Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, panesera είπε

αποκλείω να βγάζει υγρασία

Μην αποκλείεις τίποτα! Το ότι συνεχίζει να ξεφλουδίζει, αυτό σου δείχνει. Ξεκίνα από τον έλεγχο της μόνωσης που είναι το πιο σημαντικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, panesera είπε

Καλημερα παιδια 

Στον ουρανο της βεράντας μου έχει ξεφλουδίσει το χρώμα παρόλες τις προσπάθειες να ξαναφτιαχτεί πάλι μετά από λίγο ξεφλουδίζει από πάνω υπάρχει μόνωση οπότε αποκλείω να βγάζει υγρασία .

αν κάποιος ξέρει τη διαδικασία επισκευής θα ήμουν υπόχρεως .

Τι υλικά χρησιμοποιείτε; Και ποιος κάνει την εργασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2022 στις 4:04 ΜΜ, IKARIWTHS είπε

Σίγουρα δεν είναι ακριβή ,φτιάχνω μια καμπίνα arcade και θέλω να επαναλάβω την κοντρολιερα της ,θέλω να κάνω κάποιες τρύπες καθώς και χάραγμα στα πλαγιά για το t-molding ,το ξύλο που θέλω να βάλω είναι κόντρα πλακέ 18μμ. 80χ50

Οριστε και μερικές φωτογραφίες 

EC76DAD3-ED0A-4001-9F9A-E548C7AB076E.jpeg

Το t molding δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι. Αν βάλεις κάποια φωτογραφία ή σχέδιο θα βοηθούσε.

Για τις τρύπες από πάνω δεν χρειάζεσαι cnc πάντως, γίνονται πολύ εύκολα χειροκίνητα από κάποιον που το έχει. Και να ξεφύγει η τρύπα μισό χιλιοστό δεν πειράζει για αυτή την εφαρμογή.

Κάνε ένα σχέδιο στο autocad όπου σε κάθε κύκλο που θες να κόψεις θα έχεις ένα σταυρό στο κέντρο του για να ξέρεις που να τρυπήσεις, εκτύπωσέ το σε Α4 και βάλτο πάνω στο ξύλο. Σημάδεψε προσεκτικά με μια πόντα και τρύπα με τρυπάνι ξύλου. Η ακίδα του θα βοηθήσει να μην πάει αλλού η τρύπα. Το πολύ πολύ να χρησιμοποιούσες ένα κολονάτο δράπανο αν έβρισκες αλλά και αυτό περιττό είναι για αυτή την εφαρμογή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το t-molding είναι η πλαστική ταινία που μπαίνει στην φάτσα του ξύλου .

55BF51B3-60C2-4DB0-8CA6-C3F993969EC4.jpeg.5a939ee165f1669f0b44e1729c8bf184.jpeg

Οπως είδες και στην φωτογραφία έχω φτιαξει ήδη με μεγάλη επιτυχία την κοντρολιερα ,θέλω να την ξαναφτιάξω όμως αψεγάδιαστη άρα ψάχνω cnc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2022 στις 8:57 ΠΜ, Locke_John είπε

Γεια σας και καλή εβδομάδα.

1 ερώτηση "περίεργη":

το κλειδί σπιτιού μου, πόρτας ασφαλείας, πριν 2 ημέρες, παρατήρησα ότι είχε λυγίσει ενώ απλά το είχα στην τσέπη μου.!

το "επανέφερα" κάπως χειροκίνητα, λυγίζοντάς το προς την αντίθετη κατεύθυνση, με το ζόρι ξεκλείδωσε η πόρτα, χρησιμοποιώ πλέον ένα εφεδρικό που είχα, αλλά μου κάνει εντύπωση, το πώς γίνεται αυτό ν συμβεί με σχετικά ελαφριά πίεση, σε τσέπη παντελονιού!

έχει νόημα να ψάξω και να βρω την εταιρεία τοποθέτησης κτλ; η πόρτα μπήκε σχετικά πρόσφατα, πριν 5-6 χρόνια.

Μαζί με τα κλειδιά, αν είναι επώνυμη η κλειδαριά , θα σου έδωσαν και ένα κουτάκι, όπου γράφει έναν μοναδικό κωδικό . Με αυτόν τον κωδικό, επικοινωνείς με την κατασκευαστική εταιρεία και σου βγάζουν κλειδιά.

Αν δεν τον βρεις, επικοινωνείς με την εταιρεία τοποθετήσης και θα σε βοηθήσουν αυτοί στο να βρεις τον κωδικό.

Σε άλλη περίπτωση, υπάρχουν κλειδαραδικα όπου έχουν κατάλληλο εξοπλισμό για να σου βγάλουν αντίγραφο. Το κόστος νομίζω σου βγαίνει λίγο λιγότερο, αν βρεις κοντά σου τέτοιο κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς κάνα μαγαζί να κόβει κοιλοδοκούς, στρατζαριστά κ.λπ, στη διάσταση που θα του υποδείξω, για μικροποσότητες; Θέλω να φτιάξω μία βάση γραφείου, αλλά νομίζω ότι οι πιο πολλοί δίνουν όλο το κομμάτι (6μ). Έχω εργαλεία να κόψω - κολλήσω - κ.λπ, αλλά στο αμάξι δε χωράει 6μ μακρυνάρι! 

:P

Αττική, περίχωρα, ιδανικά προς βόρεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Haldol είπε

Ξέρει κανείς κάνα μαγαζί να κόβει κοιλοδοκούς, στρατζαριστά κ.λπ, στη διάσταση που θα του υποδείξω, για μικροποσότητες; Θέλω να φτιάξω μία βάση γραφείου, αλλά νομίζω ότι οι πιο πολλοί δίνουν όλο το κομμάτι (6μ). Έχω εργαλεία να κόψω - κολλήσω - κ.λπ, αλλά στο αμάξι δε χωράει 6μ μακρυνάρι! 

:P

Αττική, περίχωρα, ιδανικά προς βόρεια

εαν δε βαριεσαι να πας μια βολτα προς παραλια ή το συνδυασεις με ενα μπανιο υπαρχει αυτος που εχει στραντζα ψαλιδι κ ειναι εξυπηρετικότατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

εαν δε βαριεσαι να πας μια βολτα προς παραλια ή το συνδυασεις με ενα μπανιο υπαρχει αυτος που εχει στραντζα ψαλιδι κ ειναι εξυπηρετικότατος

Τέλειος, σ' ευχαριστώ! Πάω συχνά προς Ωρωπό - Χαλκούτσι 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Haldol είπε

Τέλειος, σ' ευχαριστώ! Πάω συχνά προς Ωρωπό - Χαλκούτσι 

:D

οποτε εκει εισαι ;) 

απλα επειδη εχει πολυ δουλεια ισως θα βολευε να του τα παραγγειλεις την προηγουμενη ή να πας πρωι πρωι κ να τα παρεις αργα προς το μεσημερι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Haldol είπε

Ξέρει κανείς κάνα μαγαζί να κόβει κοιλοδοκούς, στρατζαριστά κ.λπ, στη διάσταση που θα του υποδείξω, για μικροποσότητες; Θέλω να φτιάξω μία βάση γραφείου, αλλά νομίζω ότι οι πιο πολλοί δίνουν όλο το κομμάτι (6μ). Έχω εργαλεία να κόψω - κολλήσω - κ.λπ, αλλά στο αμάξι δε χωράει 6μ μακρυνάρι! 

:P

Αττική, περίχωρα, ιδανικά προς βόρεια

Δες και πανμεταλλικη στο Αιγάλεω, κάνει νομίζω ότι ζητάς, ένα τηλ θα λύσει οποία απορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Haldol είπε

Ξέρει κανείς κάνα μαγαζί να κόβει κοιλοδοκούς, στρατζαριστά κ.λπ, στη διάσταση που θα του υποδείξω, για μικροποσότητες; Θέλω να φτιάξω μία βάση γραφείου, αλλά νομίζω ότι οι πιο πολλοί δίνουν όλο το κομμάτι (6μ). Έχω εργαλεία να κόψω - κολλήσω - κ.λπ, αλλά στο αμάξι δε χωράει 6μ μακρυνάρι! 

:P

Αττική, περίχωρα, ιδανικά προς βόρεια

Ολοι οσοι πουλάνε κόβουν κιόλας, αλλα πιθανόν το εξάμετρο θα το πληρώσεις ολο είτε θέλεις δύο μέτρα ειτε τρια.

 

Αν είσαι Αθήνα πάρε τηλεφωνο να σιυ πει 

Αγησιλάου 27, ΤΖΙΤΖΙΦΙΕΣ, Καλλιθέα, Αττική, 17674

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Haldol είπε

Ξέρει κανείς κάνα μαγαζί να κόβει κοιλοδοκούς, στρατζαριστά κ.λπ, στη διάσταση που θα του υποδείξω, για μικροποσότητες; Θέλω να φτιάξω μία βάση γραφείου, αλλά νομίζω ότι οι πιο πολλοί δίνουν όλο το κομμάτι (6μ). Έχω εργαλεία να κόψω - κολλήσω - κ.λπ, αλλά στο αμάξι δε χωράει 6μ μακρυνάρι! 

:P

Αττική, περίχωρα, ιδανικά προς βόρεια

Από εκεί που θα το αγοράσεις τους λες να στο κόψουν στην μέση ή σε τρία κομμάτια, ώστε να χωρέσει στο αμάξι. Προφανώς δεν θα κάτσουν να κόψουν με ακρίβεια σε ότι μέτρα τους υποδείξεις, θα πρέπει σπίτι εσύ μετά να τα κόψεις πιο σωστά, αλλά για να τα χωρέσεις στο αμάξι θα είναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Στην εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού μαζεύονται περιστέρια.

Τι μπορώ να κάνω για να τα διώξω?

https://www.skroutz.gr/s/28522796/Ακίδες-Απώθησης-Πουλιών-0-5m-Τ133.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Στην εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού μαζεύονται περιστέρια.

Τι μπορώ να κάνω για να τα διώξω?

Spoiler

planes pigeons GIF

https://www.skroutz.gr/s/27627970/Ακίδες-Απώθησης-Πουλιών-0-5m-Πλαστικές.html

Αυτά έχω βάλει εγώ, "σπας" το μήκος που θέλεις και το κολλάς πάνω στην εξωτερική μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...