Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Αν βαλω αφυγραντηρα θα ειναι καλη λυση ή θα κανει καμια σταμπα;

Αν υπάρχουν οι προυποθέσεις να κάνει στάμπα θα την κάνει, βάλεις - δε βάλεις αφυγραντήρα. Βάλτον να στεγνώσει πιό γρήγορα και να αποκτήσεις με κάθε τρόπο πρόσβαση στα λούκια να δεις τι έχει γίνει, γιατί μπορεί να ξαναγίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Αν υπάρχουν οι προυποθέσεις να κάνει στάμπα θα την κάνει, βάλεις - δε βάλεις αφυγραντήρα. Βάλτον να στεγνώσει πιό γρήγορα και να αποκτήσεις με κάθε τρόπο πρόσβαση στα λούκια να δεις τι έχει γίνει, γιατί μπορεί να ξαναγίνει.

Δυστυχως προσβαση εχει μονο ενας ενοικος, που ειναι και στον κοσμο του. Ειχα ξαναπαθει με παρομοια βροχη το ιδιο, τον χτυπησα και τα ειχε βουλωσει ο ιδιος του. 

Και τοτε και τωρα ενημερωσα την ιδιοκτήτρια, δεν ξερω ποσο νοιαζονται αυτοι αλλα εγω απο μερια μου οφειλω να τους ενημερωσω. 

Το θεμα ειναι απο πανω που εγω δεν μπορω ουτε να το φτιαξω ουτε να επεμβω. 

Θα βαλω τον αφυγραντηρα .

Η σταμπα φευγει μετα καπως; ή βαψιμο; 

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτσε να δεις πρώτα αν θα αφήσει, μπορεί να είσαι τυχερός.

Για τα υπόλοιπα, αφού προκαλείται ζημιά στην ιδιοκτησία σου από αμέλεια συνοίκων, υπάρχει και η διεκδίκηση αποζημίωσης αλλά και επίλυσης του προβλήματος, με διάφορα μέσα. Αν δεν νιώθουν από λογική, υπάρχει και το εξώδικο.

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα τον αφυγραντηρα, θα το δω. Ενημέρωσα την ιδιοκτητρια και τον παραδιπλα. 

Θελω να με σωστος, να μην εχω μετα τραβαλα. Αλλα πρεπει κατι να κανει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ο άγιος φοβέρα θέλει. Έχει ξανασυμβεί το ίδιο, άρα αδιαφορούν οι υπεύθυνοι (ιδιοκτήτης, ενοικιαστής). Προειδοποίησε πως θα πάρεις τα μέτρα σου αν δεν το φτιάξουν με τρόπο οριστικό. Δε χρειάζεται να τσακωθείς, αλλά βάλε το ζήτημα αυστηρά και επιτακτικά. Αν υπάρχει και διαχειριστής, μίλα και μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους!Θελω να βαλω πλακακια στην κουζινα..το πατωμα ειχε μαρμαρο που το εσπασα για να ερθει το πλακακι στο ιδιο υψος με το υπολοιπο σπιτι.Ο χωρος ειναι 11 τετραγωνικα και ο μαστορας μου ζητησε 400 ευρω τα εργατικα μονο..Δεν ειναι υπερβολη?Εγω υπολογιζα γυρω στα 200 τα εργατικα λογω οτι θα χρειαστει παραπανω κολλα για να συμπληρωσει τα κενα.Ειμαι τοσο λαθος  η μου ζητησε οτι του ελειπε?Κατοικω επαρχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, vadada είπε

Γεια σε ολους!Θελω να βαλω πλακακια στην κουζινα..το πατωμα ειχε μαρμαρο που το εσπασα για να ερθει το πλακακι στο ιδιο υψος με το υπολοιπο σπιτι.Ο χωρος ειναι 11 τετραγωνικα και ο μαστορας μου ζητησε 400 ευρω τα εργατικα μονο..Δεν ειναι υπερβολη?Εγω υπολογιζα γυρω στα 200 τα εργατικα λογω οτι θα χρειαστει παραπανω κολλα για να συμπληρωσει τα κενα.Ειμαι τοσο λαθος  η μου ζητησε οτι του ελειπε?Κατοικω επαρχια

Έχει και πρόστιμο για το έγκλημα του να σπάσεις το μάρμαρο μάλλον.

Καλά 40€ το τετραγωνικό εργασία; Εκτός αν περιλαμβάνει και άλλες εργασίες (πέταμα μπαζών κλπ) ή υλικά ( κόλλες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, vadada είπε

Γεια σε ολους!Θελω να βαλω πλακακια στην κουζινα..το πατωμα ειχε μαρμαρο που το εσπασα για να ερθει το πλακακι στο ιδιο υψος με το υπολοιπο σπιτι.Ο χωρος ειναι 11 τετραγωνικα και ο μαστορας μου ζητησε 400 ευρω τα εργατικα μονο..Δεν ειναι υπερβολη?Εγω υπολογιζα γυρω στα 200 τα εργατικα λογω οτι θα χρειαστει παραπανω κολλα για να συμπληρωσει τα κενα.Ειμαι τοσο λαθος  η μου ζητησε οτι του ελειπε?Κατοικω επαρχια

11 τετραγωνικά το πάτωμα; Στους τοίχους δε θα βάλει πλακάκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Έχει και πρόστιμο για το έγκλημα του να σπάσεις το μάρμαρο μάλλον.

Καλά 40€ το τετραγωνικό εργασία; Εκτός αν περιλαμβάνει και άλλες εργασίες (πέταμα μπαζών κλπ) ή υλικά ( κόλλες)

Το πατωμα ειναι καθαρο τα εχω πεταξει ολα.Το κοστος ειναι μονο για εργασια τα υλικα ειναι ξεχωριστα δικα μου.Το τσιμεντο ειναι λιγο ανομοιομορφο γιατι τα μαρμαρα δεν ειχαν το ιδιο παχος.Χρειαζεται σιγουρα περισσοτερη δουλεια απο τα να τα περνουσε πανω απο το παλιο πατωμα αλλα μου φαινεται υπερβολη.Θα ρωτησω και αλλους και θα ενημερωσω.Εχουν ξεφυγει οι τιμες.Προπερσι στο μαγαζι που δουλευα 10 ευρω το τετραγωνικο τα ειχαν περασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vadada είπε

Το πατωμα ειναι καθαρο τα εχω πεταξει ολα.Το κοστος ειναι μονο για εργασια τα υλικα ειναι ξεχωριστα δικα μου.Το τσιμεντο ειναι λιγο ανομοιομορφο γιατι τα μαρμαρα δεν ειχαν το ιδιο παχος.Χρειαζεται σιγουρα περισσοτερη δουλεια απο τα να τα περνουσε πανω απο το παλιο πατωμα αλλα μου φαινεται υπερβολη.Θα ρωτησω και αλλους και θα ενημερωσω.Εχουν ξεφυγει οι τιμες.Προπερσι στο μαγαζι που δουλευα 10 ευρω το τετραγωνικο τα ειχαν περασει.

Δηλαδή όχι τοίχους, μονο πάτωμα 11 τετραγωνικά. Τί μέγεθος πλακάκι πήρες; Μόνο αν είναι κανένα 20Χ20 δικαιολογείται η τιμή, για 60Χ30 πχ πλακακι 200 ευρώ μαξ πρέπει να ζητήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Δηλαδή όχι τοίχους, μονο πάτωμα 11 τετραγωνικά. Τί μέγεθος πλακάκι πήρες; Μόνο αν είναι κανένα 20Χ20 δικαιολογείται η τιμή, για 60Χ30 πχ πλακακι 200 ευρώ μαξ πρέπει να ζητήσει.

20x60 ειναι το πλακακι τυπου ξυλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vadada είπε

20x60 ειναι το πλακακι τυπου ξυλου

Θέλει ένα 9ωρο όπως το υπολογίζω, ίσως λίγο παραπάνω για να τα κολλήσει, κι ένα δίωρο την επόμενη για να στοκάρει. 200 ευρώ καλά τα είχες υπολογίσει. Βρες άλλον.

Α, δεν υπολόγισα το σοβατεπί. Άντε, 250.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Θέλει ένα 9ωρο όπως το υπολογίζω, ίσως λίγο παραπάνω για να τα κολλήσει, κι ένα δίωρο την επόμενη για να στοκάρει. 200 ευρώ καλά τα είχες υπολογίσει. Βρες άλλον.

Α, δεν υπολόγισα το σοβατεπί. Άντε, 250.

Ακριβως οπως το ειπες, 1 μερα μου ειπε να τα βαλουν 2 ατομα ομως..και να ερθουν την επομενη για το σοβατεπι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mechpanos είπε

Έχει και πρόστιμο για το έγκλημα του να σπάσεις το μάρμαρο μάλλον.

Δεν είναι όλα τα ίδια.

Και στο δικό μου τα μάρμαρα είναι της κακιάς ώρας, μην πω για το "γέμισμα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vadada είπε

Το πατωμα ειναι καθαρο τα εχω πεταξει ολα.Το κοστος ειναι μονο για εργασια τα υλικα ειναι ξεχωριστα δικα μου.Το τσιμεντο ειναι λιγο ανομοιομορφο γιατι τα μαρμαρα δεν ειχαν το ιδιο παχος.Χρειαζεται σιγουρα περισσοτερη δουλεια απο τα να τα περνουσε πανω απο το παλιο πατωμα αλλα μου φαινεται υπερβολη.Θα ρωτησω και αλλους και θα ενημερωσω.Εχουν ξεφυγει οι τιμες.Προπερσι στο μαγαζι που δουλευα 10 ευρω το τετραγωνικο τα ειχαν περασει.

Αν είναι μόνο κόλα μάλλον είναι πολλά  αλλα να εχεις υπόψιν ότι το πλακάκι δεν τοποθετείται  σε ανομοιόμορφο έδαφος ειδικά από σπασμένο μπετό που όπως είπες είναι το δικό σου. Χρειάζεται πρώτα να περάσει μία τσιμεντοκονία ώστε να έχει αλφαδιασμένο έδαφος, οπότε μήπως μέσα στα 400 ήταν και αυτό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...