Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κλείσεις τη θερμοστατικη σταματάει να κυκλοφορεί νερό στο σώμα οπότε ζεσταίνεις λιγότερο νερό για τα υπόλοιπα σώματα, οπότε έχεις οικονομία.

Επιπλέον το κόστος μιας θερμοστάτικης είναι αστείο για τα πλεονεκτήματα που προσφέρει.

Προσοχή τα σώματα που θα αγοραστούν πρέπει να δέχονται θερμοστάτικες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostakiss είπε

ειστε υπερ στο να ριξει κανεις το παταρι μπανιου??

Αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου ναι...

Αν  νομίζεις ότι ίσως κ να το χρειαστείς τότε σε καμία περίπτωση...

Θα το χρειαστείς σίγουρα

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mpiftekis είπε

Μεταξύ αυτών των σωμάτων καλοριφέρ ποιό θα διαλέγατε;

Έχουν παρόμοιες τιμές ±10€

K energy 👍

(Επειδή έχω βάλει πάρα πολλά) 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Περνωντας το νερο ανοίγει η "διοδος" του κλαπετου, εφόσον περάσει ότι είναι να περάσει κλείνει η "πόρτα" , και αφήνει πίσω του οσμες από αποχέτευση και ότι άλλο επιστρέφει πίσω προς το διαμέρισμα και τις αποχετευσεις μας. (μέχρι και αρουραίους 😋

Προσπάθησα να στο εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ. Πες του υδραυλικού σου αυτό που λέω να κάνει, (αν γίνεται βέβαια δεν μπορώ να ξέρω από απόσταση)  να δεις τι θα σου πει. 

👍👍

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση , το συζητήσαμε με τον υδραυλικό μου και μου πρότεινε να κάνει ένα φτιαχτό μηχανοσίφονο με γωνίες φ50  μέσα στο φρεάτιο (έχει χώρο να το κάνει) και να τραβήξουμε και μια σωλήνα εξαερισμού μέχρι την ταράτσα  , εντωμεταξύ εχω ταπώσει με χαρτοταινία και νάιλον  το πατοσίφωνο και δεν έχει μυρωδιές καθόλου το λουτρό από χτες.

Επεξ/σία από george1551
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vogen & Noot τα άλλα ειναι ελληνικες εταιρίες απο εισαγωγή / τουρκικά κτλ.

Απο εκει και πέρα οτι θες. Εχουν και στρογγυλεμένες γωνίες. Αν μπεις στο site της εταιρίας έχει πληροφορίες 

2 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Μεταξύ αυτών των σωμάτων καλοριφέρ ποιό θα διαλέγατε;

Έχουν παρόμοιες τιμές ±10€

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει προσθέσει κάποιος πρόσφατα σε λέβητα στερέων καυσίμων πίνακα ελέγχου ηλεκτρονικό για πιο σωστή διαχείριση ;

Από τότε που το πήρα είχε αυτό https://www.telethermansi.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=949e1154-5cc7-42e4-b249-a757d8e33b23

και σκέφτομαι να αγοράσω αυτό εδώ μαζί με αισθητήρα για τα καυσαέρια και για να μπορώ να κάνω έλεγχο στίς στροφές του βεντιλατέρ αναλόγως τη θερμοκρασία.

http://tech-controllers.com/p/eu-28-zpid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιο υλικό εκτός από τσιμέντο που μπορούμε να ''ρίξουμε'' περιμετρικά στα τοιχώματα μέσα στο φρεάτιο της πολυκατοικίας και να είναι λιγότερο πορώδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2019 στις 11:50 ΜΜ, divo είπε

Το νερου δεν το εχω δοκιμασει, οποτε δεν μπορω να πω και τιποτα.  Το διαλυτου ειναι δοκιμασμενο και σιγουρα κανει δουλεια.

Βέβαια αν μένει μεσα έχει μυρωδιά.

Δηλαδή ?   Δεν φεύγει η μυρωδιά με το στέγνωμα ή μετα λίγες μέρες?

Στις 11/10/2019 στις 7:52 ΜΜ, divo είπε

Revinex.Τις αναλογιες κοιτατες στη συσκευασια.

Μας εφαγε το marketing....😉😉😉😉😉

ειναι ασταρι μεταλων με....νεα ονομασια.  Ρωτα τον τι ασταρι μεταλων λευκο για τοιχους εχει η χρωτεχ. Δεν εχει κατι αλλο, ειναι το παλιο ασταρι μεταλων που ειχε με ..αλλη ονομασια, πιο σικ.

Παντως σε αυτο εχει δικιο. οταν ο τοιχος εχει βρόμες κι καπνιά θελει ασταρι μεταλων πρωτα για να καλυψει απο τη μια και απο την αλλη για να μην ξερασει η τσιγαριλα ή η καπνια .

Ναι, μάλλον αυτό της Χρωτεχ  λέει, και οτι  είναι "κατι σαν λαδομπογιά" .   Το θέμα είναι οτι ο  Β'  μπογιατζής (που σημειωτέον έδωσε την ίδια ακριβώς  προσφορά ! )   λέει οτι το σπίτι δεν είναι σε κατάσταση τέτοια που να δικαιολογεί το Μονοξ .   Και ότι αυτό το βάζουν μόνο σε επαγγελματικούς χώρους κυρίως όταν αλλάζει ιδιοκτήτης,  πχ ταβέρνες , ή νεα σπίτια .   Άσε που υπερθεμάτισε με την επικινδυνότητα του  Μονοξ - "τουλάχιστον μια εβομάδα οι κάτοικοι εκτός σπιτιού!" ( γι αυτό και το συνδέει με επαγγελματικούς χώρους) .  Δεν ξέρω , τι να πω ...  Μάλλον θα πάω με τον Β' , αφού μου "εγγυήθηκε" οτι με τα 2 χέρια πλαστικό της Α ποιότητας απο  Vive/Vitex/Xrotex   που θα το περάσει , δεν θα υπάρχει πρόβλημα  να διαπεραστεί στο μέλλον απο την κιντρινίλα + καπνιά + υγρασία  του υπάρχοντος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kounga είπε

Δηλαδή ?   Δεν φεύγει η μυρωδιά με το στέγνωμα ή μετα λίγες μέρες?

Ναι, μάλλον αυτό της Χρωτεχ  λέει, και οτι  είναι "κατι σαν λαδομπογιά" .   Το θέμα είναι οτι ο  Β'  μπογιατζής (που σημειωτέον έδωσε την ίδια ακριβώς  προσφορά ! )   λέει οτι το σπίτι δεν είναι σε κατάσταση τέτοια που να δικαιολογεί το Μονοξ .   Και ότι αυτό το βάζουν μόνο σε επαγγελματικούς χώρους κυρίως όταν αλλάζει ιδιοκτήτης,  πχ ταβέρνες , ή νεα σπίτια .   Άσε που υπερθεμάτισε με την επικινδυνότητα του  Μονοξ - "τουλάχιστον μια εβομάδα οι κάτοικοι εκτός σπιτιού!" ( γι αυτό και το συνδέει με επαγγελματικούς χώρους) .  Δεν ξέρω , τι να πω ...  Μάλλον θα πάω με τον Β' , αφού μου "εγγυήθηκε" οτι με τα 2 χέρια πλαστικό της Α ποιότητας απο  Vive/Vitex/Xrotex   που θα το περάσει , δεν θα υπάρχει πρόβλημα  να διαπεραστεί στο μέλλον απο την κιντρινίλα + καπνιά + υγρασία  του υπάρχοντος ...

Δεν ειμαι επαγγελματιας αλλα ξερω πως ασταρι ειναι απαραιτητο να βαλει αν εχει τσιγαριλα κτλ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, divo είπε

εχω ενα θεματακι με το καζανακι. Αλλαξα το φλοτέρ και εχει θορύβου (λες και κορνάρει νταλίκα 😂) λιγο πριν κλεισει η παροχη του νερου. Δλδ καποια δευτερολεπτα πριν το κοψει το φλοτερ.

Ξέρει κανείς πως διορθώνεται?

Αν είναι παλαιού τύπου με το κλασικό φλοτέρ από φελιζόλ που ανεβαίνει με την πίεση του νερού άλλαξε καταρχήν το λαστιχάκι.

Το έκανε και της κόρης μου το άλλαξα και συμμορφώθηκε.όπως λες το έκανε λίγο πριν το κόψιμο του νερού για μερικά δευτερόλεπτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΒγαλα την πορτα για να διευκολυνει στο βαψιμο και οταν πηγα να την ξαναβαλω, ειδα οτι ο πιο πανω απο τους 3 μεντεσεδες που εχει, δεν εχει αρσενικο σιδερακι να προεξεχει στην κασα ωστε να κουμπωσει το θηλυκο της πορτας. Αντιθετα ειχε μια μικρη ροδελα/αποσταση στην κατω μερια του μεντεσε της πορτας ο οποιος καπου επεσε και χαθηκε~~ Ακομα και το θυληκο της πορτας ειναι "γεματο" με ενα μικρο σιδερακι να προεξεχει ελαχιστα οπως φαινεται στη φωτο.

 

Οι αλλοι 2 μεντεσεδες ειναι κανονικοι ενω και οι αλλες πορτες του σσδαιτιου φαινεται να εχουν 3/3 κλασσικους μεντεσεδες.  Το προβλημα ειναι οτι με μονο 2 μεντεσεδες η πορτα "γερνει" και κλεινει.Τι μπορω να κανω με αυτη?:

 

image.png.203814c480081130bd6438eaecc8ee89.png

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panos4tw είπε

Ακομα και το θυληκο της πορτας ειναι "γεματο" με ενα μικρο σιδερακι να προεξεχει ελαχιστα οπως φαινεται στη φωτο.

Φωτο δεν βλέπω. Από αυτά που γράφεις, έσπασε το "αρσενικό" κι έμεινε μέσα στο "θηλυκό". Αλλάζεις μεντεσέ ή αν δε σε ενοχλεί όπως είναι το αφήνεις έτσι και κάνουν τη δουλειά οι άλλοι 2 μεντεσέδες.

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...