Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Φέτος τον Αύγουστο προβλέπεται να περάσω πολύ χρόνο σε ένα εξοχικό σπίτι που διαθέτω και σκοπεύω να "ξεκουραστώ¨επισκευάζοντας διάφορα. Το σπίτι λοιπόν διαθέτει αρχαία ξύλινα κουφώματα τα οποία κανονικά θέλουν αντικατάσταση αλλά μια και θα είμαι εκεί λέω να κάνω μια δοκιμή τριψίματος και βαψίματος και όσο κρατήσουν ακόμα. Έχουμε λοιπόν αυτά στα οποία έτριψα λίγο με το χέρι ένα φυλλαράκι με ένα 80αρι γυαλόχαρτο :

Spoiler

image.jpeg.363c5170f4b5726f36b6b8e2ab2f59d9.jpeg

 

Θεωρώ πως θα καταφέρω να τα φρεσκάρω για λίγα χρόνια...αλλά ποιά είναι η σωστή διαδικασία και τι υλικά χρειάζονται μετά το τρίψιμο?

Επίσης υπάρχει και μια πολύ απλή πέργκολα επίσης ασυντήρητη στην οποία επίσης έτριψα λίγο να δω τι κρύβεται απο κάτω

Spoiler

image.jpeg.1847bffc38b60ed8a8428cc45c78e619.jpeg

 

Εδώ ίσως είναι λίγο πιό δύσκολα τα πράγματα για να σωθεί αλλά και εδώ θα κάνω μια απόπειρα. Θα ήθελα λοιπόν τις συμβουλές σας όσον αφορά υλικά και εργαλεία. Αρχικά για το τρίψιμο αν έχω καταλάβει καλά θα χρειαστώ ένα τριβείο αλλά ποιό είναι το σωστό? Σίγουρα πέργκολα και πατζούρια θέλουν διαφορετικό είδος αλλά προτιμώ να πάρω ένα και ας ταλαιπωρηθώ λίγο παραπάνω. Και μετά το τρίψιμο και πρίν το πέρασμα βερνικιού τί χρειάζεται?  Σας ευχαριστώ

Edit: Δεν βρίσκω πώς αλλάζει η φορά των φωτογραφιών

 

 

 

Επεξ/σία από g_f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Έχουν σπάσει δύο από τις τάβλες που έχει.

δεν φαίνεται που είναι το σπασμένο και ποσα κομμάτια εγινε Αν δεν βρεις να το αλλάξεις την λυση που εδωσε ο Doubt  ίσως επισκευάσεις αυτά κάπως έτσι 

image.png.d2ac679dc2583ace1ed361c7ff43c9cd.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g_f είπε

Καλησπέρα. Φέτος τον Αύγουστο προβλέπεται να περάσω πολύ χρόνο σε ένα εξοχικό σπίτι που διαθέτω και σκοπεύω να "ξεκουραστώ¨επισκευάζοντας διάφορα. Το σπίτι λοιπόν διαθέτει αρχαία ξύλινα κουφώματα τα οποία κανονικά θέλουν αντικατάσταση αλλά μια και θα είμαι εκεί λέω να κάνω μια δοκιμή τριψίματος και βαψίματος και όσο κρατήσουν ακόμα. Έχουμε λοιπόν αυτά στα οποία έτριψα λίγο με το χέρι ένα φυλλαράκι με ένα 80αρι γυαλόχαρτο :

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.jpeg.363c5170f4b5726f36b6b8e2ab2f59d9.jpeg

 

Θεωρώ πως θα καταφέρω να τα φρεσκάρω για λίγα χρόνια...αλλά ποιά είναι η σωστή διαδικασία και τι υλικά χρειάζονται μετά το τρίψιμο?

Επίσης υπάρχει και μια πολύ απλή πέργκολα επίσης ασυντήρητη στην οποία επίσης έτριψα λίγο να δω τι κρύβεται απο κάτω

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.jpeg.1847bffc38b60ed8a8428cc45c78e619.jpeg

 

Εδώ ίσως είναι λίγο πιό δύσκολα τα πράγματα για να σωθεί αλλά και εδώ θα κάνω μια απόπειρα. Θα ήθελα λοιπόν τις συμβουλές σας όσον αφορά υλικά και εργαλεία. Αρχικά για το τρίψιμο αν έχω καταλάβει καλά θα χρειαστώ ένα τριβείο αλλά ποιό είναι το σωστό? Σίγουρα πέργκολα και πατζούρια θέλουν διαφορετικό είδος αλλά προτιμώ να πάρω ένα και ας ταλαιπωρηθώ λίγο παραπάνω. Και μετά το τρίψιμο και πρίν το πέρασμα βερνικιού τί χρειάζεται?  Σας ευχαριστώ

Edit: Δεν βρίσκω πώς αλλάζει η φορά των φωτογραφιών

Ξυλόστοκος ακρυλικός για γεμίσματα, αν έχεις σπασίματα, και βερνίκι Εμποτισμού πολυουρεθάνης Νερού, θα τα περάσεις μετά το τρίψιμο.
Τριβεία έχει διάφορα, έμενα με βολεύει το έκκεντρο το κυκλικό αυτό που βάζω στον γωνιακό τροχο, που ο δικός μου ειναι με ρυθμιζόμενες στροφές για να εχω τον έλεγχο. Αλλιώς παίρνεις παλμικό, έκκεντρο, εχει διάφορα τριβεία ολα λίγο πολύ κάνουν.
TIP: κρατάς τα τρήματα απο το τρίψιμο και τα ανακατεύεις με τον ξυλοστοκο για ποιο φυσικό αποτέλεσμα της κάλυψης της τρυπάς, σπασίματος κτλπ. Τεχνική που την ειχα δει απο πατωματζη στα ξυλινα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Αν το έχεις ως καναπέ και τα μήκη είναι ίδια, άσε τα κενά στην πλάτη, από ένα σε κάθε άκρη. Ούτε που θα καταλάβει κανένας.

Ανοίγει και γίνεται κρεβάτι αλλά έτσι και αλλιώς είναι άλλα τα μήκη στην πλάτη, είναι πιο κοντή

1 ώρα πριν, hp8 είπε

δεν φαίνεται που είναι το σπασμένο και ποσα κομμάτια εγινε Αν δεν βρεις να το αλλάξεις την λυση που εδωσε ο Doubt  ίσως επισκευάσεις αυτά κάπως έτσι 

image.png.d2ac679dc2583ace1ed361c7ff43c9cd.png

Η μία τάβλα λείπει τελείως ενώ η άλλη έχει επισκευαστεί ήδη κανα δυο φορές και έχει γίνει σουρωτήρι από τις βίδες οπότε δεν σώζεται πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2022 στις 1:19 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Έχω τον καναπέ που βλέπετε στην φωτογραφία. Έχουν σπάσει δύο από τις τάβλες που έχει.

293753676_620679812724075_8777323226929582973_n.jpg.cb54c09390be31e32de86535f267706c.jpg

293639568_630882031377322_7584198593830743688_n.jpg.c873e6695a090f43cdd391a06984a4e2.jpg

 

Νομίζω πως το στυλ αυτό είναι αρκετά κοινό.

Που μπορώ όμως να βρω δύο τάβλες για να βάλω? Είναι στάνταρ το μέγεθος ή είναι τελείως διαφορετικά? Αυτές που έχω μέτρησα μήκος 72 εκ μήκος, 5,5 εκ πλάτος, και περίπου 8 χιλιοστά πάχος

 

Στις 23/7/2022 στις 8:45 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Ανοίγει και γίνεται κρεβάτι αλλά έτσι και αλλιώς είναι άλλα τα μήκη στην πλάτη, είναι πιο κοντή

Η μία τάβλα λείπει τελείως ενώ η άλλη έχει επισκευαστεί ήδη κανα δυο φορές και έχει γίνει σουρωτήρι από τις βίδες οπότε δεν σώζεται πια

Αν θελεις κ δε βαριεσαι: Βαλε μια υπενθυμιση να μου στειλεις ενα πμ με διαστασεις το Σαββατο το μεσημερι να δω μηπως σου κανουν καποιες που εχω εγω στο εξοχικο (ειχα ενα κρεβατι με τετοιες κ επειδη εσπαγαν οι βασεις τις κατηργησα τελείως και εβαλα ξυλινες κ ησυχασα)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Στο διαμέρισμα υπάρχει ξύλινο herringbone δάπεδο (Οξιά) το οποίο είχε ξηλωθεί και επανατοποθετηθεί σε ανακαίνιση πριν 2 χρόνια. Όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες οι αρμοί έχουν ανοίξει σε διάφορα σημεία και αναζητώ συμβουλές για συντήρηση από μέρους μου (αν υπάρχει δηλαδή τρόπος να την κάνω εγώ) τώρα που θα βγω σε άδεια και θα έχω χρόνο. Σε σχετικές αναζητήσεις διάβασα ότι δεν προτείνεται ο στόκος σε τέτοια δάπεδα γιατί θα ξανανοίξει σε σύντομο διάστημα αλλά θα ήθελα και μερικές γνώμες από το forum.  Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

295305146_846957506272458_4539454645217518961_n.jpg

295367216_596586715284150_4083921672785160838_n.jpg

295491798_595053542030602_1584216603383025064_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Μπορεις να βρεις το αναλογο χρωμα στοκου για πατωματα και να το περασεις, το εχω κανει...

Διάβασα ότι ο στόκος είναι προσωρινή λύση σε τέτοια δάπεδα γιατί με το πάτημα τρίβονται οι σανίδες και θα σπάσει αλλά δεν έχω προσωπική άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tliako είπε

Διάβασα ότι ο στόκος είναι προσωρινή λύση σε τέτοια δάπεδα γιατί με το πάτημα τρίβονται οι σανίδες και θα σπάσει αλλά δεν έχω προσωπική άποψη. 

εμενα 1.5 χρονο δεν εχει φυγει, εχει σκασει βεβαια καπου που ηταν μεγαλα τα κενα αλλα καποια στιγμή ξαναγεμιζω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

εμενα 1.5 χρονο δεν εχει φυγει, εχει σκασει βεβαια καπου που ηταν μεγαλα τα κενα αλλα καποια στιγμή ξαναγεμιζω 

Σε ευχαριστώ! Έχεις μήπως κάποια πρόταση στο είδος/μάρκα ξυλόστοκου ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tliako είπε

Σε ευχαριστώ! Έχεις μήπως κάποια πρόταση στο είδος/μάρκα ξυλόστοκου ; 

οχι οτι βρηκα στο χρωματοπωλειο πηρα, απλα προσεξε γιατι οταν στεγνωσει ανοιγει το χρωμα του οποτε παρε ενα τονο πιο σκουρο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

οχι οτι βρηκα στο χρωματοπωλειο πηρα, απλα προσεξε γιατι οταν στεγνωσει ανοιγει το χρωμα του οποτε παρε ενα τονο πιο σκουρο 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, tliako είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Στο διαμέρισμα υπάρχει ξύλινο herringbone δάπεδο (Οξιά) το οποίο είχε ξηλωθεί και επανατοποθετηθεί σε ανακαίνιση πριν 2 χρόνια. Όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες οι αρμοί έχουν ανοίξει σε διάφορα σημεία και αναζητώ συμβουλές για συντήρηση από μέρους μου (αν υπάρχει δηλαδή τρόπος να την κάνω εγώ) τώρα που θα βγω σε άδεια και θα έχω χρόνο. Σε σχετικές αναζητήσεις διάβασα ότι δεν προτείνεται ο στόκος σε τέτοια δάπεδα γιατί θα ξανανοίξει σε σύντομο διάστημα αλλά θα ήθελα και μερικές γνώμες από το forum.  Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

295305146_846957506272458_4539454645217518961_n.jpg

295367216_596586715284150_4083921672785160838_n.jpg

295491798_595053542030602_1584216603383025064_n.jpg

Νομιζω ειναι φυσιολογικο για ξυλο, μηπως το βρεχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylidis είπε

 

Αν θελεις κ δε βαριεσαι: Βαλε μια υπενθυμιση να μου στειλεις ενα πμ με διαστασεις το Σαββατο το μεσημερι να δω μηπως σου κανουν καποιες που εχω εγω στο εξοχικο (ειχα ενα κρεβατι με τετοιες κ επειδη εσπαγαν οι βασεις τις κατηργησα τελείως και εβαλα ξυλινες κ ησυχασα)

Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά αλλά δεν είμαι Αθήνα οπότε δεν λέει να σε βάζω σε κόπο με αποστολές και τέτοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά αλλά δεν είμαι Αθήνα οπότε δεν λέει να σε βάζω σε κόπο με αποστολές και τέτοια

Ωπ κριμα... 😕 ναι με αποστολες κλπ δε τη παλευω - αν δε βρεις κατι ωστόσο πες μου μηπως βρουμε ακρη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...