Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, flo1 είπε

Το P9 Lite Huawei
Αξίζει λες ή θα παει καποιους μηνες παραπανω με καινουργια μπαταρία?
Γενικα το χρησιμοποιώ στο φουλ οποτε λογικο με τη χρηση που του κανω να τα εχει παιξει.

Τότε αρκετά ζητάνε γιατί έχει και μικρή μπαταρία καλύτερα να το πουλήσεις κανα 40-50€ αν πιάνει τόσο κιόλας και να πας σε καποιο καινούργιο με 4.000 mah μπαταρία υπάρχουν τίμια κινητά σε range max 200€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω ένα τέτοιου τύπου προσταυευτικό κάγκελο κρεβατιού (για ενήλικο αλλά λικιωμένο άτομο)

https://www.ikea.gr/proioda/paidiko-ikea/paidiko-domatio-3-7/paidika-krevatia/vikare-prostateytiko-kagkelo/30099293/

σαν κι αυτό αλλά πιο μεγάλο (αυτό είναι παιδικό, κοντό)

Δεν έχω βρει κάτι σαν αυτό που θέλω οπότε σκεφτομαι να το φτιάξω εγώ (αυτό μου προτείναν μάλιστα ως καλύτερη λύση).

Βασικά το θέμα μου είναι που να βρω κάτι για να βάλω για στηρίγμα, αυτά τα μεταλλικά "αυτάκια").

Καμιά πρόταση;

(εννοείται αν κάποιος ξέρει που μπορώ να βρω τέτοιο αλλά μεγάλο - όχι παιδικό - κάπου έτοιμο)

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2019 στις 4:13 ΜΜ, meletis_m είπε

Έχει προσθέσει κάποιος πρόσφατα σε λέβητα στερέων καυσίμων πίνακα ελέγχου ηλεκτρονικό για πιο σωστή διαχείριση ;

Από τότε που το πήρα είχε αυτό https://www.telethermansi.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=949e1154-5cc7-42e4-b249-a757d8e33b23

και σκέφτομαι να αγοράσω αυτό εδώ μαζί με αισθητήρα για τα καυσαέρια και για να μπορώ να κάνω έλεγχο στίς στροφές του βεντιλατέρ αναλόγως τη θερμοκρασία.

http://tech-controllers.com/p/eu-28-zpid

 

Ξυλολεβητα εχεις?Καταρχην οι Tech ειναι πανακριβοι controllers,πολυ καλοι βεβαια αλλα πανακριβοι.Ο συγκεκριμενος που εχεις ποσταρεις βγαινει πανω απο 150€ αν θυμαμαι καλα.Εγω πηρα εναν KG Elektronik(επισης Πωλονικοι controllers),πολυ καλος,αξιοπιστος αλλα σχετικα απλος.Ειναι pid,το εχω παρακολουθησει και οντως ο αλγοριθμος κανει δουλεια,εχει αισθητηρα καυσαεριων αλλα δεν το χρησημοποιω.Πες μου λιγο τη λεβητα εχεις και τι θες να κανεις να σου πω αν αξιζει να δωσεις τοσα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Λάθος σου με άχρωμο βερνίκι θα σκούραινε λιγάκι και θα γινόταν πολύ όμορφο.Δύσκολο αν όχι αδύνατο να αλλάξεις χρώμα με βερνίκι ξύλου εμποτισμού ειδικά αν θέλεις να κάνεις πιο απαλή απόχρωση γιατί η κερασιά είναι έντονο..

Πλέον η μόνη λύση για αλλαγή χρώματος λαδομπογιά νερού ή νίτρου.

Ναι έκανα χαζομάρα. Ήθελα να πιάσω άλλη απόχρωση. Λαδομπογια νερού , εννοείς ρεπουλινη νερού ?

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Λάθος σου με άχρωμο βερνίκι θα σκούραινε λιγάκι και θα γινόταν πολύ όμορφο.Δύσκολο αν όχι αδύνατο να αλλάξεις χρώμα με βερνίκι ξύλου εμποτισμού ειδικά αν θέλεις να κάνεις πιο απαλή απόχρωση γιατί η κερασιά είναι έντονο..

Πλέον η μόνη λύση για αλλαγή χρώματος λαδομπογιά νερού ή νίτρου.

Ναι έκανα χαζομάρα. Ήθελα να πιάσω άλλη απόχρωση. Λαδομπογια νερού , εννοείς ρεπουλινη νερού ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Skrez1982 είπε

Ναι έκανα χαζομάρα. Ήθελα να πιάσω άλλη απόχρωση. Λαδομπογια νερού , εννοείς ρεπουλινη νερού ?

 

Ακριβώς ριπουλίνη.Και εγώ νερού χρησιμοποιώ αν θέλω να βάψω κάτι ειδικά εντός σπιτιού.Εγώ θα το άφηνα στο χρώμα της κερασιάς γιατί αν περάσεις ριπουλίνη χάνεις την υφή του ξύλου το οποίο στην εικόνα δείχνει πολύ όμορφο και στο κάτω κάτω είναι μικρής επιφάνειας.

Δεν είναι τοίχος ή ντουλάπα να έχεις μια μεγάλη σκούρα επιφάνεια.Από την άλλη και ανοιχτά χρώματα να χρησιμοποιήσεις θα είναι μία αντίθετη πινελιά.

Πολλές φορές ένα χρώμα που δεν μας αρέσει με την πρώτη ματιά μετά από καιρό που θα το έχουμε συνηθίσει μπορεί να το βρίσκουμε τέλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DrLo είπε

αυτό ίσως είναι πιο πρακτικό

https://e-damianakis.gr/ilektrologiko-yliko/category-135/0-2-2.5mm-63132-edm-spain-1.html

την ίδια δουλειά με τα μπαράκια ΝΟΜΙΖΩ (δεν είμαι 100% σίγουρος, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ) ότι κάνουν και οι κλέμμες "κυπαρισσάκια" (που είναι ουσιαστικά από όσο καταλαβαίνω έτοιμο αυτό που σου είπα πριν με την απλή κλέμμα)

https://e-damianakis.gr/ilektrologiko-yliko/category-135/16mm-ferara-1-147-11200.html

Τα μπαράκια δε προσφέρουν μόνωση (νομίζω).

Όλα αυτά που προτείνατε μάλλον είναι σπάνια διότι πήγα σε κεντρικό μαγαζί στη Θεσσαλονίκη και δεν είχαν, ή εγώ δεν τους έδωσα να καταλάβουν σωστά.

Οπότε το έκανα με μεγάλες κλέμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ακριβώς ριπουλίνη.Και εγώ νερού χρησιμοποιώ αν θέλω να βάψω κάτι ειδικά εντός σπιτιού.Εγώ θα το άφηνα στο χρώμα της κερασιάς γιατί αν περάσεις ριπουλίνη χάνεις την υφή του ξύλου το οποίο στην εικόνα δείχνει πολύ όμορφο και στο κάτω κάτω είναι μικρής επιφάνειας.

Δεν είναι τοίχος ή ντουλάπα να έχεις μια μεγάλη σκούρα επιφάνεια.Από την άλλη και ανοιχτά χρώματα να χρησιμοποιήσεις θα είναι μία αντίθετη πινελιά.

Πολλές φορές ένα χρώμα που δεν μας αρέσει με την πρώτη ματιά μετά από καιρό που θα το έχουμε συνηθίσει μπορεί να το βρίσκουμε τέλειο.

Ρε φίλε έχεις ένα δίκιο. Κοίτα η τάβλα από πάνω είναι άσπρη οπότε θα δείξει ωραία. Λες να το περάσω και ένα ακόμα χέρι ? Δείχνει ωραίο το εφέ του ξύλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Ρε φίλε έχεις ένα δίκιο. Κοίτα η τάβλα από πάνω είναι άσπρη οπότε θα δείξει ωραία. Λες να το περάσω και ένα ακόμα χέρι ? Δείχνει ωραίο το εφέ του ξύλου

Βάλε καμιά φοτο το άβαφο με το βαμμένο μαζί να μας φύγει η περιέργεια.

Πάντως, αφού το έβαψες το ένα με βερνίκι, βάψε και το άλλο. Κράτησέ τα λίγο καιρό να δεις αν σου αρέσουν και το πολύ πολύ αν δε τα αντέχεις τα βάφεις και τα 2 τότε μαζί με ριπολίνη.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Ρε φίλε έχεις ένα δίκιο. Κοίτα η τάβλα από πάνω είναι άσπρη οπότε θα δείξει ωραία. Λες να το περάσω και ένα ακόμα χέρι ? Δείχνει ωραίο το εφέ του ξύλου

Να τα αφήσεις άβαφα εντελώς δεν παίζει? Έχω τα ίδια ακριβώς, τα έχω αφήσει άβαφα εδώ και 4-5 χρόνια και με ένα 25ρι φύλλο μελαμίνης πάνω έχει βγει σούπερ τραπέζαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Ρε φίλε έχεις ένα δίκιο. Κοίτα η τάβλα από πάνω είναι άσπρη οπότε θα δείξει ωραία. Λες να το περάσω και ένα ακόμα χέρι ? Δείχνει ωραίο το εφέ του ξύλου

Σίγουρα με το δεύτερο χέρι θα δείξει ωραίο.

Κερασιά έχει κάνει τα ντουλάπια κουζίνας η κόρη μου που έχουν σχετικά μεγάλη επιφάνεια και όποιος τα δει του αρέσουν πολύ.Είναι σκούρα αλλά έχουν μέσα και την απαλή κόκκινη απόχρωση που δείχνουν ωραία.

Δες μία εικόνα που βρήκα στο γκούγκλη λευκά ντουλάπια με πινελιές κερασιάς.Δεν είναι άσχημα.

 

 

allagi-koyzinas-xroma-kimolias-2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrLo είπε

Βάλε καμιά φοτο το άβαφο με το βαμμένο μαζί να μας φύγει η περιέργεια.

Πάντως, αφού το έβαψες το ένα με βερνίκι, βάψε και το άλλο. Κράτησέ τα λίγο καιρό να δεις αν σου αρέσουν και το πολύ πολύ αν δε τα αντέχεις τα βάφεις και τα 2 τότε μαζί με ριπολίνη.

 

IMG_20191021_193702.jpg

Γενικά το άσπρο δένει πολύ ωραία με την κερασιά. Εξισορροπεί νομιζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το σκεφτόμουν γιατί το γραφείο θα κάτσει στον απέναντι τοίχο που είναι πιο σκούρος . Θα φύγει αυτό το γραφείο και στην θέση του θα μπει το νέο.

 

IMG_20191021_194500.jpg

IMG_20191021_194630.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Ρε παιδιά το σκεφτόμουν γιατί το γραφείο θα κάτσει στον απέναντι τοίχο που είναι πιο σκούρος . Θα φύγει αυτό το γραφείο και στην θέση του θα μπει το νέο.

IMG_20191021_194500.jpg

IMG_20191021_194630.jpg

Δεν έχεις σχεδον τίποτα να χάσεις αν βάψεις και το άλλο και το δεις τελιωμένο και το "ζήσεις" για λίγο.

Μπορεί να σου αρέσει στο τέλος και τώρα να είναι απλά η ιδέα σου. Προσωπικά νομίζω ότι θα βγει ωραίο*, αλλά περι ορέξεως ....

"Μια δοκιμή θα σας πείσει" που λένε.

.

.

.

.

 

(* αν και εντελώς μη πρακτικό σχέδιο για γραφείο ihmo)

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κλείσω ένα κενό που υπάρχει στην ένωση συρόμενης μπαλκονόπορτας με παράθυρο, (δεν γίνεται καλή επαφή ψηλά στην ένωση όπως θα δείτε στη φωτογραφία). Το κενό σταδιακά μειώνεται και 50cm πριν το πάτωμα εξαλείφεται. Μου προτείνετε να πάρω αεροστόπ και αν ναι ποιον τύπο;

Φωτογραφία0172[1].jpg

Φωτογραφία0173[1].jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...