Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο @nickol-us

θα σε κατατοπίσει μάλλον

τιμή πάει ανάλογα τη δουλειά και τη πολυπλοκότητα. δεν υπάρχει στάνταρ.

τα μηχανήματα αυτά κοστίζουν πάρα πολλά για την μέση τσέπη κάποιου που θέλει να ασχοληθεί ερασιτεχνικά ή να κάνει και 5-10 δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, greekfragma είπε

ο @nickol-us

θα σε κατατοπίσει μάλλον

τιμή πάει ανάλογα τη δουλειά και τη πολυπλοκότητα. δεν υπάρχει στάνταρ.

τα μηχανήματα αυτά κοστίζουν πάρα πολλά για την μέση τσέπη κάποιου που θέλει να ασχοληθεί ερασιτεχνικά ή να κάνει και 5-10 δουλειές.

Κι όμως δεν έχω ιδέα....

Τα δικά μας κέντρα λειτουργούν αποκλειστικά για εσωτερικές δουλειές(καλούπια αλουμινίου) οπότε δεν έχω εικόνα.

Φαντάζομαι ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε για τρομερά μεγάλη ακρίβεια, προσωπική εκτίμηση καθαρά λόγω του υλικού (ξύλο)

Λογικά υπάρχουν αρκετοί που ασχολούνται με ξύλο και θα μπορούσε να απευθυνθεί εκεί, ίσως σε κάποιον πιο εξελιγμένο μαραγκό.

Αν μας πει τι ακριβώς έχει στο μυαλό του ίσως τον βοηθήσουμε, ακόμη και αν ψάχνει για μηχάνημα,  υπάρχουν κάποια φτηνά κιτ cnc router που δεν είναι απαγορευτικά ακόμη και σε μη επαγγελματίες.

Σε κάθε περίπτωση χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες.  Η δουλειά που ζητάει "μάλλον" δεν είναι ακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν είναι ακριβή ,φτιάχνω μια καμπίνα arcade και θέλω να επαναλάβω την κοντρολιερα της ,θέλω να κάνω κάποιες τρύπες καθώς και χάραγμα στα πλαγιά για το t-molding ,το ξύλο που θέλω να βάλω είναι κόντρα πλακέ 18μμ. 80χ50

Οριστε και μερικές φωτογραφίες 

EC76DAD3-ED0A-4001-9F9A-E548C7AB076E.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

Σίγουρα δεν είναι ακριβή ,φτιάχνω μια καμπίνα arcade και θέλω να επαναλάβω την κοντρολιερα της ,θέλω να κάνω κάποιες τρύπες καθώς και χάραγμα στα πλαγιά για το t-molding ,το ξύλο που θέλω να βάλω είναι κόντρα πλακέ 18μμ. 80χ50

Οριστε και μερικές φωτογραφίες 

EC76DAD3-ED0A-4001-9F9A-E548C7AB076E.jpeg

Δεν κατάλαβα το t molding καθώς δεν το γνωρίζω,  πάντως από αυτά που ζητάς μάλλον δεν χρειάζεσαι cnc.

Τα controller δεν είναι δύσκολο να τα επαναλάβεις, μπορείς να τα τυπώσεις σε α4 και να τα χρησιμοποιήσεις ως πατρόν. Υπάρχουν άπειρες αναφορές για arcade καμπίνες.

https://m.youtube.com/watch?v=K3QXLQ1UXqs

O hp σου πρότεινε ήδη κάποιον. Αν επιμένεις για cnc, μια αναζήτηση για "κοπές ξύλου cnc" νομίζω θα βοηθήσει.

Υπάρχουν ρουτερ κιτ κινέζικα που κάνουν αυτό που θες σχετικά εύκολα και αρκετά οικονομικά , βέβαια αν μιλάμε για να βάλεις τεμάχια 80x50 τότε μάλλον ξεφεύγεις για πάνω από 1000 ευρώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Δεν κατάλαβα το t molding καθώς δεν το γνωρίζω,  πάντως από αυτά που ζητάς μάλλον δεν χρειάζεσαι cnc.

Τα controller δεν είναι δύσκολο να τα επαναλάβεις, μπορείς να τα τυπώσεις σε α4 και να τα χρησιμοποιήσεις ως πατρόν. Υπάρχουν άπειρες αναφορές για arcade καμπίνες.

https://m.youtube.com/watch?v=K3QXLQ1UXqs

O hp σου πρότεινε ήδη κάποιον. Αν επιμένεις για cnc, μια αναζήτηση για "κοπές ξύλου cnc" νομίζω θα βοηθήσει.

Υπάρχουν ρουτερ κιτ κινέζικα που κάνουν αυτό που θες σχετικά εύκολα και αρκετά οικονομικά , βέβαια αν μιλάμε για να βάλεις τεμάχια 80x50 τότε μάλλον ξεφεύγεις για πάνω από 1000 ευρώ

 

Σε ευχαριστώ φίλε ,η καμπίνα που είδες έχει γίνει όλη με τα χέρια μου άρα το έχω σχεδόν τελειώσει .έχω ένα χειροκίνητο ρουτερ αλλά δεν έχω καταφέρει με τα  χέρια να κόψω η να τροχίσω ολόισια .

1 ώρα πριν, hp8 είπε

Φαινεται δυνατός ο Φιλος ,τον γνωρίζεις από κοντά η τυχαία βρήκες την σελίδα του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Σε ευχαριστώ φίλε ,η καμπίνα που είδες έχει γίνει όλη με τα χέρια μου άρα το έχω σχεδόν τελειώσει .έχω ένα χειροκίνητο ρουτερ αλλά δεν έχω καταφέρει με τα  χέρια να κόψω η να τροχίσω ολόισια .

Φαινεται δυνατός ο Φιλος ,τον γνωρίζεις από κοντά η τυχαία βρήκες την σελίδα του ;

Αν υπάρχει κάποιο πρωτότυπο παίζει και να μην θέλεις ρούτερ αλλά αντιγραφικό. Είναι διάφοροι επιπλοποιοί/ξυλουργοί πάντως που έχουν ρούτερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και καλή εβδομάδα.

1 ερώτηση "περίεργη":

το κλειδί σπιτιού μου, πόρτας ασφαλείας, πριν 2 ημέρες, παρατήρησα ότι είχε λυγίσει ενώ απλά το είχα στην τσέπη μου.!

το "επανέφερα" κάπως χειροκίνητα, λυγίζοντάς το προς την αντίθετη κατεύθυνση, με το ζόρι ξεκλείδωσε η πόρτα, χρησιμοποιώ πλέον ένα εφεδρικό που είχα, αλλά μου κάνει εντύπωση, το πώς γίνεται αυτό ν συμβεί με σχετικά ελαφριά πίεση, σε τσέπη παντελονιού!

έχει νόημα να ψάξω και να βρω την εταιρεία τοποθέτησης κτλ; η πόρτα μπήκε σχετικά πρόσφατα, πριν 5-6 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

έχω ένα πεζούλι από μπετό και το πέρασα ένα χέρι στοκο σπατουλαρίσματος (παρετίνα) για να εξομαλυνθεί πριν τον βάψω. Μετά από λίγες μέρες πήγα να περάσω αστάρι αλλα είδα ότι μόλις βράχηκε με το αστάρι ο στόκος άρχισε να ξεφλουδίζει. Τι φταίει; Ήθελε αστάρι πριν το στοκάρισμα; Ή μήπως θέλει καλύτερο ξύσιμο ο στόκος πριν τον ασταρώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, katbo είπε

Καλησπερα,

έχω ένα πεζούλι από μπετό και το πέρασα ένα χέρι στοκο σπατουλαρίσματος (παρετίνα) για να εξομαλυνθεί πριν τον βάψω. Μετά από λίγες μέρες πήγα να περάσω αστάρι αλλα είδα ότι μόλις βράχηκε με το αστάρι ο στόκος άρχισε να ξεφλουδίζει. Τι φταίει; Ήθελε αστάρι πριν το στοκάρισμα; Ή μήπως θέλει καλύτερο ξύσιμο ο στόκος πριν τον ασταρώσω;

Εγώ θα δοκίμαζα ελαφρύ τρίψιμο στο μπετό, βρέξιμο με νερό και μετά στοκάρισμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καινουργια οικοδομή (2019) οι αποθήκες μυρίζουν (κυρίως κλεισούρα) έντονα. Είναι στο -1 και δεν υπάρχει εξαρερισμός ειδικά στο δωμάτιο που είναι το ασανσέρ. Αν και είναι αρκετές ημέρες ανοιχτές οι πόρτες δεν βλέπω σημαντική βελτίωση.

Υπάρχει καμία ιδέα τι μπορούμε να κάνουμε για να βελτιωθεί η κατάσταση? Κάτι γεννήτριες όζοντος μπορεί να βοήθησουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, katbo είπε

Καλησπερα,

έχω ένα πεζούλι από μπετό και το πέρασα ένα χέρι στοκο σπατουλαρίσματος (παρετίνα) για να εξομαλυνθεί πριν τον βάψω. Μετά από λίγες μέρες πήγα να περάσω αστάρι αλλα είδα ότι μόλις βράχηκε με το αστάρι ο στόκος άρχισε να ξεφλουδίζει. Τι φταίει; Ήθελε αστάρι πριν το στοκάρισμα; Ή μήπως θέλει καλύτερο ξύσιμο ο στόκος πριν τον ασταρώσω;

*Να προσθέσω πως υπάρχει και τσιμεντόστοκος, που ίσως είναι πιο κατάλληλος.

https://www.skroutz.gr/c/3303/stokos/f/1336634/tsimentostokos.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Σε ένα κουτί διακλάδωσης ABB έχουν σπάσει απο πολυκαιρία οι πλαστικές βίδες που έχει. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να τις βρώ σαν ανταλλακτικό;

Ευχαριστώ!

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια 

Στον ουρανο της βεράντας μου έχει ξεφλουδίσει το χρώμα παρόλες τις προσπάθειες να ξαναφτιαχτεί πάλι μετά από λίγο ξεφλουδίζει από πάνω υπάρχει μόνωση οπότε αποκλείω να βγάζει υγρασία .

αν κάποιος ξέρει τη διαδικασία επισκευής θα ήμουν υπόχρεως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...