Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, hp8 είπε

πεσμου το πάχος του ξύλου και τα στοιχεία του σώματος τύπο 11-22-33

για τις διαστασεις (40x60) στο περίπου αυτά ειναι τα βαρη 

Το  σώμα 11 περιέχει  1.5 lt νερό και ζυγίζει κενό  8.4 kgr σύνολο 10
Το σώμα 22  περιέχει  3.1 lt νερό και ζυγίζει κενό 16.0 kgr σύνολο 20
Το  σώμα 33 περιέχει  4.6 lt νερό και ζυγίζει κενό 24.0 kgr σύνολο 29

μπορείς να βάλεις 2 τακάκια κάτω από τα στηρίγματα να πατάνε επάνω και τα βιδώνεις στο ντουλάπι Δεν νομίζω να έχεις θέμα βάρους  ετσι 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.0aa37b4c039f7c886336d87b24fdc6aa.png

 

Το πάχος του ξύλου είναι 18 χιλιοστά.

Δυστυχώς δεν ξέρω τον τύπο του πάνελ, ούτε αναγράφεται κάτι επάνω, πέρα από τη μάρκα.

Πάντως είναι αυτό στις φωτό.

IMG_20240425_172154.jpg

IMG_20240425_172251.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, so-was-Red είπε

Το πάχος του ξύλου είναι 18 χιλιοστά.

Δυστυχώς δεν ξέρω τον τύπο του πάνελ, ούτε αναγράφεται κάτι επάνω, πέρα από τη μάρκα.

Πάντως είναι αυτό στις φωτό.

IMG_20240425_172154.jpg

IMG_20240425_172251.jpg

22άρι είναι.

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις μιά βάση δαπέδου στη μέση του σώματος όπου εκεί θα πέφτει το βάρος του σώματος και απλά να το βιδώσεις πίσω στο ντουλάπι με τα δύο στηρίγματα (να μην παραλαμβάνουν φορτίο βάρους, να μην κρέμεται δηλαδή από αυτά το σώμα) απλά για την περίπτωση που θα χτυπηθεί από άνθρωπο ή από βαρύ αντικείμενο, να μην πιεστούν οι χαλκοσωλήνες.

Επίσης για το ζήτημα του "εγκιβωτισμού" θα μπορούσες να κολλήσεις στο ντουλάπι μιά κουβέρτα ανακλαστικού αλουμινίου έτσι ώστε μέρος της θερμότητας της πίσω πλευράς του σώματος να αποδίδεται μπροστά. Υπάρχουν αρκετά φτηνά τέτοια υλικά, κάποιες φορές έχει βάλει και το lidl με ευτελές κόστος (5-7 ευρώ).

Και η λύση του φίλου hp8 με τους τάκους είναι ωραία αλλά τα στηρίγματα του καλοριφέρ δεν κατεβαίνουν τόσο κάτω, πιάνουν πιό πάνω στην πλάτη του σώματος, οπότε οι τάκοι θα πρέπει να είναι σημαντικά μεγαλύτεροι σε ύψος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, so-was-Red είπε

Το πάχος του ξύλου είναι 18 χιλιοστά.

Δεν καταλαβαίνει τίποτα Αλλαγή τρόπου Παίρνεις 8 βίδες 5 mm όλη σπείρωμα  με παξιμάδι και ροδέλα 4 για κάθε βάση που έχει το σώμα  Αφού σημαδευτούν οι τρύπες  Τρυπάς διαμπερή τρύπα   και  βάζεις το κεφάλι της βίδας με την ροδέλα από μέσα Και τελείωσες Τα κέντρα για τους διακόπτες να προσέξει Θέλει σωστό μέτρημα  Υπάρχει  τρόπος  με προσθαφαιρεση πόντων  για να  βγει ακριβώς 

13 ώρες πριν, so-was-Red είπε

υστυχώς δεν ξέρω τον τύπο του πάνελ, ούτε αναγράφεται κάτι επάνω, πέρα από τη μάρκα.

αν είναι 22 είναι σαν της φωτο 11 με μια 33 με 3

 

Spoiler

image.jpeg.ea480e120cc72971626045021e3b84ca.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε τριώροφο κτίσμα, υπάρχει κοινή γραμμή υπονόμου η οποία διασχίζει το δικό μου ισόγειο οίκημα. (οριζόντιες κατοικίες)

Ο έτερος ιδιοκτήτης  ο οποίος διαμένει στους άνω ορόφους δεν συμμετέχει ποτέ στα έξοδα συντήρησης και επισκευής του δικτύου ακόμα και μετά από εξώδικο.

Υπάρχει τρόπος να υποχρεωθεί ο άνω ιδιοκτήτης έτσι ώστε να γίνει διαχωρισμός της γραμμής και να υποχρεωθεί να συνδεθεί στο δίκτυο έτσι ώστε να μην διέρχεται από την οικία μου;  

 Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kokos23 είπε

 

Σε τριώροφο κτίσμα, υπάρχει κοινή γραμμή υπονόμου η οποία διασχίζει το δικό μου ισόγειο οίκημα. (οριζόντιες κατοικίες)

Ο έτερος ιδιοκτήτης  ο οποίος διαμένει στους άνω ορόφους δεν συμμετέχει ποτέ στα έξοδα συντήρησης και επισκευής του δικτύου ακόμα και μετά από εξώδικο.

Υπάρχει τρόπος να υποχρεωθεί ο άνω ιδιοκτήτης έτσι ώστε να γίνει διαχωρισμός της γραμμής και να υποχρεωθεί να συνδεθεί στο δίκτυο έτσι ώστε να μην διέρχεται από την οικία μου;  

 Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων 

Κώστας

Θα μιλούσα πρώτα με την ΕΥΔΑΠ για το αν υπάρχει δυνατότητα ξεχωριστής σύνδεσης της αποχέτευσης ανά ιδιοκτησία. Θεωρώ πως όχι αλλά μιά ερώτηση δεν βλάπτει.

Αν όχι, θα μιλούσα με μηχανικό για να αλλάξει η διαδρομή της αποχέτευσης και ο κορμός της να περνάει αποκλειστικά από κοινόχρηστους χώρους. Καταλαβαίνεις πως έχει κόστος αυτό, ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες του κάθε κτιρίου. Σαφώς βέβαια δικαιούσαι να μην περνάει ο κορμός της αποχέτευσης από την ιδιοκτησία σου.

Τέλος υπάρχει και η δυνατότητα της αγωγής αλλά ... μην τα γράφω, τα ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kokos23 είπε

 

Σε τριώροφο κτίσμα, υπάρχει κοινή γραμμή υπονόμου η οποία διασχίζει το δικό μου ισόγειο οίκημα. (οριζόντιες κατοικίες)

Ο έτερος ιδιοκτήτης  ο οποίος διαμένει στους άνω ορόφους δεν συμμετέχει ποτέ στα έξοδα συντήρησης και επισκευής του δικτύου ακόμα και μετά από εξώδικο.

Υπάρχει τρόπος να υποχρεωθεί ο άνω ιδιοκτήτης έτσι ώστε να γίνει διαχωρισμός της γραμμής και να υποχρεωθεί να συνδεθεί στο δίκτυο έτσι ώστε να μην διέρχεται από την οικία μου;  

 Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων 

Κώστας

Τι έξοδα είναι αυτά; Υπάρχει φρεάτιο υπονόμου κάπου στο ισόγειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2024 στις 2:26 ΜΜ, kokos23 είπε

 

Σε τριώροφο κτίσμα, υπάρχει κοινή γραμμή υπονόμου η οποία διασχίζει το δικό μου ισόγειο οίκημα. (οριζόντιες κατοικίες)

Ο έτερος ιδιοκτήτης  ο οποίος διαμένει στους άνω ορόφους δεν συμμετέχει ποτέ στα έξοδα συντήρησης και επισκευής του δικτύου ακόμα και μετά από εξώδικο.

Υπάρχει τρόπος να υποχρεωθεί ο άνω ιδιοκτήτης έτσι ώστε να γίνει διαχωρισμός της γραμμής και να υποχρεωθεί να συνδεθεί στο δίκτυο έτσι ώστε να μην διέρχεται από την οικία μου;  

 Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων 

Κώστας

Αν μένεις ισόγειο δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά, Από το φωταγωγό που θα κατέβει ο αγωγός πως θα περάσει αν δεν περάσει κατω από το έδαφος του ισογείου.

Καθαρισμός συντηρηση φυσικά βαρύνει όλους τους ενοίκους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2024 στις 12:52 ΜΜ, papoys1 είπε

Αν μένεις ισόγειο δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά, Από το φωταγωγό που θα κατέβει ο αγωγός πως θα περάσει αν δεν περάσει κατω από το έδαφος του ισογείου.

Καθαρισμός συντηρηση φυσικά βαρύνει όλους τους ενοίκους.

Έχεις δίκιο σε όλα εκτός από μιά σημαντική λεπτομέρεια: Ο κορμός της αποχέτευσης πρέπει να περνάει από κοινόχρηστους χώρους (όπως ο φωταγωγός) αλλά όχι κάτω από το δάπεδο οριζόντιων ιδιοκτησιών. Από εκεί περνάει μόνο ο κλάδος που εξυπηρετεί την συγκεκριμένη ιδιοκτησία. Αν πάθει βλάβη ο κορμός θα πρέπει να είναι σε κοινόχρηστο χώρο για να μην χρειαστεί να σπάσει πχ το πάτωμα ενός όποιου διαμερίσματος για να επισκευαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Έχεις δίκιο σε όλα εκτός από μιά σημαντική λεπτομέρεια: Ο κορμός της αποχέτευσης πρέπει να περνάει από κοινόχρηστους χώρους (όπως ο φωταγωγός) αλλά όχι κάτω από το δάπεδο οριζόντιων ιδιοκτησιών. Από εκεί περνάει μόνο ο κλάδος που εξυπηρετεί την συγκεκριμένη ιδιοκτησία. Αν πάθει βλάβη ο κορμός θα πρέπει να είναι σε κοινόχρηστο χώρο για να μην χρειαστεί να σπάσει πχ το πάτωμα ενός όποιου διαμερίσματος για να επισκευαστεί.

Αυτό μόνο σε ελεύθερη πολυκατοικία μπορεί να γίνει που έχει περιμετρικά αρκετό κοινόχρηστο χώρο αλλα αν από την αρχή ο αγωγός τοποθετήθηκε κάτω από το ισόγειο δεν νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει κάτι ακόμη και με αγωγές.

π.χ. οι πολυκατοικίες στην Αθήνα ας πούμε είναι κολημένη η μία στην άλλη με φωταγωγούς κάπου στην μέση στις οποίες κατεβαίνει ο κεντρικός αγωγός με τον οποίο συνδέεται το κάθε διαμέρισμα. Φτάνοντας στο τέρμα πως θα βγει ο φωταγωγός στο δρόμο αφού δεν υπάρχει ελεύθερος κοινόχρηστος χώρος ;;; Αναγκαστικά πρέπει να περάσει και περνάει κάτω από το ισόγειο διαμέρισμα όπως γίνεται και σε δικό μου ισόγειο διαμέρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Αυτό μόνο σε ελεύθερη πολυκατοικία μπορεί να γίνει που έχει περιμετρικά αρκετό κοινόχρηστο χώρο αλλα αν από την αρχή ο αγωγός τοποθετήθηκε κάτω από το ισόγειο δεν νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει κάτι ακόμη και με αγωγές.

π.χ. οι πολυκατοικίες στην Αθήνα ας πούμε είναι κολημένη η μία στην άλλη με φωταγωγούς κάπου στην μέση στις οποίες κατεβαίνει ο κεντρικός αγωγός με τον οποίο συνδέεται το κάθε διαμέρισμα. Φτάνοντας στο τέρμα πως θα βγει ο φωταγωγός στο δρόμο αφού δεν υπάρχει ελεύθερος κοινόχρηστος χώρος ;;; Αναγκαστικά πρέπει να περάσει και περνάει κάτω από το ισόγειο διαμέρισμα όπως γίνεται και σε δικό μου ισόγειο διαμέρισμα.

Σίγουρα όπως σχεδιάζονταν παλιότερα οι πολυκατοικίες υπάρχουν πολλά τέτοια που περιγράφεις. Λύσεις πάντα υπήρχαν, μιας που συνήθως κοντά σε φωταγωγούς έχεις κλιμακοστάσια και διαδρόμους που είναι κοινόχρηστοι χώροι. Σε δική μου ιδιοκτησία που είχε παλιά βόθρο όταν συνδέσαμε αποχέτευση περάσαμε τις σωλήνες του κορμού από τον μικρό ακάλυπτο του βόθρου και το οδεύσαμε από τον διάδρομο. Καταλαβαίνω πως δεν γίνεται παντού αυτό, δεν ξέρω όμως την κατάσταση στο σπίτι του φίλου που αναφέρει το πρόβλημα.

Κατά τη γνώμη μου υπάρχει νομική βάση για αγωγή αλλά και αναδρομική αλλαγή διαδρομής -αν το επιτρέπει η χωροταξία- εφόσον υπάρχει σύνοικος που δυστροπεί συστηματικά και ανάλογα πάντα με το πρόβλημα που δημιουργείται από αυτό.

Δυστυχώς τα έξοδα θα είναι μεγάλα για οποιαδήποτε πορεία ακολουθήσει κάποιος.

Επεξ/σία από BigBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ετοιμάζομαι να κάνω ανακαίνιση σε ένα παλιό σπίτι.

Είναι καλή ιδέα να ξεκινήσω από τα κουφώματα η ΟΧΙ?

Έχει ταράτσα/σκεπή; πρόκειται να τη φτιάξεις; θα κάνεις θερμομόνωση(κέλυφος);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...