλά.

 

6 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Εξαρτάται από τον κινηματογράφο. Μετά τον ντόρο που ξεσήκωσε και την "κάλυψη" που έδωσε ο ΥΠΡΟΠΟ, πως θα το δει με τον 15χρονο γιό του, πάρε πρώτα κάνα τηλέφωνο από πριν σε όσα σινεμά σε βολεύουν και πες τους ότι και στο Ράμπο και στην Καλόγρια βάζατε μικρά παιδάκια μέσα.

στο τηλέφωνο δεν νομίζω ότι θα πει καποιος ότι θα τον βαλει μαζί μου. θα το δοκμάσω μιας και ειμαστε κοντά. το μόνο κακό οτι δεν μπορω να κλεισω από τωρα τις θεσεις που μας αρέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dkstopo είπε

Εαν ξέρει κάποιος ας απαντήσει. Οι κινηματογράφοι το τηρούν το 18? θέλω να πάω με τον γιο μου μην τον ξεσηκώσω τζάμπα. 

Εσεις που πήγατε υπήρχαν 15+ μέσα στην αίθουσα? 

ευχαριστώ 

πήγα τη Τετάρτη στα village αγιο δημήτριο, μέχρι και 8χρονα πρέπει να είδα με τον πατέρα τους. (μιλάμε για απόλυτη ησυχία κατά τη διάρκεια προβολής, κιχ δεν ακουγότανε)

η ταινία αριστούργημα, κοινωνικά-πολιτικά μηνύματα και προφανώς δε με ενδιαφέρει αν έχει σχέση με το comic κλπ είχα πολύ καιρό να ταυτιστώ σε τέτοιο βαθμό με ήρωα (ή αντιήρωα όπως μ αρέσει)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει και εγω μικρος εβλεπα το Halloween που ηταν για ανω των 18 και φοβομουν αρκετα, αλλα ημουν σπιτι. Ο κινηματογραφος οφειλει να σεβεται τους κανονες και 2ον νομιζω οτι η ταινια joker εχει περισσοτερη ωμη βια και μπορει να επηρεασει και τα τοσο μικρα παιδια.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Fulgore είπε

Τα εχουμε πει απειρες φορες.

Το οτι καποιοι καποτε βλεπανε ταινιες ή παιζανε video games ακαταλληλα για την ηλικια τους,δεν σημαινει ουτε οτι αυτο ειναι σωστο,ουτε οτι οι ηλικιες στις ταινιες/παιχνιδια τις βαζουν για πλακα.

Παρ' όλα αυτά όταν τα ηλικιακά κριτήρια διαφέρουν από χώρα σε χώρα κάτι δεν στέκει. 

Θυμάμαι τύπο σε ανασκαφή από το Σικάγο που δεν είχε κλείσει τα 21 και δεν είχε πιει αλκοόλ. Του έκανα δώρο ένα ούζο πλωμαρίου που έτυχε να έχω πηγαίνοντας στην ανασκαφή κατευθείαν από διακοπές. Του λέω εδώ επιτρέπεται από τα 18. 

Επεξ/σία από Sethiros
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να πεις βλεπεις 8χρονα  στα σινεμα  λες και ειναι παιδικη ταινια  .Γονιος παει μικρα παιδια σε τοσο καταθλιπτικη ταινια γιατι ακουσε οτι ειναι in . Και μεγαλη προειδοποιηση απο εξω ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΚΑΤΩ 18 και τα odeon και ολοι το βαλανε μετα το σαλο .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...