Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ειναι 2ος όροφος.

 

Οπότε είναι από έξω λέτε και πρέπει να επιθεωρηθεί από αλουμινά , σωστά;

Να σου πω...Με τόσα κλιματιστικά, μήπως κρατάνε οι βεράντες σου υγροποιήσεις/υγρασίες και γλίφει από τους αρμούς και ποτίζει η τοιχοποιία; Τσέκαρε κι αυτό. Μήπως κάνεις μια στεγανοποίηση αρμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ειναι 2ος όροφος.

 

Οπότε είναι από έξω λέτε και πρέπει να επιθεωρηθεί από αλουμινά , σωστά;

Δε παιζει να ασχοληθει αλουμινας.  Προσπαθησε να μη ριχνεις νερα. Και σε εμενα στο σπιτι ετσι ειναι ολοι οι τοιχοι αλλα ειναι νορμαλ στην ελλαδα ετσι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Να σου πω...Με τόσα κλιματιστικά, μήπως κρατάνε οι βεράντες σου υγροποιήσεις/υγρασίες και γλίφει από τους αρμούς και ποτίζει η τοιχοποιία; Τσέκαρε κι αυτό. Μήπως κάνεις μια στεγανοποίηση αρμών.

Μπα, δεν παίζει αυτό. Όλες οι απορροές των κλιματιστικών πέφτουν κατευθείαν σε μπούνια. Μάλλον είναι αυτό που λέει ο @ΠάρηςΓ μιας και το μπαλκόνι είναι εκτεθειμένο στη βροχή. Λογικά θα βάζουν λίγο τα αλουμίνια.

11 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ο τοίχος ή το άνοιγμα βρέχονται όταν πιάσει ανεμόβροχο; Αν έχει 2 μέτρα μπαλκόνι από πάνω και τέντα, δύσκολο.

Ναι, φουλ εκτεθειμένο το μπαλκόνι, χωρίς τέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Μπα, δεν παίζει αυτό. Όλες οι απορροές των κλιματιστικών πέφτουν κατευθείαν σε μπούνια. Μάλλον είναι αυτό που λέει ο @ΠάρηςΓ μιας και το μπαλκόνι είναι εκτεθειμένο στη βροχή. Λογικά θα βάζουν λίγο τα αλουμίνια.

Ναι, φουλ εκτεθειμένο το μπαλκόνι, χωρίς τέντα.

Η μονη λυση μετατροπη σε ανοιγομενο/συρομενο αλλα οχι χωνευτό ταυτοχρονα με καποια υγρομονωση καθως πασχουν σε μαρμαροποδιες, αρμους τοιχου/πλακακι. Μπορεις να βαλεις και τεντα..

Μετα περιμενεις μηνες να στεγνώσει πραγματικα και το επισκευαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Μπα, δεν παίζει αυτό. Όλες οι απορροές των κλιματιστικών πέφτουν κατευθείαν σε μπούνια. Μάλλον είναι αυτό που λέει ο @ΠάρηςΓ μιας και το μπαλκόνι είναι εκτεθειμένο στη βροχή. Λογικά θα βάζουν λίγο τα αλουμίνια.

Ναι, φουλ εκτεθειμένο το μπαλκόνι, χωρίς τέντα.

Με την μαγική μου σφαίρα λοιπόν, λέω ότι θες υδροφοβισμό του τοίχου, και στεγανοποίηση των αρμών και του σοβατεπίου γιατί από εκεί σου σκάνε οι υγρασίες. Υπάρχουνε κάτι μαγικά ζουμιά της εταιρείας abolin που είναι γι' αυτή τη δουλειά (μπορεί και άλλων, sika κλπ)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Με την μαγική μου σφαίρα λοιπόν, λέω ότι θες υδροφοβισμό του τοίχου, και στεγανοποίηση των αρμών και του σοβατεπίου γιατί από εκεί σου σκάνε οι υγρασίες. Υπάρχουνε κάτι μαγικά ζουμιά της εταιρείας abolin που είναι γι' αυτή τη δουλειά (μπορεί και άλλων, sika κλπ)...

Αναφέρεσαι σε κάποια διαδικασία που γίνεται στο εξωτερικό τμήμα του σπιτιού;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, katbo είπε

Καλημέρα. Στην πλάτη της κουζίνας μου έχω πατητή τσιμεντοκονία αλλά πλέον έχει φθαρεί-λεκιάσει και θέλω να κολλήσω από πάνω πλακάκια. Υπάρχει όμως ένα παράθυρο πάνω από το νεροχύτη, χωρίς μαρμαρο, το περβάζι έρχεται πρόσωπο και αγκαλιάζει την τσιμεντοκονία, όπως φαίνεται στη φωτό:

702681093_1658911226315_.jpg.5683bb6cb27f3a5c1f195a168d852452.jpg

 

Το πλακάκι όμως μαζί με την κόλλα θα έχει ένα πάχος ~1.5cm οπότε θα φαίνεται άσχημο γύρω-γυρω από το περβάζι:

842425596_1658911213034_2.jpg.d7c4b5f0dae6d60a53826f625b1ae562.jpg

Πως γίνεται να καμουφλαριστεί αύτο; Μπορεί ο πλακάς να κόψει κάπως το πλακάκι, φάλτσα ίσως, ώστε να σβήνει όμορφα στο περβάζι; Ή μήπως πρέπει να μπει κάποιο αρμοκάλυπτρο (το οποίο θα ήθελα να αποφύγω);

Εγώ το έχω κάνει έτσι, και το αποτέλεσμα είναι πολυ ωραίο. Προσωπική μου άποψη όμως. (Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου ...  😁)

 

20220727_182016.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Αναφέρεσαι σε κάποια διαδικασία που γίνεται στο εξωτερικό τμήμα του σπιτιού;

Μπορεί να είναι και αυτό που λέει αλλά.οχι πάντα. Εγώ αλλά και πολλά σπίτια με χωνευτά σε εκτεθειμένα έτσι είναι οι τοίχοι. Το ίδιο συμβαίνει και αν ανοίξει ο αρμος πχ πλακάκι και σοβατεπί. Λόγο βαρύτητας και όχι μονο ξέρουμε που θα πάει το νερο καθώς στην Ελλάδα σπάνια μπαίνει υγρομόνωση σε μπαλκόνια πόσο μάλλον σωστα.

Άπαξ και μείνει νερό ενδιάμεσα τουβλα έχεις τέτοια αποτελέσματα.

Τα λεφτά είναι πολλά για να το φτιάξουν σωστά 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, troi.g είπε

Εγώ το έχω κάνει έτσι, και το αποτέλεσμα είναι πολυ ωραίο. Προσωπική μου άποψη όμως. (Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου ...  😁)

Ωραίο! Είναι κάποιο ειδικό προφίλ για πλακάκια αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, katbo είπε

Ωραίο! Είναι κάποιο ειδικό προφίλ για πλακάκια αυτό;

Ναι , είναι η γωνία που μπαίνει στα τελειώματα των πλακιδιων, υπάρχουν πλαστικές και μεταλλικές. Η συγκεκριμένη είναι αλουμινίου, ώστε να μην έχει φόβο να σπάσει ή να ξεβαψει. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μπορεί να είναι και αυτό που λέει αλλά.οχι πάντα. Εγώ αλλά και πολλά σπίτια με χωνευτά σε εκτεθειμένα έτσι είναι οι τοίχοι. Το ίδιο συμβαίνει και αν ανοίξει ο αρμος πχ πλακάκι και σοβατεπί. Λόγο βαρύτητας και όχι μονο ξέρουμε που θα πάει το νερο καθώς στην Ελλάδα σπάνια μπαίνει υγρομόνωση σε μπαλκόνια πόσο μάλλον σωστα.

Άπαξ και μείνει νερό ενδιάμεσα τουβλα έχεις τέτοια αποτελέσματα.

Τα λεφτά είναι πολλά για να το φτιάξουν σωστά 

Η εξήγηση του φαινομένου της υγρασίας γενικά δεν έχει να κάνει τόσο με την βαρύτητα, όσο με την ικανότητα του νερού να διεισδύει στις πορώδεις επιφάνειες, και να αλλάζει φάση (υγρό, αέριο) και να προχωρά μέσω των τριχοειδών φαινομένων και της διάχυσης των υδρατμών. 

Η βαρύτητα εννοείς λογικά το νερό που πέφτει στα αλουμίνια και περνάει μέσα από το κασωμα ανάμεσα στην τοιχοποιία, ε; Εκεί μάλλον έχεις δίκιο.

Πάντως χωρίς να δω το μπαλκόνι, μαντεύω ότι δεν είναι αυτό, σκέφτομαι ότι θα είχε μεγαλύτερο πρόβλημα! 

Για την επισκευή του μπαλκονιού αν είναι υγρασία που κρατάει, ΚΑΝΟΝΙΚΑ θέλει ξηλωμα όλα τα πλακάκια και τοποθέτηση μεμβρανών κλπ ποιος κάνει αυτή την δουλειά!!! Περνάς ένα ειδικό υλικό τους αρμούς που είναι το αδύναμο στοιχείο του δαπέδου, στεγανώνεις και τα σοβατεπιΆ όπου εκείθεν σκάει όλο το τσουνάμι της υγρασίας και είσαι αρκετά κομπλέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Η εξήγηση του φαινομένου της υγρασίας γενικά δεν έχει να κάνει τόσο με την βαρύτητα, όσο με την ικανότητα του νερού να διεισδύει στις πορώδεις επιφάνειες, και να αλλάζει φάση (υγρό, αέριο) και να προχωρά μέσω των τριχοειδών φαινομένων και της διάχυσης των υδρατμών. 

Η βαρύτητα εννοείς λογικά το νερό που πέφτει στα αλουμίνια και περνάει μέσα από το κασωμα ανάμεσα στην τοιχοποιία, ε; Εκεί μάλλον έχεις δίκιο.

Πάντως χωρίς να δω το μπαλκόνι, μαντεύω ότι δεν είναι αυτό, σκέφτομαι ότι θα είχε μεγαλύτερο πρόβλημα! 

Για την επισκευή του μπαλκονιού αν είναι υγρασία που κρατάει, ΚΑΝΟΝΙΚΑ θέλει ξηλωμα όλα τα πλακάκια και τοποθέτηση μεμβρανών κλπ ποιος κάνει αυτή την δουλειά!!! Περνάς ένα ειδικό υλικό τους αρμούς που είναι το αδύναμο στοιχείο του δαπέδου, στεγανώνεις και τα σοβατεπιΆ όπου εκείθεν σκάει όλο το τσουνάμι της υγρασίας και είσαι αρκετά κομπλέ.

Για αυτό είπα όχι μόνο. Βαρύτητα πχ σε εμένα το μάρμαρο είναι χαμηλότερα σε καποια και όλα μπαίνουν μέσα πχ οδηγούς κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να ρωτήσω παιδιά και εγώ όσους γνωρίζουν.

Θέλω να επενδύσω έναν τοίχο εσωτερικό με διακοσμητικό τουβλάκι. Αυτά που είναι ένα-ένα (όχι πάνελ δηλαδή) μια λεπτή  όψη του τούβλου. Από ότι είδα τα κολλάνε με κόλλα πλακιδίων στον τοίχο. Ο τοίχος είναι ένας κανονικός βαμμένος τοίχος χωρίς υγρασία ή άλλα προβλήματα. Χρειάζεται κάποια ειδική επεξεργασία πριν για να κολλήσουν τα τουβλάκια; Δηλαδή τρίψιμο ή κάποιο αστάρι; Ή κατευθείαν κόλλα πλακιδίων στον τοίχο;

Επεξ/σία από kax54638
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Για να ρωτήσω παιδιά και εγώ όσους γνωρίζουν.

Θέλω να επενδύσω έναν τοίχο εσωτερικό με διακοσμητικό τουβλάκι. Αυτά που είναι ένα-ένα (όχι πάνελ δηλαδή) μια λεπτή  όψη του τούβλου. Από ότι είδα τα κολλάνε με κόλλα πλακιδίων στον τοίχο. Ο τοίχος είναι ένας κανονικός βαμμένος τοίχος χωρίς υγρασία ή άλλα προβλήματα. Χρειάζεται κάποια ειδική επεξεργασία πριν για να κολλήσουν τα τουβλάκια; Δηλαδή τρίψιμο ή κάποιο αστάρι; Ή κατευθείαν κόλλα πλακιδίων στον τοίχο;

Πιστεύω ότι καλό θα ήταν να περάσεις τον τοίχο με χαλαζιακο ασταρι , και ύστερα τα κολλάς με κόλλα πλακιδιων . Δε γνωρίζω εάν υπάρχει ειδική κόλλα για αυτά τα τουβλάκια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IKEA Besta αγοραστές, χρειάζομαι τη βοήθειά σας 😀
Μήπως μπορεί κάποιος που έχει έπιπλα IKEA Besta να μου μετρήσει τα σόκορα που δείχνω με κόκκινο στη φωτογραφία;

Besta σόκορο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...