Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, vadada είπε

Γεια σε ολους!Θελω να βαλω πλακακια στην κουζινα..το πατωμα ειχε μαρμαρο που το εσπασα για να ερθει το πλακακι στο ιδιο υψος με το υπολοιπο σπιτι.Ο χωρος ειναι 11 τετραγωνικα και ο μαστορας μου ζητησε 400 ευρω τα εργατικα μονο..Δεν ειναι υπερβολη?Εγω υπολογιζα γυρω στα 200 τα εργατικα λογω οτι θα χρειαστει παραπανω κολλα για να συμπληρωσει τα κενα.Ειμαι τοσο λαθος  η μου ζητησε οτι του ελειπε?Κατοικω επαρχια

όταν η επιφάνεια είναι μόνο 11 τμ δεν μπορείς να το υπολογίσεις ανά τετραγωνικό μέτρο αλλά πάει κατ' αποκοπή. Γενικά υπάρχει μεγάλη έλλειψη τεχνιτών και ακόμα μεγαλύτερη καλών τεχνιτών... Επίσης δεν ξέρω αν θέλει πολύ κουβάλημα, έχει πολλές γωνίες ή άλλες δυσκολίες στην εφαρμογή. 

Πάρε καμιά ακόμα τιμή από άλλο ή πίεσέ τον ευγενικά στην τιμή. Για 2 μεροκάματα και λίγο ακόμα την 2η μέρα για στοκάρισμα πιο πιθανή τιμή θα έλεγα 300€, αλλά πχ τώρα που ετοιμάζονται τα ξενοδοχεία μπορεί να κάνουν 40 μέρες για να έρθουν.

Σημείωση μην πάρεις τον πιο φθηνό απαραίτητα... έχω χρησιμοποιήσει συνεργείο 300€ για πλακάκια σε μπάνιο (βοηθ. χώρος καταστήματος) και έχω επίσης δώσει 1500€ σε άλλη περίπτωση (μπάνιο ημι-πολυτελούς κατοικίας).

Επεξ/σία από cpjmf
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αν είναι μόνο κόλα μάλλον είναι πολλά  αλλα να εχεις υπόψιν ότι το πλακάκι δεν τοποθετείται  σε ανομοιόμορφο έδαφος ειδικά από σπασμένο μπετό που όπως είπες είναι το δικό σου. Χρειάζεται πρώτα να περάσει μία τσιμεντοκονία ώστε να έχει αλφαδιασμένο έδαφος, οπότε μήπως μέσα στα 400 ήταν και αυτό;;;

Κολλα με αμμο μου ειπε οτι θα βαλει για να το γεμισει αλλα αυτα θα τα παρω εγω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vadada είπε

Κολλα με αμμο μου ειπε οτι θα βαλει για να το γεμισει αλλα αυτα θα τα παρω εγω.

 

Μην τυχόν και κάνεις τίποτα τέτοιο.

Τσιμεντοκονία και μόνο.

Βασικά πες του "χάρηκα, γεια σας" και ψάξε για κανέναν σωστό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vadada είπε

Κολλα με αμμο μου ειπε οτι θα βαλει για να το γεμισει αλλα αυτα θα τα παρω εγω.

 

Δεν γνωρίζω ακριβώς την περίπτωσή σου, δεν έβαλες και καμιά φωτό να δούμε, να σου πω όμως πως κάναμε τη δουλειά σε σπασμένο πάτωμα από μάρμαρο με έναν εξαιρετικό τεχνίτη:

Αφού ξήλωσα τα μάρμαρα, με έναν τροχό με τριβείο μπετού επάνω και με σφυροκάλεμο για τα δύσκολα σημεία εξομάλυνα όποια προεξοχή είχε μείνει, γωνίες κλπ. Απομάκρυνα τις σκόνες και πέρασα στο μπετό revinex με νερό 1:1 με μιά πατρόγκα για να φτιαχτεί καλός δεσμός παλιού με νέο υπόστρωμα. Στα σημεία που υπήρχαν μεγαλύτερες λακούβες, γέμισα με επισκευαστικό τσιμέντο.

Αφού στέγνωσε, ο μάστορας πέρασε μια εξαιρετικής ποιότητας κόλλα (kerakoll H40 Gel) σε πολύ λεπτή στρώση σαν αστάρωμα και επιπέδωση. Μόλις τράβηξε η κόλλα αρκετά, ξεκίνησε κανονικά τη δουλειά με την ίδια κόλλα και τα πλακάκια. Του πήρε δύο 8ωρα και κάτι να τελειώσει. Την τρίτη ημέρα ήρθε για το στοκάρισμα. Ήρθε και μιά τέταρτη φορά για να κόψει και να βάλει το σοβατεπί από το ίδιο πλακάκι, του οποίου το στοκάρισμα το έκανα εγώ όταν στέγνωσε η κόλλα (24 ώρες). 26 τετραγωνικά, 500 ευρώ φιλικότατη τιμή με απόδειξη και με τα υλικά δικά μου. Πλακάκι 30Χ60.

Τον κυνηγούσα δυό μήνες να το φτιάξει, δεν εμπιστευόμουν κανέναν άλλο. Αυτά πέρυσι, υπόψην μου είχαν ζητήσει από 400 ως και χιλιάρικο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει τρόπος να στερεωθεί (μικρό) σώμα καλοριφέρ με τη στενή του πλευρά στον τοίχο (Α), αντί με την πλατιά του πλευρά στο ντουλάπι (Β);

Άλλος τρόπος/γνώμη;

 

K.jpg.8c46ff4cf642daec97b481ad75de74fc.jpg

Επεξ/σία από so-was-Red
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, so-was-Red είπε

Υπάρχει τρόπος να στερεωθεί (μικρό) σώμα καλοριφέρ με τη στενή του πλευρά στον τοίχο (Α), αντί με την πλατιά του πλευρά στο ντουλάπι (Β);

Άλλος τρόπος/γνώμη;

 

K.jpg.8c46ff4cf642daec97b481ad75de74fc.jpg

Υπάρχουν βάσεις δαπέδου, πχ αυτές

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, so-was-Red είπε

Υπάρχει τρόπος να στερεωθεί (μικρό) σώμα καλοριφέρ με τη στενή του πλευρά στον τοίχο (Α), αντί με την πλατιά του πλευρά στο ντουλάπι (Β);

το πρόβλημα  είναι να μην τρυπηθεί το ντουλάπι για την στερέωση ?  Τι σώμα ειαι ΑΚΑΝ η ΠΑΝΕΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, so-was-Red είπε

Υπάρχει τρόπος να στερεωθεί (μικρό) σώμα καλοριφέρ με τη στενή του πλευρά στον τοίχο (Α), αντί με την πλατιά του πλευρά στο ντουλάπι (Β);

Άλλος τρόπος/γνώμη;

όπως είπαν τα παιδιά υπάρχουν και βάσεις δαπέδου αλλά να σου πω τα εξής:

Αν είναι κλασσικό σώμα ή πάνελ το βάρος (για ίδιες διαστάσεις περίπου) το βάρος είναι τρομαχτικά διαφορετικό μεταξύ τους

Τι σημαίνει αυτό .... 

Οι σωλήνες τις βλέπω μαλακές λόγω χαλκού και βέβαια με καμία στήριξη αρα υπολόγισε ένα σώμα τυπικό ΑΚΑΝ , θεόβαρο μαζί με το νερό μέσα , τι κουνια μπέλα θα μπορεί να κάνει αν δεν έχει και μια τυπική στήριξη στο ντουλάπι

Πάμε στο δεύτερο σκέλος, σώμα (οποιο κ αν είναι) πίσω απο πόρτα που λογικά πρέπει να είναι κάποια εξώπορτα σαν αλουμινίου, αν δεν είναι με καλά λάστιχα να μην περνάει ούτε ανάσα , με ένα σώμα χομένο μέσα σε ένα ντουλάπι όπου δεν μπορεί να έχει καλή ροή αέρα.... πιο πολύ για καλο αισθητικούς λόγους θα πρέπει να το θες παρα για να σου ζεστάνει τον χώρο εκεί.

Προσωπικά σε παρόμοια κατάσταση δεν ξέρω αν θα έκανα τίποτα . ίσως να έλεγα στον ξυλουργό να φτιάξει ενα κάλυμα για να χώσω τις σωλήνες να μην μου θυμίζει το τι λάθος έκανε ο υδραυλικός και μετά το έφτασε στο ταβάνι ο ξυλουργός όπου το έκανε και εντοιχιζόμενο ! 

Στο λέω καλοπροαίρετα γιατί και πάνελ να βάλεις πουν βγαίνει πιο οικονομικό απο το ΑΚΑΝ (σε αναλογία στήλες - διαστάσεις και απόδοση τελος πάντων) , μην χάνεις τσάμπα θερμίδες απο το όλο κύκλωμα σου για κάτι που δεν θα σου προσφέρει τόσο όσο θα περίμενες...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, BigBlack είπε

Δεν γνωρίζω ακριβώς την περίπτωσή σου, δεν έβαλες και καμιά φωτό να δούμε, να σου πω όμως πως κάναμε τη δουλειά σε σπασμένο πάτωμα από μάρμαρο με έναν εξαιρετικό τεχνίτη:

Αφού ξήλωσα τα μάρμαρα, με έναν τροχό με τριβείο μπετού επάνω και με σφυροκάλεμο για τα δύσκολα σημεία εξομάλυνα όποια προεξοχή είχε μείνει, γωνίες κλπ. Απομάκρυνα τις σκόνες και πέρασα στο μπετό revinex με νερό 1:1 με μιά πατρόγκα για να φτιαχτεί καλός δεσμός παλιού με νέο υπόστρωμα. Στα σημεία που υπήρχαν μεγαλύτερες λακούβες, γέμισα με επισκευαστικό τσιμέντο.

Αφού στέγνωσε, ο μάστορας πέρασε μια εξαιρετικής ποιότητας κόλλα (kerakoll H40 Gel) σε πολύ λεπτή στρώση σαν αστάρωμα και επιπέδωση. Μόλις τράβηξε η κόλλα αρκετά, ξεκίνησε κανονικά τη δουλειά με την ίδια κόλλα και τα πλακάκια. Του πήρε δύο 8ωρα και κάτι να τελειώσει. Την τρίτη ημέρα ήρθε για το στοκάρισμα. Ήρθε και μιά τέταρτη φορά για να κόψει και να βάλει το σοβατεπί από το ίδιο πλακάκι, του οποίου το στοκάρισμα το έκανα εγώ όταν στέγνωσε η κόλλα (24 ώρες). 26 τετραγωνικά, 500 ευρώ φιλικότατη τιμή με απόδειξη και με τα υλικά δικά μου. Πλακάκι 30Χ60.

Τον κυνηγούσα δυό μήνες να το φτιάξει, δεν εμπιστευόμουν κανέναν άλλο. Αυτά πέρυσι, υπόψην μου είχαν ζητήσει από 400 ως και χιλιάρικο.

Για τετοια δουλεια σε 26 τετραγωνικα με 500 ευρω ακουγεται εξαιρετικο..Υποψην δεν βρισκω κανεναν αλλο οσο προσπαθω..ειναι ολοι κλεισμενοι για 2-3 μηνες.Παντου χτιζονται οικοδομες και εχουν ολοι δουλεια για μηνες οποτε για το δικο μου (μερεμετι) δεν ασχολειται κανενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, hp8 είπε

το πρόβλημα  είναι να μην τρυπηθεί το ντουλάπι για την στερέωση ?  Τι σώμα ειαι ΑΚΑΝ η ΠΑΝΕΛ

Ακριβώς αυτό. Δεν ξέρω αν μπορεί το ξύλο του ντουλαπιού να κρατήσει με ασφάλεια το σώμα.

Ναι, panel είναι (τα ΑΚΑΝ δεν τα ξέρω, φαντάζομαι είναι αυτά με τις φέτες - όχι, δεν είναι τέτοιο).

2 ώρες πριν, 360city είπε

όπως είπαν τα παιδιά υπάρχουν και βάσεις δαπέδου αλλά να σου πω τα εξής:

Αν είναι κλασσικό σώμα ή πάνελ το βάρος (για ίδιες διαστάσεις περίπου) το βάρος είναι τρομαχτικά διαφορετικό μεταξύ τους

Τι σημαίνει αυτό .... 

Οι σωλήνες τις βλέπω μαλακές λόγω χαλκού και βέβαια με καμία στήριξη αρα υπολόγισε ένα σώμα τυπικό ΑΚΑΝ , θεόβαρο μαζί με το νερό μέσα , τι κουνια μπέλα θα μπορεί να κάνει αν δεν έχει και μια τυπική στήριξη στο ντουλάπι

Πάμε στο δεύτερο σκέλος, σώμα (οποιο κ αν είναι) πίσω απο πόρτα που λογικά πρέπει να είναι κάποια εξώπορτα σαν αλουμινίου, αν δεν είναι με καλά λάστιχα να μην περνάει ούτε ανάσα , με ένα σώμα χομένο μέσα σε ένα ντουλάπι όπου δεν μπορεί να έχει καλή ροή αέρα.... πιο πολύ για καλο αισθητικούς λόγους θα πρέπει να το θες παρα για να σου ζεστάνει τον χώρο εκεί.

Προσωπικά σε παρόμοια κατάσταση δεν ξέρω αν θα έκανα τίποτα . ίσως να έλεγα στον ξυλουργό να φτιάξει ενα κάλυμα για να χώσω τις σωλήνες να μην μου θυμίζει το τι λάθος έκανε ο υδραυλικός και μετά το έφτασε στο ταβάνι ο ξυλουργός όπου το έκανε και εντοιχιζόμενο ! 

Στο λέω καλοπροαίρετα γιατί και πάνελ να βάλεις πουν βγαίνει πιο οικονομικό απο το ΑΚΑΝ (σε αναλογία στήλες - διαστάσεις και απόδοση τελος πάντων) , μην χάνεις τσάμπα θερμίδες απο το όλο κύκλωμα σου για κάτι που δεν θα σου προσφέρει τόσο όσο θα περίμενες...

 

Μέσα είσαι! Αλουμινόπορτα μπαλκονιού είναι (η οποία όμως βεντουζάρει καλά, ο αλουμινάς ήταν γάτος σπιρουνάτος).

Αυτά που λες μου φαίνονται πολύ λογικά.

Το ζήτημα είναι ότι το επόμενο πλησιέστερο σώμα είναι αρκετά μακριά, οπότε αυτό, παρότι σχετικά μικρό (40x60) "λογικά" προσφέρει στο σημείο που έχει τοποθετηθεί. Το γεγονός βέβαια ότι είναι εγκλωβισμένο είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Η κατάργησή του υπάρχει ως σενάριο, αλλά πρώτα θέλω να δω αν όντως μπορεί να στηριχτεί σωστά, και χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να κάνει ζημιά στο ντουλάπι λόγω βάρους π.χ. σε κανά σεισμό.

Επεξ/σία από so-was-Red
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, so-was-Red είπε

Ακριβώς αυτό. Δεν ξέρω αν μπορεί το ξύλο του ντουλαπιού να κρατήσει με ασφάλεια το σώμα.

πεσμου το πάχος του ξύλου και τα στοιχεία του σώματος τύπο 11-22-33

για τις διαστασεις (40x60) στο περίπου αυτά ειναι τα βαρη 

Το  σώμα 11 περιέχει  1.5 lt νερό και ζυγίζει κενό  8.4 kgr σύνολο 10
Το σώμα 22  περιέχει  3.1 lt νερό και ζυγίζει κενό 16.0 kgr σύνολο 20
Το  σώμα 33 περιέχει  4.6 lt νερό και ζυγίζει κενό 24.0 kgr σύνολο 29

μπορείς να βάλεις 2 τακάκια κάτω από τα στηρίγματα να πατάνε επάνω και τα βιδώνεις στο ντουλάπι Δεν νομίζω να έχεις θέμα βάρους  ετσι 

Spoiler

image.png.0aa37b4c039f7c886336d87b24fdc6aa.png

 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vadada είπε

Για τετοια δουλεια σε 26 τετραγωνικα με 500 ευρω ακουγεται εξαιρετικο..Υποψην δεν βρισκω κανεναν αλλο οσο προσπαθω..ειναι ολοι κλεισμενοι για 2-3 μηνες.Παντου χτιζονται οικοδομες και εχουν ολοι δουλεια για μηνες οποτε για το δικο μου (μερεμετι) δεν ασχολειται κανενας

Αν βρεις καλό μάστορα αξίζει τον κόπο να περιμένεις να γίνει σωστά η δουλειά. Κι εγώ περίμενα παρ'όλο που είχα προθεσμίες να παραδώσω το σπίτι για ενοικίαση. Κάνε κάποιες εργασίες όπως σου περιέγραψα παραπάνω να μην έχεις ανωμαλίες και λακκούβες, κάνε και το πέρασμα με το revinex και θα μπορείς να κυκλοφορείς με ασφάλεια στο δωμάτιο.

Αυτά αν είναι δικό σου το σπίτι και φυσικά αν δεν υπάρχει γυναίκα που θα έχει σοβαρές αντιρρήσεις (βλέπε παντόφλα). 😋

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vadada είπε

Για τετοια δουλεια σε 26 τετραγωνικα με 500 ευρω ακουγεται εξαιρετικο..Υποψην δεν βρισκω κανεναν αλλο οσο προσπαθω..ειναι ολοι κλεισμενοι για 2-3 μηνες.Παντου χτιζονται οικοδομες και εχουν ολοι δουλεια για μηνες οποτε για το δικο μου (μερεμετι) δεν ασχολειται κανενας

Υπάρχουν και τα spc, αλλά νομίζω έγραψες πως τα έχεις ήδη τα πλακάκια.

https://krono-shop.com/gr/el/vinyl-flooring

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...